Dilek Parsadan

Dilek Parsadan

Çevirmen
8.4/10
1.236 Kişi
·
5.700
Okunma
·
2
Beğeni
·
90
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
512 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
"Savaş herkesi mağlup eder."

İkinci Dünya Savaşı dönemine ait filmler ve kitaplar hep ilgimi çekmiştir.Özellikle de sevdiğim en güzel filmler bu dönemi anlatan filmlerdir.Piyanist, Hayat Güzeldir ve Schindler Listesi gibi oskarlık filmlerde Nazi zulmü ve Holokost anlatılır. Büyük bir dramdır.Dünya tarihinin gördüğü en büyük zulümdür. 2.Dünya Savaşında altı milyon Yahudi soykırıma uğramıştır. Tabi bu zulüm sadece Yahudiler'e yapılmamıştır.200.000'den fazla bedensel engelli Alman da Ötenazi programı ile öldürülmüştür.( Ötenazi kelimesinin, Nazi kelimesinden türediğini bu kitabı okurken öğrendim.) Ayrıca 200.000 civarı Çingene de katledilmiştir. Tek suçları Alman doğmamalarıdır. Peki ya Alman olanlar?

İşte bu kitap Almanlar'ın gözünden 2.Dünya Savaşı'nı anlatıyor. 1938-1945 yılları arasını Almanlar'ın nasıl geçirdiğini anlatan bir roman. Almanlar'ın da açlıktan, sefaletten ve Ss subaylarının zulmünden çok çektiğini, sürgünlere gönderildiğini ve öldürüldüğünden bahsediyor.Kitabı okurken aslında Alman halkının da bu savaşı istemediğini ve Hitler'den nasıl nefret ettiğini görüyorsunuz.

Kitap savaşın tüm kirli yönlerinden bahsediyor ve "savaş varsa ortada kimse haklı değildir" diyor. Sivillerin, masum çocukların öldürüldüğü hiçbir dava haklı değildir.

Kitap zengin Yahudi Isaac ile fakir Alman kızı Christine'nin aşkı etrafında şekilleniyor.Ama kitaba aşk romanı demek haksızlık olur.

Yazarın babası ABD'li, annesi Alman.Annesi 2.Dünya Savaşı'nı yaşamış ve zaten bu kitap da kızına anlattıklarından yola çıkarak kurgulanmış.

Yazarın dili sade ve anlatımı sürükleyiciydi. Kitapla ilgili tek eleştirebileceğim nokta ise bazı yerlerin gereksiz uzatılmasıydı diyebilirim.Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Ayrıca bu güzel kitabı bana hediye eden arkadaşım Pınar Yiğitcan 'a çok teşekkür ederim.Oğullarıma gönderdiği çikolatalar içinde ayrıca teşekkür ederim.Kitap hediye eden arkadaşlarımız hep var olsun.

Savaşsız bir dünya olması dileğiyle...
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Evet bu kitabı bu gün evde kız kardeşim okurken gördüm hatta bana tavsiye etti yedinci sınıfa gidiyor bende merak edip okudum ve hakikaten kardeşimi takdir ettim benim bu kadar kitap okurken böyle bi kitaptan haberim olmaması yaşam mücadelesi nasıl verilir yılgın düşüp pes mi edecez yok sa çevreden toplumdan gelecek bütün tepkilere rağmen yeni bir yol bulup her şeye ragmen inatla yaşam için bütün bedeleri ödeyecekmiyiz (bende kendime kitap arkadaşı buldum artık yaşasın)
288 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Büyüklere masallar dizisinin en sevdiğim kitabı en sevdiğim kahramanı...
Ortaokulda okumuştum en son,bu sefer çok daha zevk aldım.
Ama Pollyanna ne yazık ki bu devirde kimseyle mutluluk oyunu oynanmıyor.
512 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bazı kitaplar vardır yazarın düşüncelerini, hislerini onunla birlikte yaşarsınız. Erik Ağacı benim için okurken yaşadığım bir kitap oldu. Kitabın kapağını görüp ismini okuyunca bir aşk romanı sanmıştım ama okumaya başladığım da içerisinde bir aşkın olduğunu ve beni başka diyarlara sürükleyeceğinden habersizdim. Biraz kitap hakkında konuşalım :)))

Bu kitabı okurken bir kaç hafta önce izlediğim Piyanist adlı filmin her bir karesi gözlerimin önüne geldi bu sayede unutamayacağım kitaplar arasına girdi diyebilirim.

Erik Ağacı 1938 yılında başlayan İkinci Dünya Savaşında yaşananları bir Alman gözüyle anlatılmıştır. Hitler'in Yahudilere yapıldığı işkenceleri, soykırımları konu edinmiştir. 

Ellen Marie Wiseman annesinin yaşadıklarını dinleyerek onlardan esinlenerek yazmıştır.

Alman kızı  Christine ve Yahudi Isaac'ın imkansız gibi görünen ama kavuşmaları mutlu sonla biten. Acıların, korkuların, ölümlerin, insan ırkının yok oluşunu ele alan güzel bir kitap.

Dünya Savaşları konu alan kitapları okumayı seviyorsanız eğer bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

İyi ve keyifli okumalar :)))
288 syf.
·Beğendi·10/10
Pollyana çok iyimser ,çok nazik ve yardım sever biri kitap adeta pollyananın iyimserliğini anlatıyor.Pollyananın hep oynadığı bir oyun vardı ve oyunun adı mutluluktu oyunu babasından öğrenmiş ve hep teyzesi polly nin evinde oynuyordu.Sonunda o oynadığı oyunla herkesi mutlu edebildi.Ve hep mutlu kaldılar.Kitap zevke okuyacağınız bir kitap herkese tavsiye ederim.
352 syf.
·1 günde·Beğendi
Ben bu kitabi bi günde okudum çünkü kitap okadat heycanlıydıki biraktığımda aceba sonra ne olacak diye terse kitabı alıp okuyordum ve sonu gerçekten çok güzel ve heyecanlı bitti. son
512 syf.
·9/10
".. Çünkü kökün ne kadar güçlü olursa vereceğin meyve de o kadar güzel olur." Asla unutulmaması gereken bir söz. Çok etkileyici, çok akıcı. Sanki kitabı okumadım da içindeymiş gibi hissettim.
288 syf.
Pollyanna her şeyden mutlu olan, yardımsever, ve iyi kalpli bir kız. Babası ölmeden önce oynadıkları bir oyun vardı. Adı ise: MUTLULUK Oyunuydu... Hiçbir zaman vazgeçmedi bu oyunu oynamaktan. Ve sonunda çevresindeki insanları mutlu etmeyi başardı...
512 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Benim için çok farklı bir yeri var bu kitabın.Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin asla unutamayacağım bir kitap.Kurgu kitapları da okuyor,etkileniyorum belki ama gerçeğe dayanan hikayeler insanın yüreğine dokunabiliyor.Kitap 2. Dünya Savaşı döneminde geçiyor.Toplama kampları,Yahudilere yapılanlar,Hitler'in zalimliği o kadar gerçekçi anlatılmış ki çok etkiliyor insanı.Savaşın ayırdığı Isaac ve Christine var bir de.İki sevgili kavuşabilecek mi?Kitabın sonuna kadar aynı sürükleyici anlatım vardı.Tavsiyedir...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 5.700 okur okudu.
  • 70 okur okuyor.
  • 1.177 okur okuyacak.
  • 26 okur yarım bıraktı.