Adı:
Üç Silahşör
Baskı tarihi:
9 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
755
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944886260
Orijinal adı:
Les Trois Mousquetaires
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Alexandre Dumas (père) (1802-1870): On dokuzuncu yüzyılda bütün Avrupa’yı saran siyasal ve sosyal çalkantılar içinde yaşamasına rağmen, daha çok 16. ve 17. yüzyılın tarihsel olaylarını konu alan üç yüzden fazla roman yazdı. Döneminin sevilen ve çok okunan romantik yazarları arasında yer aldı. Üç Silahşor, Monte Kristo Kontu, Demir Maske ve Siyah Lale en tanınmış eserlerindendir. Üç Silahşor iki yüzyıl sonra bile hâlâ keyifle okunan sürükleyici bir aşk ve macera romanıdır.
755 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Üç Silahşör
Sürekli bir heyecan söz konusu bir olaydan diğer bir olaya geçiyorsunuz. Kitabın tamamı bu şekilde ilerliyor diyebilirim. Bitmek bilmeyen bu heyacan ve merak duygusu okudukça sizi daha da içine çekiyor. Kitabı sevdiğim kadar sevmediğim yönleri de vardı. #Örneğin; Karakterlerin tümü Kraliçe de dahil olmak üzere ya evli birine aşıktı yada evli biriyle sevgiliydi. Silahşörler mert, yiğit, delikanlı, sözünün eri, güçlü kuvvetli dahası güvenilir karakterler olarak anlatılıyordu. Ama gel gör ki her birinin evli ve parasını yediği güzel bir sevgilisi vardı. :)) Bir diğer noktaysa silahşörler kendilerine tapar derecede sadık olan bir hizmetkâra görev veriliyorlar. Bu görevi canı pahasına yerine getireceğini bilmelerine rağmen her bir silahşör hiçte gerek yokken onu tek tek ölümle tehdit ediyor. Ancak bu kadar yersiz olabilirdi. :)) Bu da spoi olur mu bilmiyorum ama söylemeden edemeyeceğim. Bir kadını bir ordu zaptedemiyor desem yeri var.

Yinede ben bu kadar akıcı bir kitap görmedim. İnsanı inanılmaz sürüklüyor. O tuğla görüntüsü yanıltmasın bir çırpıda gidiyor. Kütüphanemde kesinlikle olmasını istediğim dedemin yıllar önce okumuş olduğu bir kitaptı. O nedenle çok başka duygularla ele aldığım bu kitap benim için çok ayrı, çok özel bir yere sahip. Alexandre Dumas
755 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum ikinci Alexandre Dumas kitabı. Monte Cristo Kontu’da çok etkilemişti beni. Doğruyu söylemek gerekirse üç silahşörden de bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. Bilirsiniz her yazarın bir kült eseri vardır ve Dumas’ın ki de Monte Cristo Kontu diye düşünmüştüm. Bu kitabı da okumayı bu sebeple ve belki de yedi yüz elli beş sayfa olması da okumamı bu kadar ötelememde ki etkendir. Bu arada yıllar önce filmini seyretmiş olmam da diğer bir etkendi. Ancak okuyunca anladım ki kendimi çok güzel bir kitaptan sırf ön yargılarımdan dolayı mahrum etmişim. Şeytanın dünyada vücut bulmuş hali Milayd, Athos, Porthos, Aramis ve Dartanyan’ın maceraları eminim sizi de etkisinde bırakacak.
755 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
"Birimiz hepimiz için ,hepimiz birimiz için" ne güzel bir dayanışma modelidir. Kütüphanede bulunmayı ve mutlaka okunması gerekenler listesinde olmayı hak eden bir kitap.
755 syf.
·Puan vermedi
Lise yıllarımda okumuş ve uzun süre etkisinden kurtulamamıştım. ''Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için. ''Cümlesi uzun süre aklımda kalmıştı. Daha sonra filmini de izledim. Çok güzel bir kitap.
755 syf.
·7 günde·10/10
Dumas benim hayran olarak okumaya devam ettiğim bir yazar. Her kitabıyla ona olan sevgim pekişmeye devam ediyor. Üçyüzden fazla roman yazmış bir insan Dumas. Muazzam bir rakam gerçekten. Umarım daha fazla eserine ulaşma imkanını buluruz.

Önceden okuduğum kitaplarına ek bu kitabıyla birlikte de Dumas’nın tarihi olaylar etrafına örülü bir hikaye kurduğunu ve bunun onun tarzı olduğunu söyleyebilirim sanırım.

Üç Silahşor de Monte Cristo Kontu gibi ne ara başlayıp ne ara bittiğini anlayamadığım bir roman oldu. Sayfa sayıları ile okuma hızı resmen ters orantılı oluyor Dumas’nın kitaplarında. İçerisindeki entrikalar, maceralar, aşklar, savaşlar kitabın bir an olsun durulmasına müsaade etmedi. Evet zaman zaman sıkıldığım, uzatıldığını düşündüğüm anlar da oldu ama genele baktığımda çok sevdim.

Çocukluğumuzdan beri isimlerine aşina olduğumuz muhteşem dörtlü; Athos, Porthos, Aramis ve d’Artagnan’ın maceralarını okumak için bu kadar geç kaldığıma hayıflanmadan edemiyorum. Ama olsun. Neticede okudum ve iyi ki okudum diyorum.

Yine de bir seçim yapacak olsam ilk göz ağrım Monte Cristo Kontu’nu seçerim. Yalan yok.
755 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Athos, Porthos, Aramis, D’Artagnan dostluklarıyla beni kendilerine hayran bırakan hiç unutamayacağım muhteşem dörtlü
Yedi gündür 755 sayfa arasında ne entrikalar, ne savaşlar,ne düellolar yaşadım bir bilseniz
Kitabın tarihi bir roman olması ve uzunluğu sizi korkutmasın Davşanı olmayan bir okur çok daha kısa sürede bitirebilir
Harika bir klasik daha bitirmenin mutluluğu ile kahvaltı yapmaya gideceğim şimdi Tabi Milady seni de unutamayacağım kötülükte üstüne tanımıyorum yoksa dur bakayım tanıyor muyum
Klasik okumayı çok seviyorum okumaya ilk başladığım yıllarda tadını aldığım bir yolculuk bu benim için O zamanlar yaşım itibariyle kısaltılmış metinlerini okuduğum kitapların şimdi tam metinlerini okumanın zevki çok ayrı
#okudumokuyun
755 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Alexandre Dumas, benim için çok önemli bir yazardır. Kitaplarını okurken sıkılmadığım, sayfalarını çevirmek için zaman yarattığım ender yazarlar arasındadır kendileri. “Üç Silahşörler” okuduğum ikinci kitabı. Hatta bir üçlemeymiş. Üçlemeymiş diyorum çünkü İş Bankası Kültür Yayınları devam kitaplarının telif hakkını almamış. Alfa Yayınları 2. Kitabın (Üç Şilahşörler – Yirmi Yıl Sonra) telif hakkını aldığı için basımını gerçekleştirmiş en kısa zamanda okumayı düşünüyorum.
Alexandre Dumas’ın bu eseri tarihi olaylara dayanmış olmakla beraber, bu tarihi olayları saptırarak ve hayal gücünün engin denizleriyle süsleyerek yazmıştır. “Üç Silahşörler”in tarihi olaylara değinen hayali ve kurmaca bir roman olduğunu söylemek daha doğru olur.  Dumas “Üç Silahşörler”‘i yazarken tarihi oldukça saptırdığı, olaylara fazlasıyla hayal gücünü kattığı söylentilerine şöyle bir cevap vermiştir:  “Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu.
Eser, Dumas’ın da en ünlü eseri olmuş, pek çok dile çevrilmiş, ilk yayımlandığı günden bu güne kadar pek çok ülkede defalarca kez basılmış, pek çok filme de konu olmuştur. Eser dünya klasikleri arasına girmiş, her zaman, en çok sevilen, en çok okunan, en çok baskı yapan eserler arasındaki yerini muhafaza etmiştir.  Binlerce kez film, çizgi film, vb... yan dallara uyarlaması yapılmış,  dünyada en çok tanınan eserler arasında yerini korumuştur.
Alexandre Dumas bambaşka bir yazardır. Çok büyük bir yazardır. Okunmalıdır. Okutulmalıdır.
755 syf.
·8 günde·9/10
Çok güzel bir kitap. Neden şimdiye kadar okumamışım? Her kese tavsiye edeceğim bundan sonra. Zor anlarda soğukkanlı, liderlik kavramları ortaya çıkan Athos karakterini daha çok beğendim. Milady sen ne cadıymışsın))
755 syf.
·Beğendi·10/10
Klasikler arasında ilk 10'a girmeyi hak eden bir kitap. Kesinlikle çok güzel bir anlatımı var bunun en büyük sebebi kesinlikle Türkiye İş Bankası Kültür yayınlarından olması bence. Tercümesi de bir o kadar güzeldi. Klasikleri bundan sonra sadece bu yayından okumayı düşünüyorum.
755 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Güzel, temiz bir çeviri arkadaşlar :))
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın çevirileri uzun olduğu için genelde insanları bıktırıyor okurken ama, sâdeleştirme adı altında kısaltmalar yapılmayan orjinal çevirilerde kitabın içindeki olayları çok daha net anlıyoruz sonuç îtibârıyla...
Sâdeleştirmeler hem yazılan metne sadık kalmadığı için etik açıdan hoş değil hem de okur eserin orjinalinde yer alan birçok şeyi kaçırmış oluyor.
Üç Silahşörler çok sevdiğim ve ortaokul yıllarımdan beri defâlarca okuduğum bir kitap :)) Bu çeviriyle okuduğumda önceki okumalarımda netlik kazanmayan bir sürü olay açıklık kazandı zihnimde... :)) Bu da orjinal esere sâdık kalarak çeviri yapmanın önemini bir kez daha gösterdi :))
Keyifli ve bereketli okumalar diliyorum sevgili okur arkadaşlarım :))
Açıkçası sayfa sayısı ilk zamanlarda bitiremeyeceğim diye beni tedirgin etmişti fakat okudukça konunun içerisine girdikçe sarmaya başladı.İyi ki okumuşum.Herkese tavsiye ederim.
755 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
d'Artagnan kraliyet ordusunun bir silahşoru olmak için babasının tavsiye mektubunu da alarak Paris'e gelir. Konakladığı ilk handa gizemli bir adamla karşılaşır ve babasının mektubunun çalındığını öğrenmesi ile hikayemiz başlar.

Tam da bu nokta okuyucuyu içine çeken ve son ana kadar canlı kalan merak ve heyecan okuyucuya ayrı bir tat veriyor

d'Artagnan'ın silahşor olabilmek için çıktığı macera dolu bu yolculuğa aşk  oyunları ile bezelenen saray entrikaları da karışınca hikaye okuyucuyu daha da içine çekiyor.

Yazarın sade dili ve güzel kurgusu da bunlara eklendiğinde akıcı ve keyifli okunan bir hikaye karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla sayfa sayısı ve kitabın kalınlığının bir önemi kalmıyor.

Alexandre Dumas
Üç Silahşör

Keyifli Okumalar...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Silahşör
Baskı tarihi:
9 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
755
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944886260
Orijinal adı:
Les Trois Mousquetaires
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Alexandre Dumas (père) (1802-1870): On dokuzuncu yüzyılda bütün Avrupa’yı saran siyasal ve sosyal çalkantılar içinde yaşamasına rağmen, daha çok 16. ve 17. yüzyılın tarihsel olaylarını konu alan üç yüzden fazla roman yazdı. Döneminin sevilen ve çok okunan romantik yazarları arasında yer aldı. Üç Silahşor, Monte Kristo Kontu, Demir Maske ve Siyah Lale en tanınmış eserlerindendir. Üç Silahşor iki yüzyıl sonra bile hâlâ keyifle okunan sürükleyici bir aşk ve macera romanıdır.

Kitabı okuyanlar 3.027 okur

  • Oğuzhan Ören
  • Ahgase pdrs
  • Berkan Karacan
  • İlknur çeçen
  • Selda peker
  • Seyit Rıza Babur
  • Kitap Sever Psikolog
  • Turkmaestro
  • Ramazan Kudin
  • Reepichep

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%30.7
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%15.9
45-54 Yaş
%9
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.5
Erkek
%40.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.7 (161)
9
%17.2 (112)
8
%19.4 (126)
7
%8.9 (58)
6
%2.9 (19)
5
%2.3 (15)
4
%0.5 (3)
3
%0
2
%0.3 (2)
1
%0.6 (4)

Kitabın sıralamaları