Türkçülüğün Esasları Etimoloji

8,6/10  (95 Oy) · 
343 okunma  · 
103 beğeni  · 
4.637 gösterim
Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp'ın uzun araştırmalar ve incelemelere dayanan çalışmalarının sonucu olarak ümmet kültüründen millet kültürüne geçişte ortaya koyduğu ve bilimsel esaslara dayalı görüşlerinin topladığı eseridir. Ziya Gökalp bir filozof ve sosyolog olarak Türk milletinin ruhunu, karakterini, kimliğini tarih içinden bulup çıkararak kendi özüne dönmesini ihtar etmiştir. Türkçülüğün Esasları, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasıyla birlikte bütün iradesini kaybeden ve verdiği bağımsızlık savasıyla da tarih sahnesinde varlığını tekrar ispat eden Türk milletinin gelecekte izleyeceği siyasal ekonomik, sosyolojik ve felsefi programın adıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
Hasan KILIÇ 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birincisi kitap ideal ağırlıkta... Yani hem edebiyat hem de kalınlık açısından çok ideal... Kitapta çok güzel bi şekilde Türk ün tarihinden, Türk ün tarihinden beri amaçlarından Türk ün mefkuresinden bahsediyor... Hedeflenen Türkiye için neler yapmamız gerektiği nerdeyse fert fert incelenmiş... Harika bi eser...

Göksel Aydın 
 11 Nis 19:20 · Kitabı okudu · 24 günde · Puan vermedi

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ortaya çıkmış olan bir taraftan ilerleyici diğer taraftan geleneksel bir karakteri barından Gökalp, modern Türk devletinin fikir babasıdır. Genel olarak sosyolojinin babası olan Durkheim'in fikirlerini yoğurarak bu ülkeye katkılarda bulunmuştur. Türk milliyetciliğinin temelinin kültür olduğu savunan Gökalp, Turancılık idealininin ilk aşamasının Türkiyecilik ve sonrasında Oğuzculuk olduğu savunur.

Murat ÇALIK 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin "manevi kurucusu" Ziyâ Gökalp'ten Türkçülük üzerine önemli bir kitap. Piyasada "kısaltımış" ve "sadeleştirilmiş" bir sürü örneği var fakat bunlar yarım kalmış gibi.

Bu kitabı alırken sayfa sayısına dikkat ediniz. Sadeleştirilmiş ve kısaltılmış almanız hiçbir işe yaramaz.

İrem Zweig 
17 Haz 00:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece Atatürk'ün bir sözüyle anlatmak istiyorum;
"Benim ruh ve bedenimin babası Ali Rıza Bey,
fikirlerimin babası Ziya Gökalp,
heyecanlarımın babası Namık Kemal'dir."

Furkan Durmaz 
17 Nis 22:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

TÜRÇÜLÜĞÜN BABASI ZİYA GÖKALP BİR KİTAPTA HERŞEYİ AÇIKLAMIŞ TÜRKÇÜLÜĞÜN BİR IRKÇILIK OLMADIĞINI TÜRKÇÜLÜĞÜN NELERE DAYANDIĞINI TÜRÇÜLÜĞÜN TEMELLERİNİ TÜRKÇÜLÜĞÜN İLKELERİİNİ BİR KİTAPTA BULABİLEECEĞİMİZ HER TÜRK EVLADININ OKUMASI GEREKEN BİR KİTAP!

Nazlı Nur Melek 
 24 Mar 21:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın dili oldukça akıcı ve zevk alacağınız bir dil. Anlaşılır açık pürüzsüz maddesel bir tarzda yazılmış.konuya gelecek olursak gerek kültür gerek uygarlık gerekse şu anda olmamız gereken kültür ve uygarlık birleşiminin nasıl olması gerektiği konusunda açıkça bilgi veren bir kitap.her madde gayet açıklayıcı olarak ele alınmış hiçbirşey üstün körü geçilmemiş. Türk ne demek türkçülük ne demek medeniyet kültür uygarlık ne demek tarafsız bir perspektifle gayet açıklayıcı olarak anlatılmış. Her Türk ün bu kitabı hayatında bir kere okuması gerektiği kanaatindeyim..dusuncelerimizdeki ulusun nasıl olması gerektiğini eski ve yeninin yok olmadan nasıl kaynaşması gerektiğini cok guzel ifadelerle anlatan bir yapıt.not alarak ve cümlelerin altını çizerek okumanızı tavsiye ederim.kafanizdaki birçok soruya tarafsız yanıt bulacaksınız

Yunus Emre ZEVNE 
11 Tem 18:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Edirneden istanbula istikamet ettiğim sırada elimin altında bulunan ve otobüste okumaya başladığım ve her sayfasında bilgime bilgi kattığım ve söylenenlerin aksine bence günümüze de fazlasıyla hitap eden harika bir başyapıt. Gurur duyduğum türklüğümü bana sindire sindire kavratan bu eseri mutlaka okuyun.
Amiyane tabirle on numara beş yıldız...

Ahmet Güngör 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Dili çok ağır ancak zaten günümüze hitap eden bir kitap değil yani değişen dünyada o dönem için sanayi devriminin değiştirdiği dünyada Türklerin neler yapması gerektiğini nasıl kültürlerine önem vermesi gerektiğini diline sahip çıkması gerektiğini anlatmış Ziya Gökalp ama artık bilgi çağındayız ve ben bu kitabı okuyanlara Namık Kemal Zeybeğin kitabını da okumalarını tavsiye ediyorum

Şeküre TEKİN 
 09 Haz 00:44 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mustafa Kemal ATATÜRK 'un etkilendiği düşünce adamı Ziya Gökalp...(Allah ona rahmet etsin). Kitapta yazan esaslara bugün bağlı olsaydık ülkemiz belkide 15 Temmuz gibi kara geceyi yaşamayacaktı. (12 Eylül 27 Mayıs 28 Şubat vs. gibi çeşitli darbelere maruz kalmayacaktık ).Bu esaslar sadece siyasi özellikler değil Türk ün kültüründen töresinden musikisinden resiminden söz etmektedir.

veherkesiçinadalet 
29 Haz 18:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkçülüğün manifestosu niteliğinde ki Ziya Gökalp eseri. Elinize bir kalem kağıt alıp bilmediğiniz kelimeleri yazdığınızda da kelime haznemizi geliştirebilecek nitelikte bir kitaptır. Ve sanılanın aksine kafatasçı,ırkçı fikirler aşılamayan;geniş araştırmalar ve örneklemelere dayanan;türk milletinin o günkü durumu ve geleceği hakkında fikir beyan eden bir kitaptır.

2 /

Kitaptan 32 Alıntı

Başka uluslar, çağdaş uygarlığa girmek için geçmişlerinden uzaklaşmak zorundadırlar; oysa Türklerin çağdaş uygarlığa girmeleri için, yalnız geçmişlerine dönüp bakmaları yeter.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

"Turan, bütün Türk Milleti'nin birleşmesi anlamına gelir. Türk, bir milletin adıdır. Millet kendine özgü bir kültürü olan bir topluluk demektir. Öyleyse Türk'ün yalnız bir dili, bir kültürü olabilir."

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

Ribot diyor ki: "Zihin fazla bir gelişmeye uğrayınca özyapıyı bozar." Bireyde zihin ne ise, toplumda da uygarlık odur. Bireyde özyapı ne ise, toplumda da kültür odur. Bundan dolayı, zihnin fazla gelişmesi bireysel özyapıyı bozduğu gibi, uygarlığın fazla gelişmesi de ulusal kültürü bozar. Ulusal kültürü bozulmuş olan uluslara 'yozlaşmış uluslar' adı verilir.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

... İnsansal kişiliğimiz bedenimizde değil, ruhumuzdadır. Maddi meziyetlerimiz ırkımızdan geliyorsa, manevi meziyetlerimiz de, eğitimini aldığımız toplumdan geliyor.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp
Gülay 
18 Mar 12:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Düşünceleri duygularına uymayan ve dayanmayan bir adam, ruh bakımından hastadır."

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 21 - Anonim yayıncılık)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 21 - Anonim yayıncılık)

Türk'üm diyen her insanı Türk tanımaktan, yalnız Türklüğe ihaneti görülenler varsa, cezalandırmaktan başka yol yoktur.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp
Mehmet Aldemir 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir eski atalar sözü bize şöyle diyor: "İşini bil, aşını bil, eşini bil!"
Bu genel kurala göre benzetme yaparak, sosyoloji de bize böyle hitap edebilir: "Milletini tanı, ümmetini tanı, medeniyetini tanı!"

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 67)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 67)
4 /