Otomatik Portakal

Anthony Burgess

Otomatik Portakal Konusu

Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum... ... Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. "Uqueer as as clockwork orange". Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabii Malezyada "canlı" anlamına gelen "orang" sözcüğü var. Kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve hoş bir kokusu olan bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da benim anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikâyeye çok iyi oturduğunu düşündüm... -Anthony Burges- Karabasan gibi bir gelecek atmosferi... Geceleyin sokaklara dehşet saçan, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler... Sosyal kehanet? Kara mizah? Özgür iradenin irdelenişi?.. Otomatik Portakal bunların hepsidir. Aynı zamanda hayranlık verici bir dilsel deneydir, çünkü Burgess antikahramanı için yeni bir dil yaratır: Yakın geleceğin argosu "nadsat"ı. ... ve Stanley Kubrickin muhteşem film uyarlaması, yirminci yüzyılın kült eserlerinden biri olan bu romanın şöhretini pekiştirmiştir...
Çevirmen:
Dost Körpe
Dost Körpe
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 52 dk.Sayfa Sayısı: 172Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2009İlk Yayınlanma Tarihi: 1962Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıOrijinal Adı: A Clockwork Orange
ISBN: 9789944885706Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.610 üzerinden
22,6bin Puan · 3629 İnceleme

Otomatik Portakal Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Mathmazel

Mathmazel

@mathmazel
·
18 Haziran 2017 23:11
8/10 puan verdi
(Bakara suresi 30 ):Bir zamanlar Rabb'in meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (Melekler): "A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (Rabb'in): "Ben
1.918 etkileşim
Portakal Çiçeği

Portakal Çiçeği

@portakalcicegi88
·
19 Mart 2018 12:36
7/10 puan verdi
Bolca sürpriz kaçıran vardır! Kitaplar, özellikle kaliteli kitaplar, denize atılmış bir olta gibi gelir bana bazen. Misinasının ucunda birden farklı yem, hepsi farklı balıkları çekecek şekilde. Her kitap yapmaz/yapamaz bunu ama; bazıları tam da böyle hissettirir. İşte bu kitap da öyle bir kitap.
780 etkileşim
Feyzullah

Feyzullah

@TURGUD
·
05 Mart 2019 13:21
6/10 puan verdi
"Otomatik portakal" ismindende anlaşılacağı üzere ismini sokak jargonundan alan bir kitap. Zaten kitabın içeriğinde de argo kelimelere sık sık rastlanabiliyor. Kitaptan ziyade yazarını hiç unutmayacağım. Anthony Burgers yaşamının bir yılını tümör olduğunu zannederek geçiriyor. Bu arada da para kazanmak için birşeyler yazıyor. Sonrasında ise böyle bir hastalığının olmadığını öğrenir. Ama iş işten geçmiştir artık büyük bir yazardır (: Ayrica a clockwork orange filmi de bu eserden uyarlanmistir. Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
1.141 etkileşim
Derya Yeşil

Derya Yeşil

@Deryayesil
·
19 Nisan 17:09
6/10 puan verdi
A Clockwork Orange Geçtiğimiz aylarda okuması gerçekleşti. Flaş flaş kanlar vahşet dehşet iğrenç dediniz … bu yorum ögeleri arasında istikrarla okuyup finishlediğim bir kitap oldu. Arkadaşlar evet kasvetli bir kitaptı lakin bu kadarını kaldırmıyorsa nazlı bünyeniz iyi bir okurum demeyiniz. Öncelikle Kitabı 20 yaş altı okurlara kesinlikle önermiyorum bunu baştan söyleyeyim . Şimdi Anthony Burges adlı Yazar Kahramanımız(kendince) diyorki; bu düzeni bozuk dünyaya kılıçtan keskin kalemimle ayar vermeye geldim. Bam Bam Bam bakalım verebiliyor mu? Kitapta bireylerin ne kadar özgür veya baskı altında olması gerektiğini ve sonuçlarını sorguluyor.İyilik ve kötülük kavramları sorgulanıyor sorgulanmasınada getirisi-götürüsü ne ölçüde bize geçti. Yaşasın iyilik yaşasın iradesiyle iyiyi seçmiş olanlar nerde!… (Spoiler)Kahramanımız Alex hep kötü bir birey olmaktan ötürü zerrece sorgulamadı kendini Islah evinde dahi rol yaptı insanlara yalan söyledi. Çok can sıkıcı bir karakterdi. Bir nebze olsun kendini sorgulamasını pişmanlık duymasını görmek istedim lakin adam kitabın finalinde dahi bunu yapmadı sadece sıkıldı, kötülüğe pisliğe vahşete doydu da evlenip yuva kurmak istedi . Şahsen Anthony Burges külliyatı benim için bu kitapla son bulmuştur. Ben sevmedim nokta .
Otomatik Portakal
Otomatik Portakal
Anthony Burgess
Anthony Burgess
350 etkileşim
nefertiti

