Yelda Yürlek

Yelda Yürlek

Çevirmen
7.0/10
5 Kişi
·
26
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
144 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Bassani'nin bu kitaptaki konuğu Avukat Edgardo Limentani. Mekan Ferrara ve Po Nehri kıyısı Zaman 1947 yılının bir kış günü.
Görünürde Limentani'nin bir gününü tüm anlarıyla okuduğumuz bu romanda, aslında 1938-1947 aralığındaki İtalya'nın yani savaş öncesi ve sonrası yapısına sürekli dönen bir kadrajın önünde durduğumuzu çok geçmeden anlarız.Bassani'nin sade fakat detay içeren anlatımı Balıkçıl'da had safhaya ulaşır.Bu durum betimleme yoğunluğunu sevmeyen bir okur için zorlayıcı olabilir ama Bassani'nin arka fonda asıl görüntüyü cilaladığını bilen için bu betimlemeler oldukça anlam kazanır.Zira kahramanımızın bu sisli kış gününde av partisi için yola çıkması oldukça güzel işlenir.Edebiyatta av, avcılık imgelerinin hayat ve ölümü aynı anda aynı potada algılamak adına işlendiğini biliriz burada da gökyüzünde uçan kuşun özgürlüğüne yaşamına kastetmek ve bu kasıttan keyif almak ( bu keyfi ölümler) oldukça düşündürücüdür.Üstelik bu kuşların tahnit yoluyla sergilendiğinin işlenmesi de yazarın ifade etmek istediği gerçeklere çarpırcı bir vurgu içerir. Dönemin İtalya'sında faşizmin yerini komünist yönetime bırakması bu süreçteki dalgalanmaların bireyler üzerindeki depresiflikle izah edilmesi de romanın anlatımını iyice durgunlaştırmaktadır.Hem dönemsel hem psikolojik tahlil olarak adlandıracağım bu romanı Bassani için birkaç okuma sonrası okumanızı öneririm.
140 syf.
·3 günde
Tanıdık bir kasabanın içerisine atılan her bir adımda bir varoluş ispatı daha silkelemek üstümüzden... Ruhumuzdan, bedenimizden ve bir o kadar da bedenimizin çevresinden... Yani insan bedeni coğrafyası kadar doğanın coğrafyası, haritası da bir varoluş kaygısı benim fikrimde. Herhangi bir kadraj yettiği gibi artırmaya da yanaşabilir, doğayı varlığımızın özünde bütünleştirmek için.

Ruh tahlillerinin de ağırlıkta olduğu gibi tasvirlerin de çoğunlukta olduğu bu anlatıda insan bedeninin doğayla benzerliği ve bu benzerliğin üzerinden bir varoluş kaygısı sunduğu gayet de aşina.

Anlatımı zor bir kitap. Normalde zor anlatıma sahip kitapların bir oturuşta okunup bitirilmesinden yanayımdır. Çünkü ara verilen, okunma süresi uzatılan bu tür anlatılarda kopukluk yaşanabiliyor. Zaten kopukluk yaşandığında da kitap özünü okura yansıtamıyor.

Balıkçıl kitabı, ana karakterinin her anını bir kamera eşliğinde kadrajlamışçasına iç dünyasındaki hesaplaşmaları, iç çekişmeleri, çelişkileri, kısaca tüm ruh hallerini okura tüm çıplaklığıyla yansıtıyor.

Avukat Edgardo Limentani bir sabah uyanır ve bu uyanışın ardından düşkünü olduğu av merakı için yola koyulur. Bu süreçte yaşadıkları tüm tahlil ve tasvirleriyle 140 sayfalık bu romana sığmış. Yazarının son kitabı olduğu gibi 1969 yılında Campiello Ödülü'ne de layık görülmüş.

Anlatımının zor olduğu ve dinamik bir ruhun kısmen de olsa eksik olduğu Balıkçıl kitabına uyum sağlamak güç.

Betimlemelerin birkaç doz daha yükseltildiği kitaplardan biri olsa da benim zevkime göre tam benlik. ;)
144 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
GIORGIO BASSANI Okumaları 3 : -----------------------------------------------------

Yine (Yahudiler için) ırkçı yasaların kitaptaki kahramanlar üzerindeki dolaylı etkisinin görüldüğü, gerek ortam, gerekse karakterlerle ilgili çok detaylı tasvirlerin olduğu bir Bassani kitabı daha.

Yazar, kitabın başından sonuna kadar kahramanın bir günlük depresif halini okura harika yansıtmış ve sabah ava gidecek olması nedeniyle erkenden uyanıp güne başlayan Edgardo Limentani'nin dakika dakika her hareketini (arka sayfada da yazıldığı gibi) kaleme almış.

Sanki bir monotonluk var gibi hissetseniz de, baş kahraman haricinde diğer karakterler silik gibi gelse de Limentani'nin bir günlük macerasını merak etmemek elde değil.

Roman kahramanının, bu depresif halden çıkıp, yüzünü güldüren kararını kitabı okuyacak olanlar son sayfalara doğru öğrenebilecekler.

Bassani okumalarım son iki kitapla bitecek. Sonra da yazar hakkında bir tez hazırlayabilecek seviyeye geleceğim sanırım.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 26 okur okudu.
  • 23 okur okuyacak.