Kırmızı ve Siyah

8,0/10  (138 Oy) · 
607 okunma  · 
111 beğeni  · 
4.187 gösterim
Psikolojik romanın kurucusu Stendhal, Fransız Restorasyonu'nun siyasi tartışmaları ortasında, dinî eğitimiyle, aşklarıyla, ihtiraslarıyla dünya edebiyatının en önemli karakterlerinden Julien Sorel'i yaratıyor.

Stendhal, 1840.

Fransa'nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris'e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası'nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel'in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine Kilise yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon'a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik ihtirasla girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı kadın, iki farklı aşk, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.
"Kırmızı ve Siyah kendi zamanının ötesinde bir romandır."
-André Gide-

"Stendhal, hayatımın en güzel 'tesadüflerinden' biridir."
-Nietzsche-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9789750512193
 • Orijinal Adı:
  Le Rouge et Le Noir
 • Çeviri:
  Şerif Hulusi
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nina 
27 Mar 15:42 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek ismi Marie -Henre Beyle bize kendisini Stendhal olarak tanıtmıştır. Şöhretine uzun yıllar kavuşamayan Stendhal 1880 yıllarından sonra beklediği ilgiye ancak kavuşur, bunu açık ve net kendisi ile ilgili daha önceden öngörmüştür.

Stendhal sadece üç yılı gerektiren çalışmalarının sonucunda sıradan adli bir vakayı sanat eserine dönüştürülmeyi başarmıştı. Fransız devriminden sonraki Restorasyon dönemine ait gerçek olayların üzerinden de bu kitabı yazmıştı. Fransa’nın o döneminde sık rastlanan ve gazetelere düşen olaylardan bir tanesini kaleme almıştır; birey ve toplum çatışmasını resmetmiştir.

Kitap küçük bölümlerden oluşuyor, uzun monologlar içermeyen, sıkıcı anlatı olmayan paragraflarlar ve sayfalar bir birini takip ediyor. Ayrıntılara zaman harcamadan yazar kahramanların en önemli olaylarına konsantre oluyor. Kitaba epigraf olarak Danton’un ‘’Gerçek, şu buruk gerçek’’ kullanılan bu sözleri doğru ve sadece doğru anlatacağını söz vermiş gibi yazar.


Julien, genç bir erkek, büyük kariyer ve büyük servet yapmak ister ve bunun için büyük çabalar harcayarak zengin ve üst tabaka insanlara karışır ve istediklerine varmasına ramak kala hayata veda eder. Henüz 23 yaşında iken… Julien; kerestecinin üç oğularından en küçüğüdür, eğitime yatkınlığı da vardır, din adamlığı veya askeri kariyerinde başarılı olursa kendi hayatı ile yaptığı planlarını gerçekleşmiş olur diye düşünür. Kendisi Napoleon hayranıdır maalesef ki yaşadığı zaman Napoleon zamanı değil ve bundan dolayı hayatındaki amacına varabilmesi için bulunduğu çevreyi küçümseyip, her insanın doğasında olduğu gibi sevgi ve dürüstlüğü yok edip yerine içindeki ego, kibir, ikiyüzlülüğü ve insanlara karşı güvensizliğini büyütüp tüm fırsatları kullanıyor. 19 yaşında olmasına rağmen ne istediğini bilen, yaşının verdiği toyluğuğu yaşar iken hayal ettiklerine ilk adımlarını atmaya başlıyor. Madam de Renal ve Matmazel Mathilde arasında Julien’in kısacık hayatı sıçrayarak geçiyor. Çok kısa zaman diliminde onun alt tabakadan gelme, kilise ve üst tabakaya ilerleme, yükselişini ailesinden kendisine göremediği güvenini sağlamış oluyor. (Bu yükselişin ruh katılaşması ile ters orantılıdır diye söylemeden geçemiyorum.)

Hızlı yükseliş, trajik son…

Kitabın ismi ile ilgili tartışmaların sona ermediğine göre bende kilise ile askerlikten yana düşünmekten vazgeçip kırmızının aşk siyahın ölümü simgelendiğini neden olmasın diyorum… Yüzleri pudralı, peruklu, uzun elbiseli o zamanki üst tabakanın kibarları gözümün önünde hüzünlü canlandırma ile kitabın son yaprağını çevirmiş oldum.

Klasik her zaman klasiktir .

Muharrem Armağan 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta diğer arkadaşların aşk üzerindeki yorumlarına nazaran benim için ikinci plan konusuydu aşk teması.Öncelikle Julien Sorel'in kendini tanıması kendine yön vermesi zaman zaman bocalaması en yükseğe ulaşmak için izlediği yol bu yolda çektiği çileler hepsi benim için birer efsane olacak şüphesiz.Özellikle Papaz olmak istemesindeki amaç herkesin papazlara duydugu saygı dönemin Fransasında papazların konumu ve önemi,Julien sadece zengin olmak isteyen bir karakter değil zengin,saygın ve bulundugu konumda herkesin çekindiği birisi olmak isteyen bir karakter.Julien Sorel kuşkusuz okuduğum en gerçekçi ve en çok örnek alınacak karakterlerden.Bana göre ikinci planda kalan aşka gelince Mathilde karakteri aslında insanların özellikle bayanların çözülmüş hali.Yani bazen bir insanı ne kadar severseniz sevin Mathilde gibi ilgisiz kaldığınızda sevginize yanıt alabilirsiniz.Çünkü Mathilde gibi insanlar genelde elde edemedikleri insanları daha çekici bulur onların aradığı aşık olduğunu düşünen bir köle değildir siz onun için dağları delseniz de size karşı aşkı sevgisi artmaz ama ona Prensin Julien'e verdiği nasihatlerle yaklaşırsanız sizin için herşeyi yapabilir gerekirse ölümü bile göze alabilirler.Bana göre bu da aşka başka bi anlamda katıyor.Kitabı tavsiye ederim kesinlikle okumanız gereken bir kitap.

