Portakal Kız

8,9/10  (21 Oy) · 
58 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.516 gösterim
"Hayatı seçen ölümü de seçer."

Georg, ölümünden 11 yıl sonra babasının kendisine yazmış olduğu uzun bir mektupta zor bir soruyla karşı karşıya kalır.

"Eğer sana seçme şansı verselerdi, kısacık hayatın ardından öleceğini bile bile yaşamayı kabul eder miydin?" Portakal Kız Sofie'nin Dünyası'nın yazarı Jostein Gaarder'in gençler için yazdığı yeni kitabı....

Georg 4 yaşındayken kaybettiği babasından aldığı veda mektubuyla geçmişe bir yolculuğa çıkar. Ona gizemli Portakal Kız'la yaşadığı aşk hikayesini uzun uzun anlatmıştır. Ancak okudukça mektubun, onun geleceğiyle ilgili olduğunu kavrar. Babası onun sorularına artık cevap veremeyecektir, ama sevgiye, hayata ve ölüme dair doğru sorular sormasını sağlayacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789758434732
 • Çeviri:
  Esen Ger Tabar
 • Yayınevi:
  Pan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mine Can 
18 Haz 2015 · 7/10 puan

Yazarın diğer bir kitabı Sofie'nin Dünyasını okuduğumda felsefe öğretmenim aynen şu cümleyi kurmuştu.''Büyüyüp aşık olduğun zaman da portakal kızı okumalısın.'' fakat benim kitabı okumam 4-5 yıl sonra gerçekleşti. Her zaman şuna inanırım her kitabın okunması için insanın hayatında özel bir vakit vardır. Portakal kız hem bana aşkla, rastlantılarla ilgili güzel deneyimler kazandırdı hem de çoğu kez kendime sorduğum ''Bu dünyaya gelip gelmeme özgürlüğü bize verilseydi gelmeyi tercih eder miydim?'' sorusuna hoş bir yanıt oldu.

Tuğba Gülbaş 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Bilim ile romantizm harmanlanıp okuyucuya sunulmuş. Kısa bir roman, uzun bir etki..

Müzeyem Adem 
09 Tem 11:58 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Hani bazen okuduğunuz kitap ruh halinize cuk oturur ya, benim için Portakal kız öyleydi. Bana bu günlerde ihtiyacım olan şeyleri verdi. Sanırım bu kitabı okumak için daha doğru bir zaman bulamazdım.
Bir baba ile oğlunun ortak yazdığı bir roman bu. Kısa olmasına rağmen içeriği oldukça yoğun. Düşündüren, sorgulatan ve aynı zamanda okudukça içinizi ısıtan bir kitap. Bitirdiğinizde değişik bir ruh haline sokacaktır sizi.
Her ne kadar yazım tekniği olarak diyeyim Sofi'nin dünyası'nı anımsatsa da kendince çok orjinal bir kitap. Bence okumalısınız. ;)

Arzu Arslan 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hem felsefe dolu hem eğlenceli bir kitap Portakal Kız. İçinde kendimizi sorgulamamız gerektiğine dair bilgiler içeriyor ve bunu bilimle, felsefeyle, aşkla harmanlayarak yapıyor.

Senem_Ay 
11 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan. Romantik, birazda gizemli bir hikaye. Mutlaka okunmalı bence.

Kitaptan 10 Alıntı

Kübra 
01 Nis 20:58 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Peki bir insan nedir Georg? Bir insanın değeri ne kadardır? Biz sadece savrulan ve tüm rüzgârlara dağılan toz muyuz?

Portakal Kız, Jostein GaarderPortakal Kız, Jostein Gaarder
elif nur 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimse internetten veya çarpım tablosundan ayrıldığı için göz yaşı bastırmaz.Kimse elementlerden, geometriden gözyaşları içinde ayrılmamıştır. Veda ettiğimiz bir dünya, bir hayat, masallar ve macera. Ve sonra ayrıca gerçekten sevdiğimiz az sayıda insanla vedalaşmak zorundayız.

Portakal Kız, Jostein GaarderPortakal Kız, Jostein Gaarder
a leaf 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Olacak olanlar,üzerinde konuşulamayacak kadar tehlikeliydi.

Portakal Kız, Jostein Gaarder (Sayfa 129)Portakal Kız, Jostein Gaarder (Sayfa 129)
elif nur 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sakın doğanın bir mucize olmadığını iddia etme. Sakın bana dünyanın bir masal olmadığını anlatma. Bunu kabul etmeyen, belki masalın sonuna yaklaştığında anlayacaktır ancak. Çünkü o zaman at gözlüklerimizi çıkarmak için son bir imkanımız oluyor, o zaman vedalaştığımız ve onu terk etmek zorunda olduğumuz bu mucizeye kendimizi feda etmek için son imkan

Portakal Kız, Jostein GaarderPortakal Kız, Jostein Gaarder
elif nur 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evreni anlamaya çalışmak belki dev bir yapbozu bir araya getirmek ile karşılaştırılabilir. Belki burada aynı derecede zihinsel ve ruhsal bir bilmece söz konusudur ve belki bu bilmecenin çözümü içimizdedir. Çünkü biz buradayız, biz bu evreniz.

Portakal Kız, Jostein GaarderPortakal Kız, Jostein Gaarder

Ben göz farına yada rimele karşı değilim. Ama evrende bir gezegenin üzerinde bulunuyoruz bir kere. Ve bu çılgınca bir düşünce! Bir evrenin olduğunu düşünmek bile çılgınca. Ama öyle kızlar var ki fazla rimelden bu evreni göremiyorlar. Ve mutlaka, futbol oynamaktan, bakışlarını ufuk çizgisinin üzerine kaldıramayan erkekler de var.

Portakal Kız, Jostein GaarderPortakal Kız, Jostein Gaarder