Sezgi'nin Kapak Resmi
Sezgi, bir alıntı ekledi.
 02 Mar 23:54 · İnceledi

''O gün, beni terliğiyle dövmüştü. Yüzüm, bedenim çürük içinde kalmıştı. Evi terk edip amcamın evine gittim. Oysa amcam bütün kocaların karılarını dövdüğünü söyledi. Amcama kendisi gibi saygıdeğer bir şeyhin, dini bütün bir adamın karısını dövme alışkanlığında olamayacağını hatırlattım. Yengem, asıl ulemaların karılarını dövdüğü karşılığını verdi. Din kuralları böyle bir cezaya izin veriyordu. Dini bütün bir kadın kocasından yakınmamalıydı. Kadının görevi, kocasına sorgusuz sualsiz itaat etmekti.''

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-SaadaviSıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi
Sezgi, bir alıntı ekledi.
02 Mar 23:52 · İnceledi

''Bu millete küfretmekte, aşağılamakta, hele hele soymakta haklısınız. Millette o bilinç olsaydı, sizin gibilerin işini çoktan bitirirdi. Bir millet ki kaderi rezillerin elinde.''

Hacı Aga, Sadık HidayetHacı Aga, Sadık Hidayet
Sezgi, bir alıntı ekledi.
02 Mar 23:50 · İnceledi

''Hata etmeyin. Namazı, orucu nasıl doğru eda edeceklerini anlatmanızı istemiyoruz. Aksine, din adına eski töreleri yaygınlaştırmanızı istiyoruz. Bizim, göğüslerine zincir vuran, bıçakla dilim dilim dilimleyen, çabuk inanır, mutaassıp insanlara ihtiyacımız var, dindar Müslümanlara değil. Öyle bir şey yapmalı ki çiftçisi, köylüsü kendisini bana, sana muhtaç görmeli, minnet borcu olmalı. Maksadımıza ulaşabilmek için onlar hasta, cahil, kör ve sağır kalmalı; kendi hakkını bizden di-lenmeli. Bu mesafe korunmalı; yoksa bütün millet Munâdilhak gibi dini bozuk olur. Bana kazık atan General Allahverdi'yi Munâdilhak gibilerine tercih ederim. Çünkü bizdendir ve ortak çıkarlarımız var. Ama unutmayın ki görünüşte halka karşı şefkatli olmak, halk için üzülmek gerek. Çünkü bugün moda oldu. Ama perde arkasında canlarına okumalıyız. Moda olan bazı laflar var; bunlar bizim silahımız. Mesela bugün "İlim, maarif harap vaziyette" demeliyiz. Rıza Şah da aynı şeyi söylerdi. Acaba halkın yararına çalıştı mı? Uygulamada engel olmalı, işi bozmalıyız. Biliyor musunuz, bizim daha çok dilenciye ihtiyacımız var; dilencinin de bize. Sadaka vermeli, yardım toplamalı, üzüntü duymalıyız ki hem gösteriş yapmış oluruz, hem vicdanımız rahatlar. Yoksa sokaktaki köpekle dilenci benim gözümde birdir. Her halükârda omuzlarımızda büyük sorumluluk var. Böyle bir günde onları kendi haline bırakmamalıyız. Bu yüzden milletvekilliği düşüncesine kapıldım. Bana uygun mu? Hayır... Daha iyi dizginlemek için.. of..offf''

Hacı Aga, Sadık HidayetHacı Aga, Sadık Hidayet
Sezgi tekrar paylaştı. 28 Şub 19:30
R.T, bir alıntı ekledi.
28 Şub 19:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Biz Avrupalı falan değiliz. Buz gibi Asyalıyız ve hepsinden üstün olarak da Türk’üz… Anladın mı monşer? Avrupalı olmak meziyet olmadığı gibi, Asyalı olmak da kusur değildir. Unutma ki Arnavut Avrupalı fakat Japon Asyalıdır.''

Çanakkale'ye Yürüyüş - Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi, Hüseyin Nihal Atsız (İrfan Yayıncılık)Çanakkale'ye Yürüyüş - Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi, Hüseyin Nihal Atsız (İrfan Yayıncılık)
Sezgi tekrar paylaştı. 28 Şub 19:30
R.T, bir alıntı ekledi.
28 Şub 19:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Barışçılığı ilan eden devletler sahiden mi barışçıdırlar? Onun için mi hala boş adaları işgal ediyor ve harıl harıl silahlanıyorlar? Hey gidi insaniyetperverlik hey! Senin uğruna Hindistan inliyor. Senin uğruna Şimali Afrika'da katliam var... Senin için Amerika'da zenciler yakılıyor... Ve, hey!.. Senin için, kızıl cennete varmak için Türkistan'da, Azerbaycan'da, Kırım'da Ural civarında Türkler açlıktan kırdırılıyor değil mi?"

Çanakkale'ye Yürüyüş - Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi, Hüseyin Nihal Atsız (İrfan Yayıncılık)Çanakkale'ye Yürüyüş - Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi, Hüseyin Nihal Atsız (İrfan Yayıncılık)
Sezgi tekrar paylaştı. 28 Şub 19:30
R.T, bir alıntı ekledi.
28 Şub 19:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Çanakkale hey! İtalyanlar da kancıkça Trablusgarp'a saldırdıkları zaman yine seni zorlamışlardı. Fakat senden zorla geçmenin imkanı var mı?"

