1000Kitap Logosu
Leyla
Leyla
Leyla
TAKİP ET
Leyla
@MaviKavun
560 okur puanı
25 Nis 2018 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
337
Kitap
31
İnceleme
1.367
Alıntı
83
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Leyla
Kral Salomon'un Bunalımı'ı inceledi.
336 syf.
·
39 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çevresel yıkımlar, savaşlar, ırkçılık, yaşlılık... ve tüm ötekilerin sorunlarını düşündükçe kafayı yiyorsanız aramıza hoş geldiniz. Bu dünyada özgecilik elbette ruhunuzu yaraladı. Bu hastalığınızın adı 'Kral Salomon Bunalımı'dır. Kahramanımız taksici Jeannot'un Pantolon Kralı Salomon ile tanışmasıyla başlıyor roman. Salomon eski bir hazır giyim zengini, yaşlandıktan sonra S.O.S Gönüllülerini kurmuş. Burası umutsuz insanların aramalarını yanıtlayan gönüllülerin çalıştığı bir çağrı merkezi ve doğuştan gönüllü olan Jeannot da burada çalışmaya başlıyor ve olaylar gelişiyor. Romain Gary'nin Emile Ajar takma adıyla yazdığı son kitap Kral Salomon'un Bunalımı. Bu kitapla yazarın bu isimle yazdığı kitapların tamamını bitirmiş oldum. Seçim yapmak zor olsa da en çok bu kitabını sevdiğimi söyleyebilirim. Yine unutulmaz karakterler kurgulamış yazar. Jeannot, Kral Salomon, Tong, Yoko, Matmazel Cora gibi ötekiler ve bunalımlıların dünyası. Onca Yoksulluk Varken, Koca Tembel ve Yalan-Roman kitaplarının bir sentezi gibi bu kitap. Hepsinden bir şeyler var ama hepsinden çok daha fazlası. Bu kitaplardan birini okuyup beğendiyseniz Kral Salomon'la mutlaka tanışmalısınız.
Kral Salomon'un Bunalımı
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
Leyla
bir alıntı ekledi.
Beklenmedik bir felaket anında, bu felaketin dışında kalan insanlar da hep görülen, dile getirdikleri en içten acıma, acıları paylaşma duygularına rağmen, hiç kimsenin,en yakınlarımızın bile, kapılmaktan kendilerini alamadıkları tuhaf bir sevinç duygusu içindeydiler.
9
Leyla
bir alıntı ekledi.
Dunya kendisi için, rahat bir yaşam için, (hatta kendini ölümden kurtarmak bile söz konusu olsa) kendini satmaz, ama bir başkası için satar! Sevdiği, taptığı bir insan için, satar! ... İşte bilmecenin çözümü bu: Dunya kardeşi ve annesi için kendini satıyor! Her şeyi satabilir bu iki insan için o! Biz burada gerektiği zaman tüm ahlaki duygularımızı bastırır, özgürlüğümüzü, huzurumuzu, hatta vicdanımızı, her şeyimizi, her şeyimizi bitpazarında satışa çıkarırız! Yeter ki, sevdiğimiz varlık mutlu olsun.
15