nefertiti

@pi_nefertiti
·
09 Temmuz 2021 22:12
Puan vermedi
Yaşamları şiddet üzerine kurulu 4 gençten biri olan 15 yaşındaki kahramanımız Alex, arkadaşları tarafından uğradığı ihanet sonucu 14 yıl ağır hapis cezasına çarptırılıyor. 2 yıl kadar sonra içeride de aynı şekilde bir cinayetin üzerine kalmasıyla Ludovico Yöntemi ile kişiye seçme hakkı tanınmadan, kötü bir kişiyi topluma yararlı bir insan evladı haline getirilebilmesi ön görülen çalışmaya ilk kobay seçilmesinden itibaren yaşadıkları anlatılıyor. Yazar insanın içindeki tutkunun, kötülüğün çevresinde bulunan kişilerin kaderine de değebileceğini, dinin ceza söylemlerinin aslında caydırıcı olmadığını, deney sona erdiğinde, kitabın başında nefret ettiğimiz Alex'in iktidar uğruna suçlunun halk gözünde kahraman gösterilebildiğini gözümüze soka soka anlatmış. Okumayan arkadaşlara spoi vermemek adına, bir kaç alıntıyla bitirmek istiyorum. "Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum". (Sayfa : 20) " Tanrı'nın istediği iyilik mi yoksa iyiliği seçebilme şansına sahip olabilmek mi? Kötülüğü seçen biri gerçekte iyiliğe zorlanan birinden daha mı geçerli Tanrı'nın gözünde?" (86) "Yaşam süreci, insan vücudundaki organların tümü, bunların çalışmaları, görev bölümü yapmaları bizlerin kavrayamayacağı denli karmaşıktır". (97)
104 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 70.2
Erkek% 29.8
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Anthony Burgess
Anthony BurgessYazar · 12 kitap
John Burgess Wilson ya da bilinen adıyla Anthony Burgess (25 Şubat 1917 - 22 Kasım 1993), İngiliz roman yazarı, şair, besteci, eleştirmen, dil bilimci ve çevirmen. Otomatik Portakal isimli romanıyla tanınır. 1959 yılında Burgess'a ameliyat edilemez bir beyin tümörü tanısı kondu ve bir yıldan az ömür biçildi. İlk karısı Lynne'in geçimini sağlamaya kararlı olan Burgess 12 ay içinde beş buçuk roman yazdıktan sonra teşhisin yanlış olduğu anlaşıldı. Ne var ki artık tanınan bir yazar olmuştu. 50'den fazla roman ve kitap yazdı. Yapıtlarından bazıları şunlardır: Inside Mr. Enderby (1961), Napoleon Symphony: A Novel in Four Movements (1974), Abba Abba (1977), Earthly Powers (1980), The Devil's Mode (1989), A Dead Man in Deptford (1995)

Otomatik Portakal Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Şaban Demir

Şaban Demir

@sabandemir
·
01 Mart 2021 22:13
"Koltuk altında kitaplar taşıdığını görüyorum kardeşim. Bugünlerde hâlâ kitap okuyan birine rastlamak gerçekten nadide bir zevk kardeşim"
2.492 etkileşim
Leyla

Leyla

@Leyyyla34
·
20 Şubat 2022 01:40
"Pencereyi açın da içeri temiz hava girsin, taze fikirler girsin, yeni bir hayat tarzı girsin."
1.958 etkileşim
Tom Jones

Tom Jones

@TomJones
·
05 Nisan 2020 22:58
"Bugünlerde kitap okuyan birini görmek gerçekten göz yaşartıcı..."
1.594 etkileşim
Hilal Kucur

Hilal Kucur

@Hilal_1022
·
13 Ekim 21:06
“Güven, arkadaşlık gibi sözcüklerin modası geçmişti anlaşılan...”
1.656 etkileşim
Leyla

Leyla

@Leyyyla34
·
16 Şubat 2022 17:07
"Bugünlerde kitap okuyan birini görmek gerçekten göz yaşartıcı..."
1.443 etkileşim

Otomatik Portakal İletileri

Tümünü gör
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli
Sinemaya Başarıyla Uyarlanmış Romanlar
Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle
Edebiyat Atlası
Edebiyat Atlası
‘ndan bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729) Romanlardan sinemaya aktarılan filmlerde eserin aslına ne
Pazar günü yapılacak aktivite Otomatik portakal film’ini izlemek ☕️
Otomatik Portakal
Otomatik Portakal