8,5/10  (95 Oy) · 
632 okunma  · 
74 beğeni  · 
2.808 gösterim
Arkadya Yayınları’ndan Türkiye’de bir ilk!


Çocukluğumuzdan bu yana severek takip ettiğimiz karakterler, yetişkinler için genişletilmiş versiyonlarıyla büyüklere masallar dizisinde sizlerle.
İzledikçe içimizi acıtan Alp Dağları’nın tatlı kızı Heidi de bizimle birlikte büyüdü. Bize dostluğu, cömertliği ve sevgiyi öğreten bu tatlı kızın yarım kalan hikayesi bu sayfalarda gizli…


Heidi’nin kimi zaman yürek burkan kimi zaman gülümseten sıcacık hikâyesi, bu kez yetişkinler için roman tadında evlerinize, kitaplıklarınıza konuk oluyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2016
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789759999933
 • Orijinal Adı:
  Heidi
 • Çeviri:
  Dilek Parsadan
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Buket 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap annemin bana ilkokulda aldigi kalın öykü kitabinin icinde yer alan bir hikayeydi. Kaç defa okuğumu hatırlamiyorum bile. Annem hangi hikayedesin diye sorunca sürekli heidi cevabını verirdim. Hâlâ aynı hikayede misin? derdi. Bilmez di ki bu benim ilk okuyuşum değildi. İnanın bu kitabı okumanın yaşı yok. Tekrar okuyacağım. Büyüklere ricam şu ki eğer okumayı bilen bi çocuğunuz varsa bu kitabı onlara hediye edin. Keyifli okumalar:)

Necmiye 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

çocukluğumda okuduğum muhteşem kitaplardan biri,Heidinin o isviçre alplerindeki mutlu hayatı benim hayal dünyama çok şeyler katmış olacak ki,bilinç altında öyle bir yerlerde yaşamayı arzulamışım hep,yıllar sonra kendi köyümüzde ormanlarda ,çayırlarda gezerken Heidinin o çocuksu mutluluğunu hissedebiliyorum,çocukluğumda o güzellikleri yaşayabilmeyi çok isterdim,

Nurhan Işkın 
 19 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Annemin aldığı ilk kitaplarımdan biriydi. Yurt dışında yaşadığımız için, o dönem Türkiye'ye gelmek benim için yeni kitaplar demekti,Bizim dönemimizde,Almanya da, Türkçe kitap bulmak imkansızdı :(

Nidanur Yıldız 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 42 günde · 10/10 puan

Etkilendiğim bir kitaptı.Ben bu kitabı okuduktan sonra hep olmak istediğim ve hiç olamadığım evimin neresi olduğunu buldum.

_Arya_ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabı 5.sınıftayken ögretmenim hediye etmişti. okumuştum o zaman, güzel bir kitaptı. Büyükbabasıyla yaşan heidinin egitimi ve engeli bır kıza arkadaşlık etmesı için frankurta götürülmesi heidinin buyukbabasını ve yaşadıgı yeri özleyıp hasta olması ve yıne büyükbabasının yanına dönmesi vs. gibi konuların anlatıldıgı çocuklugumun güzel bır hıkayesidi:)

Hande Kırkımcı 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

İyi ki almışım ve okumuşum. Kitabı elimde görenler, hocam bu yaşta bu kitap okunur mu diye soruyorlar ve bende evet diyorum. Çocuklugumun en güzel anılarından biri... O kadar masum bir çocuğu anlatıyor ki ve hele ki yapmış olduğu yardımseverlikler ve insanları çıkar beklemeden mutlu etmesi.masumlugun ve iyi niyetin hikayesi...

Gizem Erdenci 
17 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bende Heidi'nin kalınca bir kitabı vardı. Küçükken gecelerce okuduğumu hatırlarım. Bu kitapı toplam olarak 7 defa okumuşluğum vardır. Bana çizgi film gibi gelirdi. Açıkçası her okuduğumda, yeni okuyormuş gibi dikkatlice bakardım sayfalarına. Bayılmıştım o zamanlar :)

Ayşe 
11 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çocukken en sevdiğim kitaptı.Kendisini onlarca defa okudum. Heidi gibi saman yatakta yatıp uykudan önce pencereden yıldızları izlemek en büyük hayalimdi.Kaç yıl olmasına rağmen hala Heidi'nin sıcaklığını,iyi kalbini hatırlayıp gülümsüyorum.

Yağmur 
05 Oca 20:51 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlkokulda okuduğum kitaplardan biri.Çizgi filmini de kitabını da sıkılmadan okuduyup,izlediğim bir karakter.Yıllar sonra tekrar okumak güzeldi.Özellikle de final döneminde okumak daha da güzeldi.Spoi içerir.

Bir varmış bir yokmuş,Heidi adında bir kız varmış.Bu kız 5 yasındaymış.Küçük yaşta annesini kaybetmiş,küçük bir kız.Ve tıpkı annesine benzeyen küçük bir kızmış.Ona teyzesi Detie bakıyormuş.Bir gün teyzesi Detie iyi bir iş teklifi alınca,küçük kızın üzerine sıkıca giydirip dedesinin yanına dağlara götürür.Teyze,dedesine durumu anlatınca dedesi şaşırmış ve ilk başta istemememiş.Çünkü çocuğu bakamayacağını düşünüyormuş.Daha sonrasında ise Heidi ile dede birbirlerini çok sevmiş.Bir gün Heidinin teyzesi Detie geldi ve Heidiyi çalıştığı yerdeki sakat kızın yanına arkadaş olsun diye götüreceğini söyler.İstemese de Heidiyi götürür,teyzesi ve Heidi dedesini,arkadaşı Peter'ı çok özler.Teyzesinin çalıştığı evdeki kızın bacakları doğuştan sakattı ve babası işlerinden dolayı kızla ilgilenemiyordu.Sakat olan kız Clara da ilk başlarda Heidiyi sevmiyordu ama sonradan sevmeye başlamıştı.Bir süre sonra güçsüz düşen Heidi,doktor'un izniyle dedesinin yanına gider.Bir süre sonra Heidiye bir haber gelir.Ve ilk önce Clara'nın babası ziyaretlerine gider.Daha sonra ise Clara ve öğretmeni Heidi’yi ziyarete giderler.Heidi,Clara ve Peter burada çok güzel vakit geçirir.Ama dönüşte Clara’nın tekerlekli sandelyesi uçurumdan aşağıya yuvarlanıp kırılır.Heidi ve Peter ona yardım ederek yürütmeye çalışır.Clara bu çalışma sonucunda artık kendi başına adım atabiliyordu.Herkes çok mutlu olur.

Kitap karakterleri;
Heidi: Kitabın başkahramanı
Dete : Heidi’nin teyzesi.
Peter: Çoban ve Hedi’nin arkadaşı
Clara: Frankfurt’ta yaşayan sakat bir kız, Heidi’nin arkadaşı
Bay Seseman: Frankfurt’taki evin beyi
Rotenmaier: Evin yardımcı hanımı
Sebastian: Evin uşağı
Diğer kişiler: Büyükanne, büyük hanım, Büyükbabası ve doktor

Herkese yönelik bir kitap.Tavsiye ederim.

DersaadeT 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ailemizde benimle özdeşleşip evimizde yer edinen çizgi filmin eseri :)
Hala daha kim görse anlatır ne çok izlerdi bizim kız bunu ne çok severdi diye. :)
Keşke bu tarz eserler çizgi filmler daha çok yapılsa çocuklarımız geleceklerimiz de bu tarz masum şeyleri izleyip, okuyup büyüse...
Her yeni yapılan çizgi filmi gördüğümde dehşete kapılmadan edemiyorum . Neler empoze ediliyor o küçücük çocuklara. Allah'tan kitaplarımız hala daha masum . İyi ki kitaplarımız var elimizde ...

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Buket 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

-Hey, ne yapıyorsun? Bir etek dolusu çiçek toplamışsın... Ne yapacaksın bu kadar çiçeği?
_ Kulübeye götürüp yatağımın altına sereceğim. Böylece, kırda yatıyormuş gibi olacak...

Heidi, Johanna SpyriHeidi, Johanna Spyri
Hande Kırkımcı 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sence neden yıldızlar bu kadar ışıl ışıl Clara?
Bilmem .Neden?
Çünkü onlar gökyüzünde ,Tanrı 'nın bize göz kulak olduğunu biliyorlar.Hıcbir şeyden korkmamiz gerektiğinin, sonunda herseyin güzel olacağının farkındalar. Îste bu yüzden bize oradan baslarını sallayıp göz kırpıyorlar.Hadi simdi duamızı edelim ve Tanrıdan bize sahip çıkmasını isteyelim

Heidi, Johanna SpyriHeidi, Johanna Spyri
_Arya_ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Biliyor musun, kızgın güneş yine dagları kıpkırmızı yapar da,tüm çicekler pırıl pırıl ışıldarsa, senin için ortalık yeterince aydınlık olur.

Heidi, Johanna Spyri (Sayfa 37)Heidi, Johanna Spyri (Sayfa 37)

Gördüklerine inanamıyordu. Karşısında son derece güzel bir manzara vardı. Gölün ve dağların, kendisine bu ülkeyi sevdireceğini hissediyordu. Ufukta yeni yükselmiş olan ayın ışıkları, gölün kırışıksız yüzeyinde, altından yapılmış çok geniş bir yol gibi uzanıyordu.

Heidi, Johanna Spyri (Sayfa 8)Heidi, Johanna Spyri (Sayfa 8)

Sevinçle bağırmamak için kendini zorlukla tuttu. Bir göl ve onun arkasında yükselen dağlar vardı.

Heidi, Johanna Spyri (Sayfa 8)Heidi, Johanna Spyri (Sayfa 8)

Daima: “Rica ederim! Kuş kadar hafif olmalısınız! Hareketlerinize tatlılık ve zarafet hakim olmalı!”

Heidi, Johanna Spyri (Sayfa 5)Heidi, Johanna Spyri (Sayfa 5)

Kitapla ilgili 2 Haber

Heidi’nin Ayakları Neden Çıplak Ve Arkasında Ki Gerçek Nedir?..
Heidi’nin Ayakları Neden Çıplak Ve Arkasında Ki Gerçek Nedir?.. Heidi, tüm dünyada sevilen bir çocuk kitabı. TRT’de de uzun yıllar çizgi dizisi yayınlandı. Peki hiç dikkat ettiniz mi, Heidi’nin ayakları neden hep çıplak? Evrensel Kültür dergisinde Sevim Akyürek, Johanna Spyri’nin 53 yaşında yazdığı Heidi’nin çıplak ayakları ile ilgili bu sırrı ve İsviçre’nin karanlık tarihini yazdı.
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…