Charlie'nin Çikolata Fabrikası (9+ Yaş)

·
Okunma
·
Beğeni
·
23230
Gösterim
Adı:
Charlie'nin Çikolata Fabrikası
Alt başlık:
9+ Yaş
Baskı tarihi:
Şubat 2005
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100982
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Charlie And Cholate Factory
Çeviri:
Celâl Üster
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Baskılar:
Charlie
Charlie and the Chocolate Factory
Charlie and the Chocolate Factory
Charlie and the Chocolate Factory
Roald Dahl (1916-1990), Norveç asıllı büyük bir yazar. Kitaplarını İngilizce yazıyor. Büyükler için olduğu kadar çocuklar için de birbirinden güzel pek çok kitap yazmış. Charlie'nin Çikolata Fabrikası, onun en sevilen çocuk kitaplarından biri. Bu kitapta küçük Charlie ile tanışacaksınız. Onu çok seveceğinizi, onunla arkadaş olacağınızı umuyoruz. Charlie, annesi, babası, iki ninesi, iki de dedesiyle birlikte büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır, ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, doğum günlerinde, yılda bir kez bir küçük çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte, Charlie'lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün... Yok, kitabın konusunu anlatmamızı beklemeyin. Okuyun, göreceksiniz neler olacak. Bu kitabın devamı sayılabilecek güzel bir kitabımız daha var: Charlie'nin Büyük Cam Asansörü. O kitapta da Charlie'nin başka bir serüvenini izleyeceksiniz.
(Tanıtım Yazısından)
208 syf.
·1 günde·9/10
"Rica ediyoruz, yalvarıyoruz hepinize, lütfen.
Evinize gider gitmez atın televizyonunuzu pencereden, Televizyonun boşalan yerine,
Hemen koyuverin bir kütüphane.
Sonra dolsun o güzelim kitaplar raflara,
Girmesin bir daha o kötü görüntü odalara."

Bu alıntı kitabın en can alıcı noktası. Ne yazık ki bakıcı niyetine kullandığımız televizyon dünyanın en iğrenç bakıcısı. İçinde neleri öğrenmiyor ki çocuklarımız?

Bir düşünün mutfakta dahi televizyon.neredeyse her odada televizyon. Baba maç izler, anne dizi, çocuk ise hiç bitmeyen çizgi filmler. "Bu kadar imkanımız yok ki biz nasıl alalım o kadar televizyonu" diyen bir ailede bile sofra televizyonlu odaya kurulur. Ev ahalisi bir iki sohbet etmeye çalıştı mı " E televizyonun sesini duyamiyoruz az susun" diyen bir feryat kopar. Çocuk bizden bir şey ister " yavrum burayı izlemeliyim az sabret" deriz. Çocugumuzdan yardım isteyince " ya anne cizgi film izliyorum yaaa" diye yakarır. Televizyonun olmadığı ortamda iki kelam edecek olsanız sohbet döner dolasır " şu dizide de şu oldu.","Acun yine bir yarışma yapmış valla helal olsun.adam biliyor", "şu evlenme programında şu olmuş", " haberleri duydum yine olan olmuş."," bu devirde kimseye güvenilmez baksana ne diyor geçen televizyonda. Eskiden hiç böyle seyler olmazdı"... Sürer gider muhabbetler. Televizyon bozulsa evladımız ölmüş gibi yaslara batarız.

İşi hiç bilmeyenler profesyonel olur çıkıverir. Haberlerde " hırsızı kapıdaki parmak izinden buldular" haberinden sonra hırsız eldiven giyer.
" tecavüzcü çocuğu söyle kandırmış." haberini duyan pedofili çocuğu nasıl kandıracağını öğrenir.
" talaştan sahte pul biber yapılıyormuş.üstelik ayırd edilemiyor.şimdi sizler için yapacağız" programını izleyen biri " demek sahte biber de yapılıyormuş.az ben de yapıp katayım" ı öğrenir baharatçı.
Reklamlar olmasa en son teknoloji ürünlerini nasıl tanır ve alırdık.sabah programları olmasa gezen gezmeyen tavugu nasil bilirdik.çöp diye attığımız şeylerin çay olabilecegini nasıl bilebilirdik.

