7,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
658 gösterim
Türk edebiyatının önemli öykücülerinin seçme öykülerini gençlerle buluşturan “Doğan Kardeş Dizisi”nden yeni bir seçki: Havva… Altmış yıla varan yazı uğraşında kendini durmaksızın yenileyen ve anlatımda sarp yolları göze alarak kısa öyküye biçim veren Vüs’at O. Bener’in olmazsa olmazlarını bir araya getiriyor Havva. “Vüs’at O. Bener edebiyatına giriş” niteliğindeki öykülerden oluşan Havva, yazarla tanışmak isteyen her yaştan gençler için ideal bir kaynak.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  110
 • ISBN:
  9789750815737
 • Yayınevi:
  YKY
 • Kitabın Türü:
niluferinkitapligi 
04 Nis 07:41 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

"Havva" 2005 yılında kaybettiğimiz Vus'at Orhan BENER'in;YKY tarafından derlenmiş,yirmi bir öyküsünden oluşan kitabı.Her biri dolu dolu;roman ağırlığınca,içe işleyen öykülerle dolu.
Gerçekçi,hırçın,dolambaçsız,su gibi bir üslup.Ama bu üslup,okuyucuyu yoracak şekilde yürümüyor önden önden.Okuyucuyu da koluna alıp yürütüyor;kendi ifadesi ile,"kimsesizler mezarlığına gömdüğü imgeleri ile" birlikte.
Kitaba adını veren "Havva" ile,"Dost ve Bisiklet" öyküleri;kitabın en çarpıcı öykülerinden.O dağ yazmışsa dağ,deniz yazmışsa yosun kokusu getiren bir yazar.Yazdığını yaşatan bir yazar.Kaleminin gücünü hissetmemek mümkün değil.Keyifle okunur.

Kitaptan 3 Alıntı

Gizem 
11 Haz 02:03 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sonra sıkılırdı, çok sıkılırdı, kapkara sıkılırdı, çok içerdi, bol bol tabanca sıkardı beynine! Tatlı bir deli olmalı. İleride kimbilir, belki ben de deli olurum.

Havva, Vüs'at O. Bener (Sayfa 68 - YKY)Havva, Vüs'at O. Bener (Sayfa 68 - YKY)

"Kuş var halının içinde", "Beyaz kuş. Onu çikartacaktim". Gördüm işte kuşu...

Havva, Vüs'at O. Bener (Sayfa 24 - YKY)Havva, Vüs'at O. Bener (Sayfa 24 - YKY)
Gizem 
 11 Haz 01:55 · Kitabı okudu · 7/10 puan

O sokağa bakmadan geçmeli, adı değiştirilmiş bile olsa, sen bakma o sokağa; o sokak yok, hiç olmamış değil, beton yığınlarının altına gömük, ölü belki, ama var, dönüp bakma, kork, korkuyorsun zaten.

Havva, Vüs'at O. Bener (Sayfa 65 - YKY)Havva, Vüs'at O. Bener (Sayfa 65 - YKY)