1000Kitap Logosu
Felsefenin İlkeleri

Felsefenin İlkeleri

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

168 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 46 dk.
Adı
Felsefenin İlkeleri
Orijinal adı
Principia philosophiae
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Say Yayınları · 16 Ekim 2018 · Karton kapak · 9789754680058
Diğer baskılar
Felsefenin İlkeleri
Felsefenin İlkeleri
Felsefenin İlkeleri
Key Philosophical Writings
Felsefenin İlkeleri
"Descartes, sanırım haklı olarak modern felsefenin kurucusu sayılır. Çok yüksek felsefesel bir yeteneği olan, yeni fizik ve gökbilime dayanan ilk kişi odur. Birçok skolastik yani bulunmasına rağmen Descartes, kendinden önce gelenlerin koymuş bulunduğu temelleri benimsememiş, yeniden ve eksiksiz bir felsefe yapısı kurmaya çalışmıştır. Bir tazelik vardır Descartes'ın yapıtında, Platon'dan beri hiçbir filozofun yapıtında bulunmayan bir tazelik. Descartes, bir öğretmen olarak değil, bir araştırıcı, bir bulucu ve bulduğunu aktarmaya meraklı bir kişi olarak kalem kullanmıştır. Uslûbu, rahat ve iddiasızdır. Öğrencilere değil, zeka insanlarına seslenir. Dahası, olağanüstü bir çekiciliği vardır. Doğrusu, modern felsefe için, öncüsünün bu kadar hayranlık verici edebi bir üslûba sahip olması büyük bir talihtir. - Bertrand Russell, Batı Felsefesi Tarihi "Matematik, fizikçi, fizyolog ve filozof Rene Descartes, felsefenin köşe taşlarından biridir. Felsefe tarihçileri yeniçağ felsefesini onunla başlatır. Öğretisinin ikili bir karakteri vardır. Bu yüzden kendisinden sonra gelen idealistler, onun doğaüstü öğretisine dayandıkları gibi, kendisinden sonra gelen materyalistler de onun doğa öğretisine dayanmışlardır." - Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 44.0
Erkek
% 56.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
7.9
10 üzerinden
82 Puan · 10 İnceleme
168 syf.
Descartes'in okuduğum ilk kitabıdır ve asıl okuma sebebim felsefeyi biraz daha iyi anlamak içindir. Descartes'in genel düşüncesinde "her şeyden kuşku duyacağım" mantığı vardır ve buradan şöyle bir sonuç çıkarıyor; kuşku duymak için de var olmak gerekir. Buradan da o meşhur sözü olan DÜŞÜNÜYORUM O HALDE VARIM hakikatini çıkarıyor. Kitap iki bölümden oluşur. İlk bölüm kuşku, ruh, önyargı, nesne, töz,tanrı vb. konuları başlıklar halinde açıklar. İkinci kısımda ise cisimler, yer, mekan, dünya, gök, hareket vb. konuları yine halinde açıklar. Genel olarak zor anlaşılır diyebileceğimiz bir kitap değildir. Fakat ikinci bölümün son kısmı biraz sıktı ve gereksiz bir ıspata girdiğini düşünüyorum. Kitap güzel ama Felsefeye ilgi duymayan okumasın.
Felsefenin İlkeleri
Okuyacaklarıma Ekle
168 syf.
·
18 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Descartes, biz okurlarına tavsiyesi kitabı iki kere üzerinden geçerek okuma yapmamızdır. İlkinde önemli görülen veya anlaşılmayan yerlerin altı çizilerek okumak, ikincisinde bu altı çizili yerleri önem çerçevesinde değerlendirerek okumaktır. İlkinde anlaşılmayan yerler olacağını ancak ikinci kez okuduğumuzda anlam bütünlüğüne kavuşacağını belirtmiştir. Kitap iki bölümden oluşmaktadır: İnsan bilgisinin ilkeleri ve özdeksel şeylerin ilkeleri. İlk bölümde kuşku, ruh, Tanrı, önyargılar, sonsuzluk, sınırsızlık, töz, nitelik vb kavramlar üzerinde durmuş ve konuları soru cevap halinde aktarmıştır. İkinci bölümde ise fizik kurallarına değinmiştir. Hareket, durgunluk, cisimlerin birbirine olan etki ve tepkileri gibi konuları da soru cevap ve çeşitli görsellerle anlatmıştır. Kısa ve öz olduğu için sıkılmadan okunabilecek bir eser olduğunu düşünüyorum. İki bölüm arasındaki bağlantıyı çok da kuramasam da her ikisi ayrı ayrı dikkatimi çeken konular olduğu için severek okudum. İyi okumalar dilerim.:)
Felsefenin İlkeleri
Okuyacaklarıma Ekle
168 syf.
·
22 günde
·
10/10 puan