"Hiç mi faydası yok?" Seslerini duyar gibiyim.
Tek faydası varsa belgeseller olabilir.

Velhasılı kelam gelinle damat nikah masasının altından kimin sözü geçecek diye birbirlerinim ayaklarına basadursunlar bizim televizyon tahtında oturup yeni kölelerini bekliyor olacak evde. Bütün o masumiyeti ile ögretecek bize hayatı. Dediklerini yapacağız sorgulamadan.

Umarım farkında olmadıklarımızın farkında oluruz.şimdi televizyonu kapatalım da kitaba dönelim:)

Charlie fakirdi ama zengin görünenlerden daha zengindi. Çünkü evinde paylaşmak vardı, hayal gücü vardı, minnet vardı... Tek olmayan şey para ve şikayet idi.

Bazen şikayet ediyoruz ya şu yok bu yok diye.Meğer ne şimarık mahluklarmışız. Sokakta rahat rahat birşeyler yerken birilerinin gözlerini yediğimizin farkında değiliz hicbir zaman. Dönere bakan gözleri yiyoruz. Raflarda büsküvi paketlerindeki gözleri... Dondurma külahlarındaki gözleri... Birilerinin gözlerini giyiyoruz bilmeden.

Bu durumda ne yapılabilir bilemiyorum ama bazı önerilerim var: bir şey yemek için lokantada göz önünde olmamayı deneyebiliriz. Sokak ortasında birseyler yememeye dikkat edebiliriz. Fazla dikkat ceken elbiseler giymeyebiliriz. Tabi ki uygulamada zor bu dediklerim. Ama en azından hassas olmaya çalışırsak, hic değilse o gözleri hayal edebilirsek kendimizi kontrol edebiliriz zannımca. Bir de yardımlaşmayı artırıp yetimleri gözetirsek, semtimizdeki az cok maddi durumu kötü mahallelerin muhtarları vasıtasıyla muhtaçları tespit edebilirsek ve yardım sağlayabilirsek bir nebze vicdanımız rahatlar diye düşünüyorum.

Bu arada çok çikolata yememek de gerek :) az yiyin öz yiyin abartmayın azizim.:)

Sağlıcakla kalın
208 syf.
·8/10
Çocuk kategorisinde yer almasına rağmen, bir yetişkin olarak çok zevk aldım kitaptan. Filmi de ayrı bir güzel. Tavsiyem, önce kitabı okuyun, ardından filmi izleyin. Çikolatanız da yanı başınızda bulunsun okurken. Canınız çekebilir :)
208 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Hepimizin çevresinde var olabilecek beş çocuk tiplemesi... Gözü de midesi de doymak bilmeyen Augustus Gloop, zengin ebeveynlerine her istediğini yaptırtan Veruca Salt, sabahtan akşama kadar sakız çiğneyen şımarık Violet, sürekli televizyon izleyen şiddet yanlısı Mike Teavee ve tabii ki bizim yoksul mu yoksul sevecen mi sevecen saygılı mı saygılı kahramanımız Charlie Bucket. İlk kez 1965 yılında basılan ve o günden bugüne birçok ülkede hâlâ basılmaya ve okunmaya devam eden bir klasik Charlie'nin Çikolata Fabrikası. Yüzlerce basım yapmış bu kitap, içinde dramatik ama bir o kadar da sıcacık bir hikayeyi barındırıyor. Yediği bir çikolatanın içinden çıkan altın bilet sayesinde, en sevdiği çikolataları yapan Willy Wonka'nın çikolata fabrikasının kapıları Charlie ve yukarda bahsettiğim diğer çocuklara açılıyor ve böylece masalsı bir yolculuk başlıyor, tabii beraberinde yaşananlardan çıkarılacak bir sürü dersle birlikte.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası denildiğinde akla hemen çocuk kitabı tanımlaması gelse de bu kitap her yaştan kişiye hitap edebilecek bir kitap bana göre. Ben daha önce ilkokul yıllarımda bu kitabı okumuş ve inanılmaz keyif almıştım, şimdi yıllar sonra tekrar okudum ve yine aynı keyfi aldım diyebilirim. Çikolata fabrikası ve içinde yapılan her şeye dair fikirler o kadar orijinal ve iştah açıcı ki kitabı okurken ağzınız sulanmıyor değil. Fabrikanın içinde yüzlerce oda var ve kiminde yerde bulunan çim şeklindeki şekerlemelerden yerken kiminde çikolatadan oluşan bir şelale görüyorsunuz. Her şey o kadar masalsı ki, sevmemek mümkün değil.  Tabii somut şeyler dışında yani kitabın geçtiği ortamlar, karakterlerin fiziksel özellikleri vb. böyle şeyler dışında kitabın okura verdiği mesajlar harika. Yetişkin bir bireyin çocuğunu nasıl yetiştirebileceği konusunda verilen mesajlar kitabı okuyan yetişkinlere, çocukların davranışlarının sonrasında başlarına gelen kötü olaylara sebebiyet vermesi ise hem yetişkinlere hem de çocuklara gerekli dersi veriyor. Gerisi okurların bu derslerden kendilerine çıkarabilecekleri paylara kalmış çünkü bu tür olgular ancak bu kadar duru, bu kadar direkt aktarılabilir okuyucuya.

