Çocuk Kalbi

8,3/10  (325 Oy) · 
1.860 okunma  · 
245 beğeni  · 
8.210 gösterim
Bu kitap özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için yazılmıştır. İtalyanın devlet okullarından birinde okuyan üçüncü sınıf öğrencisi bir çocuğun yazdığı, okul dönemi hikâyesi olarak adlandırılabilir. İlkokul üçüncü sınıfta okuyan bir çocuk tarafından yazıldığını söylerken tabii ki tamamıyla onun tarafından yazılmış ve basılmış olduğunu söylemiyorum. Çocuk, günü gününe okulda, dışarıda gördüğü, hissettiği ve düşündüğü şeyleri günlük olarak bir deftere kaydetmiştir. Okullar kapandıktan sonra çocuğun babası, oğlunun bu yazdıklarını incelemiş ve özellikle oğlunun düşündüklerini ve yazdıklarını hiç değiştirmeden olduğu gibi bu sayfalara aktarmıştır.

Aradan dört yıl geçtikten sonra romanın kahramanı olan çocuk, liseye geldiğinde bu satırları okuyarak halen unutmadığı bazı kişi ve olaylardan bir takım yeni şeyleri de kitaba eklemiştir.

Çocuklar, yukarıda anlattığımız gibi yazılan bu kitabı şimdi okuyacaksınız. Sizlere çok faydalı olacak ve çok memnun kalacaksınız.

Bugüne kadar bir çok dünya diline çevrilen kitabın tam metin orijinal çevirisini Türkçeye kazandırmaktan mutluyuz. Mutluyuz çünkü kitabın daha çok özeti diyebileceğimiz bir çok türevi kitapçı raflarında yerini almış, kitap hak ettiği değerde okuyucuya ulaşmamıştı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053702009
 • Çeviri:
  Kadriye Nurçin Taşar
 • Yayınevi:
  Nar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinem Atılgan 
17 Haz 2015 · Beğendi · 10/10 puan

harika bir kitap.Küçükken sadece almış olmak için almıştım okuyup çok beğenmiştim. kitap beni çok etkilemişti nedenini hala kesin bir şeye bağlayamadım.belki de Enriko ile aynı yaşta olmamızdan kaynaklanmıştır.Birkaç yıl sonra ev taşıdığımızda kitabı kaybetmiştim ve çok üzülmüştüm.bir iki hafta sonra almak nasip oldu ve sık sık açıp aylık hikayeleri okurum.

Sümeyye Nevra Yıldız 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · 10/10 puan

Küçükken fark edemediğim için bin bir pişmanlık duyduğum kitap. Kitap saflık ve sevgiden ibaret. 20 yaşında olmama rağmen hayat görüşlerimi etkiledi. Bunun bir çocuğun dünyasında neler etkileyeceğini düşünebiliyorum. Çocukken okuyamadığım için duyduğum pişmanlığı elimden geldiğince çocuklara okutarak yenmeyi düşünüyorum. Her yaşta okunmalı...

elif kuzlu 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

sadece çocukların değil,yetişkinlerin de okumasını düşündüğüm insanlığın ne demek olduğunu gösteren,etkileyici bir kitap.:)

Nadiye Aksu Bozan 
 01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cocuk sahibi ve öğretmen olmak isteyen herkesin bu kitabi okuduktan sonra kararini bir kez daha gozden gecirmesi gerekecek sanırım. O güzel yüreklerde kötülük barindirmaya fırsat vermeyecek kadar sevgi dolu olabilir miyim diye düşünmeye sevk edecek harika bir kitap. Daha önce hatta çok çok önce okumam gereken bir esermiş. Ben okurken bir çok yerde kitabı kapatıp şöyle bir anne ve ogretmenligimi gözden geçirdim. Ve sanırım ben de çocuklarıma ve öğrencilerime küçük küçük mektuplar yazmaya heves ettim içten içe. Özetle okuyun okutun çocuklarınıza armağan edin en önemlisi size emanet edilmiş çocuk kalplere sahip çıkın.

zübeyde 
04 Şub 18:01 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın oğlunun okul günlüğünden faydalanarak kaleme aldığı birçok olaydan oluşan bir başyapıt.Okurken kesinlikle cok duygulanacak ,babasının verdiği her öğütte kendinize bir ders cıkaracaksınız.Bende sanki ilk okuldaymışım hissettim.O yıllara geri döndürdü beni.Mutlaka okuyun efendimmm...

Ekrem Özkara 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çocuk Kalbi,dünyanın en sevilen ve en çok okunan çocuk romanlarından biri.Sevginin(vatan,bayrak..)dostluğun,paylaşmanın ve insan olmaya dair en sıcak duyguların dile geldiği bu kitabı her çocuğun mutlaka okumasını tavsiye ederim.İyi okumalar..

Ayten Ernaz Tiryaki 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üçüncü sınıf öğrencisi olan bir çocuğun, okul donemini günlük tarzında yazdığı, içinde çok güzel hikayeler ve dersler barındıran harika bir kitap. Her anne - baba çocuğuna okutmalı(kendileri de okusun tabi! )

Halil Yavuz KAYA 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Edmondo De Amicis' in orijinal adı " cuore/ kalb" olan ve 1886 da kaleme aldığı eseri, kütüphaneme 22 Kasım 1969 da girmiş. Şimdi onu torunuma hediye ettim...
güzeli, doğruyu, olması gerekeni, insan onurunun: " işte bu olmalı" dediğini , kısacası şimdiki dünyanın bir ütopya olarak algılaya bileceği yüksek insanlık duygularını; tam bir çocuk kalbi ile, üçüncü sınıf bir öğrencinin tertemiz yüreğinden onun ağzından anlatılan bu güzel eser her kütüphanede bulunmalı.
Çocuklarınıza, torunlarınıza suna bileceğiniz harika bir hediye olabilir.
Derim ki benim gibi sizlerde dünün bugün ile mukayesesini (çocuk kalbinizle, şimdiki içsel duydularınızın nekadarı hala dost, hala ne kadarı ile çocuk kalbinizi bedeninizde taşıyorsunuz) yapa bilirsiniz " Çocuk Kalbi" ni yeniden okuyarak
Ben başladım okumaya.....
Okuyun,gençler
Okuyun- okutun erişkinler
Ama mutlaka okuyun çocuklar....

Bekir İstanbul 
12 Oca 22:54 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Hani bazı kitaplar vardır çocuk kitabı gibidir ama yetişkinlerde içinde çok şeyler bulur ve zevkle okur işte bu kitap onlardan biri değil. Bu kitap tam bir çocuk kitabı. Dili, anlatımı oldukça basit. Özellikle 4, 5 ve 6. sınıf öğrencilerine tavsiye ediyorum. Sevgi, saygı, cesaret, yardım severlik, yurttaşlık, kardeşlik, hoşgörü ve iyilikle dolu bir kitap. Anne babalar çocuklarına, öğretmenler öğrencilerine mutlaka okutturmalı.

Mukaddes Şenyurt 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okuduğum ilk kitap. Yaşımı hatırlamıyorum ama okumayı sevmemdeki en büyük neden diyebilirim. Ne kadar çok etkilenmiştim. Etkisini yıllar sonra bile hatırlıyorum. İyi ki bu kitapla merhaba demişim okuma dünyasına.

5 /

Kitaptan 18 Alıntı

Oğlum,
Kanepeyi temizlemeni neden istemedim, biliyor musun? Arkadaşının gözü önünde böyle bir şey yapmak, kanepeyi kirlettiği için onu azarlamak gibi olurdu. Bu da alabildiğine yanlış bir şeydir, çünkü bunu bilerek yapmadı, hem bunu babasının elbiseleriyle yaptı. Çalışırken oluşan şeyler kir ya da leke değildir; tozdur, kireçtir. Emekçi olmak hiç kimseyi kirletmez. Bunu hiç unutma. Küçük Duvarcı'yı sev, çünkü o hem bir işçinin oğlu, hem de senin arkadaşın.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Oda yayınları)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Oda yayınları)

"Çocukken bayrağa saygı gösteren, büyüdüğünde de onu korumak için her şeyi yapar."

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 55 - Oda yayınları)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 55 - Oda yayınları)

Sokakta da saygılı davran; çünkü bir ulusun terbiyesi sokaktaki davranışlarından da anlaşılır. Sokakların, evlerin aynası olduğunu unutma.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 116 - Oda yayınları)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 116 - Oda yayınları)

Sana şunu söyleyeceğimi aklına iyice yerleştir.Hayatında korkunç pek çok gün olacağını düşün,ama bunlardan en korkuncu anneni yitireceğin gün olacaktır.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 33)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 33)

Calismanin isaretleri kir degildir. Bunlar kirec , vernik ,toz ve daha bilmem ne olabilir. Fakat pislik olamaz. Calismak hicbir zaman kirletmez.

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 65 - Venedik yayinevi)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 65 - Venedik yayinevi)
Onur Özkan 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Söylediklerimi sakın unutmayın.
Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes eşittir.
Yurdun en uzak yeriyle bize en yakın yeri arasında hiçbir fark yoktur.
Herkes birbirine saygı duymalı, sevgi göstermelidir.
Hepimiz aynı yurdun çocuklarıyız.
Bayrağımız altında herkes kardeşçe yaşamalıdır!..

Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 8 - Sis Yayıncılık - Çocuk Klasikleri)Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis (Sayfa 8 - Sis Yayıncılık - Çocuk Klasikleri)
zübeyde 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevgili oğlum; “Kimseye ırkından, dininden, düşüncelerinden dolayı düşman olma, savaşlara göndermek isterlerse kaç, savaşacaksan savaşlara karşı savaş, zorbalardan yana olma, ezilenleri, çaresizleri, güçsüzleri, bebekleri koru, yapayalnız da kalsan doğru bildiklerini söyle, sen bir toprağın parçası değilsin, sen bütün dünyanın parçasısın, dünyanın neresinde doğarlarsa doğsunlar seninle birlikte doğan bütün bebekler senin arkadaşların, onlar düşmanın değil, onların da senin gibi minik elleri var, onlar da senin gibi yüzlerini buruşturuyorlar, onları sev.”
Ama asıl bana ümit veren, bütün bu satırların, onun bunları anlayacağı yaşa geldiğinde anlamsızlaşacak olma ihtimali.
Onun, dedesinin neden bahsettiğini bile anlamaması, “neden başka yerlerde, başka topraklarda, başka ırktan, başka dinden doğanlara düşman olayım ki” diye sorması.
Baban

Çocuk Kalbi, Edmondo De AmicisÇocuk Kalbi, Edmondo De Amicis
Eda karaaslan 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sokakta bir ihtiyara , bir fakire , kollarında çocuk bulunan bir kadına , koltuk değnekli bir sakata , bir yükün altında egilmiş bir adama , yaslı bir aileye rastladığında , onlara saygıyla yol vermek zorundasın . Biz ; ihtiyarlığa , yoksulluğa , anne sevgisine , sakatlığa yorgunluk ve ölüme saygı beslemek zorundayız .

Çocuk Kalbi, Edmondo De AmicisÇocuk Kalbi, Edmondo De Amicis
2 /