Türkçülüğün Esasları Etimoloji

8,7/10  (162 Oy) · 
534 okunma  · 
171 beğeni  · 
6.192 gösterim
Ziya Gökalp, Türk kültürünün ulusal nitelikler kazanması gerekliliği üzerinde önemle duran ve bu konuda özgün deneme ve araştırmalarıyla konuya yeni bir boyut getiren çağdaş düşünürlerimizdendir.
Çağdaş düşüncelerden yararlanarak toplumumuza ulusçuluk bilinci'ni aşılamış, toplumsal sorunlara bilimsel yöntemlerle çözüm yolları aramış, siyasal alanda da ulusal devlet kavramının ve olgusunun yerleşmesine büyük katkıda bulunmuştur.
Türkçülüğün Esasları, düşünürümüzün işte bu konularda yazdığı özgün denemelerinden oluşmuş bir yaptıdır.
Günümüz türkçesiyle hazırlanmış olan bu yapıtın, genç kuşakların görüş ve düşüncelerine ulusallaşma ve çağdaşlaşma yönünde bilinçli boyutlar kazandıracağı kanısındayız.
Hasan KILIÇ 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birincisi kitap ideal ağırlıkta... Yani hem edebiyat hem de kalınlık açısından çok ideal... Kitapta çok güzel bi şekilde Türk ün tarihinden, Türk ün tarihinden beri amaçlarından Türk ün mefkuresinden bahsediyor... Hedeflenen Türkiye için neler yapmamız gerektiği nerdeyse fert fert incelenmiş... Harika bi eser...

1 Çay 1 Kitap™ 
05 Mar 12:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp’ten bir yol gösterme kitabı. Fakat bu yol gösterme bir kişiyi veya bir zümreyi etkilemekten daha fazlasını yaparak temelleri atılan bir devletin kurucusunu etkileyerek bir milletin kaderini ve hayatını değiştirmiştir.

Kitapla ilgili yazımız : http://1cay1kitap.com/turkculugun-esaslari/

Göksel Aydın 
 11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 24 günde · Puan vermedi

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ortaya çıkmış olan bir taraftan ilerleyici diğer taraftan geleneksel bir karakteri barından Gökalp, modern Türk devletinin fikir babasıdır. Genel olarak sosyolojinin babası olan Durkheim'in fikirlerini yoğurarak bu ülkeye katkılarda bulunmuştur. Türk milliyetciliğinin temelinin kültür olduğu savunan Gökalp, Turancılık idealininin ilk aşamasının Türkiyecilik ve sonrasında Oğuzculuk olduğu savunur.

İrem Zweig 
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece Atatürk'ün bir sözüyle anlatmak istiyorum;
"Benim ruh ve bedenimin babası Ali Rıza Bey,
fikirlerimin babası Ziya Gökalp,
heyecanlarımın babası Namık Kemal'dir."

Büşra Nur ÇAMSARI 
02 Mar 15:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Japonlular Avrupalı bir ulus sayıldıkları halde biz hala Asyalı bir ulus sayılmaktayız.Bunun nedeni de Avrupa Uygarlığına tam olarak girmeyişimizden başka ne olabilir?Japonlar dinlerini ve uluslarını korumak koşuluyla Batı Uygarlığına girdiler.Bu sayede her bakımdan Avrupalılara Yetiştiler.Japonlar böyle yapmakla dinlerinden, ulusal kültürlerinden hiçbirşey yitirdiler mi?Asla!O halde biz niçin duraksıyoruz?Bizde Türklüğümüzü ve Müslümanlığımızı korumak koşuluyla Batı Uygarlığına kesin olarak giremez miyiz?

"Türk ulusundanım,İslam ümmetindenim,Batı uygarlığındanım."
#TürkçülüğünFikirBabasıZiyaGökalp

Murat ÇALIK 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin "manevi kurucusu" Ziyâ Gökalp'ten Türkçülük üzerine önemli bir kitap. Piyasada "kısaltımış" ve "sadeleştirilmiş" bir sürü örneği var fakat bunlar yarım kalmış gibi.

Bu kitabı alırken sayfa sayısına dikkat ediniz. Sadeleştirilmiş ve kısaltılmış almanız hiçbir işe yaramaz.

Bayur Tigin 
 04 Şub 13:04 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Türkçülük fikrinin ne zaman ne amaçla ortaya çıkıp yayıldığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen herkesin sevebileceği kitap,Türkçülüğün hangi aşamalardan geçtiğini, Osmanlıcılık ve İslamcılık akımlarından sıyrılıp şimdiki şeklini alan Türkçülük akımının nasıl birden hız kazandığını vurgulayan kitap, Türkçü olmak isteyen bireyin ne gibi konular üstünde durması gerektiği hakkında bilgi aktarıyor.
Türkçülüğün fikir babası olan Ziya Gökalp, Türkçülüğün ırkçılık olmadığını kültür ve medeniyet olduğunu her satırında vurgulasa da;günümüzde Türkçülüğün ırkçılık olduğu varsayımı ile karşı karşıyayız. Bu kitabı okuduğumuz zaman Türkçülüğün ırkçılık olmadığını anlayabiliyoruz. Bir Türkçü nasıl olunur sorusunun cevabını bu kitapta bulabilirsiniz

Yunus Emre ZEVNE 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Edirneden istanbula istikamet ettiğim sırada elimin altında bulunan ve otobüste okumaya başladığım ve her sayfasında bilgime bilgi kattığım ve söylenenlerin aksine bence günümüze de fazlasıyla hitap eden harika bir başyapıt. Gurur duyduğum türklüğümü bana sindire sindire kavratan bu eseri mutlaka okuyun.
Amiyane tabirle on numara beş yıldız...