Tabii tüm her şeyin yanında kitabımız 2005 yılında, çok yakından tanıdığımız oyuncuların da içinde bulunduğu bir filmle seyirciyle buluştu. Ben bu kitabın beyaz perdeye aktarılmış halini de çok seviyorum. Johnny Depp'in o Willy Wonka halleri harika değil de ne? Charlie'nin Çikolata Fabrikası'nı henüz okumadıysanız bile eminim filmine denk gelmişsinizdir. Eğer okumadıysanız okuyun, izlemediyseniz izleyin. Çocuğunuz varsa zamanı geldiğinde mutlaka okutun bu kitabı, ardından filmini de birlikte izleyebilirsiniz. Zira, tabii nasip olursa benim düşüncem tam olarak bu. Çünkü yaşasın güzel şekerlemeler ve çikolatalar, yaşasın Willy Wonka veee tabii ki yaşasın Charlie Bucket!
208 syf.
·4 günde·8/10
Bu sıcak yaz akşamlarını arkadaşlarla beraber çay bahçesinde, kimi zaman demli bir çay kimi zamanda meyveli soda içerek geçiriyorum diyebilirim. Genel olarak hayatımın bu monotonluğun-un çok nadir dışına çıkıyorum. Akşamları arkadaşlarla sohbet etmek bu sıkıntılı günlerde beni rahatlıyor. Tabii siyasi muhabbetlere girilmediği sürece. İşte bu anlarda çok sıkılıyor, yapacak bir şeyler arıyorum. Hiç bir zaman telefonda oyun oynayarak veya sosyal bir platformda ciddi bir zaman geçiremediğimden diğer sıkılan arkadaşlar gibi bu tür eylemlere de yönelme şansım olmuyor. En nihayetinde çerezlik e-kitaplarla bu soruna çözüm getirmek istedim. İnternet'te bulduğum ve sesli, kalabalık ortamlarda okuyabileceğimi düşündüğüm bir kitaptı Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve nitekim de öyle oldu.

Kitabın dili oldukça sade ve anlaşılır. Çok fazla uzun cümleler ve komplike kelimeler içermediğinden, kitabı okuyan birey benim gibi sesli ortamlarda da çok rahat okuyabilir. Kitabın başlarında kitabı yazarın, neden yazmış olabileceği ile ilgili çok düşündüm keza yetişkin bir birey olarak kurgu dikkatimi çekmedi ancak ilerledikçe kurgudan daha ziyade yazarın verdiği mesajlar ve ufuk açıcı olayları hoşuma da gitmedi değil.

Kitabı bir sıfatla nitelendirmek isteseydim eğer seçeceğim kelime kesinlikle "tatlı" olurdu. Hem içerik olarak ana maddemiz çikolata olmasından hem de yazarın samimi tavrından dolayı tatlı bir kitaptı benim için ve tarz olarak şimdiye kadar okuduğum kitaplardan oldukça farklıydı. Ben ise her daim farklılıkları seven biri olduğumdan hoşuma gitti diyebilirim. Çerezlik bir kitaptır ve okumak isteyen herkese rahatlıkla öneririm.
208 syf.
İlk olarak, iyi ki kitaplar var. Charlie'nin çikolata fabrikası, mükemmel bir kitaptı. Okudukça hiç bitsin istemedim. Charlie'ye bazen üzüldüm, bazen ise sevindim. Cikolatasindan bir ısırık alması beni çok üzdü. Eğer yanında olsaydım, ona bir kamyon dolusu çikolata alırdım. Ama Charlie şanslıymış bir tane çikolata alıp, bir fabrikaya sahip oluyor. Keşke Charlie' nin kardeşi olsaydım. Roald Dahl'e yazdığı kitaplar için teşekkür ediyorum...
208 syf.
·2 günde·10/10
Çok eğlenceli harika bir kitap okudum.Görünürde evet o bir çocuk kitabı ama aynı zamanda yetişkinler için yazılmış bir kitap.Muhteşem bir çikolata fabrikasına giriyorsunuz ,hayır hayır bence çikolata ülkesi demek daha doğru olur,çikolatadan ağaçlar,çimenler,nehirler, vadiler,taşlar herşey ama herşey var işte ben burada olmalıyım diyorsunuz ve başlıyorsunuz hayallere:))))Hem çocuğunuz hem kendiniz okumalısınız çünkü kitap hem size uyarılarda bulunuyor hem çocuklara her iki taraflada konuşuyor evet evet yanlış duymadınız bir bakıyorsunuz ki kitapla konuşmaya başlamışsınız size soru soruyor sizde cevaplamaya çalışıyorsunuz :))) çağımızın hastalığı televizyondan bahsediyor mesela ne kadar da haklı şeyler söylüyor bize, şımarık çocuklardan ve tabi onların şımarık ailelerinden ve kaçınılmaz komik sonlarından.Bilemiyorum ama sanki ben kitabı şarkı söyler gibi okudum bir solukta bitti gitti :)))) harika bir çocuk olan Charlie'nin bay Wonka ile muhteşem macerasını kesinlikle okuyun ve küçük bir uyarı kitaba başlarken yanınaza gofret,çikolata,şeker almayı unutmayın çünkü canınızın çekmemesi mümkün değil.:) :)
208 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı okurken küçük erkek kardeşim ben filmini seyrettim, demek ki, kitabı da biliyorum dedi. Sırf bunun için bana 1000 kitap hesabı aç diye tutturdu :)) Tabii ki, açmadım :)) Bu kitabı okurken yaşadığım komik olaydı. :)

Kitap 8-9 yaş çocuklar için yazılmış olmasına bakmayarak çok değerli, anlamlı kitap. Çocukken okurken güzel de bence büyükler de çocukları için okursa güzel olur.
Sınav dönemimde kitabı okuyayım diye çalışmamı aksatmıştım :)) Bu da dezavantajı. :)

* Efsanevi çikolata fabrikasının sahibi Willy Wonka, çikolatalarının içine birkaç bilet yerleştirir. Bu bileti bulanlar hayallerimizi zorlayan çikolata fabrikasını gezmeye hak kazanacaklardır.
Hali ile tahmin ettiğiniz gibi biletlerden birini kitabımızın baş kahramanı kazanır.
Diğer-şimarık, şişman, televizyon bağımlısı çocuklar ile birlikte fabrikanın kapısı yüzlerine açılır.
Yazar, çocukların üzerinden biz büyüklere de vurgu yapmış. Çocuk yetiştirmekten tutun da çocukların küçücük kalbinde oluşabilecek bir kirli nokta yüzünden nasıl suçlu olduğumuzu yüzümüze çarpıyor.

* Sonu kitabın isminin yüzünden belli olsa da okumak için sakın geç kalmayın.

Velhasıl, sırf çocuk kitabı diye okumağı ertelemeyin sakın. Bir çocuk kitabı olabilir ama bazı yetişkinler için yazılan kitaplardan çok şey katmıştır bana.

