Eleanor H. Porter

Eleanor H. Porter

Yazar
8.3/10
918 Kişi
·
5.129
Okunma
·
58
Beğeni
·
4888
Gösterim
Adı:
Eleanor H. Porter
Tam adı:
Eleanor Emily Hodgman Porter
Unvan:
Amerikalı Romancı
Doğum:
Littleton, New Hampshire, 19 Aralık 1868
Ölüm:
Cambridge, Massachusetts, 21 Mayıs 1920
Amerikalı çocuk kitapları yazarı Eleanor H. Porter 1868 yılında doğdu. 1920 yılında ölen yazar, iyimser, neşe saçan ve eğitici nitelikli yapıtlarıyla kendisini sevdirdi ve Pollyanna ile ününün doruğuna çıktı.

Yazıldığı yıldan beri birçok dile çeviren ve çocukların çok sevdiği yapıtların başında gelen Pollyanna, ülkemizde de en çok okunan klasik çocuk romanlarından biridir.
-Sen hiç kapı çarptın mı Polly Teyze?
-Hiç sanmıyorum Pollyanna!
-Ah Polly Teyzeciğim, ne yazık!
-Yazık mı?
-Tabii.Eğer içinden kapıları çarpmak gelseydi,çarpardın.Hiç çarpmadığına göre bugüne kadar hiçbir şey seni mutlu etmemiş.Yoksa kesin kendini tutamazdın.
Eleanor H. Porter
Sayfa 98 - Arkadya yayınları
288 syf.
·10/10
Günümüzde ilginç olan hangisidir ; şimdiki jenerasyonunun bakış açısı mı yoksa hayata daha ilk adımları atarken mutluluğun oyununu oynanmayacak kadar pembe olmadığı anlayabilmek mi ? Fakat mutluluk oyunlarını oynarken bazen hiçbir şeyin kalmadığını göreceğiz.Gerçekte Polyannacılık nedir ?
İyimser olan bir insan aynı zamanda olayların gerçekçi gözlüklerle görmesine polyannacılık denilir pembe gözlüklerle görmesine oyunu oynamak için oynanan oyun değildir.Polyannacı olarak bilenen kişilerin ne gibi özellikleri vardır ; İyimser değil gerçekçidir,Esneklerdir yani değişime açıklardır,yaşamaktan keyif alırlar,özgüven sahibidirler,Empati yeteneklerine sahiptirler ve son olarak anlayışlı kişilerdir.
...
Kitabın incelemesine gelecek olursam Pollyanna ismindeki küçük bir kız Newyork’un yakınlarında bir kasabada yaşamakta olan en kötü zamanlarda bile kendini mutlu hissetmeyi bilen ve çevresindeki asık suratlı insanlara nasıl mutlu olabileceklerini öğretmektedir.Küçük kız başka insanların da mutsuzluklarını mutluluğa dönüştürebilmek için çabalayan birisidir.Polyanna ilk başta annesini daha sonra mutluluk oyununu öğreten babasını kaybeder.Ailesinden kimse kalmadığı için teyzesinin yanına gider teyzesi annesi ve babasının aksine asık suratlı ve sinirlidir.Teyze gibi çevresinde öyledir.Burada sadece Jımmy isminde kendisi gibi yetim birisiyle tanışır.Polyanna bir kaza sonucu koltuk değneklerine mahkum olur bu durumda bile mutluluğundan hiçbir şey eksilmez.Polyanna’nın bu durumu çevresindeki Polly Teyzesi,Bay Pedlenton ve hatta kasabayı mutluluk oyunu oynamaya başlar.Polyanna kitabı ülkemizde tek kitap olarak basılsa da aslında iki ciltten oluşmaktadır ; ilk cildi çocukluk dönemini anlatırken ikinci cildi ise gençlik dönemini anlatmaktadır.
Bunu unutmamalıyız ;
Hayata hangi bakış açısıyla bakarsak baktığımız gibi ve hissettiğimiz gibi oluruz...
Keyifli Okumalar Dilerim
284 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Pollyana; her olumsuz durum ve duygudan olumlu bir yan bulabilen bir kızın, mutluluk adını verdiği bir oyunla çevresindeki insanları nasıl değiştirdiğini anlatan kitap.
Pollyanna en kötü durumlarda bile memnunluk duyulabileceği, insanın mutlu olabilmesi için bakış açısının değiştirilmesi gerektiği mesajını veren bir felsefeye sahip.
Yaşama, insanlara ve olaylara bakış açısıyla mutlu olmayı, nasihat vermeden aşılayan Pollyanna; herkesin yaşamında okuması gereken bir eser olarak ele alınmalıdır…
288 syf.
·Beğendi·10/10
Pollyana çok iyimser ,çok nazik ve yardım sever biri kitap adeta pollyananın iyimserliğini anlatıyor.Pollyananın hep oynadığı bir oyun vardı ve oyunun adı mutluluktu oyunu babasından öğrenmiş ve hep teyzesi polly nin evinde oynuyordu.Sonunda o oynadığı oyunla herkesi mutlu edebildi.Ve hep mutlu kaldılar.Kitap zevke okuyacağınız bir kitap herkese tavsiye ederim.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Büyüklere masallar dizisinin en sevdiğim kitabı en sevdiğim kahramanı...
Ortaokulda okumuştum en son,bu sefer çok daha zevk aldım.
Ama Pollyanna ne yazık ki bu devirde kimseyle mutluluk oyunu oynanmıyor.
288 syf.
·Puan vermedi
Çocukken okumuştum. Bu kitabın benim için ayrı bir önemi var. İlkokul birinci sınıfta okumayı söktükten sonra küçük abimin aldığı bir kitaptı. Daha sonra defalarca filmini izledim.
288 syf.
Pollyanna her şeyden mutlu olan, yardımsever, ve iyi kalpli bir kız. Babası ölmeden önce oynadıkları bir oyun vardı. Adı ise: MUTLULUK Oyunuydu... Hiçbir zaman vazgeçmedi bu oyunu oynamaktan. Ve sonunda çevresindeki insanları mutlu etmeyi başardı...
437 syf.
·24 günde·Beğendi·9/10
W. Arthur Ward der ki: “Gerçek iyimser problemlerin farkındadır ama çözümleri de bilir, zorlukları görür ama üstesinden gelineceğine de inanır, olumsuzlukları yakalar ama olumlulukları da vurgular, en kötüye açıktır ama en iyiyi de bekler, şikayet etmek için nedeni vardır ama gülümsemeyi seçer.”

