1000Kitap Logosu
Mustafa Ercan ERGÜR
TAKİP ET
Mustafa Ercan ERGÜR
@Gorath
Mekanika: Zamanın Parçaları, Meleran: Çakıldak Döngüsü ve Kutsal Çizme kitaplarının yazarı. Mutlaka deneyin: m.kitapyurdu.com/index.php?route=pro... Yorumlarınızı bekliyorum.
Yazar
Tekirdağ
İstanbul
50 okur puanı
13 Ağu 2020 tarihinde katıldı.
68
Kitap
39
İnceleme
4
Alıntı
3
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Mustafa Ercan ERGÜR
Bitmeyen Kavga'yı inceledi.
316 syf.
·
14 günde
·
6/10 puan
Bu Kavga Bitmez
Benim için bitmeyen kitap gibi oldu. Okurken başıma ve kitabın da başına gelmeyen kalmadı. Çok aktarmak istemediğim ve bu güne kadar hiçbir kitabımla yaşamadığım deneyimleri bu kitapla yaşadığımı söyleyebilirim. Büyük bir hayranı olduğu Steinbeck'in bu kitabında gerek anlatım olarak gerekse de olay örgüsü olarak beni hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebilirim. Bir kavgayı çok net ve başarılı bir şekilde aktarıyor. Asla bitmeyeceği karakterimiz Mac tarafından da defalarca belirtilen bir kavga bu. Yine de kavganın bitmeden bırakılma şekli açısından (finalde olan olay) çok da tatmin edici değildi. Mac'in anlatıp durduğu şekliyle bitmeyen kavgalar arasında bir geçişi tercih ederdim doğrusu. Toplumsal olaylara işçi toplumunun bakış açısı, dönem insanlarının yaşamlarının ve kültürlerinin aktarılış şekli bizden, kitabı okuyan kişilerden ne kadar uzak olsa da onlara karşı bir sıcaklık hissetmeden edemiyoruz. Yazarın okuduğum ve her sayfasına hayran olduğum Gazap Üzümleri, Fareler ve İnsanlar, Cennetin Doğusu ve İnci gibi kitaplarının yanında sönük kaldığını söyleyebilirim.
Bitmeyen Kavga
8.6/10
· 3.262 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
Mustafa Ercan ERGÜR
Makine Yazı'ı inceledi.
272 syf.
·
5/10 puan
Kendini o dünyanın bir parçası sayarsın, öyle değil mi?
"İkimiz de tüm gece konuştuk, ve meleğin kulağına rağmen ikimizde hiçbir şey anlamadık." Kitabın sonundan alınan bu söz aynı zamanda çok şey ifade ederken hiçbir şey anlatmamayı da başarıyor desem? Kitap çok akıcı değildi ama kendince derin bir hikâyesi ve yoğun felsefi bir yanı vardı. Kıyamet sonrası dünyanın yeniden yapılanmakta olan, artık bilinçsel olarak insanlıkları bile belirli bir miktarda yeniden yapılanmış, geçmişe de bu günlerine de geleceklerine de çok farklı bakan insanlarına dair bir anlatıydı diyebiliriz. Bazı noktalarda ilerletmekte zorlansam da bittiğinde güzel bağlanacağını tahmin ettiğim için sekteye düştüğüm o noktaları aştığıma gerçekten pişman olmadım. Son birkaç bölümde, bu incelemenin ilk metnindeki gibi hissettim ve oturup düşünce daha temiz bir anlam yapısı kurabildiğimi fark ettim. Karakterler ile çok zayıf bağ kurduğumu da ayrıca itiraf etmeliyim. Bu da benim kitaba derinlemesine çekilmemin önüne geçti. Birkaç sahnede Günde Bir Kez'e ve onun peşine düşen Konuşan Saz'a öfkelenmedim değil ama bu duygusal itmeler gerçekten çok zayıftılar. Bunun da ötesinde ne kitabın geçtiği kıyamet sonrası dünyayı ve içerisinde yer almayı sevdim (Kıyamet yaşansa bile orada olmaktan heyecan duymalı, bunu zevkle yapmalı okur.) ne de o dünyayı derinlemesine hissederek aldım. Bilimkurgu atmosferi çok güçlü değildi, kurgusal bütünlüğü biraz zorlanarak inşa edilmiş gibiydi ama yine de sonu ile bir parça da olsa kurtarıyordu. Kitap için şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Tane tane, dikkatli okunmalı ve okundukça üzerine düşünülmeli. Anlattığı şeyler okunmayı ve üzerinde düşünülmeyi hakediyor. Bununla birlikte, kitap bittiğinde kendinizi yeniden dünyanıza döndüğünüz için şükrederken bulacaksınız. Hem de gelecekteki o dünyanın gerçekten kıyameti çoktan atlatmış, gayet yaşanabilir yapısına rağmen.
Makine Yazı
7.1/10
· 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3