Juan Rulfo

Juan RulfoPedro Paramo yazarı
Yazar
7.9/10
401 Kişi
1.482
Okunma
80
Beğeni
6,4bin
Gösterim

Juan Rulfo Kimdir?

Juan Rulfo, (d. 1917, Sayula, Meksika - ö. 1986), Meksikalı yazar. Juaak çalıştı. 1953'te "Kızgın Ova" adlı kitabında toplayacağı kısa öykülerinin çoğu daha önce Pan dergisinde yayımlandı. Tek romanı "Pedro Paramo" ise iki yıl sonra 1955'te okuyucuya ulaştı. 1933'ten sonra sürekli olarak Mexico şehrinde yaşayan Rulfo, Ulusal Yerli Araştırmaları Enstitüsü'nün yayın yönetmenliği bölümünde görev aldı ve Meksikalı Yazarlar Merkezi'nde genç yazarlara danışmanlık yaptı. 1986'da öldüğünde, Meksika'da Ulusal Edebiyat Ödülü ve İspanya'da Cervantes Ödülü'ne değer görülmüş, Meksika Edebiyat Akademisi'ne seçilmiş bulunuyordu.
Tam adı:
Juan Nepomuceno Carlos Pérez Rulfo Vizcaíno
Unvan:
Meksikalı Yazar
Doğum:
Sayula, Meksika 16 Mayıs 1917
Ölüm:
Mexico City, Meksika 7 Ocak 1986

Okurlar

80 okur beğendi.
1.482 okur okudu.
32 okur okuyor.
1.083 okur okuyacak.
38 okur yarım bıraktı.

Juan Rulfo Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Çiftliklerde yaşayanlar köylere iniyorlar, köylerde yaşayanlar kentlere gidiyorlardı. Kentlerde insanlar arasında kayıplara karışıyorlar, hiç oluyorlardı.
Ben acımı gizli bir yere sakladım.Yüreğinin sönmesine asla izin verme...
Hiçbir şey sonsuza dek süremezdi; zira ne kadar yoğun olursa olsun unutulup gitmeyen hiçbir anı yoktur.
Sayfa 101Kitabı okudu
Annemin sözlerini hatırladım .."Orada beni daha iyi duyacaksın..Orada sana daha yakın olacağım..Anılarımın sesini ölümümün sesinden daha yakın bulacaksın;eğer zamanın herhangi birinde ölümün bir sesi olmuşsa..."
Çok konuşkan biriydi.Sonra birden sustu.Kendisinin duymadığı, kulağında çınlamayan ve bizzat tadına varamadığı şeyleri anlatmaya kalkışmanın hiç bir anlamı olmadığını söylüyordu.
Sayfa 20 - pdfKitabı okudu

Juan Rulfo İletileri

Tümünü gör
Dünya neden böyle eziyor, hırpalıyor bizi bilmem, neden yüreğimizi paramparça ediyor, toprağı kanımızla suluyor? Ne günah işledik? Neden çürüdük böyle?
Juan Rulfo
Juan Rulfo
Bu sene en sevdiklerim(2021)
Farklı türlerde okuma hedefimi bu sene az çok gerçeklestirdiğim için memnunum. Çok sevdiğim edebi metinler de olmuş ama bu sene en çok kurgu dışı metinlerden etkilenmişim. Bir senelik macerama baktığımda bazı kitapların diğerlerine göre öne çıktığını gördüm. Kimilerini edebi hazzından, kimilerini

Juan Rulfo Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
184 syf.
10/10 puan verdi
#1001kitap~~~
15öyküden oluşan Kızgın Ova, (
Ova Alev Alev
Ova Alev Alev
de 17oyku sanırım) bu kitapla Rulfo, 1usta olarak kabul görüp, devrim sonrası sahnelerle Meksika Devrimi hakkındaki bu öykülerin taşra sınırlamalarına baskın çıkar. Halk dilini sanatsal 1biçimde sunan ve taşra, kırsal kesim sı­nırları içinde ihmal edilmişlik
Kızgın Ova
Kızgın OvaJuan Rulfo · Can Yayınları · 1982269 okunma
150 syf.
10/10 puan verdi
·
4 saatte okudu
Benim için çok hızlı ve çok güzel bir okuma deneyimi oldu. Kitap bittiğinde bir hikaye 149 sayfada bu kadar dolu ve tatmin edici bir şekilde nasıl anlatabilir diye düşündüm ve yazarın kurgu yeteneğine ve kalemine hayran kaldım.Romanı okurken yazarın aynı zamanda senarist olduğu çok net anlaşılıyor. Anlatım sahne geçişi gibi. Bu kurgunun zihinde toparlanmasını zorlaştırıyor ama bu bilinçle okunduğunda gayet net anlaşılıyor. Ana karakterin babasının köyüne gidip onu araması ve orada tanıştığı kişilerin babasıyla bağlantısı sahne sahne anlatılmış. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
Pedro Paramo
Pedro ParamoJuan Rulfo · Doğan Kitap · 20191.163 okunma
118 syf.
·
Puan vermedi
Nefretin ta kendisi
H. Ali Toptaş bir yazısında yazacağı roman ve okuyacağı kitapları düşündükçe hayatın kısa olduğunu okuyamayacağı birçok kitabın olacağını, bazı kitapların kör noktasında kaldığını bunları ya bir dostunun sayesinde ya da kendiliğinden okuyup gün ışığına çıkardığı kitaplardan söz ediyordu. İlgimi
Pedro Paramo
Pedro ParamoJuan Rulfo · Can Yayınları · 19831.163 okunma