          İnsanlar eğer pozitif düşünürlerse ve yaratıcı davranırlarsa, olumsuzlukları başarıya dönüştürebilirler


Şimdi soruyorum sizlere; hayatınızı keyifli hale getirmek, dolu dolu yaşamak mı istiyorsunuz yoksa hayatınızı kendinize zehir mi etmek istiyorsunuz? Seçim sizin…

Polyanna’nın hikayesini çoğu kişi bilir sanırım. En kötü zamanlarında bile babasının kendisine öğrettiği mutluluk oyununu oynayan küçük bir kızın hikayesidir.

Pollyannacılık nedir
Polyannacılık, kaybedilen herhangi bir şey için üzülmek yerine elindekilerle yetinme ve mutlu olma davranışıdır. Kötü olayların iyi taraflarını görmeye çalışır.Spoiler içerir
111 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Güzel bir kitap. İnsanlara ders
vericek sekildeki kitaplardan sadece biri. Bu kitabı okuduğumda büyük bir heyecana kapıldım eminim sizde aynı heyecanı hissedeceksiniz. Olaylara müzigin katılması kitabı daha heyecanlı kılıyor.Herkese tavsiye ederim .Umarım sizlerde beğenirsiniz.
288 syf.
·4 günde·8/10
Arkadya Yayınlarının Büyüklere Masallar Serisi'nin üçüncü kitabı Pollyanna . Kapağın renkleri , bez ciltli olması, çevirisinin başarısı kitabı daha albenili hale getiriyor. Yaşımız kaç olursa olsun masal okumaya bayılırız. Hele çocukluğumuzda okuduğumuz kitapları tekrar okuduğumuzda o günlere döneriz. Sanki tekrar çocukluğumuzun o saf , dertsiz , neşeli ruh haline bürünürüz.

Annesini ve babasını kaybettikten sonra teyzesi ile yaşamaya gelen küçük Pollyanna’nın hikâyesi, yediden yetmişe herkesin yüreğine dokunuyor ve tertemiz kalbi, sonsuz sevgisi ve iyimserliğiyle Pollyanna, yalnızca kasabadaki yeni dostlarına değil, hikâyesini okuyan herkese iyilik var olduğu sürece dünyanın değişebileceğini bir kez daha hatırlatıyor bence..

Yazarın biyografisi

Adı:
Eleanor H. Porter
Tam adı:
Eleanor Emily Hodgman Porter
Unvan:
Amerikalı Romancı
Doğum:
Littleton, New Hampshire, 19 Aralık 1868
Ölüm:
Cambridge, Massachusetts, 21 Mayıs 1920
Amerikalı çocuk kitapları yazarı Eleanor H. Porter 1868 yılında doğdu. 1920 yılında ölen yazar, iyimser, neşe saçan ve eğitici nitelikli yapıtlarıyla kendisini sevdirdi ve Pollyanna ile ününün doruğuna çıktı.

Yazıldığı yıldan beri birçok dile çeviren ve çocukların çok sevdiği yapıtların başında gelen Pollyanna, ülkemizde de en çok okunan klasik çocuk romanlarından biridir.

Yazar istatistikleri

  • 58 okur beğendi.
  • 5.129 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 643 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları