Charlie'nin Çikolata Fabrikası 9+ Yaş

8,8/10  (175 Oy) · 
606 okunma  · 
136 beğeni  · 
6.629 gösterim
Roald Dahl (1916-1990), Norveç asıllı büyük bir yazar. Kitaplarını İngilizce yazıyor. Büyükler için olduğu kadar çocuklar için de birbirinden güzel pek çok kitap yazmış. Charlie'nin Çikolata Fabrikası, onun en sevilen çocuk kitaplarından biri. Bu kitapta küçük Charlie ile tanışacaksınız. Onu çok seveceğinizi, onunla arkadaş olacağınızı umuyoruz. Charlie, annesi, babası, iki ninesi, iki de dedesiyle birlikte büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır, ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, doğum günlerinde, yılda bir kez bir küçük çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte, Charlie'lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün... Yok, kitabın konusunu anlatmamızı beklemeyin. Okuyun, göreceksiniz neler olacak. Bu kitabın devamı sayılabilecek güzel bir kitabımız daha var: Charlie'nin Büyük Cam Asansörü. O kitapta da Charlie'nin başka bir serüvenini izleyeceksiniz.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2005
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789755100982
 • Orijinal Adı:
  Charlie And Cholate Factory
 • Çeviri:
  Celâl Üster
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Geçit 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocuk kategorisinde yer almasına rağmen, bir yetişkin olarak çok zevk aldım kitaptan. Filmi de ayrı bir güzel. Tavsiyem, önce kitabı okuyun, ardından filmi izleyin. Çikolatanız da yanı başınızda bulunsun okurken. Canınız çekebilir :)

Anıl 
 01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bu sıcak yaz akşamlarını arkadaşlarla beraber çay bahçesinde, kimi zaman demli bir çay kimi zamanda meyveli soda içerek geçiriyorum diyebilirim. Genel olarak hayatımın bu monotonluğun-un çok nadir dışına çıkıyorum. Akşamları arkadaşlarla sohbet etmek bu sıkıntılı günlerde beni rahatlıyor. Tabii siyasi muhabbetlere girilmediği sürece. İşte bu anlarda çok sıkılıyor, yapacak bir şeyler arıyorum. Hiç bir zaman telefonda oyun oynayarak veya sosyal bir platformda ciddi bir zaman geçiremediğimden diğer sıkılan arkadaşlar gibi bu tür eylemlere de yönelme şansım olmuyor. En nihayetinde çerezlik e-kitaplarla bu soruna çözüm getirmek istedim. İnternet'te bulduğum ve sesli, kalabalık ortamlarda okuyabileceğimi düşündüğüm bir kitaptı Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve nitekim de öyle oldu.

Kitabın dili oldukça sade ve anlaşılır. Çok fazla uzun cümleler ve komplike kelimeler içermediğinden, kitabı okuyan birey benim gibi sesli ortamlarda da çok rahat okuyabilir. Kitabın başlarında kitabı yazarın, neden yazmış olabileceği ile ilgili çok düşündüm keza yetişkin bir birey olarak kurgu dikkatimi çekmedi ancak ilerledikçe kurgudan daha ziyade yazarın verdiği mesajlar ve ufuk açıcı olayları hoşuma da gitmedi değil.

Kitabı bir sıfatla nitelendirmek isteseydim eğer seçeceğim kelime kesinlikle "tatlı" olurdu. Hem içerik olarak ana maddemiz çikolata olmasından hem de yazarın samimi tavrından dolayı tatlı bir kitaptı benim için ve tarz olarak şimdiye kadar okuduğum kitaplardan oldukça farklıydı. Ben ise her daim farklılıkları seven biri olduğumdan hoşuma gitti diyebilirim. Çerezlik bir kitaptır ve okumak isteyen herkese rahatlıkla öneririm.

Aysel 
 30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okurken küçük erkek kardeşim ben filmini seyrettim, demek ki, kitabı da biliyorum dedi. Sırf bunun için bana 1000 kitap hesabı aç diye tutturdu :)) Tabii ki, açmadım :)) Bu kitabı okurken yaşadığım komik olaydı. :)

Kitap 8-9 yaş çocuklar için yazılmış olmasına bakmayarak çok değerli, anlamlı kitap. Çocukken okurken güzel de bence büyükler de çocukları için okursa güzel olur.
Sınav dönemimde kitabı okuyayım diye çalışmamı aksatmıştım :)) Bu da dezavantajı. :)

* Efsanevi çikolata fabrikasının sahibi Willy Wonka, çikolatalarının içine birkaç bilet yerleştirir. Bu bileti bulanlar hayallerimizi zorlayan çikolata fabrikasını gezmeye hak kazanacaklardır.
Hali ile tahmin ettiğiniz gibi biletlerden birini kitabımızın baş kahramanı kazanır.
Diğer-şimarık, şişman, televizyon bağımlısı çocuklar ile birlikte fabrikanın kapısı yüzlerine açılır.
Yazar, çocukların üzerinden biz büyüklere de vurgu yapmış. Çocuk yetiştirmekten tutun da çocukların küçücük kalbinde oluşabilecek bir kirli nokta yüzünden nasıl suçlu olduğumuzu yüzümüze çarpıyor.

* Sonu kitabın isminin yüzünden belli olsa da okumak için sakın geç kalmayın.

Velhasıl, sırf çocuk kitabı diye okumağı ertelemeyin sakın. Bir çocuk kitabı olabilir ama bazı yetişkinler için yazılan kitaplardan çok şey katmıştır bana.

Not: Ha unutmadan. Vedat beyin de dediği gibi: okurken yanınızdan çikolatanızı eksik etmeyin sakın. *_*

Bekir İstanbul 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok farklı, çok eğlenceli, çok şaşırtıcı, çok sürükleyici, çok tatlı bir kitap. Çocuk kitabı gibi düşünmeyin, büyük bir zevkle okuyacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bir başlayınca elinizden bırakamayacağız bir kitap. Ben yirmi dört saat içinde bitirdim.

Kitabı orijinal dilinde yani İngilizce olarak okudum. Dili gayet anlaşılır. İngilizcesini geliştirmek isteyen arkadaşlara kitabı İngilizcesinden okumalarını tavsiye ederim.

Kitabın orijinal adı "Charlie and Chocolate Factory" Yani "Charlie ve Çikolata Fabrikası" ki kitabın içeriğine çok daha uygun. Neden "Charlie'nin Çikolata Fabrikası" diye çevirmeler!? Çok büyük bir SPOİLER olmuş...

Mutlaka okuyun ve Willy Wonka'nın renkli, şaşırtıcı, tatlı fabrikasını Charlie ve diğer çocuklarla birlikte gezin. Çok eğleneceğinizi düşünüyorum.

Sinem Atılgan 
30 Haz 2015 · Beğendi · 9/10 puan

Küçükken kitabın bitimine kadar dayanamayıp filmini izlemiştim sonra bir de ben artık kitabın sonunu biliyorum deyip ağlamıştım.Gerçekten çok harika bir kitap kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Yaren Sıla Koç 
10 Şub 18:56 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Yıllar önce okuduğum ve o zamana göre çok çok beğendiğim bir kitaptı. Ne kadar çocuk kategorisinde yer alsa da yetişkinlerin de okuyabileceği bir kitap :")

Mensure Novruzova 
 19 Nis 13:08 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uşaq olarkən kim heç bitməyən şokoladı olsun arzulamayıb?
Şansın az olması heç vaxt əldə etməyəcəyin anlamına gəlmir. Bunu da bizə Çarli göstərir. Heç inanmadığı, lakin arzuladığlna nail olmaq…
Bir şokolad ala bilməyən birinin ömrü boyu yeyə biləcək şokolad əldə etməsi qədər şanslı olmanız arzusu ilə :))

Merve Akpınar 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eminim herkes ya kitabını okumuştur ya da filmini seyretmiştir o yüzden rahatça detaylı yorum yapmak istiyorum. Eğer okumadıysanız veya izlemediyseniz lütfen yorumumu okumayın.

Bir kitap düşünün alttan alta çocuklara söz dinlemeyi, uslu olmayı gösteriyor.
Tabi ki bu bir çocuk kitabı bu nedenle anlatımında oldukça fazla betimleme ve resimler mevcut. Başta kitaptaki karakterleri ve resimlerini gösteriyor bize yazar. Ardından ise ana karakterimiz Charlie'nin ailesini ve yaşamını seyrediyoruz. Kitap üçüncü tekil şahısın ağzından anlatıyor bize hikayeyi. Charlie Bucket günde üç öğün yemeği kıt kanaat bulan gerçekten fakir ve kalabalık bir ailenin çocuğu. Anneanne, babaanne ve dedeleri ile beraber tam yedi kişi iki göz odalı bir evde yaşıyorlar ve üstelik sadece bir yatakları var düşünün! Kitabın tamamını anlatmak değil niyetim ama yazarın bize fakir bir çocuğun ne kadar tok gözlü olabileceğini göstermesi çok hoşuma gitti. ( aç gözlünün zıttı olarak tok gözlü tabiri kullandım. )
Neyse efendim Charlie, çiklet delisi kız, şımarık kız, şişman çocuk ve televizyon delisi çocuk bu beş altın biletin sahibi oluyorlar ve fabrikayı gezmeye hak kazanıyorlar.
Sırayla aç gözlülükleri, şımarıklıkları ve söz dinlememeleri yüzünden dört çocuk eleniyor hatta kendilerini eliyor diyebiliriz.
Geriye yalnızca Charlie Bucket kalıyor. Hiçbir şeye izinsiz dokunmayan, söz dinleyen, uslu çocuk, fabrikanın gelecekteki sahibi olmaya hak kazanıyor düşünün!
Bu kitabın devam kitabı olan "Charlie'nin Büyük Cam Asansörü" kitabını da aldım ve mutlaka okuyup ona da yorumumu gireceğim ama şimdiden az çok Charlie Bucket'ın ne kadar iyi şeyler yapacağını hayal edebiliyorum.
Bu kitabı çocuklarınıza mutlaka okuyun ve okutun. Karakterlerine çok iyi etkilerinin olacağına eminim.

mustafa tamer akder 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitabı çok değer verdiğim Burcu abla'nın 1 yaşına 2 gün sonra girecek ilk çocuğuna ilk kitap hediyesini etmek için aldığım. Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda kitabını okuduktan sonra büyüklerin verdiği kirliliği temizlemek için açıp okuduğum ve iyiki de öyle yapmışım dediğim eğlenceli bir kitap keşke 8-9 yaşında okusaymışım diye içimden geçirdiğim çocukken kesin okunması büyüklerinde kafa dağıtmak için okuyabileceği güzel bir kitap

H. Zeliha 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uuu... Kocaman bir çikolata fabrikası mı? Bayılırım! "Keşke kocaman bir çikolata fabrikasına gidebilseydik" diyeceğiniz harika bir kitap. Okurken eğlenecek, güleceksiniz ve kimi yerde de kendi hayatınıza pay çıkaracağınız dersler edineceksiniz.

4 /

Kitaptan 12 Alıntı

Aysel 
31 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

'Eğer televizyonu kaldıracak olursak,
Sonra nelerle oyalayacağız
Sevgili çocuklarımızı? Lütfen açıklayınız!' Yanıt
vereceğiz size bir soruyla,
'Eskiden ne yapıyordu insanlar çocuklarıyla?
Nasıl mutlu oluyorlardı günlerce
Bu canavar keşfedilmeden önce?'
Unuttunuz mu? Bilmiyor musunuz?
Çok hızlı ve yavaş söylüyoruz:
OKURLARDI... HER ZAMAN!
OKURLARDI... DURMADAN!
İnsan ne kadar okursa
Doyamaz o kadar kitaba!
İnsan hayatının yarısı
Hiç düşünmeden kitap okumaya ayrılmalı!

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
Vedat Geçit 
24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

- Sizler biraz kısasınız.
+ Şey evet biz çocuğuz.
- Bu bir bahane değil, asla sizin kadar kısa olmadım.
+ Bir zamanlar öyleydin.
- Hayır değildim, neden mi ? Çünkü ben her zaman kafamın üstüne bir şapka koyardım. Şu minik kısa kollarınıza bakın, hiç bir yere uzanamazsınız..

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl

Rica ediyoruz, yalvarıyoruz hepinize, lütfen
Evinize gider gitmez atın televizyonunuzu pencereden, televizyonun boşalan yerine,
Hemen koyuverin bir kütüphane,
Sonra dolsun o güzelim kitaplar raflara,
Girmesin bir daha o kötü görüntü odalara.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl (Sayfa 61 - çev. Makbel Oytay, Can Yayınları, 2001)Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl (Sayfa 61 - çev. Makbel Oytay, Can Yayınları, 2001)
Selin 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eve gidince atın televizyonu pencereden!
Evde televizyondan boşalan yere
Güzel bir kitaplık kurun bir an önce.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl (Sayfa 187)Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl (Sayfa 187)
Aysel 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ama büyüklerin bildikleri başka bir şey daha vardı; o da her ne kadar küçük bir olasılık da olsa şansın var olmasıydı."

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
Aysel 
31 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Gözünü hiç paradan ayırmadan soğuktan titreyen parmaklarının arasında sımsıkı tuttu. Elinde tuttuğu paranın o anda onun için bir tek anlamı vardı: YEMEK. "

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
RABİA YERLİ 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ağızda menekşe tadı bırakan lokumlar, emdikçe on saniyede bir renk değiştiren nefis karamelalar, iki dudağının arasına koyduğun anda eriyiveren minicik şekerler de yapar Bay Willy Wonka. Tadını hiç yitirmeyen çikletler, koskocaman şişirdikten sonra iğneyle patlatıp ağzına atabileceğin şeker balonları hazırla. Bir de kimselerin bilmediği yöntemle, siyah benekli gök mavisi kuş yumurtaları yapar; bunlardan birini ağzına attın mı yavaş yavaş küçülür, küçülür, bir de bakarsın dilinin ucunda minicik, pembecik bir yavru kuş kalmış."

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl (Sayfa 23)Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl (Sayfa 23)
Mensure Novruzova 
14 Nis 20:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sana bir başka gerçek daha söyleyeceğim,» dedi Büyükbaba Joe ve Charlie'ye doğru eğildi, sanki
bir sırrı açıklıyormuş gibi sesini alçalttı. «Hiç kimse... asla... dışarı... çıkmadı!»
«Nereden?» diye sordu Charlie.
«Ve... hiç kimse... asla... içeri... girmedi!»
«Nereye?» diye bağırdı Charlie.
«Wonka'nın fabrikasına, tabii ki!»

Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald DahlCharlie'nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Charlie’ye “Lolita” Makyajı
Charlie’ye “Lolita” Makyajı Dünyanın en sevilen ve en çok okunan çocuk kitaplarından Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın Penguin Yayınları’ndan çıkan yeni basımının kapağı şaşırttı.