Adı:
Cinayetler Oteli
Baskı tarihi:
Mayıs 1993
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054064
Kitabın türü:
Orijinal adı:
At Bertram's Hotel
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Geleneksel dekoru, kusursuz servisi ve görkemli görünümünün ardında yatan tehlikeli havasıyla "Cinayetler Oteli", Jane Marple'ın aradığı yerdir. Esrarengiz bir konuğun yanlış günde hava alanına gitmesiyle başlayan garip olaylar zincirinin böylesine gelişeceğini Bayan Marple bile tahmin edememiştir.
Kitabın ismiyle başlamak istiyorum yorumuma. Kitabın orijinal ismi The Bertram's Hotel. Yani kitaptaki otelin ismi. Türkçeye Cinayetler Oteli diye çevirmeleri çok iyi olmamış. Çünkü kitap cinayet üzerine kurulmamış. Şu ana kadar okuduğum Agatha Christie kitaplarından bu yönüyle farklı. Kitabın üçte ikisi geride kaldığı vakit bir cinayet işleniyor. Kitabın isminden yola çıkan okuyucular nerede kaldı bu cinayet diye sabırsızlıkla bekleyebilirler.
Yazar güzel bir biçimde olayları Bertram Oteli etrafında anlatmış. Bu otel dışarıdan çok masum gibi gösteriliyor ama otelde ters giden bir şeyler oluyor. Dikkatli bir okuyucu bunu rahatlıkla anlayabilir. Tabi ben biraz okurken sıkıldım çok da dikkat etmedim bu yüzden bu ayrıntılara.
Agatha Christie'nin diğer kitaplarından ayıran başka bir unsur ise kitabı bir yerde kesip şu ana kadar ki delillerle katili bulabileceğimizi söylemesi. Daha önceki okuduğum kitaplarında böyle bir şey hatırlamıyorum.
Yazarın bu kitabı okuduğum diğer kitaplarından daha kötüydü. Heleki On Küçük Zenci kitabının yanında bu kitaba çok kötü demek heralde en büyük hakkım.. Eeee kadının 126 tane kitabı var. Ara sıra böyle ortada kalmış kitapları da çıkabiliyor. Galiba yazar bu kitabı yaşlılığında yazmış. Bu da belki bir etken kitabın çok da süper olmamasında. Belki de artık Agatha Christie'nin kitaplarına doyduğum için böyle diyorum. Bu yüzden bu kitapla birlikte artık Agatha Christie'ye final yapıyorum. Tabi böyle diyorum şimdi ama gene 2 yıl sonra aklıma gelecek bu yazar ve gene kütüphanenin arama motoruna hevesle tuşlayacağım yazarın ismini.
Güzel sürekleyici bir kitaptı elinizden bırakamıyorsunuz bir günde bitecek bir kitap sonunu sabırsızlıkla bekliyorsunuz okumanızı şiddetle tavsiye ederim
Kitap ince olmasına rağmen ne yazık ki uzun bir sürede bitti ama yine ben kitabı beğendim. Sıkıldığım yerlerde olmuştu açıkçası, ne zaman cinayet işlenecek falan diye de beklediğim olmuştu, ama yine de güzel bir polisiye romandı benim için. Bu arada kitabın adını da yanlış çevirmişler yani kitabın orijinal adı At Bertram's Hotel ama kitabı Cinayetler Oteli diye çevirmişler. Kitapta sadece bir cinayet işleniyor, genelde okuyan bazı kişiler Cinayetler Oteli ne alaka sadece bir kişi ölüyor diye düşünüyor o yüzden bende bir uyarı yapayım dedim. Neyse kitabın kısaca konusundan bahsedeyim size. Jane Marple Bertram Oteli'nde kalmaya başladığı sıralarda Piskopos Pennyfather'ın ortadan kaynoluşuyla başlayan olayları okuyoruz. Bence güzel bir kitaptı, özellikle sonlarını gerçekten çok beğendiğim, tahmin etmediğim şeyler oldu. Birde kitabın son 20,30 sayfasında Greenshow'un Deliliği adlı bir hikâye daha var Jane Marple'ın geçtiği o da yine fena değildi. Neyse ben yine de kitabı tavsiye ederim eğer polisiye romanlar seviyorsanız, ama okuyup okumamak size kalmış. Bu kitap benim okuduğum ilk Agatha Christie romanıydı ve içimden bir ses nedense bunun en kötüsü olduğunu söylüyor. Neyse hepinize keyifli okumalar dilerim, Allah'a emanet olun . Puan : 4/5
Agatha Christie'nin okuduğum 3. kitabı. Ne yazık ki bu kitap o kadar sarmadı beni. Katili tahmin edemedim ama yine de tatmin de olmadım. Olayların daha da sarpa sarmasını isterdim. Bu arada kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm 130 sayfa ile kitabın adını alan Cinayetler Oteli. İkinci bölüm kalan 29 sayfa Greenshow'un Deliliği. İki bölüm arasında sadece bir karakter ortak. O da çok önemli bir şey değil.
Sanırsam yazardan okuduğum 3. kitap her kitap birbirinden güzeldi ve okudukça daha fazla okuyasım geliyordu. Özellikle "artık tüm ipuçlarına sahipsiniz. Suçluyu bulabilirsiniz." bölümü çok güzeldi ama tabii ki bir Agatha Christie kitabında suçlu bulmak kolay değil.
Bana göre kurgusu zayıf bir kitap,3 saatim boşa gitmiş gibi oldu.İlk Agatha c. kitabımdı ve sanırım sonuncusu olacak.Kitabın asıl adı da Bertham Oteli ayrıca bir tek cinayetten söz ediliyor. Kitabın ismine bakınca Tarantino filmi gibi kan gövdeyi götürecek sanmayın.
Klasik bir Agatha Christie kitabıydı. Ben daha çok katili önceden tahmin edemediğim kitaplardan hoşlanırım ama bu kitapta katili bulabildim. Kötü bir kitaptı diyemem okumanızı tavsiye ederim.
Kitabı pek beğendiğimi soyleyemiycem fazla hayalperestlik üstüne kurulmuş bence, ben bu kadar hayalperest değilim o yüzden itiraf ediyorum ki kitaptaki cinayeti kimin işlediğini çözemedim :D ama akıcı bir kitaptı merak uyandıran bir kitaptı ama çok da beğendiğimi soyleyeceyeceğim
《Ne yazık ki, insan hiçbir zaman geri dönemez. Bunu yapmaya da kalkmamalıdır. Aslında yol, 'dönüşü olmayan bir yol.' Öyle değil mi?》
Bazen insan, birinin aptalca hatta tehlikeli sayılabilecek şeyler yaptığını görür. Ama ona karışmaya hakkı var mıdır? Bence yoktur.》
Ağa bir sürü balık düştü .Hepsi de küçük .Ama yakında irileride elimize geçecek
Agatha Christie
Sayfa 119 - undefined
Dünyada sevecen merhametli insanlar olduğunu anlama insana ümit ve cesaret veriyor...
Bazen insan birinin aptalca...hata tehlikeli sayılabilecek şeyler yaptığını görür.Ama ona karışmaya hakkı var mıdır,bence yoktur.
Birçok hatalar sonunda gördüğüm her şeye inanmasını iyice öğrendim özellikle basit gözüken şeylere

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cinayetler Oteli
Baskı tarihi:
Mayıs 1993
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054064
Kitabın türü:
Orijinal adı:
At Bertram's Hotel
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Geleneksel dekoru, kusursuz servisi ve görkemli görünümünün ardında yatan tehlikeli havasıyla "Cinayetler Oteli", Jane Marple'ın aradığı yerdir. Esrarengiz bir konuğun yanlış günde hava alanına gitmesiyle başlayan garip olaylar zincirinin böylesine gelişeceğini Bayan Marple bile tahmin edememiştir.

Kitabı okuyanlar 310 okur

  • Esra Kankanat
  • Yeliz küçük
  • Melodi S.
  • Gökçe Kaleli
  • Hayal-i Kalem
  • Kübra Becerikliler
  • Raziye Cömert
  • Minerva'nın Baykuşu
  • anti ego
  • Berna Fidan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%6.8
18-24 Yaş
%24.5
25-34 Yaş
%29.9
35-44 Yaş
%23.8
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.9
Erkek
%27.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.8 (17)
9
%12.8 (10)
8
%23.1 (18)
7
%12.8 (10)
6
%12.8 (10)
5
%10.3 (8)
4
%1.3 (1)
3
%5.1 (4)
2
%0
1
%0