Pollyanna (Kısaltılmış Metin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.896
Gösterim
Adı:
Pollyanna
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052952795
Çeviri:
Elif Dinçer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Annesini küçük yaşta kaybeden Pollyanna, birkaç yıl sonra babasının da ölmesi üzerine, teyzesinin yanına gönderilir. Teyzesi iyi bir kadın olmasına karşın, biraz katıdır. Küçük kıza bakmanın görevi olduğunu düşünür, ama çocuğun ihtiyacı olan ilgi ve sevgiyi veremez. Ancak Pollyanna’nın neşeli mizacı çevresindekileri etkiler ve yalnız bir çocuğun yaşamını çok daha güzel bir hale dönüştürür. Yazıldığı yıldan beri birçok dile çevrilen ve çocukların çok sevdiği yapıtların başında gelen Pollyanna, ülkemizde de en çok okunan klasik çocuk romanlarından biridir.
288 syf.
·10/10
Günümüzde ilginç olan hangisidir ; şimdiki jenerasyonunun bakış açısı mı yoksa hayata daha ilk adımları atarken mutluluğun oyununu oynanmayacak kadar pembe olmadığı anlayabilmek mi ? Fakat mutluluk oyunlarını oynarken bazen hiçbir şeyin kalmadığını göreceğiz.Gerçekte Polyannacılık nedir ?
İyimser olan bir insan aynı zamanda olayların gerçekçi gözlüklerle görmesine polyannacılık denilir pembe gözlüklerle görmesine oyunu oynamak için oynanan oyun değildir.Polyannacı olarak bilenen kişilerin ne gibi özellikleri vardır ; İyimser değil gerçekçidir,Esneklerdir yani değişime açıklardır,yaşamaktan keyif alırlar,özgüven sahibidirler,Empati yeteneklerine sahiptirler ve son olarak anlayışlı kişilerdir.
...
Kitabın incelemesine gelecek olursam Pollyanna ismindeki küçük bir kız Newyork’un yakınlarında bir kasabada yaşamakta olan en kötü zamanlarda bile kendini mutlu hissetmeyi bilen ve çevresindeki asık suratlı insanlara nasıl mutlu olabileceklerini öğretmektedir.Küçük kız başka insanların da mutsuzluklarını mutluluğa dönüştürebilmek için çabalayan birisidir.Polyanna ilk başta annesini daha sonra mutluluk oyununu öğreten babasını kaybeder.Ailesinden kimse kalmadığı için teyzesinin yanına gider teyzesi annesi ve babasının aksine asık suratlı ve sinirlidir.Teyze gibi çevresinde öyledir.Burada sadece Jımmy isminde kendisi gibi yetim birisiyle tanışır.Polyanna bir kaza sonucu koltuk değneklerine mahkum olur bu durumda bile mutluluğundan hiçbir şey eksilmez.Polyanna’nın bu durumu çevresindeki Polly Teyzesi,Bay Pedlenton ve hatta kasabayı mutluluk oyunu oynamaya başlar.Polyanna kitabı ülkemizde tek kitap olarak basılsa da aslında iki ciltten oluşmaktadır ; ilk cildi çocukluk dönemini anlatırken ikinci cildi ise gençlik dönemini anlatmaktadır.
Bunu unutmamalıyız ;
Hayata hangi bakış açısıyla bakarsak baktığımız gibi ve hissettiğimiz gibi oluruz...
Keyifli Okumalar Dilerim
288 syf.
Bazı okuların bu kitap ile ilgili incelemelerini okudum. Hepsi birbirinden değerli incelemelerdi. Çoğunlukla bu arkadaşlara katılmakla beraber bir ek veya karşıt olan görüşümü söylemek istiyorum.
Yazar ciddi bir kilise eğitimi almış hatta kilise korosunda uzun bir süre yer almış. Evlilik kararı aldıktan sonra kiliseyle fiziki bağlarını büyük ölçüde kesmiştir. Ancak hala gönülden kiliseye bağlı ve hatta bazı misyoner faaliyetlerinde yer almış biridir.
Bu kapsamda Pollyanna eseri yazan kişinin kiliseye olan bağlılığı açısından da kitabın içeriği açısından da kilise(misyonerler) için değerli bir eserdir. Zira bu eser sayesinde istedikleri herhangi bir toplumda istedikleri ölçüde miskinleştirme, pasifleştirme, çabuk boyun eğme...gibi davranışları elde edebilmeyi başarmışlardır. Yani anlayacağınız yumuşak başlı insan yetiştirerek klasik veya modern tarzda empere etmeyi başarmışlardır.
Japonya’da bir film şirketi büyük maddi destek alarak ve bu kitaba bire bir sadık kalarak bu kitabı çizgi film dizisi haline getirdiler. Bu çizgi film misyonerlerin ve Vatikan’ın büyük gayretleriyle bilinçli olarak yoğunlukla az gelişmiş (Afrika, Asya ülkeleri başta olmak üzere) ülkeler olmak üzere tüm dünyaya yayılmasını sağlamışlardır.
Aslında çok masum bir oyun “mutluluk oyunu” ve pratik yaşamda insana eksikliklerini unutturmada, felaketlere karşı tutumlarında, gamında, kederinde... yaşayacağı ya da yaşadığı psikolojik sorunları minimalize ederek çok faydalı olmuştur. Ancak çocuk yaşta zihnimize yerleştirilen “mutluluk oyunu” yetişkin çağlara geldiğimizde bizim mücadele gücümüzü kırdığını fark ettik. Her şeye absürd bir şekilde “tatlı limon” kıvamında tepki vermeye başladık!
Mesela;
- Çok şükür sadece yüzde yirmi zam geldi. Çok şükür!
- Suriye’de, (Irak’ta, Arakan’da, Arap ülkelerinde, doğuda, güneyde...) savaş var. Ya bizde de olsaydı. Çok şükür!
- Haklıyım ama ceza aldım. Hiç sesimi çıkarmayayım. Ya daha fazla ceza yeseydim! Hiç sesimi çıkarmayayım. Buna da şükür!
- Patron bana hakkım olan sosyal güvencemi de maaşımı da tam olarak vermiyor, hep eksik. Neyse ya hiç iş bulamasaydım? Çok şükür!
- Eve hırsız girdi ve hırsızı kimse bulamadı. Gitti paralar. Anan boş ver bulup da şikayetçi olsaydık yıllarca mahkemelerde gezerdik. Bir de onlardan alacağımız tehditler var. Zaten şikayetçi olmazsan cezalardan da yırtıyorlar. Aman boş ver değmez. Mala geleceğine cana gelsin! Buna da çok şükür!
- Hastaneler çok kalabalık oraya gidince hasta ediyor bizi. Oradaki sıra kavgaları, öncelikli hastalar uygulaması bizi kahretse de ücretsiz veya küçük bir ücret karşılığı tedavi oluyoruz. Ya bize bu hakkı da vermeseydi, biz be yapardık? Amaaann çok şükür!
- Memur bize hakaret etti falan ama işimizi de gördü. Aman boş ver adamın ters gününe gelmişizdir, işimiz yolunda ya çok şükür!
- Oğlum işsiz ama üniversite mezunu ve yabancı dili var. Ya cahil kalsaydı? En azından harçlığı var ve sağlığı yerinde. Çok şükür!
...

Pollyanna=İyimserlik, Şükürcülük...
“Sana bir tokat atana diğer yanağını da çevir -onu da tokatlasın-“
Vatikan menşei olan bir söz veya gerçekten bu söz Hz İsa’ya ait ise yanlış yerde ve anlamda kullanılmış bir söz.

Mazlum:
- İkinci yanağını da hazırla Vatikan, tokat geliyor.

Misyoner:
- Sen elini kaldırmadan kurşunu anlına yersin, seni terörist!

SAYGILAR...
288 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Büyüklere masallar dizisinin en sevdiğim kitabı en sevdiğim kahramanı...
Ortaokulda okumuştum en son,bu sefer çok daha zevk aldım.
Ama Pollyanna ne yazık ki bu devirde kimseyle mutluluk oyunu oynanmıyor.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Pollyana çok iyimser ,çok nazik ve yardım sever biri kitap adeta pollyananın iyimserliğini anlatıyor.Pollyananın hep oynadığı bir oyun vardı ve oyunun adı mutluluktu oyunu babasından öğrenmiş ve hep teyzesi polly nin evinde oynuyordu.Sonunda o oynadığı oyunla herkesi mutlu edebildi.Ve hep mutlu kaldılar.Kitap zevke okuyacağınız bir kitap herkese tavsiye ederim.
288 syf.
Pollyanna her şeyden mutlu olan, yardımsever, ve iyi kalpli bir kız. Babası ölmeden önce oynadıkları bir oyun vardı. Adı ise: MUTLULUK Oyunuydu... Hiçbir zaman vazgeçmedi bu oyunu oynamaktan. Ve sonunda çevresindeki insanları mutlu etmeyi başardı...
288 syf.
·Puan vermedi
Annemin 3 kere babamın 7 kere hediye ettiği bir kitaptır. Biraz trajedik ;) En sevindirici yani ise elimde 1 . baskısının olmasıdır. Polyanna gibi bir kitabın 1 . baskısının elimde olmasının haklı gururunu yaşıyorum. Gerçekten güzel bir kitap.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Hic bu kadar iyimser olamadimBu hikayedeki memnun olma oyununu cok begendim.pollyannanin teyzeside aslinda cok iyi kalpliymis.pollyannanin kedi ve kopeklere yardim etmesi de ne kadar guzel
288 syf.
·Puan vermedi
Ortaokulu yatılı okurken sabah 6.30-8.00 etutlerinden defalarca kaçtıktan sonra müdüre yakalamıştım ve yaklaşık 100 öğrencinin içinde bana " senden bi halat olmaz hergele varsa yoksa disiplin anarşistlik devlete yazık sana para harcıyo" demişti yani biraz yaramaz olabilirim napiyim. İşte o kadar öğrencinin içinde sinirden ağlamamak için dolaptan rastgele aldığım bu kitaba gömülmüştüm.
Pollyanna 100 temel eser arasında ve çocukları okumaya teşvik edebilecek bir eser yani bende işe yaratmıştı, o zamandan beri kitap okuyorum. Teyzesi Pollyanna yı kız kardeşinin yaptığı hata bir evliligin sonucu olarak görmüş ve kötü davranmıştı.Karakter olarak bana göre optimistliğin fazlaca abartıldığı( kitabın daha çok çocuklara yönelik olduğunu düşünürsek ise yaramış), bütün kayıplarına rağmen pozitif olamayı başarabilen bi yapıda. Okuduğumda bi süre örnek alamaya çalıştım fakat disiplin daha cazip geldiğinden özüme dönüp " o kadar şey yapmış hala teyzesine kızamıyo çok aptal demiştim" galiba hâlâ aynı kanıdayım. Ve galiba bu kitabın çok az değiştirilmiş versiyonu yesilcam filmi olarak çekilmişti.
288 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aslında bildiğimi sandığım ama tam olarak bilmediğimi okudukça anladığım bir kitap. Ayşecik in de böyle bir filmi vardı yanlış hatırlamıyorsam. Ben çok sevdim, tavsiyem olsun.
288 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Ben pollyannayı okudum .
Polyana anne ve baba sını kaybetmis.sonrada teyzesi polly
Teyzenin evin de kalıyor.Polyana
okadar iyi bir insanki sokaktaki
hayvanları ve sokaktaki cocukları bile eve getirdi ama teyzesi eve almadı.Sonra ormandaki adama
Yardım ediyor.
En sonunda da polyana ayagını
kırıyor.ve doktor onu iyielestirdi
sonra.en arka sayfasınada
yurutmenin ne guzel oldugunu
MEKTUBA YAZDI.....
Ve bu kitabin herkezin okumasini istiyorum.SON.....
288 syf.
·Beğendi·10/10
Bana okumayı sevdiren kitap olduğu için yeri bende çok başkadır. Çocukluğumdan beri kaç kez okuduğumu saymadım. Hala aynı duygularla okuyabiliyorum.
288 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
bir insan ne kadar iyimser olabilirki sorusuna bir cevap olmuş sanki bu kitap iyimser olmanın çok güzel olduğunu anlatıyor ve polyannanın tatlılığını ve iyimsreliğini anlatıyor ben bu kitabı okudum ve herkese tavsiye ediyorum
-Sen hiç kapı çarptın mı Polly Teyze?
-Hiç sanmıyorum Pollyanna!
-Ah Polly Teyzeciğim, ne yazık!
-Yazık mı?
-Tabii.Eğer içinden kapıları çarpmak gelseydi,çarpardın.Hiç çarpmadığına göre bugüne kadar hiçbir şey seni mutlu etmemiş.Yoksa kesin kendini tutamazdın.
Eleanor H. Porter
Sayfa 98 - Arkadya yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pollyanna
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052952795
Çeviri:
Elif Dinçer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Annesini küçük yaşta kaybeden Pollyanna, birkaç yıl sonra babasının da ölmesi üzerine, teyzesinin yanına gönderilir. Teyzesi iyi bir kadın olmasına karşın, biraz katıdır. Küçük kıza bakmanın görevi olduğunu düşünür, ama çocuğun ihtiyacı olan ilgi ve sevgiyi veremez. Ancak Pollyanna’nın neşeli mizacı çevresindekileri etkiler ve yalnız bir çocuğun yaşamını çok daha güzel bir hale dönüştürür. Yazıldığı yıldan beri birçok dile çevrilen ve çocukların çok sevdiği yapıtların başında gelen Pollyanna, ülkemizde de en çok okunan klasik çocuk romanlarından biridir.

Kitabı okuyanlar 2.438 okur

  • Rümeysa Güvendir
  • İdil Durmaz
  • Gizem
  • Ayşegül Demir
  • Elif Uçar
  • merve
  • Ezgi
  • Nursima
  • Mina Tomaç
  • wc

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.2 (1)
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları