Giriş Yap

Erhan Bener

Yazar
Çevirmen
7.7
355 Kişi
Unvan
Türk Yazar, Çevirmen
Doğum
Kıbrıs, 1929
Ölüm
Ankara, Türkiye, 7 Aralık 2007
Yaşamı
Türkiye'nin ilk fen doktorlarından Raşit Bener'le Mediha Hanımın oğlu, felsefeci Cemil Sena Ongun'un yeğenidir. Ortaöğrenimini, öğretmen olan babasından ötürü Anadolu’nun çeşitli il ve ilçe merkezlerinde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1950 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1956’da lisans diploması aldı. 1950'de Maliye Bakanlığı'na memur olarak girdi; müfettiş yardımcılığı, hesap uzmanlığı ve hazine genel müdür yardımcılığı, kambiyo kontrol dairesi başkanlığı görevlerinde bulundu. 1963-1966 ve 1969-1973 yıllarında Paris'de, önce Türkiye Büyükelçiliği maliye müşaviri daha sonra da OECD Türkiye Daimi Temsilciliği başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 1975’te, Emekli Sandığı genel müdürüyken kendi isteğiyle emekliye ayrıldıktan sonra avukatlık yaptı. Yazar Vüs'at Orhan Bener'in kardeşi, Yiğit Bener’in babasıdır. Evli ve iki çocuk babasıdır. Şiir ve öyküleri 1945’den itibaren çeşitli dergilerde yayımlandı. Kedi ve Ölüm adlı romanı Le Chat et la mort adıyla, Baharla Gelen adlı romanı ise Ce qui arriva avec le printemps adıyla Fransızcaya çevrildi; diğer bazı eserleri de başka yabancı dillere çevrildi. Roman, öykü, anı, deneme ve tiyatro oyunları yazarlığının yanı sıra, çocuk kitapları, radyo oyunları ve senaryolar yazdı, çeviriler yaptı. Böcek, Sisli Yaz, Ölü Bir Deniz ve Yalnızlar romanları sinemaya aktarıldı. Bunlardan Böcek, 1997’de Altın Portakal Ödülü'ne layık görüldü.
Seçme Öyküler
Kedi ve Ölüm
Böcek
Yalnızlar
Ölü Bir Deniz
Sisli Yaz
Daha Fazla

İncelemeler

Tümünü Gör
132 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kedi kendi.
"Bu ölüm töreninde mutlaka bulunacağım Bir daha görmek için ölümü" -Edip Cansever . "Herkes asılmasına bir gün kaldığını bilen bir ölüm hükümlüsünün gözüyle değerlendirebilseydi geçen zamanı, dünyanın gö­rünüşü muhakkak ki bambaşka olurdu." . Günün birinde bir doktora gittiniz diyelim ve size yalnızca üç ay ömrünüz kaldığını söyledi. Dünyanın en basit ama en zor sorusunu soruyorum şimdi: "Nasıl hissederdiniz?" Ve bu kalan zamanınızı nasıl kabullenir ve değerlendirmeye çalışırdınız? Muhtemelen bu durum; ölümün sizi erken bulduğunu, daha yaşanması gereken çok şey olduğunu ve bunun böyle bitmemesi gerektiğini düşündürtecek. Tıpkı Ressam Zahit İloğlu gibi. Ressam Zahit, hastalığı sonucu gittiği doktordan yalnızca üç ay ömrü kaldığını öğreniyor. Biz de kitabın kalanında ölüm, cinsellik, evlilik, hayat hakkında iç hesaplaşmalarını; yaşamı boyunca kendiyle olan mücadelesinin isyanını ve kabullenişini okuyoruz. Hatta kitap 1961 yılında ilk olarak "Ara Kapı" adıyla basılıyor; sonraki baskılarda "Kedi ve Ölüm" olarak değiştiriliyor. Bu iç hesaplaşmalar da ölümle yaşam arasının "ara kapı" olarak tasvir edildiği yerde geçiyor. Üç aylık zamanı kaldığını öğrenince; geçmişinin pişmanlıklarla dolu olduğunu ve hayata dair elde avuçta hiçbir şey kalmadığını fark ediyor. Cahit sayesinde ölümün bilincinde olmanın önemli olmadığını öğreniyoruz. Önemli olanın ne kadar yaşayacağını bilmediğin zaman zarfında yaşamın hakkını vermek ve zamanın değerini bilmek olduğunu görüyoruz onunla birlikte. Sonra ikinci aşama devreye giriyor: Bu zamanın "gerçek" değerini nasıl bilebiliriz? Dini görevleri yerine getirip sorguya hazırlanarak mı, ortaya bir eser bırakarak mı yoksa insanlar arasında yer konumlandırarak mı? "Yıllarca bomboş, canlı bir ölü gibi yaşamak mı? İstemem öyle yaşamayı ben. Hayat, dolu dolu yaşayabilmektir.." Zahit, güzellik normlarının dışında olan; yaşama, insanlara hiçbir zaman tutunamamış sıradan bir adam. Kendi kararlarını bile veremeyecek; kendi de dahil çevresine karşı sürekli şüphe duyan biri. Kırsal hayatta büyüyor, yurtdışındaki eğitiminde kadınlarla ve hatta çevresindeki hiçbir insanla anlaşamıyor. İlk evliliğinde kızını ve karısını kaybediyor. İkinci evliliğinde, karısının oğluyla ilişkisi olduğunu düşünüyor. Yatağında ölümü bekliyor; içinin çekilmeye başladığını; celladın onu almaya geldiğini hatta mesajı da bir sokak kedisiyle yolladığını düşünüyor. Hatta bu iç hesaplaşmasında mutfakta yakaladığı bir kediyi öldürüyor; çünkü bu kediyi kendisi; kendisini de cellat yerine koyuyor. Tanrı'ya ve canın, kişinin kendi elinde olmadan alınmasına isyan ediyor bu şekilde. Sonrasında kedinin -kendinin- ölümü hak etmediğini düşünüyor ve pişman oluyor. Kabulleniyor her şeyi. "Artık kediyi de, günahlarını da düşünmez olmuştu. Ölümünün yakın oluşunu bile unutmuş gibiydi, " Erhan Bener'in kalemini çok seviyorum zaten ve kitapta alışılagelmiş konuyu öyle bir sunuyor ki size; ölümle ikinciye tanışıyor ve randevunuzu ayırtıyorsunuz. Karakterlerden dolayı kitabı
İnsanlığımı Yitirirken
'e çok benzettim. Eğer onu sevdiyseniz bu kitaba da şans verebilirsiniz. Ya da tam tersi. Kitabın üslubundan ve anlatımından bahsetmeme bile gerek yok; edebiyatın en usta isimlerinden bir metin okuyacağınıza emin olabilirsiniz. Yer yer kitap çok fazla tekrara düşüyor fakat olaydan ziyade durum okuyacağınız için rahatsız etmiyor. Daha fazla anlatabileceğim bir şey yok sanırım. Kitabın derinlerine kendinizin inmesi gerekiyor. Konu olarak evet, sıradan bir şey okuyacaksınız fakat ölüm tarihiyle tanışan bir adamın zihnini, duygularını Erhan Bener'in üstün kalemiyle okumanızı çok isterim. Keyifli okumalar dilerim. "Ölümümü bekleyecekler. Kanımı emecekler. Bol bol emecekler. Tüketecekler beni…"
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
80 syf.
Keşfedilmeyi bekleyen yazar...
"Öyküler yarı yolda bırakılmış romanlar değildir..."
Zadie Smith
Yeni yıla minnak kitaplar ile başladım, malum moral ve motivasyon çok önemli... (: Kitabımız dört güzel hikayeden oluşuyor. Sırasıyla; 1. Alabalık ( 1992 öykü ödülü almış, güzel bir hikayeydi. Paris ve aşk) 2. Apollon , Zephyros , Hyakinthos ( Adı geçen tanrılar ve yakışıklı okçunun her yerde bulabileceğiniz mitolojik hikayesini, çok farklı bir açıdan irdeliyor. ) 3. Filimci Seyit Amca ( Yaşama sevinci, tutkuları,inanacak putları olan renkli bir karakterin hayatından küçük bir kuple) 4. Eski Kareler Eski bir Yeşilçam artistinin bir günü. :( Arkadaşlar bu gizli kalmış yazarımızı tanıyın, keşfedin. Keyifli okumalar dilerim.
Seçme Öyküler
7.9/10 · 298 okunma
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42