Dünyanın Merkezine Seyahat

8,5/10  (197 Oy) · 
1.056 okunma  · 
142 beğeni  · 
4.757 gösterim
Hamburg'un eski mahallesindeki küçük bir evde, genç ve çekingen Axel, amcası jeolog ve madenbilimci Profesör Lidenbrock'la birlikte çalışmaktadır. Delikanlı, bu sabırsız ve öfkeli profesörün yanında yaşayan güzel bir Estonyalı kıza, Graüben'e aşıktır. Bir gün profesör, eski bir elyazmasının içinde bir şifre bulur ve hayatları o andan itibaren altüst olur. Onaltıncı yüzyılın ünlü İzlandalı bilgini Arne Saknussemm, bu şifrede, İzlanda'daki sönmüş yanardağ Sneffels'in kraterinden Dünya'nın merkezine indiğini açıklamaktadır! Profesör Lidenbrock büyük bir heyecana kapılır ve yeğeni Axel'le birlikte İzlanda'ya gider. Sakin ve soğukkanlı rehberleri Hans'ın eşliğinde, yanardağın gizemli derinliklerine inerler... Yerin altında, sürprizlerle dolu bir yolculuk onları beklemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9789758607129
 • Orijinal Adı:
  Voyage Au Centre De La Terre
 • Çeviri:
  Mehveş Omay
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaren 
23 Oca 16:49 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Benim elimdeki kitap yine eski kitaptı. 1978 yılında basılmış. Tabi ki yine basım hataları vardı. Fakat canı sağolsun. :))
Bu kitabı okurken bir eşit ağırlıkçı olarak coğrafi terimler ilgimi çekti. O kadar fazla yoktu ama vardı yine de. Bu kitabı sevdim. Bilmediğim olaylar sebebiyle (doğa olayları) sıkılacağımı düşünmüştüm ama hiç öyle olmadı. Kitaba başlamadan çocuk kitabı diye düşündüğüm zamanlar da oldu. Ama çok güzel cümleler vardı. Daha doğrusu cümlelerim içindeki fikirleri sevdim. Özellikle profesörü çok sevdim. Ne olursa olsun hiç vazgeçmedi. Sürekli kendine inandı. Kendisine olan inancını çok sevdim. Keşke onun gibi bilgili olsam dedim. En sevdiğim karakterdi. Profesörün cümleleri dikkatle okunmalı.

Muhammed A. 
18 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabi ortaokul 1 de okumustum. Kitaplara sevgimin baslangici buydu muhtemelen. Zira hala her an 2 kitabin okudugum basimini gozlerim arar durur. Biri ilkokul 2 de okudugum 7 ciltlik enfes resimli harika bir baskisi olan cok guzel resimleri olan Sinbadin maceralari, digeri de bu. Kucucuk halimle kitabin icindeki sifreli dile hayran hayran bakisimi hala hatirliyorum. Kitabi kutuphaneden almistim vermeden fotokopisini bile cekmistim o sayfalarin :)

Zikzik 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

kitap harika. 3 yakın kişi yanardağa girip bir yolculuğa başlarlar. bazı tehlikeler altında kalırlar. ancak uzun bir yolculuktan sonra hayatlarına daha mutlu bir şekilde devam ederler.macera severler için muhteşem bir kitap okumalarını mutlaka tavsiye ediyorum.

Mustafa Aydın 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanı alıp her anında dahada içine çeken müthiş bir kurgu. Başından sonuna ''saçma'' denilecek şeyleri bilim çerçevesinden ele alması da olaya ayrı bir güzellik katmış

MerveG 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğumda hayranlıkla okuduğum ve birkaç kez tekrarladığım klasik

Serdar Poirot 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Meşhur yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Axel dayısı Otto Lidenbrock ile yaşamaktadır ve ikisi de uzman jeologdur. Bir gün Otto elinde bir kitapla çıkagelir. Eski İzlandaca ile yazılmıştır ve kurcalarken bir kağıt düşer. Şifreli bir metindir ve zamanın ünlü simyacılarından biri yazmıştır. Şifreyi tesadüf eseri Axel çözer ama dayısının nasıl bir insan olduğunu bildiği için söylemeyecektir. Ancak söylemek zorunda kalır. Bu simyacı dünyanın merkezine seyahat etmiştir ve nasıl edileceğini tarif etmektedir. Otto ve Axel bu yolculuğu yapacaktır. Otto'nun kızı ile nişanlı olan Axel yolculuğu rehberleri Hans ile katılır ama acaba sağ salim dünyaya dönebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Ahmet Samsa 
 21 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Okuduğum ilk Jules Verne romanı. Akıcı bir macera, sürükleyiciliği ve kısalığı ile bir çırpıda biten kitaplardan. Fakat ne kadar önerebilirim; bilmiyorum. Benim için çok etkileyici bir hikaye ve anlatım değildi. Örneğin alıntı yapacak kadar beni etkileyecek bir cümle bulamadım. Çeviriden dolayı da olabilir. Yine de bir Jules Verne daha okuyacağım.

Okurken aklıma hep Celal Şengör Hoca geldi. Sanıyorum o da Jules Verne'in bu eserini çok severdi. Jeolog; idealist biraz da çılgın bir adam. Yeğeni ise bilimle içli dışlı olması sebebiyle her ihtimali hesaplıyor bundan dolayı da korkuyor. Başarılı, heyecanlı bir Jules Verne kitabı daha. Yine bilmediğimiz birçok şeyi öğrendik. ^^

Bengisu AKDOĞAN 
26 Şub 13:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap gerçekten çok güzel. Üç kişinin yaşadıklarını anlatıyor. Tabi bunlar bir yanardağın içerisinde oluyor. Bu kitabın her şeyini çok sevdim. Okumanızı tavsiye ederim.

Atilla Korkusuz 
18 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın bazı yerlerde yaptığı yazım yanlışları ve bazı sözlerini beğenmediğim dışında sürükleyici güzel bir kitap bunlar dışında güzel bir kitap

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Yaren 
21 Oca 14:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Su buluyoruz
Fakat acı çekmek insanın her dili anlamasını sağlıyordu galiba.

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 83 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 83 - Garanti matbaacılık)
Yaren 
23 Oca 16:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tatsız bir şaka
Yüzüme baktı. "Dönüş yolculuğu mu? Yani hedefe varmadan sen dönüşümüzü düşünmeye mi başladın?

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 148 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 148 - Garanti matbaacılık)
Yaren 
23 Oca 17:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yukarıya çıkış
Ama bilim adamı daima bir bilim adamıdır. Tabii sakinliğini sürdürmesi şartıyla.

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 176 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 176 - Garanti matbaacılık)
Yaren 
20 Oca 00:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Fakat amcam için bir kitap dünyada tek veya hiç olmazsa okunamaz bir şeyse değer taşırdı.

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 11 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 11 - Garanti matbaacılık)
Yaren 
21 Oca 14:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tek Başıma
Dıştaki cisimlerin beyni çok etkilediği bilinen bir şeydi. Örneğin dört duvar arasına kapatılıp tek başlarına kalan bir kimse fikirlerle sözleri birbirine bağlama gücünü kaybedersin. Hücreye kapatılan mahkumlardan çoğu düşüncelerini belirrtmemekten aptallaşır ve hatta çıldırırlardı..

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 96 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 96 - Garanti matbaacılık)
Yaren 
23 Oca 16:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir engelle karşılaşıyoruz
Her şeyi unuttum. Yolculuğun ve dönüşün tehlikelerini de. Başkasının başardığı bir şeyi ben de yapabilirdim. İnsan üstü olmayan her şeyi ben de başarırdım.

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 164 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 164 - Garanti matbaacılık)
Yaren 
23 Oca 17:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yukarıya çıkış
"evet. Buna inanıyorum. Bu kalbim çarpmaya devam ettiği sürece, iradesi olan bir yaratığın umutsuzluğa kapılmaması gerektiğine inanacağım."

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 175 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 175 - Garanti matbaacılık)
Yaren 
23 Oca 16:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir insanın kafa tası
Kitaplara düşkün birinin eski Romalılar tarafından yakılan ve bir mucize sonucu yine ortaya çıkan eşsiz İskenderiye Kütüphanesiyle karşılaştığını düşünün bir an. İşte amcam bu haldeydi.

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 157 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 157 - Garanti matbaacılık)
Yaren 
20 Oca 00:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Amcam, Alman düşünürlerin "öznel" diye tanımladıkları şekilde ders vermekteydi. Yani bu dersler başkalarını değil sadece kendisini ilgilendiriyordu. O bencil bir bilim adamıydı.
...
Dili akıcı değildi. Bu da ders veren birinde bir kusur sayılırdı.

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 8 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 8 - Garanti matbaacılık)
Yaren 
20 Oca 00:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Rehberimizle amcam birbirlerinden tamamıyla farklıydılar ama çok iyi anlaşıyorlardı. İkisi de koşulları düşünmüyorlardı. Biri teklif edileni kabule hazırdı. Diğeri de isteneni vermeye razıydı. Bu kadar kolay bir anlaşma olamazdı.

Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 46 - Garanti matbaacılık)Dünyanın Merkezine Seyahat, Jules Verne (Sayfa 46 - Garanti matbaacılık)