Çocuk Kalbi

8,3/10  (384 Oy) · 
2.079 okunma  · 
295 beğeni  · 
8.684 gösterim
Bu kitap özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için yazılmıştır. İtalyanın devlet okullarından birinde okuyan üçüncü sınıf öğrencisi bir çocuğun yazdığı, okul dönemi hikâyesi olarak adlandırılabilir. İlkokul üçüncü sınıfta okuyan bir çocuk tarafından yazıldığını söylerken tabii ki tamamıyla onun tarafından yazılmış ve basılmış olduğunu söylemiyorum. Çocuk, günü gününe okulda, dışarıda gördüğü, hissettiği ve düşündüğü şeyleri günlük olarak bir deftere kaydetmiştir. Okullar kapandıktan sonra çocuğun babası, oğlunun bu yazdıklarını incelemiş ve özellikle oğlunun düşündüklerini ve yazdıklarını hiç değiştirmeden olduğu gibi bu sayfalara aktarmıştır.

Aradan dört yıl geçtikten sonra romanın kahramanı olan çocuk, liseye geldiğinde bu satırları okuyarak halen unutmadığı bazı kişi ve olaylardan bir takım yeni şeyleri de kitaba eklemiştir.

Çocuklar, yukarıda anlattığımız gibi yazılan bu kitabı şimdi okuyacaksınız. Sizlere çok faydalı olacak ve çok memnun kalacaksınız.

Bugüne kadar bir çok dünya diline çevrilen kitabın tam metin orijinal çevirisini Türkçeye kazandırmaktan mutluyuz. Mutluyuz çünkü kitabın daha çok özeti diyebileceğimiz bir çok türevi kitapçı raflarında yerini almış, kitap hak ettiği değerde okuyucuya ulaşmamıştı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053702009
 • Çeviri:
  Kadriye Nurçin Taşar
 • Yayınevi:
  Nar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinem Atılgan 
17 Haz 2015 · Beğendi · 10/10 puan

harika bir kitap.Küçükken sadece almış olmak için almıştım okuyup çok beğenmiştim. kitap beni çok etkilemişti nedenini hala kesin bir şeye bağlayamadım.belki de Enriko ile aynı yaşta olmamızdan kaynaklanmıştır.Birkaç yıl sonra ev taşıdığımızda kitabı kaybetmiştim ve çok üzülmüştüm.bir iki hafta sonra almak nasip oldu ve sık sık açıp aylık hikayeleri okurum.

Mrv Ymrl 
15 Nis 14:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap okurken beni fazlasıyla duygulandıran bir kitap oldu. Çocuk kalbini her yaşta okuyabilirsiniz ve her okuduğunuzda farklı dersler çıkarabilirsiniz. Tek üzüntüm daha önceden okumamış olmak.
Yazar bu kitabı kendi çocuğunun günlüklerinden esinlenerek yazmış. Evet, kitabı kendi eklemeleriyle oluşturmuş ancak kitapta 'çocuk kalbini' okurken görmek çok kolay. Sanırım en çokta bu etkiliyor. Bir çocuğun saf ve temiz kalbiyle çıkardığı dersleri okumak. Buna ek olarak kitapta tek bir çocuk tanımıyorsunuz. Günlük tutan baş karakterimiz Enrico, onun tüm arkadaşları ve onların anne babaları ile tanışıyorsunuz.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
İncelememi okuduğunuz içinde teşekkürler!
:)

Nevra Yıldız 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · 10/10 puan

Küçükken fark edemediğim için bin bir pişmanlık duyduğum kitap. Kitap saflık ve sevgiden ibaret. 20 yaşında olmama rağmen hayat görüşlerimi etkiledi. Bunun bir çocuğun dünyasında neler etkileyeceğini düşünebiliyorum. Çocukken okuyamadığım için duyduğum pişmanlığı elimden geldiğince çocuklara okutarak yenmeyi düşünüyorum. Her yaşta okunmalı...

elif kuzlu 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

sadece çocukların değil,yetişkinlerin de okumasını düşündüğüm insanlığın ne demek olduğunu gösteren,etkileyici bir kitap.:)

Dilek Aykut 
 31 Mar 21:38 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her ne kadar Eğitim bilim uzmanlarinca "dünyanın en yararlı çocuk kitabı " olarak kabul edilmiş olsa da yetişkinlerin de kesinlikle okuması gereken bir kitap. Çünkü insan bu kitabi okurken hayata dair bircok konuda dersler alıyor. Olaylara çocukların bakış açılarını görmek onların yaşadığı zorlukların aslında onlar için ne kadar ağır olduğunu anlamak insanı duygulandiriyor hatta farkında olmadan kitaba göz yaşlarınız damlıyor.
Birçok bölümde farkında olmadan ağladım ve ileride öğrencilerime nasıl davranmam gerektiğini bu kitap sayesinde bir kez daha öğrenmiş oldum. Ve kitapta adı geçen öğrencilere sarılıp onların göz yaşlarını silip o güzel gözlerinden öpmek istedim. Onların taşıdıkları yükleri onlardan alıp, onların güzel bedenleri,beyinleri yorulmasin istedim. Ama yapamadım!İnanin kitabı okurken kendimi o kadar kaptırmışim ki onlara yararım olmadı diye üzüldüm! Sonra dedim ki kitaptaki öğrencilerine yardim edemesen de yardım edeceğin daha birçok öğrencin var. İşte bu benim için iyi bir teselli oldu!
En kısa sürede okumaniz dileğiyle keyfli okumalar dilerim.

Nadiye Aksu Bozan 
 01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cocuk sahibi ve öğretmen olmak isteyen herkesin bu kitabi okuduktan sonra kararini bir kez daha gozden gecirmesi gerekecek sanırım. O güzel yüreklerde kötülük barindirmaya fırsat vermeyecek kadar sevgi dolu olabilir miyim diye düşünmeye sevk edecek harika bir kitap. Daha önce hatta çok çok önce okumam gereken bir esermiş. Ben okurken bir çok yerde kitabı kapatıp şöyle bir anne ve ogretmenligimi gözden geçirdim. Ve sanırım ben de çocuklarıma ve öğrencilerime küçük küçük mektuplar yazmaya heves ettim içten içe. Özetle okuyun okutun çocuklarınıza armağan edin en önemlisi size emanet edilmiş çocuk kalplere sahip çıkın.

zübeyde 
04 Şub 18:01 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın oğlunun okul günlüğünden faydalanarak kaleme aldığı birçok olaydan oluşan bir başyapıt.Okurken kesinlikle cok duygulanacak ,babasının verdiği her öğütte kendinize bir ders cıkaracaksınız.Bende sanki ilk okuldaymışım hissettim.O yıllara geri döndürdü beni.Mutlaka okuyun efendimmm...

Ekrem Özkara 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çocuk Kalbi,dünyanın en sevilen ve en çok okunan çocuk romanlarından biri.Sevginin(vatan,bayrak..)dostluğun,paylaşmanın ve insan olmaya dair en sıcak duyguların dile geldiği bu kitabı her çocuğun mutlaka okumasını tavsiye ederim.İyi okumalar..

Ayten Ernaz Tiryaki 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üçüncü sınıf öğrencisi olan bir çocuğun, okul donemini günlük tarzında yazdığı, içinde çok güzel hikayeler ve dersler barındıran harika bir kitap. Her anne - baba çocuğuna okutmalı(kendileri de okusun tabi! )

Çocukken okuyamadığım için duyduğum pişmanlığı elimden geldiğince çocuklara okutarak yenmeyi düşünüyorum. Her yaşta okunmalı...

Kitaptan 59 Alıntı

Oğlum,
Kanepeyi temizlemeni neden istemedim, biliyor musun? Arkadaşının gözü önünde böyle bir şey yapmak, kanepeyi kirlettiği için onu azarlamak gibi olurdu. Bu da alabildiğine yanlış bir şeydir, çünkü bunu bilerek yapmadı, hem bunu babasının elbiseleriyle yaptı. Çalışırken oluşan şeyler kir ya da leke değildir; tozdur, kireçtir. Emekçi olmak hiç kimseyi kirletmez. Bunu hiç unutma. Küçük Duvarcı'yı sev, çünkü o hem bir işçinin oğlu, hem de senin arkadaşın.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Oda yayınları)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Oda yayınları)

"Çocukken bayrağa saygı gösteren, büyüdüğünde de onu korumak için her şeyi yapar."

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 55 - Oda yayınları)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 55 - Oda yayınları)

Sokakta da saygılı davran; çünkü bir ulusun terbiyesi sokaktaki davranışlarından da anlaşılır. Sokakların, evlerin aynası olduğunu unutma.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 116 - Oda yayınları)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 116 - Oda yayınları)
Firuze çicek 
27 Şub 17:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kişilik
Tembellik, kendi kişiliğimi kendi gözümden düşürüyor, annemi ve babamı üzüyor.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 98)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 98)
ELİF BÜŞRA BALTACI 
14 Şub 20:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sana şunu söyleyeceğimi aklına iyice yerleştir.Hayatında korkunç pek çok gün olacağını düşün,ama bunlardan en korkuncu anneni yitireceğin gün olacaktır.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 33)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 33)
Firuze çicek 
28 Şub 12:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Veda
Eğer haksızlık yaptığın biri varsa af dilemen gerek!

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 191)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 191)
Emine Çoban 
09 Mar 20:02 · Kitabı okudu · 8/10 puan

-Yaşlılığa, fakirliğe, anne şefkatine, sakatlığına, iş yorgunluğuna ve ölüme saygı duymak zorundayız oğlum.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 173)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 173)