Adı:
Üç Silahşor
Baskı tarihi:
1 Mart 2021
Sayfa sayısı:
755
Format:
Ciltli
ISBN:
9789944886260
Orijinal adı:
Les Trois Mousquetaires
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Alexandre Dumas (père) (1802-1870): On dokuzuncu yüzyılda bütün Avrupa’yı saran siyasal ve sosyal çalkantılar içinde yaşamasına rağmen, daha çok 16. ve 17. yüzyılın tarihsel olaylarını konu alan üç yüzden fazla roman yazdı. Döneminin sevilen ve çok okunan romantik yazarları arasında yer aldı. Üç Silahşor, Monte Kristo Kontu, Demir Maske ve Siyah Lale en tanınmış eserlerindendir. Üç Silahşor iki yüzyıl sonra bile hâlâ keyifle okunan sürükleyici bir aşk ve macera romanıdır.
755 syf.
·16 günde·9/10 puan
Üç Silahşor
Sürekli bir heyecan söz konusu bir olaydan diğer bir olaya geçiyorsunuz. Kitabın tamamı bu şekilde ilerliyor diyebilirim. Bitmek bilmeyen bu heyacan ve merak duygusu okudukça sizi daha da içine çekiyor. Kitabı sevdiğim kadar sevmediğim yönleri de vardı. #Örneğin; Karakterlerin tümü Kraliçe de dahil olmak üzere ya evli birine aşıktı yada evli biriyle sevgiliydi. Silahşörler mert, yiğit, delikanlı, sözünün eri, güçlü kuvvetli dahası güvenilir karakterler olarak anlatılıyordu. Ama gel gör ki her birinin evli ve parasını yediği güzel bir sevgilisi vardı. :)) Bir diğer noktaysa silahşörler kendilerine tapar derecede sadık olan bir hizmetkâra görev veriliyorlar. Bu görevi canı pahasına yerine getireceğini bilmelerine rağmen her bir silahşör hiçte gerek yokken onu tek tek ölümle tehdit ediyor. Ancak bu kadar yersiz olabilirdi. :)) Bu da spoi olur mu bilmiyorum ama söylemeden edemeyeceğim. Bir kadını bir ordu zaptedemiyor desem yeri var.

Yinede ben bu kadar akıcı bir kitap görmedim. İnsanı inanılmaz sürüklüyor. O tuğla görüntüsü yanıltmasın bir çırpıda gidiyor. Kütüphanemde kesinlikle olmasını istediğim dedemin yıllar önce okumuş olduğu bir kitaptı. O nedenle çok başka duygularla ele aldığım bu kitap benim için çok ayrı, çok özel bir yere sahip. Alexandre Dumas
755 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Alexandre Dumas'ın Athos, Porthos ve Aramis isimli üç silahşör ile sonradan onlara katılan Dartanyan (D'Artagnan) isimli muhafızın kraliçe, kral ve kardinal arasındaki entrikalar arasında yaşadıkları maceraları anlatan romanı. Roman, dönemin sosyal ve sınıfsal ilişkileri ile ekonomik durumu ve politik hayatı hakkında fikir verici ipuçları içerir. Romanın adı neden dört silahşörler değil; çünkü Dartanyan bir hayli sonradan silahşör rütbesine nail oluyor, bu yüzden daha dakika bir gol bir kitabın isminde spoiler vermemek için olabilir. Aslında dört kişilerdir. Kitapta, ihtilalden hemen öncesindeki Fransa anlatılır. Eğer doğru düzgün bir çeviriden okursanız, o dönemin Paris'indeki gerginliği, alttan alta kaynayan bir halk hareketini, acımasız karanlık istibdat dönemini, birbirlerini ihbar eden komşuları, gecenin bir yarısı baskınla tutulup Bastille'e götürülen ve eşlerinin dahi bir daha haber alamadığı insanları okursunuz. Ellerinde taşlar ve sopalarla halkın daracık Paris sokaklarından akın akın neden çıkıp, tam teçhizatlı askerlerin üzerine yürüdüğünü, baskıcı aristokrasiye karşı acımasız hınçlarını çok daha iyi hissedersiniz. Silahşörler sadece bir ön hikayedir.
755 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum ikinci Alexandre Dumas kitabı. Monte Cristo Kontu’da çok etkilemişti beni. Doğruyu söylemek gerekirse üç silahşörden de bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. Bilirsiniz her yazarın bir kült eseri vardır ve Dumas’ın ki de Monte Cristo Kontu diye düşünmüştüm. Bu kitabı da okumayı bu sebeple ve belki de yedi yüz elli beş sayfa olması da okumamı bu kadar ötelememde ki etkendir. Bu arada yıllar önce filmini seyretmiş olmam da diğer bir etkendi. Ancak okuyunca anladım ki kendimi çok güzel bir kitaptan sırf ön yargılarımdan dolayı mahrum etmişim. Şeytanın dünyada vücut bulmuş hali Milayd, Athos, Porthos, Aramis ve Dartanyan’ın maceraları eminim sizi de etkisinde bırakacak.
755 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
"Birimiz hepimiz için ,hepimiz birimiz için" ne güzel bir dayanışma modelidir. Kütüphanede bulunmayı ve mutlaka okunması gerekenler listesinde olmayı hak eden bir kitap.
755 syf.
·7 günde·10/10 puan
Dumas benim hayran olarak okumaya devam ettiğim bir yazar. Her kitabıyla ona olan sevgim pekişmeye devam ediyor. Üçyüzden fazla roman yazmış bir insan Dumas. Muazzam bir rakam gerçekten. Umarım daha fazla eserine ulaşma imkanını buluruz.

Önceden okuduğum kitaplarına ek bu kitabıyla birlikte de Dumas’nın tarihi olaylar etrafına örülü bir hikaye kurduğunu ve bunun onun tarzı olduğunu söyleyebilirim sanırım.

Üç Silahşor de Monte Cristo Kontu gibi ne ara başlayıp ne ara bittiğini anlayamadığım bir roman oldu. Sayfa sayıları ile okuma hızı resmen ters orantılı oluyor Dumas’nın kitaplarında. İçerisindeki entrikalar, maceralar, aşklar, savaşlar kitabın bir an olsun durulmasına müsaade etmedi. Evet zaman zaman sıkıldığım, uzatıldığını düşündüğüm anlar da oldu ama genele baktığımda çok sevdim.

Çocukluğumuzdan beri isimlerine aşina olduğumuz muhteşem dörtlü; Athos, Porthos, Aramis ve d’Artagnan’ın maceralarını okumak için bu kadar geç kaldığıma hayıflanmadan edemiyorum. Ama olsun. Neticede okudum ve iyi ki okudum diyorum.

Yine de bir seçim yapacak olsam ilk göz ağrım Monte Cristo Kontu’nu seçerim. Yalan yok.
755 syf.
·Puan vermedi
Lise yıllarımda okumuş ve uzun süre etkisinden kurtulamamıştım. ''Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için. ''Cümlesi uzun süre aklımda kalmıştı. Daha sonra filmini de izledim. Çok güzel bir kitap.
755 syf.
·5 günde
İçerisinde Dostluk, Arkadaşlık, Sevgi, Saygı, Sadakat, Onur, Görev Bilinci, Doğruluk, Güvenilirlilik, Zeka vs vs tonlarca iyi duygular ve ödevlerin bulunmasının yanı sıra Kurnazlık ve de İhanet gibi kötü duygulara da fazlasıyla yer verilen, her bir sayfasında sizi bu duygu sellerinden birine kaptıran, coşkunluk derecesinde bir okuma heyecanı sunan bir sürükleyiciliğe sahip bu roman tek kelime ile muhteşem bir eser.

Özellikle okuyan okumayan herkesin illa ki hayatında en az bir kere telaffuz edildiğine şahit olduğu

"Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için"

sözünün, 755 sayfadan oluşan bir macera romanın ana konusu olduğu bu roman ; birbirlerine muazzam derecede güven ve sadakat hisleriyle donanmış Athos, Porthos, Aramis ve D'Artagnan isimlerine sahip, her biri bambaşka bir karaktere sahip ama hepsi de birbirine sahip olan bu 4 gencin başından geçen olaylar silsilesini muazzam bir akıcılıkla kaleme alındığı şahane bir eser.

Sayfaların nasıl aktığını bilmiyorum ve herkesin illa okuması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle karakter gelişimi yeni yeni oturmaya başlayan genç zihinlerin bir an önce tanışmasını ve gerçek dostluğun ne derece önemli olduğunun kavranmasına yardımcı olacağını düşünüyorum.

Kısacası önce siz okuyun sonra da başkalarına okutun efendim. Pişman olmayacaksınız. :)
755 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Alexandre Dumas, benim için çok önemli bir yazardır. Kitaplarını okurken sıkılmadığım, sayfalarını çevirmek için zaman yarattığım ender yazarlar arasındadır kendileri. “Üç Silahşörler” okuduğum ikinci kitabı. Hatta bir üçlemeymiş. Üçlemeymiş diyorum çünkü İş Bankası Kültür Yayınları devam kitaplarının telif hakkını almamış. Alfa Yayınları 2. Kitabın (Üç Şilahşörler – Yirmi Yıl Sonra) telif hakkını aldığı için basımını gerçekleştirmiş en kısa zamanda okumayı düşünüyorum.
Alexandre Dumas’ın bu eseri tarihi olaylara dayanmış olmakla beraber, bu tarihi olayları saptırarak ve hayal gücünün engin denizleriyle süsleyerek yazmıştır. “Üç Silahşörler”in tarihi olaylara değinen hayali ve kurmaca bir roman olduğunu söylemek daha doğru olur.  Dumas “Üç Silahşörler”‘i yazarken tarihi oldukça saptırdığı, olaylara fazlasıyla hayal gücünü kattığı söylentilerine şöyle bir cevap vermiştir:  “Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu.
Eser, Dumas’ın da en ünlü eseri olmuş, pek çok dile çevrilmiş, ilk yayımlandığı günden bu güne kadar pek çok ülkede defalarca kez basılmış, pek çok filme de konu olmuştur. Eser dünya klasikleri arasına girmiş, her zaman, en çok sevilen, en çok okunan, en çok baskı yapan eserler arasındaki yerini muhafaza etmiştir.  Binlerce kez film, çizgi film, vb... yan dallara uyarlaması yapılmış,  dünyada en çok tanınan eserler arasında yerini korumuştur.
Alexandre Dumas bambaşka bir yazardır. Çok büyük bir yazardır. Okunmalıdır. Okutulmalıdır.
798 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Üç ama aslında 4 silahşor. 1600 yıl Fransası. Aşk, entrika, kahramanlık, düello ve adalet. 792 sayfa ama o dönemde yayınevlerinin sayfa sayısına göre yazara ücret ödediği için bu kadar uzatıldığı söyleniyor. Kitap asla bir savaş kitabı değil. aklınızda iç içe geçmiş tuzaklar ve kahramanlarımızın mert duruşlarıyla bunlarda galip geldiğini göreceksiniz.
755 syf.
·8 günde·9/10 puan
Çok güzel bir kitap. Neden şimdiye kadar okumamışım? Her kese tavsiye edeceğim bundan sonra. Zor anlarda soğukkanlı, liderlik kavramları ortaya çıkan Athos karakterini daha çok beğendim. Milady sen ne cadıymışsın))
755 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Alexandre Dumas Üç silahşörler kitabında Dönemin Fransa'sinda gerçekleşen olayları akıcı bir üslupla okuyucu sunmuştur. Bence herkesin okumasını tavsiye ederim.
755 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Athos, Porthos, Aramis, D’Artagnan dostluklarıyla beni kendilerine hayran bırakan hiç unutamayacağım muhteşem dörtlü
Yedi gündür 755 sayfa arasında ne entrikalar, ne savaşlar,ne düellolar yaşadım bir bilseniz
Kitabın tarihi bir roman olması ve uzunluğu sizi korkutmasın Davşanı olmayan bir okur çok daha kısa sürede bitirebilir
Harika bir klasik daha bitirmenin mutluluğu ile kahvaltı yapmaya gideceğim şimdi Tabi Milady seni de unutamayacağım kötülükte üstüne tanımıyorum yoksa dur bakayım tanıyor muyum
Klasik okumayı çok seviyorum okumaya ilk başladığım yıllarda tadını aldığım bir yolculuk bu benim için O zamanlar yaşım itibariyle kısaltılmış metinlerini okuduğum kitapların şimdi tam metinlerini okumanın zevki çok ayrı
#okudumokuyun

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Silahşor
Baskı tarihi:
1 Mart 2021
Sayfa sayısı:
755
Format:
Ciltli
ISBN:
9789944886260
Orijinal adı:
Les Trois Mousquetaires
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Alexandre Dumas (père) (1802-1870): On dokuzuncu yüzyılda bütün Avrupa’yı saran siyasal ve sosyal çalkantılar içinde yaşamasına rağmen, daha çok 16. ve 17. yüzyılın tarihsel olaylarını konu alan üç yüzden fazla roman yazdı. Döneminin sevilen ve çok okunan romantik yazarları arasında yer aldı. Üç Silahşor, Monte Kristo Kontu, Demir Maske ve Siyah Lale en tanınmış eserlerindendir. Üç Silahşor iki yüzyıl sonra bile hâlâ keyifle okunan sürükleyici bir aşk ve macera romanıdır.

Kitabı okuyanlar 4.411 okur

  • Serhat Kınalı
  • Emre Can
  • tuna mğkafat
  • moonlight letter
  • Mustafa Eviz
  • Tolstoy
  • Emre Metin
  • Deniz Polat
  • selin
  • şeyma babacan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.3
13-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%30.7
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%15.9
45-54 Yaş
%9
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.5
Erkek
%40.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24 (247)
9
%18.2 (187)
8
%17.8 (183)
7
%8.5 (87)
6
%2.7 (28)
5
%1.9 (20)
4
%0.3 (3)
3
%0.2 (2)
2
%0.3 (3)
1
%0.4 (4)

Kitabın sıralamaları