Charlie'nin Çikolata Fabrikası 9+ Yaş

8,8/10  (214 Oy) · 
723 okunma  · 
177 beğeni  · 
7.308 gösterim
Roald Dahl (1916-1990), Norveç asıllı büyük bir yazar. Kitaplarını İngilizce yazıyor. Büyükler için olduğu kadar çocuklar için de birbirinden güzel pek çok kitap yazmış. Charlie'nin Çikolata Fabrikası, onun en sevilen çocuk kitaplarından biri. Bu kitapta küçük Charlie ile tanışacaksınız. Onu çok seveceğinizi, onunla arkadaş olacağınızı umuyoruz. Charlie, annesi, babası, iki ninesi, iki de dedesiyle birlikte büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır, ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, doğum günlerinde, yılda bir kez bir küçük çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte, Charlie'lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün... Yok, kitabın konusunu anlatmamızı beklemeyin. Okuyun, göreceksiniz neler olacak. Bu kitabın devamı sayılabilecek güzel bir kitabımız daha var: Charlie'nin Büyük Cam Asansörü. O kitapta da Charlie'nin başka bir serüvenini izleyeceksiniz.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2005
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789755100982
 • Orijinal Adı:
  Charlie And Cholate Factory
 • Çeviri:
  Celâl Üster
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mathmazel 
 29 Haz 03:31 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

"Rica ediyoruz, yalvarıyoruz hepinize, lütfen.
Evinize gider gitmez atın televizyonunuzu pencereden, Televizyonun boşalan yerine,
Hemen koyuverin bir kütüphane.
Sonra dolsun o güzelim kitaplar raflara,
Girmesin bir daha o kötü görüntü odalara."

Bu alıntı kitabın en can alıcı noktası. Ne yazık ki bakıcı niyetine kullandığımız televizyon dünyanın en iğrenç bakıcısı. İçinde neleri öğrenmiyor ki çocuklarımız?

Bir düşünün mutfakta dahi televizyon.neredeyse her odada televizyon. Baba maç izler, anne dizi, çocuk ise hiç bitmeyen çizgi filmler. "Bu kadar imkanımız yok ki biz nasıl alalım o kadar televizyonu" diyen bir ailede bile sofra televizyonlu odaya kurulur. Ev ahalisi bir iki sohbet etmeye çalıştı mı " E televizyonun sesini duyamiyoruz az susun" diyen bir feryat kopar. Çocuk bizden bir şey ister " yavrum burayı izlemeliyim az sabret" deriz. Çocugumuzdan yardım isteyince " ya anne cizgi film izliyorum yaaa" diye yakarır. Televizyonun olmadığı ortamda iki kelam edecek olsanız sohbet döner dolasır " şu dizide de şu oldu.","Acun yine bir yarışma yapmış valla helal olsun.adam biliyor", "şu evlenme programında şu olmuş", " haberleri duydum yine olan olmuş."," bu devirde kimseye güvenilmez baksana ne diyor geçen televizyonda. Eskiden hiç böyle seyler olmazdı"... Sürer gider muhabbetler. Televizyon bozulsa evladımız ölmüş gibi yaslara batarız.

İşi hiç bilmeyenler profesyonel olur çıkıverir. Haberlerde " hırsızı kapıdaki parmak izinden buldular" haberinden sonra hırsız eldiven giyer.
" tecavüzcü çocuğu söyle kandırmış." haberini duyan pedofili çocuğu nasıl kandıracağını öğrenir.
" talaştan sahte pul biber yapılıyormuş.üstelik ayırd edilemiyor.şimdi sizler için yapacağız" programını izleyen biri " demek sahte biber de yapılıyormuş.az ben de yapıp katayım" ı öğrenir baharatçı.
Reklamlar olmasa en son teknoloji ürünlerini nasıl tanır ve alırdık.sabah programları olmasa gezen gezmeyen tavugu nasil bilirdik.çöp diye attığımız şeylerin çay olabilecegini nasıl bilebilirdik.

"Hiç mi faydası yok?" Seslerini duyar gibiyim.
Tek faydası varsa belgeseller olabilir.

Velhasılı kelam gelinle damat nikah masasının altından kimin sözü geçecek diye birbirlerinim ayaklarına basadursunlar bizim televizyon tahtında oturup yeni kölelerini bekliyor olacak evde. Bütün o masumiyeti ile ögretecek bize hayatı. Dediklerini yapacağız sorgulamadan.

Umarım farkında olmadıklarımızın farkında oluruz.şimdi televizyonu kapatalım da kitaba dönelim:)

Charlie fakirdi ama zengin görünenlerden daha zengindi. Çünkü evinde paylaşmak vardı, hayal gücü vardı, minnet vardı... Tek olmayan şey para ve şikayet idi.

Bazen şikayet ediyoruz ya şu yok bu yok diye.Meğer ne şimarık mahluklarmışız. Sokakta rahat rahat birşeyler yerken birilerinin gözlerini yediğimizin farkında değiliz hicbir zaman. Dönere bakan gözleri yiyoruz. Raflarda büsküvi paketlerindeki gözleri... Dondurma külahlarındaki gözleri... Birilerinin gözlerini giyiyoruz bilmeden.

Bu durumda ne yapılabilir bilemiyorum ama bazı önerilerim var: bir şey yemek için lokantada göz önünde olmamayı deneyebiliriz. Sokak ortasında birseyler yememeye dikkat edebiliriz. Fazla dikkat ceken elbiseler giymeyebiliriz. Tabi ki uygulamada zor bu dediklerim. Ama en azından hassas olmaya çalışırsak, hic değilse o gözleri hayal edebilirsek kendimizi kontrol edebiliriz zannımca. Bir de yardımlaşmayı artırıp yetimleri gözetirsek, semtimizdeki az cok maddi durumu kötü mahallelerin muhtarları vasıtasıyla muhtaçları tespit edebilirsek ve yardım sağlayabilirsek bir nebze vicdanımız rahatlar diye düşünüyorum.

Bu arada çok çikolata yememek de gerek :) az yiyin öz yiyin abartmayın azizim.:)

Sağlıcakla kalın

Vedat Geçit 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocuk kategorisinde yer almasına rağmen, bir yetişkin olarak çok zevk aldım kitaptan. Filmi de ayrı bir güzel. Tavsiyem, önce kitabı okuyun, ardından filmi izleyin. Çikolatanız da yanı başınızda bulunsun okurken. Canınız çekebilir :)

Jay 
 01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bu sıcak yaz akşamlarını arkadaşlarla beraber çay bahçesinde, kimi zaman demli bir çay kimi zamanda meyveli soda içerek geçiriyorum diyebilirim. Genel olarak hayatımın bu monotonluğun-un çok nadir dışına çıkıyorum. Akşamları arkadaşlarla sohbet etmek bu sıkıntılı günlerde beni rahatlıyor. Tabii siyasi muhabbetlere girilmediği sürece. İşte bu anlarda çok sıkılıyor, yapacak bir şeyler arıyorum. Hiç bir zaman telefonda oyun oynayarak veya sosyal bir platformda ciddi bir zaman geçiremediğimden diğer sıkılan arkadaşlar gibi bu tür eylemlere de yönelme şansım olmuyor. En nihayetinde çerezlik e-kitaplarla bu soruna çözüm getirmek istedim. İnternet'te bulduğum ve sesli, kalabalık ortamlarda okuyabileceğimi düşündüğüm bir kitaptı Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve nitekim de öyle oldu.

Kitabın dili oldukça sade ve anlaşılır. Çok fazla uzun cümleler ve komplike kelimeler içermediğinden, kitabı okuyan birey benim gibi sesli ortamlarda da çok rahat okuyabilir. Kitabın başlarında kitabı yazarın, neden yazmış olabileceği ile ilgili çok düşündüm keza yetişkin bir birey olarak kurgu dikkatimi çekmedi ancak ilerledikçe kurgudan daha ziyade yazarın verdiği mesajlar ve ufuk açıcı olayları hoşuma da gitmedi değil.

Kitabı bir sıfatla nitelendirmek isteseydim eğer seçeceğim kelime kesinlikle "tatlı" olurdu. Hem içerik olarak ana maddemiz çikolata olmasından hem de yazarın samimi tavrından dolayı tatlı bir kitaptı benim için ve tarz olarak şimdiye kadar okuduğum kitaplardan oldukça farklıydı. Ben ise her daim farklılıkları seven biri olduğumdan hoşuma gitti diyebilirim. Çerezlik bir kitaptır ve okumak isteyen herkese rahatlıkla öneririm.

zuhal 
 11 Ağu 10:45 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Çok eğlenceli harika bir kitap okudum.Görünürde evet o bir çocuk kitabı ama aynı zamanda yetişkinler için yazılmış bir kitap.Muhteşem bir çikolata fabrikasına giriyorsunuz ,hayır hayır bence çikolata ülkesi demek daha doğru olur,çikolatadan ağaçlar,çimenler,nehirler, vadiler,taşlar herşey ama herşey var işte ben burada olmalıyım diyorsunuz ve başlıyorsunuz hayallere:))))Hem çocuğunuz hem kendiniz okumalısınız çünkü kitap hem size uyarılarda bulunuyor hem çocuklara her iki taraflada konuşuyor evet evet yanlış duymadınız bir bakıyorsunuz ki kitapla konuşmaya başlamışsınız size soru soruyor sizde cevaplamaya çalışıyorsunuz :))) çağımızın hastalığı televizyondan bahsediyor mesela ne kadar da haklı şeyler söylüyor bize, şımarık çocuklardan ve tabi onların şımarık ailelerinden ve kaçınılmaz komik sonlarından.Bilemiyorum ama sanki ben kitabı şarkı söyler gibi okudum bir solukta bitti gitti :)))) harika bir çocuk olan Charlie'nin bay Wonka ile muhteşem macerasını kesinlikle okuyun ve küçük bir uyarı kitaba başlarken yanınaza gofret,çikolata,şeker almayı unutmayın çünkü canınızın çekmemesi mümkün değil.:) :)

Aysel 
 30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okurken küçük erkek kardeşim ben filmini seyrettim, demek ki, kitabı da biliyorum dedi. Sırf bunun için bana 1000 kitap hesabı aç diye tutturdu :)) Tabii ki, açmadım :)) Bu kitabı okurken yaşadığım komik olaydı. :)

Kitap 8-9 yaş çocuklar için yazılmış olmasına bakmayarak çok değerli, anlamlı kitap. Çocukken okurken güzel de bence büyükler de çocukları için okursa güzel olur.
Sınav dönemimde kitabı okuyayım diye çalışmamı aksatmıştım :)) Bu da dezavantajı. :)

* Efsanevi çikolata fabrikasının sahibi Willy Wonka, çikolatalarının içine birkaç bilet yerleştirir. Bu bileti bulanlar hayallerimizi zorlayan çikolata fabrikasını gezmeye hak kazanacaklardır.
Hali ile tahmin ettiğiniz gibi biletlerden birini kitabımızın baş kahramanı kazanır.
Diğer-şimarık, şişman, televizyon bağımlısı çocuklar ile birlikte fabrikanın kapısı yüzlerine açılır.
Yazar, çocukların üzerinden biz büyüklere de vurgu yapmış. Çocuk yetiştirmekten tutun da çocukların küçücük kalbinde oluşabilecek bir kirli nokta yüzünden nasıl suçlu olduğumuzu yüzümüze çarpıyor.

* Sonu kitabın isminin yüzünden belli olsa da okumak için sakın geç kalmayın.

Velhasıl, sırf çocuk kitabı diye okumağı ertelemeyin sakın. Bir çocuk kitabı olabilir ama bazı yetişkinler için yazılan kitaplardan çok şey katmıştır bana.

Not: Ha unutmadan. Vedat beyin de dediği gibi: okurken yanınızdan çikolatanızı eksik etmeyin sakın. *_*

Bekir İstanbul 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok farklı, çok eğlenceli, çok şaşırtıcı, çok sürükleyici, çok tatlı bir kitap. Çocuk kitabı gibi düşünmeyin, büyük bir zevkle okuyacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bir başlayınca elinizden bırakamayacağız bir kitap. Ben yirmi dört saat içinde bitirdim.

Kitabı orijinal dilinde yani İngilizce olarak okudum. Dili gayet anlaşılır. İngilizcesini geliştirmek isteyen arkadaşlara kitabı İngilizcesinden okumalarını tavsiye ederim.

Kitabın orijinal adı "Charlie and Chocolate Factory" Yani "Charlie ve Çikolata Fabrikası" ki kitabın içeriğine çok daha uygun. Neden "Charlie'nin Çikolata Fabrikası" diye çevirmeler!? Çok büyük bir SPOİLER olmuş...

Mutlaka okuyun ve Willy Wonka'nın renkli, şaşırtıcı, tatlı fabrikasını Charlie ve diğer çocuklarla birlikte gezin. Çok eğleneceğinizi düşünüyorum.

