1000Kitap Logosu
Havva
Havva
Havva

Havva

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
100 Kişi
300
Okunma
90
Beğeni
2.966
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · 2 Mart 2018 · Karton kapak · 9789750815737
Türk edebiyatının önemli öykücülerinin seçme öykülerini gençlerle buluşturan Doğan Kardeş Dizisi'nden yeni bir seçki: Havva. Altmış yıla varan yazı uğraşında kendini durmaksızın yenileyen ve anlatımda sarp yolları göze alarak kısa öyküye biçim veren Vüs'at O. Bener'in olmazsa olmazlarını bir araya getiriyor Havva. Vüs'at O. Bener edebiyatına giriş niteliğindeki öykülerden oluşan Havva, yazarla tanışmak isteyen her yaştan gençler için ideal bir kaynak.
5 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺5,3
7.4
10 üzerinden
100 Puan · 21 İnceleme
Samet Güzel
Havva'yı inceledi.
112 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Kitaplar... Yerin dibine batsın kitaplar! Ne öğrettiler bana? Sökebildiler mi içimdeki huzursuzluğu?" Vüs'at O Bener yeni tanıştığım bir yazar. Ve bana göre gölgede kalmış, gölgede bırakılmış bir yazar. YKY yayınlarına ne kadar teşekkür etsek az. Bener, Burak, Meriç, Baran ve onlarca öykücümüzü sahipsiz bırakmadığı için. Bener'in öyküleri beni çarptı,,, Bener'in öyküleri beni... Neyse,,, okuyun Bener'i. Okuyun ve öykünün gücünü görün, küçümsenen bu dalın, kaliteli kalemler ile ne kadar iyi olabileceğine şahit olun.
Havva
7.4/10
· 300 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
20
112 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
Merhaba; Benim yazar ile tanışma kitabım oldu Hava. İçerisinde kısa öyküler var. Zor zamanlarda, okumakta ve odaklanmakta zorlandığınız bir dönemde kolayca okuyabileceğiniz öyküler bunlar. Farklı konularda yazılmış ama hepsi hayatın içinden, yaşanmış ya da yaşanması mümkün olan olaylar. Genellikle ilk cümleden itibaren kendinizi anlatılan olayın içinde buluyorsunuz. Yazarın kendine has farklı bir tarzı vardı. Cümlelerinde hafif bir şiirsel tad vardı. Elbette ki tüm öyküleri sevmeniz mümkün değil ben çoğunu keyif alarak okudum. Herkese keyifli okumalar dilerim. YouTube kanalım için; youtube.com/c/EL%C4%B0FBEGENM%C...
Havva
7.4/10
· 300 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Osman Y.
Havva'yı inceledi.
112 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Bu hüznün mesnevisi yazılmadı." İlhami Çiçek BAŞKA TÜRLÜ ANLATANLARI ANLAMAK İÇİN BAŞKA TÜRLÜ BAKMAK GEREKİR Öncelikle yazarla tanışmama vesile olan Liliyar 'a etkinlik için teşekkür ederim. Vüs'at Bey'in dilini çok sevdim. Farklı ve zorlayıcı evet, farklı bir dili olan ilk aklıma gelenlerden Bilge Karasu gibi. Başını sonunu umursamadan hikaye yazanlardan, birdenbire sonlandıranlardan, tıpkı Kafka gibi bu yönüyle, onu da çok severim, en severim,pek severim, severim. Bir çeşit duygu-durum anlatımı söz konusu. Hislerin yazıya dökülmekteki çaresizliğini yine yazarak anlatmak. Bu işler böyle işte, yazması da zor, okuması da, anlaması da. Hüzün çok yakışıyor hikayelerine, neredeyse hep hüzün var zaten. Neşede bile hüzün. Anlamsızlığa anlam yüklemek bir çeşit hem de, öyle de,yani de,belki de,kesin mi de,bilemedim de,ne desem de.. "Dost" diye bir hikaye yazıp dostluğun olanaklarından girip olanaksızlıklarından çıkan bir adam. İnsanın her şeyden önce kendi kendiyle dost olmasının nasılına bakan, niçinine,nedenine,niyesine.. "Havva" diye bir hikaye yazıp bir kadının her şeyden önce sadece "bir kadın" oluşunun hikmetini anlamaya çalışan, tutup belki de farkında olmadan ilk kadın, ilk anne, ilk aşk, ilk maşuk, ilk yara, ilk günah, ilk bir şeyle bağlantısını da kurmuş mudur ki diye bunu da bilemeden böylece söyleyerekten sürünüp sürüncemede kalaraktan neyse işte.. Erkekleri de anlatan sonra elbette. Her erkek için bir sevda, bir arzu, bir telaş. Bir sünnet, bir askerlik, bir yoldaşlık, bir eşlik, bir baba, bir evlat, bir bir biri birilerine bakıp bakıp dururken kimilerine ne bilelim ki bunu da böylece.. Çocukları da tabi es geçemezdi. Çocuğu,çocukluğu,çocuksuluğu,çoktandır çokça bitmeyen çokları. Olanı,olmayanı,olabileni,olamayanı,olacağı,olamayacağı.. Aşkla yazmış,yazarak aşklanmış,aşka yazmış,yazıya aşıkmış bir adam mıydı ? Soru işaretleri fazla mıydı ? Az mı çok mu dere tepe düz mü yoksa yokuş mu? Tanıştığımıza memnun oldum bayım. Tekrar görüşelim, isminiz gibi farklı ve nevi şahsına münhasır bir beyefendi olduğunuzu düşünüyorum öyleyse varım, varlıkta ve yoklukta yeniden buluşalım, karışalım okumalara yazmalara, saygılarımla..
Havva
7.4/10
· 300 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
74
Meczup
Havva'yı inceledi.
%5 (6/110)
Havva ve Diğerleri
Öncelikle Herkese Hayırlı geceler dilerim İlk defa okuduğum kitabı yarım bıraktım Çünkü Anlam veremedim yazarın hissetiğini ben hissedemedim açıkçası Budamı gol değil dedim kendi kendime Öykülerin içinde etkileyen Havva oldu Havvanın yaşadıkları ve ölümü Kızım Havva iyi misin evladım?” dedi. “Bak iyileştin artık. Canın bir şey istiyor mu? Ne pişireyim sana?” Havva baştan bir şey demedi. Sonra gözlerini iri iri açtı: “Baklava”, dedi. Sonra da öldü. Finali böyleydi öykünün Köyden alınmış bir kızın öyküsü Evet pek açıklayıcı bir inceleme olmadı ama demem o ki yazarın hissiyatı bana işlemedi çok zorladım kendimi bitirmek için yok ben beceremedim... Yazarın eserlerini bir daha okurmuyum Zor çünkü çok kötü etkisi kaldı bende Neyse fazla uzatmadan herkese iyi okumalar
Havva
7.4/10
· 300 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
50