Türkçülüğün Esasları Etimoloji

8,7/10  (135 Oy) · 
453 okunma  · 
141 beğeni  · 
5.611 gösterim
Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp'ın uzun araştırmalar ve incelemelere dayanan çalışmalarının sonucu olarak ümmet kültüründen millet kültürüne geçişte ortaya koyduğu ve bilimsel esaslara dayalı görüşlerinin topladığı eseridir. Ziya Gökalp bir filozof ve sosyolog olarak Türk milletinin ruhunu, karakterini, kimliğini tarih içinden bulup çıkararak kendi özüne dönmesini ihtar etmiştir. Türkçülüğün Esasları, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasıyla birlikte bütün iradesini kaybeden ve verdiği bağımsızlık savasıyla da tarih sahnesinde varlığını tekrar ispat eden Türk milletinin gelecekte izleyeceği siyasal ekonomik, sosyolojik ve felsefi programın adıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
Hasan KILIÇ 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birincisi kitap ideal ağırlıkta... Yani hem edebiyat hem de kalınlık açısından çok ideal... Kitapta çok güzel bi şekilde Türk ün tarihinden, Türk ün tarihinden beri amaçlarından Türk ün mefkuresinden bahsediyor... Hedeflenen Türkiye için neler yapmamız gerektiği nerdeyse fert fert incelenmiş... Harika bi eser...

Göksel Aydın 
 11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 24 günde · Puan vermedi

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ortaya çıkmış olan bir taraftan ilerleyici diğer taraftan geleneksel bir karakteri barından Gökalp, modern Türk devletinin fikir babasıdır. Genel olarak sosyolojinin babası olan Durkheim'in fikirlerini yoğurarak bu ülkeye katkılarda bulunmuştur. Türk milliyetciliğinin temelinin kültür olduğu savunan Gökalp, Turancılık idealininin ilk aşamasının Türkiyecilik ve sonrasında Oğuzculuk olduğu savunur.

Murat ÇALIK 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin "manevi kurucusu" Ziyâ Gökalp'ten Türkçülük üzerine önemli bir kitap. Piyasada "kısaltımış" ve "sadeleştirilmiş" bir sürü örneği var fakat bunlar yarım kalmış gibi.

Bu kitabı alırken sayfa sayısına dikkat ediniz. Sadeleştirilmiş ve kısaltılmış almanız hiçbir işe yaramaz.

İrem Zweig 
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece Atatürk'ün bir sözüyle anlatmak istiyorum;
"Benim ruh ve bedenimin babası Ali Rıza Bey,
fikirlerimin babası Ziya Gökalp,
heyecanlarımın babası Namık Kemal'dir."

Ayşe Hümeyra Tosun 
17 Oca 20:22 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

anladım ki ben biraz fazla Türkçüymüşüm bir Almanın Naziciliği gibi ... bunu gözden geçireceğim ... Türkçülük nedir daha derin düşüneceğim

Yunus Emre ZEVNE 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Edirneden istanbula istikamet ettiğim sırada elimin altında bulunan ve otobüste okumaya başladığım ve her sayfasında bilgime bilgi kattığım ve söylenenlerin aksine bence günümüze de fazlasıyla hitap eden harika bir başyapıt. Gurur duyduğum türklüğümü bana sindire sindire kavratan bu eseri mutlaka okuyun.
Amiyane tabirle on numara beş yıldız...

Furkan Durmaz 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

TÜRÇÜLÜĞÜN BABASI ZİYA GÖKALP BİR KİTAPTA HERŞEYİ AÇIKLAMIŞ TÜRKÇÜLÜĞÜN BİR IRKÇILIK OLMADIĞINI TÜRKÇÜLÜĞÜN NELERE DAYANDIĞINI TÜRÇÜLÜĞÜN TEMELLERİNİ TÜRKÇÜLÜĞÜN İLKELERİİNİ BİR KİTAPTA BULABİLEECEĞİMİZ HER TÜRK EVLADININ OKUMASI GEREKEN BİR KİTAP!

