1000Kitap Logosu
Resim
Tengrigens
TAKİP ET
Tengrigens
@Tukue
“Tarih, bir anlamda halkların kutsal kitabıdır.” M.İ. Karamzin Her akl-ı selim okuyucuya örnek olması dileğiyle! #171483220
Mos dha
2580 okur puanı
16 Nis 2019 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Açıkçası nasıl bir izlenim verdiğim umrumda değil
Burası benim için hiç bir anlam ifade etmemektedir. Beni kim okumuş, hani kim yorum yapmış, kim arkamdan konuşmuş zerrece umrumda değil. Eskiden gurmeler bir yiyecekten diğerine geçerken dillerini resetlemek temizlemek için limon vb. alkalilerden faydalanırmış. İşte 1K benim için sadece bu. Kafamı hafif değiştirmek, önümdeki reel iş öncesi sanal aleme bir şeyler yazmak.
Avrupa’ya yılda 30 bin kantar (yaklaşık 1.600 ton) baharat ithal ediliyordu. Osmanlılar Suriye, Mısır ve Basra’ya hâkim olunca Avrupa’nın tekelini kırdılar; Hint Okyanusu’nda gemileriyle Ortadoğu Hint ticaretini ihya ettiler. Osmanlılar da 30 bin kantara yakın baharat ithal edip dağıtıyorlardı. Bugün Araplar mektep kitaplarında der ki, Osmanlı geldi; bizim geri kalmamızın sebebi budur. Aslında Osmanlıların bu ticareti ihya etmeleri sonucu olarak Kahire, Halep, Şam eski Arap şehirleri nüfus ve ihtişamını devam ettirdi. Araplar bunu görmezler.
Sayfa 178 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Mahallenin adını, mescidin adını, hepsini değiştirmeye kalkıyorlar... Yer adları, tarihî bir kanıttır. Şimdi bu davranış genel bir cereyan halini aldı, şuursuzca tarihimizi tahrip ediyoruz.
Sayfa 177 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Samuel Huntington son olarak parçalanmış, kamplaşmış ülkeler diye tanımlıyor bu gibi toplumları. Siz türban takmıyorsunuz (gülüyor) ama birçok türban takanlar var yolda. Selâmlaşmak için selâmünaleyküm diyor, siz merhaba (gülüyor) diyorsunuz. İşte Huntington, bu tip toplumlara kültürce bölünmüş-parçalanmış toplumlar diyor.
Sayfa 175 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Erbakan başbakanken tehlikeli bir manevra yapmak istedi; askeri, yani subayın emrindeki eri ayırmak için birtakım beyanlar yaptı. Her bir alayda bir cami, namaz yeri yapılması gibi teklifler yapıldı orduya. Yani eri, komuta heyetine karşı kışkırttı, bu çok tehlikeliydi. Onun için Erbakan’ı çok hatalı buluyorum.
Sayfa 174 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
14,8bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.