Türkçülüğün Esasları Etimoloji

8,5/10  (53 Oy) · 
220 okunma  · 
51 beğeni  · 
4.132 gösterim
Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp'ın uzun araştırmalar ve incelemelere dayanan çalışmalarının sonucu olarak ümmet kültüründen millet kültürüne geçişte ortaya koyduğu ve bilimsel esaslara dayalı görüşlerinin topladığı eseridir. Ziya Gökalp bir filozof ve sosyolog olarak Türk milletinin ruhunu, karakterini, kimliğini tarih içinden bulup çıkararak kendi özüne dönmesini ihtar etmiştir. Türkçülüğün Esasları, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasıyla birlikte bütün iradesini kaybeden ve verdiği bağımsızlık savasıyla da tarih sahnesinde varlığını tekrar ispat eden Türk milletinin gelecekte izleyeceği siyasal ekonomik, sosyolojik ve felsefi programın adıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
Hasan KILIÇ 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birincisi kitap ideal ağırlıkta... Yani hem edebiyat hem de kalınlık açısından çok ideal... Kitapta çok güzel bi şekilde Türk ün tarihinden, Türk ün tarihinden beri amaçlarından Türk ün mefkuresinden bahsediyor... Hedeflenen Türkiye için neler yapmamız gerektiği nerdeyse fert fert incelenmiş... Harika bi eser...

Murat ÇALIK 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin "manevi kurucusu" Ziyâ Gökalp'ten Türkçülük üzerine önemli bir kitap. Piyasada "kısaltımış" ve "sadeleştirilmiş" bir sürü örneği var fakat bunlar yarım kalmış gibi.

Bu kitabı alırken sayfa sayısına dikkat ediniz. Sadeleştirilmiş ve kısaltılmış almanız hiçbir işe yaramaz.

Ahmet Güngör 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Dili çok ağır ancak zaten günümüze hitap eden bir kitap değil yani değişen dünyada o dönem için sanayi devriminin değiştirdiği dünyada Türklerin neler yapması gerektiğini nasıl kültürlerine önem vermesi gerektiğini diline sahip çıkması gerektiğini anlatmış Ziya Gökalp ama artık bilgi çağındayız ve ben bu kitabı okuyanlara Namık Kemal Zeybeğin kitabını da okumalarını tavsiye ediyorum

ibrahim yazkan 
20 Şub 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 8/10 puan

Dilinin ağır olduğunu ve beni sıktığını söyleyebilirim ama yine de sosyolojik açıdan mühim bir kitap.

Kitaptan 7 Alıntı

Ribot diyor ki: "Zihin fazla bir gelişmeye uğrayınca özyapıyı bozar." Bireyde zihin ne ise, toplumda da uygarlık odur. Bireyde özyapı ne ise, toplumda da kültür odur. Bundan dolayı, zihnin fazla gelişmesi bireysel özyapıyı bozduğu gibi, uygarlığın fazla gelişmesi de ulusal kültürü bozar. Ulusal kültürü bozulmuş olan uluslara 'yozlaşmış uluslar' adı verilir.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

Başka uluslar, çağdaş uygarlığa girmek için geçmişlerinden uzaklaşmak zorundadırlar; oysa Türklerin çağdaş uygarlığa girmeleri için, yalnız geçmişlerine dönüp bakmaları yeter.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp

... İnsansal kişiliğimiz bedenimizde değil, ruhumuzdadır. Maddi meziyetlerimiz ırkımızdan geliyorsa, manevi meziyetlerimiz de, eğitimini aldığımız toplumdan geliyor.

Türkçülüğün Esasları, Ziya GökalpTürkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp
Mehmet Aldemir 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir eski atalar sözü bize şöyle diyor: "İşini bil, aşını bil, eşini bil!"
Bu genel kurala göre benzetme yaparak, sosyoloji de bize böyle hitap edebilir: "Milletini tanı, ümmetini tanı, medeniyetini tanı!"

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 67)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 67)
Hüseyin DEMİR 
22 Oca 17:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Seçkinler, halka milli götürmek için" gitmelidirler. Halbuki, öncedende söylediğimiz gibi yurdumuzda "milli kültür" denilen şey yalnız halkta vardır. Seçkinler henüz milli kültürden nasiplerini almamışlardır. O halde milli kültürden yoksun bulunan seçkinler, milli kütürün canlı bir müzesi olan halka, nasıl bir biçimde "milli kültür" götürebileceklerdir?

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 41)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Sayfa 41)
Rabia 
 26 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...Bilhassa, bizim gibi siyasi düşmanları çok bulunan milletler için en büyük dayanak vatani ahlak olabilir. Vatani ahlakımız kuvvetli bulunmazsa ne istiklalimizi, ne hürriyetimizi, ne de vatanımızın tamamiyetini muhafaza edemeyiz.

Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Nilüfer Yayıncılık)Türkçülüğün Esasları, Ziya Gökalp (Nilüfer Yayıncılık)