Nazlı Nur Melek 
 24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın dili oldukça akıcı ve zevk alacağınız bir dil. Anlaşılır açık pürüzsüz maddesel bir tarzda yazılmış.konuya gelecek olursak gerek kültür gerek uygarlık gerekse şu anda olmamız gereken kültür ve uygarlık birleşiminin nasıl olması gerektiği konusunda açıkça bilgi veren bir kitap.her madde gayet açıklayıcı olarak ele alınmış hiçbirşey üstün körü geçilmemiş. Türk ne demek türkçülük ne demek medeniyet kültür uygarlık ne demek tarafsız bir perspektifle gayet açıklayıcı olarak anlatılmış. Her Türk ün bu kitabı hayatında bir kere okuması gerektiği kanaatindeyim..dusuncelerimizdeki ulusun nasıl olması gerektiğini eski ve yeninin yok olmadan nasıl kaynaşması gerektiğini cok guzel ifadelerle anlatan bir yapıt.not alarak ve cümlelerin altını çizerek okumanızı tavsiye ederim.kafanizdaki birçok soruya tarafsız yanıt bulacaksınız

Bülent Karakuş 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Türkçülüğün Esasları/Ziya Gökalp

Nihal Atsız gözümde bir kez daha devleşti bu eserden sonra, vize dönemime denk gelen bu inceleme araştırma yapıtı bana sadece 10 yılda bir insanın(Ziya Beyin)nasıl değiştiğini gösterdi.Türkleşmek Islamlaşmak Muasırlaşmak adlı eserı ıle özellikle Muasariyet konusunda Cumhuriyetin etkisine kapılan yazarımız tek kelime ile gafletlik,umarım Türkçüler Garbî ahlak konusunda bu kitabı ele almazlar fakat bu konuları nasıl beğenmesemde hala Ziya Beyin yazım tarzını çok seviyorum keyifle okudum.Bazı yerlerde fikirlerine kuvvetle katılsam da bazen yok artık vb. şeyler yaşarım, okuyanlar Türkçülüğün pîri olacağım sanmasın dil bilgisi ağırlıklı bir kitap.Cumhuriyetin etkisi ve bu saçmalıklar beni üzdü.

ÖMER GÜN 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 7/10 puan

Millet, ne ırkî, ne kavmî, ne coğrafî, ne siyasi, ne de iradî bir zümre değildir. Millet; lisanca, dince, ahlakça ve bediîyatça (güzel sanatlarca) müşterek olan, yani aynı terbiyeyi almış fertlerden mürekkep bulunun (oluşan) bir zümredir.
Türk köylüsü onu "Dili dilime, dini dinime uyan" diye tarif eder.

2 /

Kitaptan 62 Alıntı

Başka uluslar, çağdaş uygarlığa girmek için geçmişlerinden uzaklaşmak zorundadırlar; oysa Türklerin çağdaş uygarlığa girmeleri için, yalnız geçmişlerine dönüp bakmaları yeter.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

"Turan, bütün Türk Milleti'nin birleşmesi anlamına gelir. Türk, bir milletin adıdır. Millet kendine özgü bir kültürü olan bir topluluk demektir. Öyleyse Türk'ün yalnız bir dili, bir kültürü olabilir."

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

Ribot diyor ki: "Zihin fazla bir gelişmeye uğrayınca özyapıyı bozar." Bireyde zihin ne ise, toplumda da uygarlık odur. Bireyde özyapı ne ise, toplumda da kültür odur. Bundan dolayı, zihnin fazla gelişmesi bireysel özyapıyı bozduğu gibi, uygarlığın fazla gelişmesi de ulusal kültürü bozar. Ulusal kültürü bozulmuş olan uluslara 'yozlaşmış uluslar' adı verilir.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp
Erhan Akın 
04 Oca 15:50 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Osmanlı Edebiyatı demek doğru değildir. Nasıl ki lisanımıza Osmanlı lisanı ve milletimize Osmanlı milleti demek de yanlıştır. Çünkü Osmanlı tabiri yalnız devletimizin adıdır. Milletimizin ünvânı ise yalnız Türk'tür. Bundan dolayı lisanımız da Türk lisanı, edebiyatımızda Türk edebiyatıdır."

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat)

... İnsansal kişiliğimiz bedenimizde değil, ruhumuzdadır. Maddi meziyetlerimiz ırkımızdan geliyorsa, manevi meziyetlerimiz de, eğitimini aldığımız toplumdan geliyor.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

"Türk", bir ulusun adıdır. Ulus, kendine özgü kültürü olan bir topluluk demektir. Öyleyse Türk'ün yalnız bir dili, bir tek kültürü olabilir.

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 31)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 31)
Gülay 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Düşünceleri duygularına uymayan ve dayanmayan bir adam, ruh bakımından hastadır."

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 21 - Anonim yayıncılık)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 21 - Anonim yayıncılık)
BİROL COŞKUN 
 01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir ulus, büyük başarıyla dehasını, öz verisini, kahramanlığını eylemli olarak kanıtlamış büyük bir insana sahip olduğunda, onun ortak toplumsal tasarımlar yaratma gücü ile her türlü yeniliği kolayca gerçekleştirebilir. İşte biz bugün böyle bir deha hazinesine sahibiz.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp