Adı:
İnsan Nedir?
Baskı tarihi:
20 Mart 2018
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059203043
Kitabın türü:
Orijinal adı:
What is Man?
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dedalus Kitap
Baskılar:
İnsan Nedir?
İnsan Nedir?
Halley kuyruklu yıldızının dünyadan göründüğü gün doğan Mark Twain, bir kâhin edası ile bu yıldızın tekrar görüneceği gün öleceğini bildirmiştir. Nitekim, kehaneti tutmuştur da. Mark Twain'in İnsan Nedir?'i, uzun bir dinlenme süresinin ardından ve sadece belirli kişilere dağıtılmak üzere, yalnızca 250 adet basılmıştır. Elinizdeki kitap, 240. nüsha kullanılarak tercüme edildi. İnsan Nedir?'de Twain, bilinen öykücü tarzının dışına çıkıyor ve insanın kendi kendisini sorgulamasına yol açacak çarpıcı fikirleri sohbet havasında ortaya koyuyor. Hem de Türkçe'de ilk kez.
(Tanıtım Bülteninden)
 
136 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Öykü ve romanlarıyla tanıdığımız ünlü Amerikalı yazar Mark Twain, uzun bir ara verdikten sonra yazmış olduğu İnsan Nedir? adındaki bu felsefe ve düşünce kitabıyla bizleri şaşkınlığa uğratıyor. Belirli bir zümre için sadece 250 adet basılmış olan bu önemli kitabı okuma şansına eriştiğimiz için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Okudukça neden sınırlı sayıda dağıtıldığını daha iyi anlıyoruz. Mark Twain insan olmaya dair bildiğimiz birçok olguyu çürütüp çöpe atmamıza neden olurken aynı zamanda çok farklı bakış açıları kazandırıyor bizlere. Kitapta genç adam ve yaşlı adam olmak üzere sadece iki kahraman yer alıyor ve bizler onların diyaloglarını okuyoruz. Kitabın dili çok sade olmasa da dikkat vererek okunursa anlaşılırlığı kolaylaşıyor. Zaten kitabı iki kişi çevirmiş onlar da zorlanmıştır muhakkak. Genel anlamda eser şüpheci ve meraklı genç bir adamın sunduğu önermeler ve sorduğu sorulara karşılık, tecrübesini konuşturarak cevaplar veren bilgili bir yaşlı adamın tartışması biçiminde. Bana sanki yaşlı adam Mark Twain gibi geldi çünkü okurken o konuşuyormuş gibi geliyor. Yazıldığı döneme göre fazla bir kitap olduğunu düşünüyorum. İnsanı makineye benzetmek, içindeki efendiyi memnun etmek, dış etkilerle öğrenim sağlamak ve zihnin kontrolsüzlüğü gibi tartışmalı tanımların bulunduğu kitapta bunların nasıl bir mantık çerçevesinde ele alındığını görebiliyoruz. Saçma bulacağınız ve katılmayacağınız görüşler olabilir kitapta fakat bunların desteklendiği örneklere bakarak kendi içlerinde bir mantık olduğunu görmeniz mümkün. Hiç böyle düşünmemiştim dediğim yerler çok oldu benim. Hayatı farklı açıdan değerlendirerek insan olduğunuzu hissettiren bir eser diyebilirim. Okurken dertleri unutup en azından hayattayım dediğimi hatırlıyorum. Fakat mucizevi bir kitap değil, sadece beğendiğim için bunları belirtiyorum. Mark Twain'i daha yakından tanımak ve hayata farklı açılardan bakmak isterseniz okumanızı öneririm.
136 syf.
·7 günde·8/10
‘Barış Özcan’ tavsiyesiyle okumaya başladığım 2. kitap. Sohbet edercesine yazılmış bu kitap insanı istemsiz içine alarak okuyucunun kendini genç adam yerine koyup yaşlı adamın neler söyleyeceğine kulak kesilmesine sebep oluyor. Bazı yerlerde olmaz canım böyle derken öyle örneklemelerle kendini doğruluyor ki şaşıp kalıyorsunuz bu yaşlı adama. Gerçekten de öyle mi diyerek bitirdiğim bu kitap bana hayata bakarken ‘doğru soru sormanın’ neleri ortaya çıkarabileceğini fark etmemi sağladı. Teşekkürler Mark Twain.