Çanakkale'ye Yürüyüş - Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi, Hüseyin Nihal Atsız (İrfan Yayıncılık)Çanakkale'ye Yürüyüş - Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi, Hüseyin Nihal Atsız (İrfan Yayıncılık)

Neval El Saddavi'yi Petrol Diyarında Aşk ile tanıdım ve o kitaptan nefret etmiştim hiç okuyamamıştım. Tabii aradan epey zaman geçti ve Sıfır Noktasındaki Kadın'ı okudum. Tamamen konusunun bir idam mahkumunu anlatmasından etkilenerek başladım okumaya. Gerçekten kaliteli eleştirilerle, toplum gerçekleriyle dolu bir kitap. Firdevs'in her duygusuz adımında içim ezildi, her karşılaştığı erkekten en az onun kadar nefret ettim ve şöyle bir düşününce kaç tane Firdevs bugün özgür ve onurlu bir yaşam sürme mücadelesi veriyordur? Aileden başlayan aksaklıkların bütün hayatını mahvetmesi aslında hem Freudvari bir tespit (ki yazarımız psikiyatrist) hem de Arap toplumlarında kadının konumunun daha küçüklükten belirlenmesine bir sitem. Yazarın kendisi de bu anlatılanlardan inanılmaz etkilenmiş bunu önsözde belirtiyor zaten ama kendisinin de verdiği mücadeleye hayran kaldım.

Sadık Hidayet kitaplarını böylece tamamlıyorum. Hacı Ağa diğer kitaplarından çok daha iyi diyemem ama konusu çok tanıdık ve sizi kendine bağlayacak kadar da etkili. Hacı Ağa, toplumda sayılan sevilen bir insan, oldukça da varlıklı siyasette etkin bunların yanında bir de cimri, üçkağıtçı, kadın haklarına zerre saygı duymayan, sanattan ve bilimden nasibini almamış birisidir. Bu adam İran siyasetine yön veren insanlarla oturup kalkar. Hacı Ağa o kadar tanıdık o kadar aşina olduğumuz bir karakter ki Sadık Hidayet müneccim miydi diye düşünmüyor değilim. Bizim toplumuzda Hacı Ağa gibileriyle dolu. Hikayeyi okurken televizyonda tartışma programı izliyormuş gibi hissedebilirsiniz. ^^

Sadık Hidayet hayatının her yönüyle ilginç bir insan. Vejetaryenliğin Yararları'nda ise ''neden et yeriz? Yemesek ne olur? Biz etçil miyiz otçul muyuz?'' gibi sorulara yanıt vermiş. Kitap güzel tabii ki tezini heyecanla savunuyor ama tökezlediği birkaç yer var. Mesela İslami düşünürlerin et yememeyi savunması neden normal karşılanmış Hidayet tarafından? Bu çok ilginç kurban bayramı gibi bir ibadete sahibiz. Diğer yandan dünyanın her yerinde kurban törenleri yapılıyor bu sadece bize özgü değil ama bizim vejetaryenliği buradan savunmamız da pek mümkün görünmüyor. ^^ Genel hatlarıyla bilgilendirici bir kitap.

Alemdağ'da Bir Yılan kitabından sonra biraz sıkıldım bu kitapta. Bağlayışları çok kuvvetli bulamadım. Yine de özellikle genç kızın hali, tavrı vs bunları çok beğendim. ^^

Başka tiyatro eseri var mı bilmiyorum ama bu vasat (orta) düzeyde bir eserdi. Tiyatro eseri okumak istiyorsanız tercih edeceğiniz o kadar insan var ki! Ve bunların arasında Halil Cibran sonuncu falan olurdu.

Bir tane konu seçiyor ahlaki ya da topluma dayanan onun üzerine kısa bir şeyler yazıyor ve biz de bunu okuyoruz. Mükemmel :D Gerçekten bomboş buluyorum bu tarz şeyleri. Çünkü bugüne kadar türlü filozoflar, ilim insanları ya da edebiyatçılar bu konularda fikir belirttiler ve tabii böyle basitçe değildi. Onlardan biraz alıp, içine tasavvuf benzeri bir hale getirmek için Tanrı’yla alakalı bir şeyler serpiştirmek çok büyük etki yaratmıyor bende.

Doğrusunu söylemek gerekirse Ermiş’ten sonra yazarın hep bu tarz yazacağını aklıma getirmemiştim. Kim kendini tekrar etmek ister ki? Üsluptan bahsetmiyorum konu seçimleri, işlenişleri hep aynı. Dinle veya dine inananlarla ne türde bir sorunu var bilmiyorum ama Halil Cibran sürekli aynı şeyleri tekrar edip duran birisi. Ve bu baya sıkıcı.

Sezgi, Deli'yi inceledi.
10 Şub 03:10

Haberci’nin aynısı. Konu seçiyor onunla ilgili kısa bir şeyler yazıyor. Gerçekten o dönemde Halil Cibran’ı kim pohpohladıysa iyi yapmış bu işi. Yılmadan tekrar tekrar aynı şeyi yaptığına göre baya destek görmüş olmalı.

Konusu itibariyle güzel bir hikâye. Yine de basit yanları mevcut ve Halil Cibran ve adalet, iyilik, sevgi vs gibi kelimeleri yan yana görmekten kusacağım.