Bu kitabı nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Düşüncelerimin ve zihnimin kendi kurduğum ön yargılar ile hapsettimi fark ettirdi, bir fikre, görüşe veya herhangi bir olaya kaç farklı açıdan bakılabileceğini ve ne kadar farklı açıdan bakarsam bakayım, mükemmel bakış açısına ulaşacak olgunluğun ben de olmadığını fark ettirdi. Tanrı ile aramı düzeltti, her ne kadar hâlâ ona ihtiyaç duymasamda ve Tanrının da bir o kadar mükemmeli keşefedemeyen insanlara ihtiyaç duymadığını da öğretti. Kitabı tek seferde anlayabildim mi kesinlikle hayır. Bir daha okusam anlar mıyım? Bazı kavramları daha iyi kavrayacak olsam da yine eksikler kalacaktır. Özellikle ikinci bölümde! Kitap yaşanan olaylara ne kadar kör baktığımı hissettirdiği için içim buruk kaldı, hayatımın çok daha erken bir evresinde okumadığım için çok büyük bir pişmanlık bıraktı. Bir insana yapıla bilecek en büyük kötülüğü kendime yapmışım, kendimi anlamadan, dinlemeden ön yargılardan duvarlar örmüşüm, aydınlık diye seçtiğim yolda hiç fark etmeden karanlıklara koşmuşum...
Felsefenin İlkeleri
Okuyacaklarıma Ekle
168 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Zihninizde şu ana dek var olan herşeye şüphe ile yaklaşın. Duyularınız sizi yanılttığını, duyumlarınızın gerçekliğe tekabül etmeyebileceğini, şuan bir rüyada olabileceğinizi, bir kere yanılmanıza izin veren Tanrının sizi hep yanılabilecek tarzda yarattığını, çocukluğunuzda (usunuzu iyi kullanamadığınız çağda) empoze edilen gerçeklik algılarının hala zihninizde hüküm sürdüğünü... Bunların hepsini ve daha fazlasını düşünün ve içerisinde en ufak şüphe bulabileceğiniz şeylere dair yargıyı askıya alın. Tutunacak bir dal bulun desek ne söylerdiniz? Bir kesinlik, şüphe götürmez bir gerçek, inandığınız herşeyi o ilkeden çıkarabileceğiniz şey ne olurdu? Descartes'ın bu soruya cevabı ilk ilkesini oluşturuyor. İlk ilke: şüphe ettiğimden şüphe edemiyorum. Şüphelenen, düşünen, beni ben yapan o her ne ise var ve varlığı kesin. O halde düşünüyorum, şüpheleniyorum öyleyse varım. İlke iki: zihnim, beni ben yapan o şey içerisinde bazı genel kavramları bulunduruyor. Eksik, değişen, mükemmel olmayan ben mükemmel ve olgunluğa dair bir fikir içeriyorum. Olgun olmayandan olgunluk çıkamaz, mükemmel olmayandan mükemmellik. Öyleyse ne kendimde ne doğada görebildiğim bu kavram benim zihnime nerden geldi? Nasıl türedi? Ben üretemiyorsam biri benim zihnime bu kavramı işledi. İşleyen varlık işlediği özelliğe haiz. O halde mükemmelliğe sahip olabilecek varlık Tanrı vardır. Tanrı varsa ve herşeye gücü yetiyorsa benim kuşku duymadigim en açık hakikatte bile yanılmamı sağlayabilir mi? Mesela özgür olduğumu hissediyorsam ve bu benim için açık bir hakikatse Tanrı bu durumu bir yanılgı kılabilir mi? Hayır. Çünkü Yanıltmak kötülüğe atıftır. Tanrı mükemmeldir, mutlak iyidir yanıltmaz... Gibi ardı ardına pek çok çıkarım, İşte Descartes'in felsefesi. Sağlam tek ilke, ondan çıkarabilecegimiz pek çok hakikat ve bütüncül bir yapı. Anlaşılacağı üzere kitabımız ilkeler ve elde edim yolları üzerine yazılmış. Descartes'ın derdi neymiş, derdi ona neler öğretmiş, hangi düşünce kapılarını açmış gibi konulara meraklı iseniz ve kesinliğe dair bir arayışınız varsa kitabı okuyuyabilirsiniz. Bu tarz ilgileriniz yoksa kitaba yaklaşmayın. Okumak için daha vakit var demektir.
Felsefenin İlkeleri
Okuyacaklarıma Ekle
168 syf.
·
5 günde
·
8/10 puan
Modern felsefe Descartes ile başlar.Felsefenin ilkeleri kitabı filozofun önemli eserlerinden biri. Gerçeği arayana yol,yordam yani metot öğreten kitap iki bölümden oluşuyor: İnsan Bilgisinin İlkeleri ve Özdeksel Şeylerin İlkeleri. İnsan bilgiyi arayan biricik varlık.Onu diğer canlılardan farklı kılan yönü düşünme( homo sapiens) .Düşünmeyi başlatan itkilerden biri kuşkudur. Kuşkunun bilgide önemini ortaya koyan Descartes ikinci bölümde madde ve hareket konularını ilk bölümde olduğu gibi sayılardan oluşan kimi zaman sorularla başlayan bölümler halinde açıklama çabasına giriyor.Benim felsefem budur, diyor. Kitap yer yer sıkıcı gibi görünse de özellikle felsefe,fizik üzerine kafa yoranlara tatlı bir düşünme meltemi yaşatacak gibi duruyor.
Felsefenin İlkeleri
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.