136 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İlginç bir o kadar da katıldığım ve katılamadığım düşüncülerle dolu bir kitap. Bazı insani vasıfların doğuştan , bazılarının sonradan ama bizim elimizde olmadan edinildiğini anlatmaya çalışıyor. Aslında din anlayışına uygun bir şekilde insan varlık olarak ele alınmış ama dine aykırı olarak aslında hiçbir olayda bizim kendi irademizin etkin olmadığı söylenmiş.Farkındayım karıştı ama benim aklım da karıştı:)
Okunası...
136 syf.
·Beğendi·8/10
Bir yaşlı adam ile genç adamın 'insan' üzerine yaptığı bir konuşma ve Mark Twain'in bu eserinden sadece 250 tane basılmış ve bu kitap 240.nüshadan tercüme edilmiş yazar bu eserini yayınlama cesaretini bulabildiğini fakat yazdıktan 20-25 sene sonra az sayıda yayıldığını görüyoruz.Fikirleri kesinlikle somut örneklerden tartışıyor ya da öyle varsayıyor mutlaka okuyun derim çünkü çok farklı ve katan bir kitap kesinlikle katılıp katılmamak tamamen okuyana kalmış fakat sürükleyiciliği ve genç adamın soruları alıp götüyor sizi.Karıncalar ile kısmı çok ayrı sevdiğimi söyleyebilirim.
136 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabı henüz bitirmedim ama, okumanızı tavsiye ederim. Daha önce hiç bu şekilde düşünmemiştim. 180 derece döndürüp anlatılan bir bakış açısı var. Kitap yaşlı görmüş geçirmiş bir adamla, genç tecrübesiz ve atılgan bir adam arasındaki karşılıklı konuşma olarak geçiyor. Sanırım kitap bitince bildiklerimden bile şüphe edebilirim.
136 syf.
·Beğendi·9/10
Yıllar önce kendime sorduğum soruların irdelendiği bir kitabı okumak bakışımı genişletmek açısından çok iyi oldu.

Ücret talep etmeden ders anlattığım öğrencilerin vefasızlık ettiklerini görünce içimde bir burukluk oluşur sonra da ; onlar için yaptıklarımdan sonra tutumlarına bak deyip onlara içten içe kızardım. Bir gün şöyle bir düşünce geldi aklıma, aslında her şeyi kendim için yapıyorum kendimce sevap kazanmak için .Böyle bir inanca sahip olmasam yine de yapar mıyım? Hayır.

Sevap kazanma maddi karşılığı olan bir şey olmasa da içimdeki efendiyi tatmin etmenin yoluydu. Tabi ben kitabı okuyana kadar içimdeki efendi diye tanımlamış değildim o hissi. Her eylem içimizdeki - Sadece eğitimle şekillenebilen - efendiyi mutlu etmek için.
136 syf.
·Puan vermedi
Mark Twain sadece belirli kişilere verilmek üzere 250 adet basılan bu eserde insanın ne olduğu konusu üzerine görüşlerini acıklıyor. Twain'in görüşlerini kısaca şöyle özetleyebiliriz: İnsan ona göre bir makinedir. Kendi zihni ya da iradesi üzerinde kontrolü yoktur. Bir seçim yaptığını düşündüğü zaman bile ancak yapmaya programlandığı şeyi yapmaktadır. Bir otomatizm içinde hareket eder. Dış bir etki olmadan hicbir şey düşünemez bile. Onu hareket etmeye, eylemeye yönelten tek sey içini rahatlatma arzusudur. Yaptığı tüm iyiliklerin ve kötülüklerin altında bu bencil arzu vardır. Mark Twain'in insanı bir makineye, bir robota indirgeyen bu görüşlerini kabul etmem mümkün değil. İnsan bana göre bir makineden çok daha fazlasıdır. İnsanın bir makine olduğunu kabul etmek birçok etik ve hukuki çıkmaza yol acmaktan başka bir şeye yaramaz. Bu görüşün kabul edilmesi durumunda hiçbir insan yaptığı eylemlerin sorumluluğunu üstlenmez, özgür iradesi olmadığını, bir makine olduğunu, başka türlü davranmasının mümkün olmadığını dile getirirdi. Suçlular ya cezalandırılmaz ya da suçluları cezalandırmanın altındaki etik ve hukuki zemin yok olduğu için onları cezalandırmak adil olmazdı. Etik ve hukuki zemindeki bu belirsizlik toplumsal düzenin bozulmasına yol açardı. Bunun sosyolojik sonuçları yanında psikolojik sonuçları da ağır olurdu. İnsanın, ruh sahibi özgür bir varlık olduğuna dair imgesi yıkıldığında birçok insanda ruhsal sıkıntı baş gösterir, psikolojik bozukluklarda artış olurdu. Sonuç olarak ben kitapta dile getirilen görüşlere kesinlikle katılmıyorum. Bu yüzden de kitabı beğenmedim.
136 syf.
"İnsan nedir?, gerek sunuluş biçimi,gerekse içeriği açısından Twain'in diğer eserleri arasında farklı bir yere sahip. Kitap,iki adam arasında geçen bir diyalog biçiminde yazılmış.Kitabı okurken, ununu eleyip eleğini asmış, köşesine çekilmiş ve biraz da alaycı yaşlı bir adam ile deneyimsiz, yargılarında pek aceleci ve heyecanlı, genç bir adam arasında geçen diyaloğa şahit oluyoruz.Yaşlı adam insana dair,insanın ne olduğuna dair kendi fikirlerini ortaya koyar ve gerekçelendirirken,genç adam ise bunlara sürekli itiraz eder.Ne var ki, yaşlı adamın sorduğu sorular genç adamı bu itirazların haklı olup olmadığını sorgulamaya zorluyor.Twain böylece,kitabı okuyan bizleri de bu sohbete dahil ediyor ve biz de kendimizi bu diyaloğun taraflarını sorgularken buluyoruz."
Twain insana ve insana dair bazı değerleri tekrar inceleyerek bize bizi sorgulatmanın yollarının neyi ne için ve nasıl bir karşılık bekleyerek yaptığımızı düşündürmeye sevk ediyor.Kaç kişi karşılık beklemeden iyilik yapıyor ve esas sahibine kaç insan sevgi ve bağlılık duyduğu için cenneti karşılık beklemeden istiyor ki?Yaptığımız her hareket ve davranışın özünde yatan niyeti tekrar gözden geçirterek insanlığımızın derecesini resmettiriyor kitap.
Keyifli ve bol düşünceye gireceğiniz güzel okumalar...
136 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ölümünden beş yıl önce ve sadece belirli kişilere verilmek üzere 250 adet basılan "insan nedir?" mark twain'in en çok tartışılan kitabidir ortaya attığı sorgulamayla. @dedaluskitap çevirisi ile türkçeye kazandırılan bu kitap herkes tarafindan bir kez okunulmalı zaten bitirince ikinci kez okumak isteyeceksiniz :)
136 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Aslında; 'insan nedir?' diye sorup sonra da 'makina dır' diye cevaplayınca ben daha çok bilimsel kanıtlar ortaya konucak sanmıştım ama daha çok felsefi geldi.Bazı paragraflar o kadar güzel ki tekrar tekrar okudum, beraber okuduğumuz biri olsaydı üzerinde konuşup daha faydalı bir hale gelebilirdi.Yayınladığı dönemde epey tepki almış, çok normal, her şeyi kendi yaptığını sanan egolara ters gelmiş biraz.
Testide ne varsa dışarıya o sızar' diye güzel bir cümlesi var mevlananın, o sözleri hatırlattı Twain reiste benzer şeyler söylemiş. aslında çok ta fedakar çok ta başkalarının iyiliğini düşünen insanlar olmadığımızı kulağımıza küpe yapmış.Ben Barış Özcan ın tavsiyesi ile okudum gayet güzeldi.keyifli okumalar...
304 syf.