Furkan Durmaz 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

TÜRÇÜLÜĞÜN BABASI ZİYA GÖKALP BİR KİTAPTA HERŞEYİ AÇIKLAMIŞ TÜRKÇÜLÜĞÜN BİR IRKÇILIK OLMADIĞINI TÜRKÇÜLÜĞÜN NELERE DAYANDIĞINI TÜRÇÜLÜĞÜN TEMELLERİNİ TÜRKÇÜLÜĞÜN İLKELERİİNİ BİR KİTAPTA BULABİLEECEĞİMİZ HER TÜRK EVLADININ OKUMASI GEREKEN BİR KİTAP!

Sürekli sorulan saçma sorulardandır; "Ziya Gökalp en büyük türkçü müdür?" "Türkçülüğün kitabını yazan büyük adam Kürt müdür?" gibi sorular. Bu soruyu sormak, milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı kavrayamamış olmaktan kaynaklanır. Irkçılık ile suçlayacağı insana soru sorarken ırkçılık yapmanın birebir örneğidir. Çünkü karşısındaki milliyetçi kişi için gen meselesi birinci, üçüncü veya beşinci planda değildir, daha geridedir. Fakat soruyu soran kişi için gen meselesi birinci önemdedir, bu da ırkçılığın tanımıdır zaten. Ziya Gökalp, Türk milletine hizmet etmiş ve teorik anlamda temel oluşturan kitapları yazmış bir aydındır. Bu kitapta Gökalp, millet, türkçülük, kültür ve uygarlık gibi terimlerin tanımlamasını yaptıktan sonra "türkçülüğün programı" adı altında bir grup öneri getirir. Bu öneriler, bugün hala milliyetçilerin temel aldığı fikirlerin atası durumdadır. Bu fikirler bu kitap içinde "Türk" kimliği için verilmiştir. Fakat aslında herhangi başka bir "milliyetçilik" kavramının da tanımlaması olmuştur. Dolayısıyla milliyetçilik konusunda fikir sahibi olmak ve fikir söylemek isteyenlerin okuması gereken başlıca kitaplardandır.

3 /

Kitaptan 122 Alıntı

Başka uluslar, çağdaş uygarlığa girmek için geçmişlerinden uzaklaşmak zorundadırlar; oysa Türklerin çağdaş uygarlığa girmeleri için, yalnız geçmişlerine dönüp bakmaları yeter.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

"Turan, bütün Türk Milleti'nin birleşmesi anlamına gelir. Türk, bir milletin adıdır. Millet kendine özgü bir kültürü olan bir topluluk demektir. Öyleyse Türk'ün yalnız bir dili, bir kültürü olabilir."

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

Ribot diyor ki: "Zihin fazla bir gelişmeye uğrayınca özyapıyı bozar." Bireyde zihin ne ise, toplumda da uygarlık odur. Bireyde özyapı ne ise, toplumda da kültür odur. Bundan dolayı, zihnin fazla gelişmesi bireysel özyapıyı bozduğu gibi, uygarlığın fazla gelişmesi de ulusal kültürü bozar. Ulusal kültürü bozulmuş olan uluslara 'yozlaşmış uluslar' adı verilir.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

Batı medeniyetine girmeden önce, millî harsımızı arayıp bularak millî harsımızı meydana çıkarmamız gerekir.

Hars: Ekin, kültür

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 84 - Kapı Yayınları)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 84 - Kapı Yayınları)
Erhan Akın 
04 Oca 15:50 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Osmanlı Edebiyatı demek doğru değildir. Nasıl ki lisanımıza Osmanlı lisanı ve milletimize Osmanlı milleti demek de yanlıştır. Çünkü Osmanlı tabiri yalnız devletimizin adıdır. Milletimizin ünvânı ise yalnız Türk'tür. Bundan dolayı lisanımız da Türk lisanı, edebiyatımızda Türk edebiyatıdır."

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat)
M. 
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ulusal bilinç nerede oluşmuşsa, artık orası sömürge olma tehlikesinden sonsuza değin kurtulmuştur.

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 126)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 126)

... İnsansal kişiliğimiz bedenimizde değil, ruhumuzdadır. Maddi meziyetlerimiz ırkımızdan geliyorsa, manevi meziyetlerimiz de, eğitimini aldığımız toplumdan geliyor.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

"Türk", bir ulusun adıdır. Ulus, kendine özgü kültürü olan bir topluluk demektir. Öyleyse Türk'ün yalnız bir dili, bir tek kültürü olabilir.

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 31)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 31)