İnsan Nedir?

Mark Twain

İnsan Nedir? Konusu

Halley kuyruklu yıldızının dünyadan göründüğü gün doğan Mark Twain, bir kâhin edası ile bu yıldızın tekrar görüneceği gün öleceğini bildirmiştir. Nitekim, kehaneti tutmuştur da. Mark Twain'in İnsan Nedir?'i, uzun bir dinlenme süresinin ardından ve sadece belirli kişilere dağıtılmak üzere, yalnızca 250 adet basılmıştır. Elinizdeki kitap, 240. nüsha kullanılarak tercüme edildi. İnsan Nedir?'de Twain, bilinen öykücü tarzının dışına çıkıyor ve insanın kendi kendisini sorgulamasına yol açacak çarpıcı fikirleri sohbet havasında ortaya koyuyor. Hem de Türkçe'de ilk kez.
Yazar:
Mark Twain
Mark Twain
Çevirmen:
B. Utkan Atbakan
B. Utkan Atbakan
Çevirmen:
Gamze Keskin
Gamze Keskin
Tahmini Okuma Süresi: 3 sa. 51 dk.Sayfa Sayısı: 136Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2018Yayınevi: Dedalus KitapOrijinal Adı: What is Man?
ISBN: 9786059203043Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.210 üzerinden
4.237 Puan · 881 İnceleme

İnsan Nedir? Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
NrdnAhmt

NrdnAhmt

@biblokur
·
04 Mayıs 16:51
8/10 puan verdi
Hemen hemen hepimiz daha ilkokul dönemlerinde, gerek öğretmenlerimiz gerekse ailemiz tarafından şu sorularla karşı karşıya kalmışızdır: Neden kitap okumalıyız? Kitap okumanın faydaları nelerdir? Bizler de cevap olarak o klâsik cevapları verirdik hep... Kitap okumak kelime dağarcığımızı artırır ve olaylara farklı pencerelerden bakmamızı sağlar. Evet bu cevapları verirken, o dönemlerde belki farkına varamıyorduk söylediklerimizin ne kadar doğru olduğunun. Ancak
İnsan Nedir?
İnsan Nedir?
ile yeniden teyid etmiş oldum. Günlük yaşamımızda sürekli insanlarla iletişim halindeyiz. Evde, okulda, sokakta, iş yerlerinde...Haliyle 1 günde onlarca farklı fikirle karşılaşabiliyoruz. Bu fikirlerin bazılarına katılabiliyorken bazılarını kesin bir dille reddediyoruz.
Mark Twain
Mark Twain
uzun yıllar kaleme alamayıp, çevrenin etkisiyle geciktirdiği bu eserinde bizlere gerçekten çok farklı pencereler aralıyor. Olaylara farklı bir bakış açısıyla baktırıp adeta 'siz bunları yanlış biliyorsunuz' diye haykırıyor. Çok basit sorular olarak gördüğümüz meselelerde bile bambaşka ufuklar açıyor. Yaşlı adam ve genç adamın karşılıklı konusmalarıyla bizi sürekli içinde tutan hoş sohbetler gerçekleşiyor. Genç adamın tabuları yıkılırken bizim de öylece seyretmediğimiz görülüyor. Basit dili olup, diyaloglar şeklinde gerçekleştiğinden dolayı her soruda ayrı bir merak içine giriliyor. Dolayısıyla bu merak duygusu bizlere kitabı rahatlıkla bitirtiyor. Herkese tavsiye edebileceğim bu kitabı okumak isteyenlere iyi okumalar dilerim.
124 etkileşim
GöKhAn✓

GöKhAn✓

@Fearless01
·
10 Ağustos 2021 20:31
Puan vermedi
Biz her zaman ne kadar mükemmel yaratıldığımizi anlatır dururuz.Dunyanin bize sunduğu bu ayrilacaligin hiç bir canlıda olmadığını, bunun sadece insan ırkına bahşedilmiş bir istisna olduğu fikri her birimizin düşünce dünyasında bir şekilde hayat bulur. Hatta zaman zaman bu durumu abartır dünyada
94 etkileşim
Hilal