·Beğendi·10/10
Uğur Gülsün çevirisi ve İlgi Kültür Sanat tarafından yayımlanan bu versiyonunda, Mark Twain'in "İnsan Nedir" isimli, felsefi diyaloğunun yanı sıra, Mark Twain'in farklı konularda felsefesini ortaya koyan çok sayıda makalesi de yer alıyor. Özellikle 19.yy.-20.yy. arasındaki geçiş noktasında dünyadaki birçok sosyal, siyasi, kültürel olaya tanık olmuş, güçlü ve esprili anlatım tarzıyla bunları değerlendiren Mark Twain'in içten anlatımını beğeneceksiniz. Wagner, Shakespeare, Bisikletler, Avrupa, Terörizm, Hanedanlar gibi konularda başka hiçbir kaynakta bulamayacağınız çok yakın analizler var...
136 syf.
·4 günde·7/10
Sorgulatan, insanın kafasında soru işaretleri oluşturan kitapları okumaktan ayrı bir keyif alırım. Bu kitap da benim için öyle oldu. Kitapta biri genç diğeri yaşlı iki adam var. Diyaloglar şeklinde ilerleyen kitapta yaşlı adam, insanın ne olduğuyla ilgili oldukça farklı ve marjinal olan fikirlerini genç adamla tartışmaya koyuluyor. Yaşlı adamın bu fikirleri, bana her ne kadar bir taraftan mantıklı görünse de diğer yandan insanın özüne dair olumlu duygularımı bir parça sarsmadı değil. Yine de benim keyifle okuduğum bi kitaptı. Tavsiye edilir...
Birinin dini eğilimini bildiğinde, aydınlanmak için ne tür kitaplar okuduğunu ve aman kazara gereğinden fazla aydınlanmayayım diye ne tür kitaplardan kaçındığını bilebilirsin.
Açlıktan ölmek üzere bulunan bir köpeği kurtarınız, sizi ısırmayacaktır. İnsan ile köpek arasındaki tek fark budur..
Bencil olmayan bir insan çoğu kez yalnızca başkasının iyiliği için bir şey yapar ; bu açıkça kendi aleyhine olsa bile.
Ruh sahibi olmak; sevgiyi,sadakati ve minnettarlığı hissetmek anlamına gelirse,hayvanlar çoğu insandan daha iyidir.
...çünkü bana anlattığın şeyler, benden alıp götürdüğün şeylerin yerini doldurmuyor.
Mark Twain
Sayfa 39 - Dedalus Yayınları
Vicdanımız başkalarına verilen acının hiç farkına varmaz, ta ki bize de acı verdiği bir noktaya ulaşana dek.
Mark Twain
Sayfa 43 - Dedalus Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsan Nedir?
Baskı tarihi:
20 Mart 2018
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059203043
Kitabın türü:
Orijinal adı:
What is Man?
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dedalus Kitap
Baskılar:
İnsan Nedir?
İnsan Nedir?
Halley kuyruklu yıldızının dünyadan göründüğü gün doğan Mark Twain, bir kâhin edası ile bu yıldızın tekrar görüneceği gün öleceğini bildirmiştir. Nitekim, kehaneti tutmuştur da. Mark Twain'in İnsan Nedir?'i, uzun bir dinlenme süresinin ardından ve sadece belirli kişilere dağıtılmak üzere, yalnızca 250 adet basılmıştır. Elinizdeki kitap, 240. nüsha kullanılarak tercüme edildi. İnsan Nedir?'de Twain, bilinen öykücü tarzının dışına çıkıyor ve insanın kendi kendisini sorgulamasına yol açacak çarpıcı fikirleri sohbet havasında ortaya koyuyor. Hem de Türkçe'de ilk kez.
(Tanıtım Bülteninden)
 

Kitabı okuyanlar 330 okur

  • sezer onurlu
  • Mehmet Yıldız
  • Bahadır Aliağaoğlu
  • Gizem Çetin
  • Sema pala
  • Not Why, When?
  • Nebile
  • Halil
  • Volkan Dasdemir
  • Talha ÇAKMAK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%28.6
25-34 Yaş
%21.4
35-44 Yaş
%28.6
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%7.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%42.9
Erkek
%57.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.8 (36)
9
%18.4 (23)
8
%25.6 (32)
7
%16 (20)
6
%5.6 (7)
5
%0.8 (1)
4
%1.6 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları