Çocuk Kalbi

8,4/10  (454 Oy) · 
2.427 okunma  · 
376 beğeni  · 
9.684 gösterim
Ünlü İtalyan Yazar Edmondo de Amicis tarafından 1886 yılında tamamlanmış olan Çocuk Kalbi, yazarın kendi oğlunun günlüğünden esinlenerek yazılmış ve dünyadaki hemen hemen tüm dillere çevrilmiştir.

Yazın bitmesiyle yeni okulunda 3. sınıfa başlayan Enrico, savaş sonrası İtalya’nın yoksul ve sıkıntılı bir dönemine yazdığı günlükle ışık tutmaktadır. Enrico bu günlüğe yaşadıklarını ve gözlemlediklerini günden güne kaydetmiştir. Kitap dürüstlük, çalışmanın gücü, ahlak, vatan sevgisi ve dostluk üzerine dersler verip, bu değerleri çocuklara çocukların diliyle anlatmaktadır.

Saygılı, erdemli ve vicdanlı bir birey yetiştirmek isteyen her anne baba bu kitabı çocuğuna okutmalı, okumalıdır!
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786053848806
 • Orijinal Adı:
  Cuore
 • Çeviri:
  Özge Ceren Kalender
 • Yayınevi:
  Yakamoz Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 27 Tem 10:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çocuk Kalbi
Edmondo De Amicis'in yazdığı ilk 1866 yayınlanan tam 336 sayfa çocuk gelişimi ve eğitimi hakkında bir eserdir.

Kitabın iyi yönlerine gelecek olursak, kitap hem eğitici, hemde öğretici bir çalışma, akıcı bir dili var, üstelik sade ve anlaşılır bir kitap.

Kitabın kötü yönleri bazı ayrımları olması, mesela bunu herkes yapar ulusumuzun insanlarına yarım etmeliyiz. Bir iletişimci olarak bu cümleyi yanlış ve çirkin bir ayrım olarak görüyorum. Zaten bütün savaşlarda bu ince ayrım yüzünden çıkmıyor mu ? Hadi ama benimle aynı fikirde olmadığınızı biliyorum. Ben yurtta sulh, cihanda sulh isteyenlerdenim, bu yüzden sadece milletimizin insanlarına yardım etmeliyiz yerine, tüm insanlığa yardım etmeliyiz. Doğru olan ahlaki değerde bu, bizler dünyanın içinde yaşayan canlılarız ve her birimiz bu dünyanın bir parçasıyız. Bir Puzzle parçası düşünün, dünya haritası da aynen böyledir, ayrılmaz bir bütünüz lütfen ayrım yapmayalım. Gelin hep beraber kardeş olalım.

Kitabın konusu Bir çocuğun gözünden okulda yaşananları anlatıyor. Aile ilişkilerinden bahsediyor ve öğretmeninden. Konu bunlar üzerinden anlatılıyor. Evet pek net olmadı ama konuyu anlatırsam tadı kalmaz.

Sonuç olarak Kitap çok etkili ve güzeldi, keşke daha faza böyle eserler olsa. Bir çocuğun gözünden eğitim, öğretim, insan ilişkileri, saygı sevgi, ahlak kuralları vesaire güzle işlenmiş. Yardımlaşmadan , sorumluluklardan ve daha bir çok duygudan ders verir gibi anlatmış. Tam bir çocuk eğitimi kitabı, güzelde olmuş. Fakat günümüz de yaşamın gerçekliğinden çıkmış bulunmaktayız, sanal hayatlar peşinde ömür çürütmekten bencilleştik. Kimse kimseyi düşünmeyi bırak, insan kendini düşünmez oldu. Bizler kendimize bir şey veremezken, yavrularımıza ne verebiliriz ? Belki para, iş, mal servet verebiliriz, ama asıl ihtiyaçları olan sevgiyi ve şefkati veremez olduk maalesef. Teknoloji bizleri hızla tüketir oldu, hayatlarımızı ele geçirdi, etrafımızda olup bitenleri unuttuk, kimseyi görmez olduk. Zaten kendimizde yaşıyor muyuz belli değil. Yani demek istediğim, yeni nesillere ilgi gösterelim, onlara güzel şeyler verelim. Mesela daha fazla ahlaki değerde kitaplar yazalım. Çocuklarımızın eğitimine sahip çıkalım diye düşünüyorum. Ve buradan tüm yazarlarımıza sesleniyorum, çocuk eğitimi açısından güzel, öğretici romanlar yazın, Lütfen onları unutmayın. Sevelim, sevilelim asla ayrılıp bölünmeyelim. Yurtta sulh, Cihanda sulh diyorum. Herkese sevgiler, saygılar. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim. En güzel, en tatlı eserler sizlerin olsun Türkiye.

Sinem Atılgan 
17 Haz 2015 · Beğendi · 10/10 puan

harika bir kitap.Küçükken sadece almış olmak için almıştım okuyup çok beğenmiştim. kitap beni çok etkilemişti nedenini hala kesin bir şeye bağlayamadım.belki de Enriko ile aynı yaşta olmamızdan kaynaklanmıştır.Birkaç yıl sonra ev taşıdığımızda kitabı kaybetmiştim ve çok üzülmüştüm.bir iki hafta sonra almak nasip oldu ve sık sık açıp aylık hikayeleri okurum.

Arvenn 
15 Nis 14:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap okurken beni fazlasıyla duygulandıran bir kitap oldu. Çocuk kalbini her yaşta okuyabilirsiniz ve her okuduğunuzda farklı dersler çıkarabilirsiniz. Tek üzüntüm daha önceden okumamış olmak.
Yazar bu kitabı kendi çocuğunun günlüklerinden esinlenerek yazmış. Evet, kitabı kendi eklemeleriyle oluşturmuş ancak kitapta 'çocuk kalbini' okurken görmek çok kolay. Sanırım en çokta bu etkiliyor. Bir çocuğun saf ve temiz kalbiyle çıkardığı dersleri okumak. Buna ek olarak kitapta tek bir çocuk tanımıyorsunuz. Günlük tutan baş karakterimiz Enrico, onun tüm arkadaşları ve onların anne babaları ile tanışıyorsunuz.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
İncelememi okuduğunuz içinde teşekkürler!
:)

Dilek Aykut 
 31 Mar 21:38 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her ne kadar Eğitim bilim uzmanlarinca "dünyanın en yararlı çocuk kitabı " olarak kabul edilmiş olsa da yetişkinlerin de kesinlikle okuması gereken bir kitap. Çünkü insan bu kitabi okurken hayata dair bircok konuda dersler alıyor. Olaylara çocukların bakış açılarını görmek onların yaşadığı zorlukların aslında onlar için ne kadar ağır olduğunu anlamak insanı duygulandiriyor hatta farkında olmadan kitaba göz yaşlarınız damlıyor.
Birçok bölümde farkında olmadan ağladım ve ileride öğrencilerime nasıl davranmam gerektiğini bu kitap sayesinde bir kez daha öğrenmiş oldum. Ve kitapta adı geçen öğrencilere sarılıp onların göz yaşlarını silip o güzel gözlerinden öpmek istedim. Onların taşıdıkları yükleri onlardan alıp, onların güzel bedenleri,beyinleri yorulmasin istedim. Ama yapamadım!İnanin kitabı okurken kendimi o kadar kaptırmışim ki onlara yararım olmadı diye üzüldüm! Sonra dedim ki kitaptaki öğrencilerine yardim edemesen de yardım edeceğin daha birçok öğrencin var. İşte bu benim için iyi bir teselli oldu!
En kısa sürede okumaniz dileğiyle keyfli okumalar dilerim.

Gökçe Bayır 
26 Ağu 14:49 · Kitabı okudu · 29 günde · Puan vermedi

Okurken çok keyif aldım.Aslında akıcı bir kitap ama vakit bulamadığım için bir süre ara vererek okudum.Bu kitabı Herkez okumalı kesinlikle özellikle ebeveynler kesinlikle okumalı tek kelimeyle Muhteşem bir kitap.

Nevra Yıldız 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · 10/10 puan

Küçükken fark edemediğim için bin bir pişmanlık duyduğum kitap. Kitap saflık ve sevgiden ibaret. 20 yaşında olmama rağmen hayat görüşlerimi etkiledi. Bunun bir çocuğun dünyasında neler etkileyeceğini düşünebiliyorum. Çocukken okuyamadığım için duyduğum pişmanlığı elimden geldiğince çocuklara okutarak yenmeyi düşünüyorum. Her yaşta okunmalı...

elif kuzlu 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

sadece çocukların değil,yetişkinlerin de okumasını düşündüğüm insanlığın ne demek olduğunu gösteren,etkileyici bir kitap.:)

Nadiye Aksu Bozan 
 01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cocuk sahibi ve öğretmen olmak isteyen herkesin bu kitabi okuduktan sonra kararini bir kez daha gozden gecirmesi gerekecek sanırım. O güzel yüreklerde kötülük barindirmaya fırsat vermeyecek kadar sevgi dolu olabilir miyim diye düşünmeye sevk edecek harika bir kitap. Daha önce hatta çok çok önce okumam gereken bir esermiş. Ben okurken bir çok yerde kitabı kapatıp şöyle bir anne ve ogretmenligimi gözden geçirdim. Ve sanırım ben de çocuklarıma ve öğrencilerime küçük küçük mektuplar yazmaya heves ettim içten içe. Özetle okuyun okutun çocuklarınıza armağan edin en önemlisi size emanet edilmiş çocuk kalplere sahip çıkın.

zübeyde 
04 Şub 18:01 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın oğlunun okul günlüğünden faydalanarak kaleme aldığı birçok olaydan oluşan bir başyapıt.Okurken kesinlikle cok duygulanacak ,babasının verdiği her öğütte kendinize bir ders cıkaracaksınız.Bende sanki ilk okuldaymışım hissettim.O yıllara geri döndürdü beni.Mutlaka okuyun efendimmm...

Ekrem Özkara 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çocuk Kalbi,dünyanın en sevilen ve en çok okunan çocuk romanlarından biri.Sevginin(vatan,bayrak..)dostluğun,paylaşmanın ve insan olmaya dair en sıcak duyguların dile geldiği bu kitabı her çocuğun mutlaka okumasını tavsiye ederim.İyi okumalar..

Kitaptan 80 Alıntı

Gökçe Bayır 
04 Ağu 22:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yeryüzünde bir annen vardı; şimdi ise bir yerlerde bir meleğin var.İyi olan her şey, zamanla güçlenir ve yeryüzündeki hayattan sonra da yaşar. *

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 252)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 252)
Meursault 
30 May 14:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama şunu iyi bilin ki vatan bir bütündür.
Her tarafı aynı değerdedir. İnsan vatanında yabancı olmamalıdır.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 15 - Nilüfer Yayıncılık)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 15 - Nilüfer Yayıncılık)
Gökçe Bayır 
09 Ağu 16:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gözleri açık Hayal görmeye,hiç değişmeyen Gökyüzüne bakmaya başlıyordu.*

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 273)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 273)
ELİF BÜŞRA BALTACI 
14 Şub 20:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sana şunu söyleyeceğimi aklına iyice yerleştir.Hayatında korkunç pek çok gün olacağını düşün,ama bunlardan en korkuncu anneni yitireceğin gün olacaktır.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 33)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 33)
Sabırlı Firuze 
27 Şub 17:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kişilik
Tembellik, kendi kişiliğimi kendi gözümden düşürüyor, annemi ve babamı üzüyor.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 98)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 98)