Not: Ha unutmadan. Vedat beyin de dediği gibi: okurken yanınızdan çikolatanızı eksik etmeyin sakın. *_*
208 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabı görünce birkaç düşüncemi yazayım dedim. Bu kitabı ilk okuduğumda ortaokuldaydım ve o zamandan beri en beğendiğim çocuk kitabı olarak kaldı benim için. Evet belki vermek istediği mesajı ilk okumada anlıyorsunuz ama bazı kitaplar sebepsiz yere sıklıkla okunabilir. Ki bu kitap da benim için öyle. Her defasında ilk kez okuyormuşum gibi mutlu olurum. Her çocuğun okuması gerektiği gibi yetişkinler için okunabilecek türde bir kitap.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çok güzel, sevimli, tatlı mı tatlı bir kitap okudum. Çocuk kitapları okumaya bayılıyorum ve hala çocukken okuduğum bazı kitapları özlüyorum. Şu anda çocuk kitapları okuyunca hem dinlenmiş hissediyorum kendimi hem de keyif alıp kitap hakkında fikir sahibi oluyorum. Çocuklara ve ailelerine rahatlıkla önerebileceğim bir kitap oldu Charlie'nin Çikolata Fabrikası. Daha önce okumamıştım. Sanırım Charlie ile tanışmakta biraz geç kaldım.

Kitap aile sıcaklığını, sevgiyi sonsuz hissettiriyor bize. Bazen Charlie için üzülüyor bazen seviniyorsunuz, o saf kalbini çok seviyorsunuz. Harika çikolata fabrikasını ben de gezdim Charlie ile birlikte ve beni de büyüledi o muhteşem dünya. Çikolata ırmakları, odaları, kremalar, şekerler... bayıldım. Filmini de izleyeceğim, hayalimin yansımasını merak ediyorum :)
Diğer çocuk karakterler üzerinden çocuk okuyuculara açgözlü, tembel ve huysuz olmak gibi özelliklerin sonuçları gösterilerek uzak durulması gerektiği iyi bir şekilde verilmiş. Bunun yanında yetişkinlere de çok güzel öğütler sunuyor Charlie'nin Çikolata Fabrikası.

"Öyleyse avazımız çıktığı kadar bağırıyoruz:
Çocuklar durmadan kitap okurlardı!
Birini bitirir, öbürüne başlarlardı!
Hayatın ayrılmaz bir parçasıydı kitaplar!
Çocuklarına kitap okurdu analar babalar!
Her çocuğun başucunda bir kitap dururdu!
Odası baştan başa kitaplarla doluydu!"

Kitapla kalın :)
208 syf.
·10/10
Charlie çok fazla çikolata almıyorlardı. Ama yılda bir kere alıyorlardı. Oda doğum gününün hediyesiydi. Çikolata yiyebilirsiniz ama çok fazla yersek dişlerimiz çürüyebilir. Charlie beslemesine dikkat ederdi. Charlie' nin en sevdiği şey çikolataydı. Charlie bir altın bileti bulmak için çaba gösterdi ve amacına ulaşmıştı. Yani insan bir şey için çaba gösterir ve amacına ulaşırdı. Günledir o altın bileti çıkarmayı istemişti ve amacına ulaşmıştı.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Çok farklı, çok eğlenceli, çok şaşırtıcı, çok sürükleyici, çok tatlı bir kitap. Çocuk kitabı gibi düşünmeyin, büyük bir zevkle okuyacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bir başlayınca elinizden bırakamayacağız bir kitap. Ben yirmi dört saat içinde bitirdim.

Kitabı orijinal dilinde yani İngilizce olarak okudum. Dili gayet anlaşılır. İngilizcesini geliştirmek isteyen arkadaşlara kitabı İngilizcesinden okumalarını tavsiye ederim.

Kitabın orijinal adı "Charlie and Chocolate Factory" Yani "Charlie ve Çikolata Fabrikası" ki kitabın içeriğine çok daha uygun. Neden "Charlie'nin Çikolata Fabrikası" diye çevirmeler!? Çok büyük bir SPOİLER olmuş...

