1000Kitap Logosu
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah 1. Cilt
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah 1. Cilt
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah 1. Cilt

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah 1. Cilt

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
1.730 Kişi
7,6bin
Okunma
1.575
Beğeni
37,9bin
Gösterim
384 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 53 dk.
Adı
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah 1. Cilt
Basım
Türkçe · Türkiye · İthaki Yayınları · 20 Kasım 2011 · Karton kapak · 9789758725021
Orijinal adı
Vingt Mille Lieues sous les mers
Diğer baskılar
Paris Doğabilimleri Müzesi'nden Profesör Aronnax, Amerika Donanma Bakanı'ndan bir mektup alır. Ticaret yollarını tehdit eden bir deniz canavarının yakalanması amacıyla düzenlenen bir sefere katılması istenmektedir. Uşağı ile birlikte gemiye binen profesör, altı ay süren yolculuk sonunda canavara ilişkin hiçbir veri elde edemez. Derken yaşadıkları deniz kazası sonucunda kendilerini bu devasa canavarın sırtında bulurlar. Profesör Aronnax, uşağı Conseil ve zıpkıncı Ned Land'i okyanusun azgın sularından kurtaran, muhteşem denizaltısı Nautilus'la kendisine denizler altında bir dünya kuran Kaptan Nemo'dan başkası değildir. Belleklere kazınmış bir Jules Verne klasiği...
5 mağazanın 75 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,88
8.5
10 üzerinden
1.730 Puan · 192 İnceleme
Serkan Köken
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'ı inceledi.
532 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çocukluk yıllarından bu yana en sevdiğim yazarlardan, bilimkurgunun babalarından biri olan Jules Verne'in Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabını bugün sizlerle paylaşmak istedim. İlkokuldayken sadeleştirilmiş metinini okuduğumda beni en çok etkileyen, hayal dünyasına sürükleyen yegane kitaptır kendisi. Kısaca konusu; 1800'lü yıllarda gemi kazaları artınca bunun sebebini öğrenmek isteyen bir bilimadamı, yardımcısı, deniz biyoloğu, zıpkın ustasından oluşan bir mürettebat hiç beklenmedik esrarengiz denizaltı ve onun kaptanı Nemo ile karşılaşır... Kaptan Nemo'nun efsanevi denizaltısı Nautilus ile okyanusları fersah fersah aşındırırken şahit olduğumuz gizemler, okyanus dibindeki canlılar, deniz biyolojisi, esrarengiz hazineler... Her sayfayı çevirdiğimde sanki bir film veya belgesel izliyorumuş gibi hissettirmişti. Bundan tam 150 yıl önce böyle bir hayal gücüyle yazıldığı için saygıyı sonuna kadar hakeden bir yapıt. Kıtalar arası suyun altındaki ekosistemde tüm o keşfedilmeyi bekleyen canlılar birlikte yolculuk yaparken Kaptan Nemo'nun eşsiz sohbeti hiç bitmesin istiyorsunuz. Okudukça sizde "Artık bende Kaptan Nemo'nun konuklarından biriyim" hissi veriyor. Hala okumayanlar için bu kült eser sizi okyanusun derinliklerini devasa denizaltı Nautilus ile keşfetmeye çağırıyor!
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
kovulan adam
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'ı inceledi.
532 syf.
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Modern Klasikler #141
Jules Verne'in yaşadığı dönem içinde bu romanı değerlendirmem gerekseydi söyleyecek söz bulamazdım. Kurgu, hayalcilik ve bilgi birikimi ile çağdaşları arasında belki de en iyisi oydu. Şimdi ise bugünkü zamana göre kendime göre bir açıklama yapacağım. Tabii ki yıllar ilerledikçe teknoloji ve diğer ulaşım araçları gelişti. Romandaki denizaltının günümüzde bir benzeri yapılabilir diye düşünüyorum. Bu dayanağımı savunmak için belli bir araştırma yapmadım. Fakat bana öyle geliyor. Bu teknoloji ile Kaptan Nemo'nun buluşlarının bir çoğuna ulaşılabilir. Kitapta sevemediğim şeyler; okyanuslardaki deniz canlılarının ayrıntı anlatılması ve sanırım latince isimlerinin kullanılması beni çok zorladı. Bir de kitaba başlarken ki heyecanımı kitabın ortalarına doğru kaybettim. Akıcılık olarak, akıcı diyemeyeceğim bir anlatım vardı. Tüm bunlar birleşince kısa versiyonunu okumak daha zevkli bir okuma sağlayabilir. Ben umduğumu bulamadım.
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Abdulkadir Kaplan
Denizler Altında 20.000 Fersah'ı inceledi.
690 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Jules Verne, Denizler Altında 20 Bin Fersah İlkokul hayatımın en kral kitabı, Denizler Altında 20 Bin Fersah. Tüm ilkokul hayatımda, sadece 1. Sınıf hariç, her yıl en az 2 defa tekrar tekrar okuduğum o kitap. Kaptan Nemo’nun kendi yaptığı o esrarlı ve olağanüstü özelliklere sahip denizaltısı, Nautilus. Denizin altında iken açılan bir pencere ve oradan denizi seyrediyor olmaları… Yüksek basınçlara dayanıklı, başka hiç bir geminin asla tahammül edemeyeceği şartlara dayanabilen olağanüstü bir gemi. Kendine göre yaptığı çok özel bir gemi… O kitaba olan bağlılığımı bugün bu yaşımda ben ancak bir aşk olarak tanımlayabilirim. Sadeleştirilmiş baskıları, orijinal baskıları. Hepsini, sırasını değiştire değiştire okuyordum. Arzın merkezine seyahat, Aya Yolculuk, Denizde mahsur kalan 10 arkadaş… Yaşamak için, hiç bir şeyin olmadığı bir adada yaşayabilmek için mutlaka çözüm bulmak zorunda kalan çocuklar, insanlar… Antik çağları anlatan resimli atlaslar… 80 günde devri alem… *** "ERP-Veri Toplama, Analizler ve Değerlendirmeler" isimli bu yazıda konu edinmiş ve bu kitap ile olan ilgimi anlatmıştım. Yazının tümünü okumak isterseniz aşağıda bağlantı adresini veriyorum: linkedin.com/posts/abdulkadir-ka...
Denizler Altında 20.000 Fersah
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Əlisabir Qəniyev
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah 1. Cilt'i inceledi.
384 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
İYİRMİ MİN LYE SU ALTINDA
Jül Vern-ni bu güzel fantastik kitapını 6 güne bitirdim. Diye bilirimki fantastik, deniz aşıkları ve deniz hayvanları hakkında kiatplar seviyorsanız okuya bilirsiniz. Azerbaycan dilinde çevirildiyine göre bu kitapın adı "İyirmi Min Lye Su Altında" oluyor. Kitabın içindeki karakterler: professor, professorun yardımçısı, kanadalı ve kapitan nemo oluyor. Bu karakterlerden hangisini sevdim diyersek kapitan nemonu diyerdim. Çünki: kapitan nemonun soyuq qanlılığı ve cesaretini çok sevdim. Kitapın bazı yerleri o kadar heyacanlı oluyorki kitapdan insan ayrıla bilmiyor. Benim incelemem bu kadar görüşenedek.
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah 1. Cilt
OKUYACAKLARIMA EKLE
13