Pollyanna

8,0/10  (174 Oy) · 
1.280 okunma  · 
121 beğeni  · 
3.907 gösterim
Çocukluğumuzdan bu yana severek takip ettiğimiz karakterler, yetişkinler için genişletilmiş versiyonlarıyla büyüklere masallar dizisinde sizlerle.


Annesini ve babasını kaybettikten sonra teyzesi ile yaşamaya gelen küçük Pollyanna’nın hikâyesi, yediden yetmişe herkesin yüreğine dokunacak. Tertemiz kalbi, sonsuz sevgisi ve iyimserliğiyle Pollyanna, yalnızca kasabadaki yeni dostlarına değil, hikâyesini okuyan herkese iyilik var olduğu sürece dünyanın değişebileceğini bir kez daha hatırlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786051880709
 • Orijinal Adı:
  Pollyanna
 • Çeviri:
  Dilek Parsadan
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinem Atılgan 
16 Tem 2015 · Puan vermedi

Annemin 3 kere babamın 7 kere hediye ettiği bir kitaptır. Biraz trajedik ;) En sevindirici yani ise elimde 1 . baskısının olmasıdır. Polyanna gibi bir kitabın 1 . baskısının elimde olmasının haklı gururunu yaşıyorum. Gerçekten güzel bir kitap.

melek meriç bayburt 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı ilkokulda okumuştum ve çok beğenmiştim. Bu kitaptan sonra hayatımdaki her türlü olumsuzluk karşısında olumlu bir taraf buldum ve her şartta mutlu olmayı bildim. Etrafımdakiler tarafından polyanna olarak adlandırıldım. Galiba benim mizacım da buymuş. Neyse masallardaki kötü karakterlere benzetilmektense Polyanna olmak daha güzel.

Zeynep 
20 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Pollyana herşeyde mutluluk payı çıkaran bir karekter ve bununla ilgili bir oyunu vardır bu oyunu herkese öğretir bu kitaba bayıldım bu kitabı herkese öneririm bu kitaptan anladığım herşeye mutlu olmalıyız

Ümran Canoğlu 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

çocukluğumdan sonra tekrar okumak istedim.. ve iyi ki tekrar okumuşum dedim kendi kendime.. oyunu unutmuştum bana tekrar oyunu hatırlattı:)) herkes bu oyunu oynasa ne yaşanılası bir dünya olurdu!!

Mehmet Coşkun 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitabı çoğunlukla 10-30 yaş aralığı insanların okduğunu düşünüyorum çünkü daha çok o yaşlara hitap ediyor. Kitap insanların kötü zamanlarda bile iyimser olma durumunu içeriyor.

Adını ve konusunu otuz yıldır bildiğim ama okumadığım bir kitap. Gençlik yıllarımda hep kötü eleştirisini duydum. İyimser hareket etmeye çalışan biri "Polyannacı" olmakla suçlanırdı. Yani esasında kendini kandırmakla. Kendini kandırmak şu anki görüşüme göre bana kötü bir şey gibi gelmiyor: İçinde bulunduğun kötü durumu reddedip bir hayale ya da henüz vücut bulmamış pozitif bir düşünceye sarılarak kendini yeterince kandırabilirsen, hayalini mevcut haline hakim kılarsın. Bu, bir durumda işe yaramazsa başka bir durumda mutlaka işe yarar. Bu oyunu bilmeyenler oynamasın ya da bundan hemen ve her zaman kendi yararına bir sonuç beklemesin; öyle davranmak zaten pozitif bir tutum olmaz, oldukça bencilce bir davranıştır.

Ceyda Kahraman 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

bu kitabi bana ablam almıstı severek okudum polyannanın bir oyunu var babasıyla ,herşeye iyi yönden bakma oyunu polyanna köyden teyzesinin yanına gelir. Çevresindeki insanlarada bu oyunu öğretir. Bir gün polyannaya araba çarpar ve polyannanın bacakları kırılır uzun süre yürüyemez ve bunun iyi bir tarafanın olmadığını düşünür . Çevresindeki insanlar hep ziyarete gelip herşeye iyi tarafından bskmaya sen öğrettiğin için teşekkür ederiz derlerdi polyanna bir gün ayaklara yere bastı ve çevresindekiker çok mutlu oldu polyannanın yüzü artık gülüyordu.Kitabın özeti bu şekilde ama aralarında fazlasıyla ayrıntı var herkeze tavsiye ederim

Zeynep 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımda olumsuz giden olaylar arttığında bu kitabı açıp okurum. Garip bir şekilde bana güç verdiğini söyleyebilirim. Hayatın istemediğim yanlarına garipsi bir katlanabilirlilik hali üzerime geliyor kitabı okuduktan sonra. Bizim bazen katlanamadığımız hayatımız, bir başka kişinin hayali olabilir. Elimizdekilerin bilincinde olarak, hayatımızın dolu taraflarına bakmamız, motivasyonumuzu arttırabilir.

Berra Nisa GENÇ 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Pollyanna her şeyden mutlu olan, yardımsever, ve iyi kalpli bir kız. Babası ölmeden önce oynadıkları bir oyun vardı. Adı ise: MUTLULUK Oyunuydu... Hiçbir zaman vazgeçmedi bu oyunu oynamaktan. Ve sonunda çevresindeki insanları mutlu etmeyi başardı...

Almina 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlkokul çocuklarının okuması gereken güzel bir kitap ama bu kitapta her şey olumlu bakılması benim bile 2.sınıftayken canımı sıkmıştı o yüzden kitabın sonuna kadar gitmelisiniz

3 /

Kitaptan 16 Alıntı

"Ah Polly Teyzeciğim, Polly Teyzeciğim" diye haykırdı küçük kız, kendinden geçmişçesine, "Ne güzel, ne harika bir ev. Bu kadar zengin olduğunuz için çok mutlu olmalısınız!"

"Pollyanna!" diye bağırdı teyzesi sertçe dönerek merdivenin başına vardığında. "Benimle böyle konuşman hayrete düşürdü beni!"

"Neden Polly Teyze, mutlu değil misiniz?" diye sordu Pollyanna saf bir merakla.

"Kesinlikle değil, Pollyanna. Tanrı'nın bana bahşettiği bütün bu hediyelerden dolayı günahkar bir gurur duyacak kadar kendimi unutmadım henüz," dedi hanımefendi, "ZENGİNLİKTEN dolayı, kesinlikle mutlu değilim."

Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 20 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları, Çeviren: Cevdet Serbest) (9. Basım; Şubat 2015))Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 20 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları, Çeviren: Cevdet Serbest) (9. Basım; Şubat 2015))

— Güneş parlıyor; her taraf çok güzel. Durup düşünmenizi, bu güzelliklerin farkına varmanızı istemiştim.

Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 32 - Ötüken Yayınları)Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 32 - Ötüken Yayınları)

Tabii ki bilmediğimiz şeyler hep bildiklerimizden daha iyi görünür,...

Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 91 - iş bankası)Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 91 - iş bankası)

Görüyorsun ya, mutluluk peşinde koşuyorsan, başka şeyleri unutuyorsun.

Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 29 - iş bankası)Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 29 - iş bankası)

"Evet" diyerek onayladı doktor, sakin bir tavırla. "Ama artık emirleri ben veriyorum. Riski de üzerime alıyorum," dedi. Sonra garip bir ifadeyle ekledi: "Tabii, siz bilmiyorsunuz, bu küçük kız her zaman bir şişe tonikten iyi gelir. Bay Pendleton'ın bu günkü sıkıntısını ortadan kaldırabilecek bir şey ya da bir kimse varsa, o da bu küçük kızdır. Onu bu yüzden içeri gönderdim."
.........(paragraf)
..........(paragraf)
.............(paragraf)
Hasta bakıcı gülümsedi.
"Gerçekten mi? Bu harika toniğin içinde ne var peki?
"Bilmiyorum. Bulabildiğim, olmuş ya da olabilecek her şeye karşı duyulan muhteşem, bastırılamayan bir mutluluk. İçten konuşmaları sürekli olarak bana anlatılıyor ve benim şimdilik çıkartabildiğim sonuç şu ki 'yalnızca mutlu olmak' içlerinde en öne çıkanı. Ayrıca," diye ekledi yüzünde muzip bir gülümsemeyle kapıdan çıkarken, "keşke onu da reçeteye yazabilsem ya da bir kutu hap gibi satın alabilsem. Hoş, yeryüzünden onun gibilerin sayısı artacak olursa, sen ve ben para kazanmak için doktorluk ve hasta bakıcılık yerine kurdele satmaya ve yol kazmaya başlayabiliriz," diyerek güldü, dizginlerini tutup arabasına binerken.

Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 97 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları, Çeviren: Cevdet Serbest) (9. Basım; Şubat 2015))Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 97 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları, Çeviren: Cevdet Serbest) (9. Basım; Şubat 2015))

"Pollyanna, keşke bana şu oyunu öğretmeseymişsin," dedi sonra ciddi bir tavırla.

Pollyanna kaşlarını çatarak alnını buruşturdu. "Buna engel olamıyorum, Nancy," diye konuşmaya başladı başını sallayarak. "Oyunu oynamanın doğru olmadığı bazı durumlar olmalı ve cenazelerin de bu durumlardan biri olduğuna eminim. Cenazede mutluluk payı çıkartılacak bir şey olmaz."

Nancy gülmeye başladı.

"Yine de en azından bizim olmadığı sürece mutlu olabiliriz," dedi sonra ciddileşerek. Ama Pollyanna duymuyordu.

Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 91 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları, Çeviren: Cevdet Serbest) (9. Basım; Şubat 2015))Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 91 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları, Çeviren: Cevdet Serbest) (9. Basım; Şubat 2015))

Okul, bir bakıma Pollyanna için sürpriz sayılırdı, ama Pollyanna kesinlikle okul için daha büyük bir sürprizdi. Yine de kısa sürede birbirlerine alıştılar, başlangıçta bazı şüpheleri olsa da, sonunda teyzesine okula gitmenin "yaşamak" olduğunu itiraf etti Pollyanna.

Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 124 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları, Çeviren: Cevdet Serbest) (9. Basım; Şubat 2015))Pollyanna, Eleanor H. Porter (Sayfa 124 - Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları, Çeviren: Cevdet Serbest) (9. Basım; Şubat 2015))
2 /