Sinem Atılgan 
30 Haz 2015 · Beğendi · 9/10 puan

Küçükken kitabın bitimine kadar dayanamayıp filmini izlemiştim sonra bir de ben artık kitabın sonunu biliyorum deyip ağlamıştım.Gerçekten çok harika bir kitap kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Berra Nisa GENÇ 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk olarak, iyi ki kitaplar var. Charlie'nin çikolata fabrikası, mükemmel bir kitaptı. Okudukça hiç bitsin istemedim. Charlie'ye bazen üzüldüm, bazen ise sevindim. Cikolatasindan bir ısırık alması beni çok üzdü. Eğer yanında olsaydım, ona bir kamyon dolusu çikolata alırdım. Ama Charlie şanslıymış bir tane çikolata alıp, bir fabrikaya sahip oluyor. Keşke Charlie' nin kardeşi olsaydım. Roald Dahl'e yazdığı kitaplar için teşekkür ediyorum...

Yeşim Gökyıldız 
17 Tem 18:18 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslında sadece çikolatayla ilgili bir eğlence kitabı gibi gözükse bile , dersler çıkarılabilecek bir kitap. Gayet akıcı ve sevimliydi. Ben başlarında hüzünlensem bile sonra çok güldüm ve eğlendim. Konusu da çok özgün seçilmiş. Ben önce filmini izledim. İkisi de gayet iyiydi. Çocukların kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap.

Mensure Novruzova 
 19 Nis 13:08 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uşaq olarkən kim heç bitməyən şokoladı olsun arzulamayıb?
Şansın az olması heç vaxt əldə etməyəcəyin anlamına gəlmir. Bunu da bizə Çarli göstərir. Heç inanmadığı, lakin arzuladığlna nail olmaq…
Bir şokolad ala bilməyən birinin ömrü boyu yeyə biləcək şokolad əldə etməsi qədər şanslı olmanız arzusu ilə :))

5 /

Kitaptan 36 Alıntı

Aysel 
31 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

'Eğer televizyonu kaldıracak olursak,
Sonra nelerle oyalayacağız
Sevgili çocuklarımızı? Lütfen açıklayınız!' Yanıt
vereceğiz size bir soruyla,
'Eskiden ne yapıyordu insanlar çocuklarıyla?
Nasıl mutlu oluyorlardı günlerce
Bu canavar keşfedilmeden önce?'
Unuttunuz mu? Bilmiyor musunuz?
Çok hızlı ve yavaş söylüyoruz:
OKURLARDI... HER ZAMAN!
OKURLARDI... DURMADAN!
İnsan ne kadar okursa
Doyamaz o kadar kitaba!
İnsan hayatının yarısı
Hiç düşünmeden kitap okumaya ayrılmalı!

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
Mathmazel 
29 Haz 02:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Rica ediyoruz, yalvarıyoruz hepinize, lütfen.
Evinize gider gitmez atın televizyonunuzu pencereden, Televizyonun boşalan yerine,
Hemen koyuverin bir kütüphane.
Sonra dolsun o güzelim kitaplar raflara,
Girmesin bir daha o kötü görüntü odalara.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
Vedat Geçit 
24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

- Sizler biraz kısasınız.
+ Şey evet biz çocuğuz.
- Bu bir bahane değil, asla sizin kadar kısa olmadım.
+ Bir zamanlar öyleydin.
- Hayır değildim, neden mi ? Çünkü ben her zaman kafamın üstüne bir şapka koyardım. Şu minik kısa kollarınıza bakın, hiç bir yere uzanamazsınız..

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
Selin 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eve gidince atın televizyonu pencereden!
Evde televizyondan boşalan yere
Güzel bir kitaplık kurun bir an önce.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl (Sayfa 187)Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl (Sayfa 187)
Aysel 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ama büyüklerin bildikleri başka bir şey daha vardı; o da her ne kadar küçük bir olasılık da olsa şansın var olmasıydı."

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
Mathmazel 
 29 Haz 00:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Biz sokakta rahatça yerken bir charlie de bize bakıyor mudur?
Okuldaki çocukların, ceplerinden çıkardıkları şekerleri oburca, şapır şupur yediklerini görürdü; bu da düpedüz bir işkence olurdu Charlie'ye.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
Aysel 
31 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Gözünü hiç paradan ayırmadan soğuktan titreyen parmaklarının arasında sımsıkı tuttu. Elinde tuttuğu paranın o anda onun için bir tek anlamı vardı: YEMEK. "

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
Mathmazel 
29 Haz 00:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Keşke bizim de olsa :)
Bay Willy Wonka'nın bir yığın inanılmaz buluşu var. Sen onun, buzluğa koymadığın halde saatlerce erimeden kalan çikolatalı dondurma yapmayı keşfettiğini biliyor muydun? Sıcak bir günde güneşin altında bırakabilirsin ve dondurman asla erimez!

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber