Eleanor H. Porter

Eleanor H. Porter

Yazar
8.2/10
473 Kişi
·
2.762
Okunma
·
44
Beğeni
·
4.002
Gösterim
Adı:
Eleanor H. Porter
Tam adı:
Eleanor Emily Hodgman Porter
Unvan:
Amerikalı Romancı
Doğum:
Littleton, New Hampshire, 19 Aralık 1868
Ölüm:
Cambridge, Massachusetts, 21 Mayıs 1920
Amerikalı çocuk kitapları yazarı Eleanor H. Porter 1868 yılında doğdu. 1920 yılında ölen yazar, iyimser, neşe saçan ve eğitici nitelikli yapıtlarıyla kendisini sevdirdi ve Pollyanna ile ününün doruğuna çıktı.

Yazıldığı yıldan beri birçok dile çeviren ve çocukların çok sevdiği yapıtların başında gelen Pollyanna, ülkemizde de en çok okunan klasik çocuk romanlarından biridir.
-Sen hiç kapı çarptın mı Polly Teyze?
-Hiç sanmıyorum Pollyanna!
-Ah Polly Teyzeciğim, ne yazık!
-Yazık mı?
-Tabii.Eğer içinden kapıları çarpmak gelseydi,çarpardın.Hiç çarpmadığına göre bugüne kadar hiçbir şey seni mutlu etmemiş.Yoksa kesin kendini tutamazdın.
Eleanor H. Porter
Sayfa 98 - Arkadya yayınları
- Bana mı söylediniz, dedi.
- Evet, sana diyorum. Durmadan keman mı çalacaksın? Hiçbir iş yapmayacak mısın?
- Ben mi? Keman çalarım, bir de kitap okurum. Sonra babamla gezerdik.
Bazı okuların bu kitap ile ilgili incelemelerini okudum. Hepsi birbirinden değerli incelemelerdi. Çoğunlukla bu arkadaşlara katılmakla beraber bir ek veya karşıt olan görüşümü söylemek istiyorum.
Yazar ciddi bir kilise eğitimi almış hatta kilise korosunda uzun bir süre yer almış. Evlilik kararı aldıktan sonra kiliseyle fiziki bağlarını büyük ölçüde kesmiştir. Ancak hala gönülden kiliseye bağlı ve hatta bazı misyoner faaliyetlerinde yer almış biridir.
Bu kapsamda Pollyanna eseri yazan kişinin kiliseye olan bağlılığı açısından da kitabın içeriği açısından da kilise(misyonerler) için değerli bir eserdir. Zira bu eser sayesinde istedikleri herhangi bir toplumda istedikleri ölçüde miskinleştirme, pasifleştirme, çabuk boyun eğme...gibi davranışları elde edebilmeyi başarmışlardır. Yani anlayacağınız yumuşak başlı insan yetiştirerek klasik veya modern tarzda empere etmeyi başarmışlardır.
Japonya’da bir film şirketi büyük maddi destek alarak ve bu kitaba bire bir sadık kalarak bu kitabı çizgi film dizisi haline getirdiler. Bu çizgi film misyonerlerin ve Vatikan’ın büyük gayretleriyle bilinçli olarak yoğunlukla az gelişmiş (Afrika, Asya ülkeleri başta olmak üzere) ülkeler olmak üzere tüm dünyaya yayılmasını sağlamışlardır.
Aslında çok masum bir oyun “mutluluk oyunu” ve pratik yaşamda insana eksikliklerini unutturmada, felaketlere karşı tutumlarında, gamında, kederinde... yaşayacağı ya da yaşadığı psikolojik sorunları minimalize ederek çok faydalı olmuştur. Ancak çocuk yaşta zihnimize yerleştirilen “mutluluk oyunu” yetişkin çağlara geldiğimizde bizim mücadele gücümüzü kırdığını fark ettik. Her şeye absürd bir şekilde “tatlı limon” kıvamında tepki vermeye başladık!
Mesela;
- Çok şükür sadece yüzde yirmi zam geldi. Çok şükür!
- Suriye’de, (Irak’ta, Arakan’da, Arap ülkelerinde, doğuda, güneyde...) savaş var. Ya bizde de olsaydı. Çok şükür!
- Haklıyım ama ceza aldım. Hiç sesimi çıkarmayayım. Ya daha fazla ceza yeseydim! Hiç sesimi çıkarmayayım. Buna da şükür!
- Patron bana hakkım olan sosyal güvencemi de maaşımı da tam olarak vermiyor, hep eksik. Neyse ya hiç iş bulamasaydım? Çok şükür!
- Eve hırsız girdi ve hırsızı kimse bulamadı. Gitti paralar. Anan boş ver bulup da şikayetçi olsaydık yıllarca mahkemelerde gezerdik. Bir de onlardan alacağımız tehditler var. Zaten şikayetçi olmazsan cezalardan da yırtıyorlar. Aman boş ver değmez. Mala geleceğine cana gelsin! Buna da çok şükür!
- Hastaneler çok kalabalık oraya gidince hasta ediyor bizi. Oradaki sıra kavgaları, öncelikli hastalar uygulaması bizi kahretse de ücretsiz veya küçük bir ücret karşılığı tedavi oluyoruz. Ya bize bu hakkı da vermeseydi, biz be yapardık? Amaaann çok şükür!
- Memur bize hakaret etti falan ama işimizi de gördü. Aman boş ver adamın ters gününe gelmişizdir, işimiz yolunda ya çok şükür!
- Oğlum işsiz ama üniversite mezunu ve yabancı dili var. Ya cahil kalsaydı? En azından harçlığı var ve sağlığı yerinde. Çok şükür!
...

Pollyanna=İyimserlik, Şükürcülük...
“Sana bir tokat atana diğer yanağını da çevir -onu da tokatlasın-“
Vatikan menşei olan bir söz veya gerçekten bu söz Hz İsa’ya ait ise yanlış yerde ve anlamda kullanılmış bir söz.

Mazlum:
- İkinci yanağını da hazırla Vatikan, tokat geliyor.

Misyoner:
- Sen elini kaldırmadan kurşunu anlına yersin, seni terörist!

SAYGILAR...
Büyüklere masallar dizisinin en sevdiğim kitabı en sevdiğim kahramanı...
Ortaokulda okumuştum en son,bu sefer çok daha zevk aldım.
Ama Pollyanna ne yazık ki bu devirde kimseyle mutluluk oyunu oynanmıyor.
Pollyanna her şeyden mutlu olan, yardımsever, ve iyi kalpli bir kız. Babası ölmeden önce oynadıkları bir oyun vardı. Adı ise: MUTLULUK Oyunuydu... Hiçbir zaman vazgeçmedi bu oyunu oynamaktan. Ve sonunda çevresindeki insanları mutlu etmeyi başardı...
Güzel bir kitap. İnsanlara ders
vericek sekildeki kitaplardan sadece biri. Bu kitabı okuduğumda büyük bir heyecana kapıldım eminim sizde aynı heyecanı hissedeceksiniz. Olaylara müzigin katılması kitabı daha heyecanlı kılıyor.Herkese tavsiye ederim .Umarım sizlerde beğenirsiniz.
Annemin 3 kere babamın 7 kere hediye ettiği bir kitaptır. Biraz trajedik ;) En sevindirici yani ise elimde 1 . baskısının olmasıdır. Polyanna gibi bir kitabın 1 . baskısının elimde olmasının haklı gururunu yaşıyorum. Gerçekten güzel bir kitap.
Öncelikle. ben bir kitabı okurken, güzel olmasından daha çok bana ne verdiğine dikkat ederim gerçektende bu kitap bana çok şey kazandırdı.kitabı okurken içimden, Dünyayı keşke böyle çocuklar yönetse dedim.dünyada silah sesleri yerine muzik sesleri gelirdi.keşke herkez içinden geleni şarkı ile ifade etseydi,bari kavga ortamı oluşmazdı.kitapta bir sürü ana düşünce var ama başında bir yerlerde ve sonuna dikkat ederseniz orda çok büyük bir ön yargı var çocuğa ve babasına serseri derler ama babası dünyanın en iyi kemancılardan çıkar aslında orda cahillikte var.ben kitabı çok beğendim herkeze öneriyorum onu okuyunca bir çok şeyin farkına varacaksın.
Hic bu kadar iyimser olamadimBu hikayedeki memnun olma oyununu cok begendim.pollyannanin teyzeside aslinda cok iyi kalpliymis.pollyannanin kedi ve kopeklere yardim etmesi de ne kadar guzel
Kitap okuma aşkımın başlamasına vesile olan,çocukken okuyup unutamadığım sayılı kitaplardan biridir.Haftalarca heyecanını yaşadığım, bendeki yeri çok farklı olan bir kitaptır...

Küçük Kemancı romanının yazarı Amerikan Edebiyatının ünlü yazarlarından olan Eleanor H. Porter. Eleanor H. Porter 20. Yüzyıl Dünya Çocuk Edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Küçük Kemancı romanının baş karakteri Enriko’dur. Kitaptaki diğer karakterler ise David, Enriko’nun babası, Enriko’nun arkadaşları ve köpeğidir.

Enriko’nun babası mızıka çalmayı çok seven bir adamdır. Enriko’nun müziğe ilgisi de babasının mızıka çalmasından kaynaklanmaktadır. Enriko da babası gibi bir müzik aleti çalmak ister. Babasına bu durumu söylediğinde babası ona bir keman alır. Kemanı öyle bir çalar ki Enriko herkesi kendisine hayran bırakır. Kitapta Enriko’nun hayatı ve başından geçenler anlatılmıştır.

Küçük Kemancı yalın, sade ve anlaşılır bir dille kaleme alınmış bir eserdir.
Ortaokulu yatılı okurken sabah 6.30-8.00 etutlerinden defalarca kaçtıktan sonra müdüre yakalamıştım ve yaklaşık 100 öğrencinin içinde bana " senden bi halat olmaz hergele varsa yoksa disiplin anarşistlik devlete yazık sana para harcıyo" demişti yani biraz yaramaz olabilirim napiyim. İşte o kadar öğrencinin içinde sinirden ağlamamak için dolaptan rastgele aldığım bu kitaba gömülmüştüm.
Pollyanna 100 temel eser arasında ve çocukları okumaya teşvik edebilecek bir eser yani bende işe yaratmıştı, o zamandan beri kitap okuyorum. Teyzesi Pollyanna yı kız kardeşinin yaptığı hata bir evliligin sonucu olarak görmüş ve kötü davranmıştı.Karakter olarak bana göre optimistliğin fazlaca abartıldığı( kitabın daha çok çocuklara yönelik olduğunu düşünürsek ise yaramış), bütün kayıplarına rağmen pozitif olamayı başarabilen bi yapıda. Okuduğumda bi süre örnek alamaya çalıştım fakat disiplin daha cazip geldiğinden özüme dönüp " o kadar şey yapmış hala teyzesine kızamıyo çok aptal demiştim" galiba hâlâ aynı kanıdayım. Ve galiba bu kitabın çok az değiştirilmiş versiyonu yesilcam filmi olarak çekilmişti.
Çocukluğumda farkına vardığım, içindeki her sözle beni kendine çeken bir eser. Okumaktan kaç yaşında olursam olayım vazgeçemeyeceğim kitaplar arasındadır kendileri. Her hayat farklı hikaye içerir. Bu kitapta kesinlikle bunu göreceksiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eleanor H. Porter
Tam adı:
Eleanor Emily Hodgman Porter
Unvan:
Amerikalı Romancı
Doğum:
Littleton, New Hampshire, 19 Aralık 1868
Ölüm:
Cambridge, Massachusetts, 21 Mayıs 1920
Amerikalı çocuk kitapları yazarı Eleanor H. Porter 1868 yılında doğdu. 1920 yılında ölen yazar, iyimser, neşe saçan ve eğitici nitelikli yapıtlarıyla kendisini sevdirdi ve Pollyanna ile ününün doruğuna çıktı.

Yazıldığı yıldan beri birçok dile çeviren ve çocukların çok sevdiği yapıtların başında gelen Pollyanna, ülkemizde de en çok okunan klasik çocuk romanlarından biridir.

Yazar istatistikleri

  • 44 okur beğendi.
  • 2.762 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 345 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları