8,7/10  (15 Oy) · 
65 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.222 gösterim
Dostoyevski’nin, uzun süre romanlarının gölgesinde kalan öyküleri, yazarın bu türde de büyük bir usta olduğunu kanıtlıyor.

Dostoyevski’nin öyküleri, yazarın büyük romanlarının dayandığı derin ve karmaşık âlemin yapı taşlarıyla örülmüştür. İntiharın eşiğine gelen buhran içindeki bir genç kızı anlatan “Uysal Bir Kız”dan nişanlı bir gencin yok olma korkusunu işleyen “Bir Yufka Yürek”e, toplumdan uzak düşen bir aydının gülünç portresini çizen “Timsah”tan sırlarla dolu yoksul bir adamı resmeden “Bay Proharçin”e kadar 1847-1877 yılları arasında yazılmış on dört öykünün derlendiği bu kitapta, Dostoyevski insan ruhunun dokunaklı, karmaşık ve eğlenceli yanlarına eğiliyor ve erdemli bir hayatın ipuçlarını fısıldıyor.

“Dostoyevski, kendisinden bir şey öğrendiğim tek psikologdur.”
FRIEDRICH NIETZSCHE
Fazıl Şengül 
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Dostoyevski'nin öyküleri romanlarının gölgesinde kalmış gözüksede her biri romanlarındaki gibi derin anlam içermektedir. Açıkçası alırken tereddütte kalmadı değilim ama her zamanki gibi yine beni eli boş göndermedi.

İntiharın eşiğine gelen buhran içindeki genç kızı anlatan " Uysal bir kız"dan nişanlı bir gencin yok olma konusunu işleyen" Bir yufka yürek"e sırlarla dolu yoksul adamı resmeden "Bay Proharçin" e kadar toplam 14 öykünün yazıldığı kitapta insan psikolojisini ve ruhunu esrarengiz bir biçimde önümüze seriyor.

"Dostoyevski, kendisinden birşey öğrendiğim tek psikologdur." ~Frıedrıch Nıetzsche