Öyküler

8,8/10  (12 Oy) · 
47 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.006 gösterim
Dostoyevski'nin parlak ve şaşırtıcı kısa öyküleri...

Dostoyevski'nin Öyküler'i, yazarın büyük romanlarının dayandığı derin ve karmaşık âlemin yapı taşları gibidir. Hepsi birer başyapıt olabilecek olgunluktaki bu öykülerde büyük yazarın elini attığı her konuyu tuhaf ve esrarlı bir hikâyeye dönüştürdüğünü hayretle görüyoruz. Öykü kişileri, bize yalnız romanlardaki kahramanları hatırlatmakla kalmazlar, aynı zamanda Dostoyevski'nin insan ruhuna ayna tutan edebiyatının da parlak ve basit örnekleridir. Ergin Altay'ın Türkçe'siyle yayınladığımız ve pek çoğu ilk kez okuyucuyla buluşacak olan bu öyküler, büyük yazarı size yeniden tanıtacak ve onu daha da seveceksiniz.

"Akıldışılık, artık yeni bir şey olmaktan çıktı ve biz Dostoyevski'nin deliliğinden eskiye nazaran daha az etkileniyoruz... Ne zaman onun romanlarından birine baksam, edindiğim ilk izlenim gerçekçilik ve aklilik oluyor."
-V. S. Pritchett-

"Dostoyevski, kendisinden bir şey öğrendiğim tek psikologdur."
-Nietzsche-
(Tanıtım Bülteninden)
İsmail Altunbüker 
 26 Kas 22:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Elimizden kitaplarımızı alsalar, bir anda neye uğradığımızı şaşırırız." ~ Fyodor Mihayloviç Dostoyevski ~

Öyküler
Dostoyevski'in kaleme aldığı, 14 öyküden oluşan bir eser. Bu eserde ve diğer iletişim yayınlarında olan eserlerin çoğunda, Joseph Frank önsözü ve sonsözü görmekteğiz. Peki ya kim bu Joseph Frank, Joseph Frank bir biyograf ve düşünce adamıdır. Zamanında Dostoyevski'nin biyografisini yazarak, toplamda 2 ödül almıştır. Biri Pulitzer Biyografi veya Otobiyografi Ödülü, diğeri ise Çağdaş Düşünce Dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülüdür.

Bu eserdeki başlıca öyküler; İğrenç bir olay, Uysal bir kız, Tuhaf bir adamın rüyası, Dürüst hırsız, Noel ağacı ve bir evlenme, Bobok, Bir yufka yürek, Timsah, Başkasının karısı ve Karyola altında bir koca, Küçük kahraman, İki ihtiyar, Bay Proharçin, Dokuz mektupta bir roman, Polzunkov ...

İletişim yayınları Öyküler adlı eserde, bir çoğumuzun da okuduğu veya okumadı kısa eserleri toplamış. İyide yapmış. Dostoyevski bu eserde kah güldürüp, kah düşündürüyor bizi. Ben Dürüst bir hırsız mı olurmuş dedim. Timsah'ta şaşırdım, bu da ne yahu öyle dedim. Timsah içinde insan. Başkasının karısı ve Karyola altında bir koca da kahkahaları bastım. Polzunkov'a acıdım bir şaka adamı ne hale getirdi. Hayatını mahvetti kendi elleriyle... Ah Polzunkov vah Polzunkov dedim. Öyküler serüvenimde böyle geçti. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Fazıl Şengül 
08 Eki 12:29 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Dostoyevski'nin öyküleri romanlarının gölgesinde kalmış gözüksede her biri romanlarındaki gibi derin anlam içermektedir. Açıkçası alırken tereddütte kalmadı değilim ama her zamanki gibi yine beni eli boş göndermedi.

İntiharın eşiğine gelen buhran içindeki genç kızı anlatan " Uysal bir kız"dan nişanlı bir gencin yok olma konusunu işleyen" Bir yufka yürek"e sırlarla dolu yoksul adamı resmeden "Bay Proharçin" e kadar toplam 14 öykünün yazıldığı kitapta insan psikolojisini ve ruhunu esrarengiz bir biçimde önümüze seriyor.

"Dostoyevski, kendisinden birşey öğrendiğim tek psikologdur." ~Frıedrıch Nıetzsche

Kitaptan 33 Alıntı

İğrenç Bir Olay
''Evet efendim. Hepimiz insanlıktan söz ederiz, ama hiçbirimizin kahramanlık edecek durumu yoktur.''

Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 22)Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 22)
Mustafa Erdi ATILGAN 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Katı, gururlu, hiç kimsenin tesellisine gereksinim olmayan, sesini çıkarmadan acı çeken biri..."

Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 85 - Uysal Bir Kız)Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 85 - Uysal Bir Kız)

Uysal bir kız
-Bakın ne diyeceğim,''Ben kötülük yapmak isteyip de iyilik üreten bütünün bir parçası olan o kişiyim.. ''

Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 73)Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 73)
İsmail Altunbüker 
26 Kas 01:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ana yurdumuzun dumanı hem tatlı, hem hoş gelir bize... Anamızdır yurdumuz, anamızdır beyler... Bizim yurdumuz, yavruları bizler, emeriz,sömürürüz onu..."

Öyküler, Dostoyevski (Polzunkov)Öyküler, Dostoyevski (Polzunkov)
Mustafa Erdi ATILGAN 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tuhaf bir adamım ben. Şimdilerde insanlar deli olduğumu söylüyorlar. Onların gözünde, daha önceleri olduğum gibi tuhaf olarak kalsaydım, benim için yüceltici bir şey olurdu bu. Ama artık kızmıyorum böyle düşündükleri için. Şimdi bütün insanları sevimli buluyorum. Benimle alay ettiklerinde bile... Nedense, benimle alay ettiklerinde daha sevimli de buluyorum onları. İnsanları benimle alay ederken gördükçe içim öylesine sızlamasa, (kendime değil, onlara sevgimden) ben de onlarla birlikte gülerdim. Gerçeği bilmedikleri için üzülüyorum. Ama ben biliyorum gerçeği. Ah, insanın gerçeği yalnız kendisinin bilmesi ne zor bir şey! Oysa onlar anlayamıyorlar bunu. Hayır, anlayamıyorlar.

Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 113 - Tuhaf Bir Adamın Rüyası)Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 113 - Tuhaf Bir Adamın Rüyası)
Mustafa Erdi ATILGAN 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ömrümü susarak konuşmakla geçirdim, susarak ne büyük acılara katlandım...

Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 81 - Uysal Bir Kız)Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 81 - Uysal Bir Kız)
Mustafa Erdi ATILGAN 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ben, kötülük yapmak isteyip de iyilik üreten bütünün bir parçası olan o kişiyim..."
...
Mefistoteles kendini Faust'a böyle tanıtır.

Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 73 - Uysal Bir Kız)Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 73 - Uysal Bir Kız)
Fazıl Şengül 
06 Eki 15:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Uysal bir kız
Bağnazlık mı? Ah doğa! Yeryüzünde yalnızdır insanlar, kötü olan bu işte! Bir Rus bahadırı şöyle bağırmıştı: "Savaş alanında sağ kalan varmı?" Ben de bağırıyorum.. Bir bahadır değilim ben. Cevap veren olmuyor bana. Güneşin dünyamıza can verdiğini söylerler. Doğduğunda bakın güneşe, o da cansız değil mi? Her yer, her şey ölü. Yalnızca insanlar var, bir de onları kuşatan sessizlik. Dünya bu işte! "İnsanlar, birbirinizi sevin" kim söylemişti bunu? Kimin öğüdüydü bu? Saatin sarkacı duygusuz, iğrenç bir biçimde vuruyor. Saat gecenin ikisi. Onun küçücük papuçları karyolasının önünde duruyor, onun kalkmasını bekliyor sanki... Hayır, gerçekten, yarın sabah onu götürdüklerinde ne yapacağım ben?

Öyküler, DostoyevskiÖyküler, Dostoyevski
Emine ARSLAN 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlık, üstün asta insanca davranması, memur yazıcıya, yazıcı kapıcıya, kapıcıdan köylüye kadar herkesin toplumsal düzende kendinden aşağıda olanlara iyi davranması beklenen devrimin, yeniden doğuşun temel taşı olabilir.

Öyküler, DostoyevskiÖyküler, Dostoyevski
Mustafa Erdi ATILGAN 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kaba yaradılışlı insanlar ancak maddi sıkıntıdan, gözle görülür dış nedenlerden ötürü kendilerini yok ederler.

Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 361 - İki İntihar)Öyküler, Dostoyevski (Sayfa 361 - İki İntihar)
4 /