Hilal

@hilsar5
·
06 Mart 16:28
10/10 puan verdi
Twain, bu çalışmasında insanın doğası hakkında güçlü bir argüman veriyor. Twain, yaşlı bir adamla genç bir adam arasındaki bir diyalog aracılığıyla, yaşlı adamın sesiyle, bir erkekle ilgili her şeyin onun 'koşullanmasının' ürünü olduğunu, (bunu anlayın) bir erkeğin beşikten mezara asla biri dışında her şeyden önce ve en önemli amacı olan tek bir şey - kendisi için gönül rahatlığı, manevi rahatlık sağlamak. Yaşlı Adam ayrıca, insanın "her zaman ona EN ÇOK zihinsel rahatlık getirecek şeyi yapacağını - çünkü bu HAYATININ TEK YASASI" olduğunu savunur, bu komşularının onayı, sevgisini vermenin zevki ve reddedilmenin acısı. İnsan ne yaparsa yapsın, bilinçli ya da bilinçsiz olarak -ve her şeyden önce - kişinin [yani kendi] öz-onayını sağlama zorunluluğunun peşindedir. Diyalogdaki Genç Adam, Yaşlı Adam'ın bu bilgeliğini devirmek için pek çok vaka sunuyor. Bazı oldukça iyi argümanlar veriyor. Bu ikisinin konumu tersine çevrilirse diyalog nasıl olur? Ya da Yaşlı Bir Kadının Genç Adamın yerini aldığını mı? Şüphesiz Twain bu çalışmasında oldukça inandırıcıdır. Felsefesi son derece makul.
108 etkileşim
Arzu

Arzu

@arzu_cyy
·
03 Aralık 2022 15:37
9/10 puan verdi
Azıcık spoiler. Şöyle bir soru sorsam: Kendisinin fedakâr, merhametli, cömert, hayırsever, ahlaklı... olduğunu düşünen var mı? Bir daha düşünsün derim. Ya da "Ahlaklı olduğumuzu düşündüğümüz her eylem kendi ruhumuzu rahatlatmak, yaptığımız tüm fedakâr davranışlarımızın altında yatan neredeyse tek duygunun bencillik olduğunu" söyleseler, Ne derdiniz? Yazar, "İnsan nedir?" sorusuyla kaliteli tespitlerinin yanı sıra farkında olmadığımız bencilliklerimizi ve neden bir makineden fazlası olmadığımızı açıklıyor. Baktığım penceremi daha da genişleten yer yer değiştiren bu kitap insana dair birçok doğru sanılanı yıkıyor. Ben beğendim ve epeyce notlar aldım. Biz makinelerin de daha bilinçli makineler olması adına... Açıkçası kendimizi daha fazla kandırmadan bu kitabı okumalı !.. ...
200 etkileşim
İlhan avcı

İlhan avcı

@ilhanavciii
·
25 Şubat 00:23
Puan vermedi
Kitap yaşlı adam ile genç adam arasında geçen diyaloglardan oluşuyor. Eserde yaşlı adam bilgeyi, genç adam ise öğrenciyi temsil ediyor. Yaşlı adam insanoğlunun yalnızca bir makineden fazla olmadığını iddia ediyor. Genç adam ise yaşlı adamın görüşüne itiraz ediyor detaylandırmasını istiyor. İçerik olarak insanın bir makineden ibaret olduğunu dile getiren, hiçbir düşüncenin insana ait olmadığını düşündüğü, savunduğu her şeyin ona dış etkiler tarafından aşılandığından bahseder. İnsanları harekete geçiren tek şeyin dürtüler olduğunu ileri sürülüyor. Bu dürtülerin de irade tatmini olduğu belirtiliyor. İnsanın, kendi iradesini doyuma ulaştırmayacak hiçbir faaliyette bulunmayacağı söyleniyor. İnsanın iradesinin onayı olmadan hiçbir şey yapamayacağı anlatılıyor. Kendi nefsini doyurmak için harekete geçeceği iddia ediliyor. Sohbet halinde ilerleyen, insanı düşünmeye zorlayan bir kitap. Felsefeye ilginiz varsa ve eğer bu tür kitapları seviyorsanız beğenirsiniz. Kesinlikle tavsiye ederim. İnsan nedir? Sizde okuyun ve sorgulayın. Herkese keyifli okumalar:)
78 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 62.3
Erkek% 37.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Mark Twain
Mark TwainYazar · 56 kitap
Mark Twain (asıl adı Samuel Langhorne Clemens) 1835'te ABD'nin Missouri eyaletine bağlı çok küçük bir köy olan Florida'da doğdu. Dört yaşındayken Clemens ailesi başka bir küçük köye, Mississippi ırmağı kıyısındaki Hannibal'e yerleşti. Esnaflık ve avukatlık yaparken politikaya atılan babası on bir yaşındayken ölünce Samuel okuldan ayrılıp bir matbaada çırak olarak çalışmak zorunda kaldı. Ardından ağabeyinin çıkardığı Hannibal Journal adlı yerel gazetede dizgiciliğe başladı. Aynı gazeteye ve Boston'da çıkan mizah dergisi The Carpet-Bag'e mizah yazıları yazdı. Dizgicilikten sıkılınca dört yıl boyunca Mississippi nehrinde çalışan buharlı gemilerden birinde kaptanlık yaptı. Abisiyle batıya gitti; gazete muhabiri olarak çalışmaya başladı. Mark Twain adını ilk kez 1863'te mizahi bir gezi yazısında kullandı. 'Mark Twain' (İngilizcede 'ikiyi işaretle') geminin dibe oturmaması için gerekli su derinliğini ölçen bir gemici terimiydi. 1867'de ilk kitabı The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County(Calaveras İlinin En Hızlı Sıçrayan Kurbağası) yayımlandı. 1870'te kısa ve özlü bir biçimde yaptığı konuşmalarıyla ününü tazeledi. Aynı yıl evlenerek Connecticut'ta Hartford'a yerleşti, üç kızı oldu. Çocuklar ve gençlere yönelik en iyi romanlardan biri sayılan Tom Sawyer'ın Maceraları'nın ardından başyapıtı Huckleberry Finn'in Maceraları'nı yazdı. 1880'lerde bir dizgi makinesine yatırım yaptı ama iflas etti. Kitaplarının geliri ve birçok ülkede yaptığı konuşmalarla borçlarını ödeyebildi. 1906'da başladığı otobiyografisini bitiremeden öldü. Başlıca yapıtları: Tom Sawyer'ın Maceraları (1876); Huckleberry Finn'in Maceraları (1884); Adem ile Havva'nın Cennet Günlüğü (1905); Çalınan Taç(1881), Yurtdışında Bir Serseri (1880) , Mississippi'de Yaşam (1883).

İnsan Nedir? Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Raskov.

Raskov.

@Rodian
·
06 Ağustos 2022 16:18
Zihninin istediği zaman gezinmesini engelleyemezsin..
880 etkileşim
Hatice Nur

Hatice Nur

@nurhatiice
·
07 Haziran 16:36
Özgür bırakılmış aklın, insandan gelecek yardıma ihtiyacı yoktur.
11 etkileşim
İlhan avcı

İlhan avcı

@ilhanavciii
·
26 Ocak 13:57
Vicdanımız, bizim de acı çekmeye başladığımız noktaya varıncaya kadar diğerlerinin maruz kaldığı sıkıntıları umursamaz. İstisnasız tüm durumlarda, bu bizi de rahatsız etmeye başlayıncaya kadar, diğer kişinin acısına kayıtsız kalırız.
115 etkileşim
Sevcan Erdoğan

Sevcan Erdoğan

@sevcann24
·
07 Temmuz 14:28
Zihnin dalgın dalgın dolanmak istiyorsa ona mani olamazsın; efendi olan odur, sen değil.
11 etkileşim
BEYZA ♕︎

BEYZA ♕︎

@_Tolstoyunbisikleti
·
17 Haziran 21:44
"Hiçbir insan, bir şey oluşturamaz. Tüm düşünceleri , tüm dürtüleri dışardan gelir."
32 etkileşim

İnsan Nedir? İletileri

Tümünü gör
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli
Siz kaçını okudunuz ve bunu nasıl unutursun dediğiniz kitaplar?
Bütün zamanların en çok okunan kitaplarını artık benim de okumam gerektiğini hatırlatan bir listedir bu. Bu kitapları hala okumamış olmanın utancı içerisindeyim: 1.
Kamelyalı Kadın
Kamelyalı Kadın
2.
Denemeler
Denemeler
3.
Madame Bovary
Madame Bovary
4.
Babalar ve Oğullar
Babalar ve Oğullar
5.
Karamazov Kardeşler
Karamazov Kardeşler
Haziran ayı okuduğum kitaplar
1-
Rekabet: Bir Geyşanın Öyküsü
Rekabet: Bir Geyşanın Öyküsü
,
Kafu Nagai
Kafu Nagai
, 7/10 2-
John Barleycorn
John Barleycorn
,
Jack London
Jack London
, 9/10 3-
Sadako
Sadako
,
Masahiro Sasaki
Masahiro Sasaki
, 8/10 4-
Vahşi Kadınlar
Vahşi Kadınlar
,
Aoko Matsuda
Aoko Matsuda
, 9/10 5-
İyileştir Kalbini
İyileştir Kalbini
,
Yasmin Mogahed
Yasmin Mogahed
, 9/10 6-
İnsan Nedir?
İnsan Nedir?
,
Mark Twain
Mark Twain
, 6/10 ( en sevmediğim kitabım) 7-
Beni Sessiz De Sevebilir Misin?
Beni Sessiz De Sevebilir Misin?
,
Kemal Sayar
Kemal Sayar
, 8/10 8-
Sefiller (2 Cilt Takım)
Sefiller (2 Cilt Takım)
( 1.cilt) ,
Victor Hugo
Victor Hugo
, 100000000/10 ( en en en en sevdiğim kitabım) ps: Sefiller,Sefiller... O ne muazzam bir kitaptır. Victor Hugo, ne büyük bir yazardır. Volkan Yalçıntoklu ne muhteşem bir çeviri yapmıştır. Ve bizler ne kadar şanslıyız ki Victor Hugo'nun 17 yılda yazdığı bu muhteşem yapıta kolayca ulaşabiliyoruz. Lütfen, Lütfen, Lütfen Sefiller'in Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan Volkan Yalçıntoklu çevirisiyle okuyun. Sadeleştirilmiş metinlerden bu lezzeti almak imkansız. 2. cilde geçtim. O da en az 1.cilt kadar etkileyici gidiyor. Şunu da belirtmeliyim ki, Sefilleri okurken o kadar etkilendim ki bir gece titremeyle uyandım. Ve aklımda Sefiller kitabı vardı. Okuduklarım beni hasta etti. Daha önce de okuduklarımın etkisiyle ağzımda yaralar çıktığı olmuştu ama ilk defa bu derece sıtma tutar gibi hastalandım. Sayfa 599'da Victor Hugo bu kitap hakkında şöyle yazmış: '' Bu kitap, başkahramanı sonsuzluk olan bir dramdır. İnsan yan karakterdir.'' Lütfen, lütfen, lütfen bu kitabı okuyun okutturun. Emin olun okumadan önceki sizle okurkenki ve okuduktan sonraki siz aynı olmayacaksınız.