Mutlaka okuyun ve Willy Wonka'nın renkli, şaşırtıcı, tatlı fabrikasını Charlie ve diğer çocuklarla birlikte gezin. Çok eğleneceğinizi düşünüyorum.
'Eğer televizyonu kaldıracak olursak,
Sonra nelerle oyalayacağız
Sevgili çocuklarımızı? Lütfen açıklayınız!' Yanıt
vereceğiz size bir soruyla,
'Eskiden ne yapıyordu insanlar çocuklarıyla?
Nasıl mutlu oluyorlardı günlerce
Bu canavar keşfedilmeden önce?'
Unuttunuz mu? Bilmiyor musunuz?
Çok hızlı ve yavaş söylüyoruz:
OKURLARDI... HER ZAMAN!
OKURLARDI... DURMADAN!
İnsan ne kadar okursa
Doyamaz o kadar kitaba!
İnsan hayatının yarısı
Hiç düşünmeden kitap okumaya ayrılmalı!
Rica ediyoruz, yalvarıyoruz hepinize, lütfen.
Evinize gider gitmez atın televizyonunuzu pencereden, Televizyonun boşalan yerine,
Hemen koyuverin bir kütüphane.
Sonra dolsun o güzelim kitaplar raflara,
Girmesin bir daha o kötü görüntü odalara.
O yüzden, yalvarırız hepinize, lütfen,
Eve gidince atın televizyonu pencereden!
Evde televizyondan boşalan yere
Güzel bir kitaplık kurun bir an önce.
Doldurun rafları en tatlı kitaplarla,
Gözler görmesin o kötü kutuyu bir daha.
Belki kavga çıkacak, kıyamet kopacak,
Bir süre evde rahat huzur kalmayacak,
Ama korkmayın sakın, inanın bizlere,
Yapacak bir şey kalmayınca evin içinde,
Bir-iki hafta aylaklık ettikten sonra,
Başlayacaklar güzel bir kitabı okumaya.
Ve bir kez okumaya başladılar mı,
Seyredin yüzlerinde beliren aydınlığı!
Anadan yeni doğmuş gibi olacaklar,
Aptal kutusunu çabucak unutacaklar!
Roald Dahl
Sayfa 187 - Mike Teavee Televizyonla Gönderiliyor
Eve gidince atın televizyonu pencereden!
Evde televizyondan boşalan yere
Güzel bir kitaplık kurun bir an önce.
Doldurun rafları en tatlı kitaplarla.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Charlie'nin Çikolata Fabrikası
Alt başlık:
9+ Yaş
Baskı tarihi:
Şubat 2005
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755100982
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Charlie And Cholate Factory
Çeviri:
Celâl Üster
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Çocuk Yayınları
Baskılar:
Charlie
Charlie and the Chocolate Factory
Charlie and the Chocolate Factory
Charlie and the Chocolate Factory
Roald Dahl (1916-1990), Norveç asıllı büyük bir yazar. Kitaplarını İngilizce yazıyor. Büyükler için olduğu kadar çocuklar için de birbirinden güzel pek çok kitap yazmış. Charlie'nin Çikolata Fabrikası, onun en sevilen çocuk kitaplarından biri. Bu kitapta küçük Charlie ile tanışacaksınız. Onu çok seveceğinizi, onunla arkadaş olacağınızı umuyoruz. Charlie, annesi, babası, iki ninesi, iki de dedesiyle birlikte büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır, ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, doğum günlerinde, yılda bir kez bir küçük çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte, Charlie'lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün... Yok, kitabın konusunu anlatmamızı beklemeyin. Okuyun, göreceksiniz neler olacak. Bu kitabın devamı sayılabilecek güzel bir kitabımız daha var: Charlie'nin Büyük Cam Asansörü. O kitapta da Charlie'nin başka bir serüvenini izleyeceksiniz.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 3.393 okur

  • A.Ö
  • Hakan kol
  • Muhammet Görkem Eraslan
  • Mustafa Orhan
  • Nehir Güler
  • Akın Tekinalp
  • Tuba Suyulmaz
  • Elif Hüma SAYGILI
  • Ayşe 1
  • Berranur Çelik

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.5
14-17 Yaş
%22.9
18-24 Yaş
%29.8
25-34 Yaş
%21.4
35-44 Yaş
%10
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.7
Erkek
%18.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.1 (458)
9
%23.4 (227)
8
%15.5 (151)
7
%7.6 (74)
6
%3.5 (34)
5
%1.3 (13)
4
%0.3 (3)
3
%0.1 (1)
2
%0.2 (2)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları