Portakal Kız

8,6/10  (14 Oy) · 
40 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.321 gösterim
"Hayatı seçen ölümü de seçer."

Georg, ölümünden 11 yıl sonra babasının kendisine yazmış olduğu uzun bir mektupta zor bir soruyla karşı karşıya kalır.

"Eğer sana seçme şansı verselerdi, kısacık hayatın ardından öleceğini bile bile yaşamayı kabul eder miydin?" Portakal Kız Sofie'nin Dünyası'nın yazarı Jostein Gaarder'in gençler için yazdığı yeni kitabı....

Georg 4 yaşındayken kaybettiği babasından aldığı veda mektubuyla geçmişe bir yolculuğa çıkar. Ona gizemli Portakal Kız'la yaşadığı aşk hikayesini uzun uzun anlatmıştır. Ancak okudukça mektubun, onun geleceğiyle ilgili olduğunu kavrar. Babası onun sorularına artık cevap veremeyecektir, ama sevgiye, hayata ve ölüme dair doğru sorular sormasını sağlayacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789758434732
 • Çeviri:
  Esen Ger Tabar
 • Yayınevi:
  Pan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mine Can 
18 Haz 2015 · 7/10 puan

Yazarın diğer bir kitabı Sofie'nin Dünyasını okuduğumda felsefe öğretmenim aynen şu cümleyi kurmuştu.''Büyüyüp aşık olduğun zaman da portakal kızı okumalısın.'' fakat benim kitabı okumam 4-5 yıl sonra gerçekleşti. Her zaman şuna inanırım her kitabın okunması için insanın hayatında özel bir vakit vardır. Portakal kız hem bana aşkla, rastlantılarla ilgili güzel deneyimler kazandırdı hem de çoğu kez kendime sorduğum ''Bu dünyaya gelip gelmeme özgürlüğü bize verilseydi gelmeyi tercih eder miydim?'' sorusuna hoş bir yanıt oldu.

Tuğba Gülbaş 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Bilim ile romantizm harmanlanıp okuyucuya sunulmuş. Kısa bir roman, uzun bir etki..

Arzu Arslan 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hem felsefe dolu hem eğlenceli bir kitap Portakal Kız. İçinde kendimizi sorgulamamız gerektiğine dair bilgiler içeriyor ve bunu bilimle, felsefeyle, aşkla harmanlayarak yapıyor.

Senem_Ay 
11 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan. Romantik, birazda gizemli bir hikaye. Mutlaka okunmalı bence.

Kitaptan 9 Alıntı

elif nur 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evreni anlamaya çalışmak belki dev bir yapbozu bir araya getirmek ile karşılaştırılabilir. Belki burada aynı derecede zihinsel ve ruhsal bir bilmece söz konusudur ve belki bu bilmecenin çözümü içimizdedir. Çünkü biz buradayız, biz bu evreniz.

Portakal Kız, Jostein GaarderPortakal Kız, Jostein Gaarder
elif nur 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sakın doğanın bir mucize olmadığını iddia etme. Sakın bana dünyanın bir masal olmadığını anlatma. Bunu kabul etmeyen, belki masalın sonuna yaklaştığında anlayacaktır ancak. Çünkü o zaman at gözlüklerimizi çıkarmak için son bir imkanımız oluyor, o zaman vedalaştığımız ve onu terk etmek zorunda olduğumuz bu mucizeye kendimizi feda etmek için son imkan

Portakal Kız, Jostein GaarderPortakal Kız, Jostein Gaarder
elif nur 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimse internetten veya çarpım tablosundan ayrıldığı için göz yaşı bastırmaz.Kimse elementlerden, geometriden gözyaşları içinde ayrılmamıştır. Veda ettiğimiz bir dünya, bir hayat, masallar ve macera. Ve sonra ayrıca gerçekten sevdiğimiz az sayıda insanla vedalaşmak zorundayız.

Portakal Kız, Jostein GaarderPortakal Kız, Jostein Gaarder
a leaf 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Olacak olanlar,üzerinde konuşulamayacak kadar tehlikeliydi.

Portakal Kız, Jostein Gaarder (Sayfa 129)Portakal Kız, Jostein Gaarder (Sayfa 129)

Ben göz farına yada rimele karşı değilim. Ama evrende bir gezegenin üzerinde bulunuyoruz bir kere. Ve bu çılgınca bir düşünce! Bir evrenin olduğunu düşünmek bile çılgınca. Ama öyle kızlar var ki fazla rimelden bu evreni göremiyorlar. Ve mutlaka, futbol oynamaktan, bakışlarını ufuk çizgisinin üzerine kaldıramayan erkekler de var.

Portakal Kız, Jostein GaarderPortakal Kız, Jostein Gaarder