Felsefenin İlkeleri

7,7/10  (11 Oy) · 
42 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.006 gösterim
"Descartes, sanırım haklı olarak modern felsefenin kurucusu sayılır. Çok yüksek felsefesel bir yeteneği olan, yeni fizik ve gökbilime dayanan ilk kişi odur. Birçok skolastik yani bulunmasına rağmen Descartes, kendinden önce gelenlerin koymuş bulunduğu temelleri benimsememiş, yeniden ve eksiksiz bir felsefe yapısı kurmaya çalışmıştır. Bir tazelik vardır Descartes'ın yapıtında, Platon'dan beri hiçbir filozofun yapıtında bulunmayan bir tazelik. Descartes, bir öğretmen olarak değil, bir araştırıcı, bir bulucu ve bulduğunu aktarmaya meraklı bir kişi olarak kalem kullanmıştır. Uslûbu, rahat ve iddiasızdır. Öğrencilere değil, zeka insanlarına seslenir. Dahası, olağanüstü bir çekiciliği vardır. Doğrusu, modern felsefe için, öncüsünün bu kadar hayranlık verici edebi bir üslûba sahip olması büyük bir talihtir.
- Bertrand Russell, Batı Felsefesi Tarihi

"Matematik, fizikçi, fizyolog ve filozof Rene Descartes, felsefenin köşe taşlarından biridir. Felsefe tarihçileri yeniçağ felsefesini onunla başlatır. Öğretisinin ikili bir karakteri vardır. Bu yüzden kendisinden sonra gelen idealistler, onun doğaüstü öğretisine dayandıkları gibi, kendisinden sonra gelen materyalistler de onun doğa öğretisine dayanmışlardır."
- Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789754680058
 • Çeviri:
  Mesut Akın
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Murat Sezgin 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanın en önemli yetkinliği özgür ya da kendi iradesiyle davranabilmektir; övgü ve kınamaları hak etmesine neden olan da budur.

Felsefenin İlkeleri, René Descartes (Sayfa 40 - Yeryüzü Yayınevi)Felsefenin İlkeleri, René Descartes (Sayfa 40 - Yeryüzü Yayınevi)
Murat Sezgin 
 31 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sonsuz üzerine tartışmalarla kendimizi mahcup duruma düşürmemeliyiz, çünkü bizim gibi sonlu varlıklar için sonsuzu anlamaya çalışmak tuhaftır.

Felsefenin İlkeleri, René Descartes (Sayfa 36 - Yeryüzü Yayınevi)Felsefenin İlkeleri, René Descartes (Sayfa 36 - Yeryüzü Yayınevi)
Murat Sezgin 
 31 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

24. Tanrı hakkındaki bilgiden yaratıklara dair bilgiye geçerken, anlayışımızın sınırlı olduğunu ve Tanrının kudretinin sonsuz olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Felsefenin İlkeleri, René Descartes (Sayfa 35 - Yeryüzü Yayınevi)Felsefenin İlkeleri, René Descartes (Sayfa 35 - Yeryüzü Yayınevi)

"Gerçeği arayanın, yaşamında bir kez, tüm nesnelerden gücü yettiği ölçüde kuşku duyması gerekir."

Felsefenin İlkeleri, René DescartesFelsefenin İlkeleri, René Descartes
failimuhtar 
05 Eyl 2016 · Puan vermedi

Böylece tüm felsefe bir ağaç gibidir: Kök, gövde ve dallar. Kökleri fizikötesi, gövdesi fizik ve dalları da diğer bilimlerdir.

Felsefenin İlkeleri, René DescartesFelsefenin İlkeleri, René Descartes
failimuhtar 
05 Eyl 2016 · Puan vermedi

...Hatta çoğu zaman vücudumuzun bir yerinde acı duyduğumuza inanarak yanılıyoruz.

Felsefenin İlkeleri, René DescartesFelsefenin İlkeleri, René Descartes