Ebru Ince 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 6/10 puan

Açıkçası kitabın sonları en keyifli bolumlerdi benim için ..karakter olarak Sorel i gorselde başarılı ama ruhsalda hele ki aşk hayatındaki gelgitler de dengesiz buldum. .tabii ki köylü -kentli ayrımı tamamen klasik tadı vererek ilelemis roman , çok yıldızımız barismasada bir klasiği daha devirmenin hazzındayım
sevgiyle kalın. .

Mahmut Gündüz 
05 Şub 19:47 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Roman Napolyon Bonapart'ın sürgüne gönderilişi ile yaşanan Restorasyon Dönemi'ni anlatmaktadır. Stendhal bir aşk hikayesi içinde o dönemin Katolik Kilisesi'nin, liberallerin,aristokların, burjuvaların, kralcıların ve özgürlükçülerin de bir portresini çizer okura.

Bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce ailemin kitaplığında bulduğum eskimiş kitap kokan Stendhal'ın Kırmızı ve Siyahını ilk kez okuduğumda ailemin bunu nasıl kitap diye rafa koyduklarını anlayamamıştım ve tabi ki yarısına varmadan da bırakmıştım. Sanki Türkçe değildi de başka bir dildi. Sonra bir kaç yıl önce tekrar denedim ve çok sevdiğimi anladım. Sanırım Çeviri bir kitabı sevmekte gerçekten çok büyük rol oynuyor.

İlayda G. 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dönemin olaylarıyla birlikte nadir bulunacak bir yasak aşkı anlatan bir roman. Kitabın başlarında sıkılarak okudum çünkü anlatımı yoğun. İlerledikçe bağlandım, beğenerek okudum. 18 günde bitmesi de anlatımın yoğunluğundan kaynaklanıyor.

ayhan özköroğlu 
31 Mar 10:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Fransız yazınını önemli isimlerinden stendhal'ın baş yapıtı Kırmızı ve siyah. Ama benim talihsizliğim cezaevi ortamında başka seçeneğim olmayışından Akvaryum yayınlarından çıkan oldukça kötü bir çeviriyi okumuş olmam sanırım. Orjinali olsa ben daha iyi çevirirdim. Çeviri deyip geçmeyin, bu yaşıma kadar böyle kötü, hayır kötü bunun için iltifat olur rezalet bir çeviri görmedim. Lise çağında bir gence verseniz bundan daha iyisini yapabilirdi.
Gelelim kitaba. İnanılmaz güzel bşir konu, sürükleyici ve bir solukta okunaca bir dünya klasiği. Hem bunu bir kez daha iyi bir çevirisinden okuyacağım hem de bütün Stendhal'ın tüm eserlerini....

Emekli Harbiyeli 
16 May 2016 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 10/10 puan

Stendhal okuduğum en realist yazarlardan biri hatta bir İngiliz yazar ;
Kırmızı ve Siyah, bir aşkın, gittikçe büyüyen bir aşkın hikâyesidir. Korkuları, duraksamaları, ateşli tutkusuyla, usta elinden çıkmıştır. Onu okumak eşsiz bir yaşantıdır.

Mustafa Dinçtürk 
17 Mar 15:00 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Bu kitabı okuduktan sonra bir daha Klasikler serisinden bir kitap okumayacağım diye kendime söz verdim.Yanlış hatırlamıyorsam Kırmızı askerlerin giydiği kırmızı fularlı giysiyi, Siyah da papaz cüppesini temsil ediyordu.Zaman kaybı.

Eren Celik 
23 Nis 14:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkese merhaba, değerli 1000kitap ailesi
Uzunca bir süredir Dünya Klasiklerini okumuyordum. Bir arkadaşımla birbirimizi kitap okumaya teşvik etmek için bir kitap seçmeye karar verdik.
Kütüphaneye gidip kitaplara baktık ve Kırmızı ile Siyah'ı önerdi arkadaşım, kabul ettim. Kitabı okumaya başladım.Kitap oldukça akıcıydı ve
konusu da bir o kadar ilgi çekiciydi. Bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien'in kitap okuyarak ve kendini geliştirerek yüksek mevkilere
gelmek isteyen burjuva sınıfına mensup bir gençtir. Hırslı ve bir o kadar zeki olan Julien üstün meziyetleri sayesinde başta belediye reisini ve
yine gururlu tavırları ile belediye reisinin karısını etkilemeyi başarır. Ardından bazı söylentilerin çıkması üzerine rahip okuluna gitmek zorunda
kalan Julien,
yetenekleri ve duruşu ile okul müdürünün dikkatini çeker. Burada bir süre kaldıktan sonra okul müdürünün referansı ile soylu bir Fransız Ailesinin
yanına yerleştirilir. Burada da sergilediği tavırlar ile
sınıfsal ayrımın keskin uçlarına rağmen çevresini etkiler. Bu evin asil, zeki ve bir o kadar güzel kızı olan Mathilde bile ondan etkilenir. Özetle dünya klasiklerini özlediyseniz veya denemek istiyorsanız güzel bir tercih kanaatimce
dönem dönem okumayı düşünüyorum bu eseri. Tek sıkıntısı bazı bölümlerindeki çevirileri oldukça garip. Fakat genel hatlarıyla okunması gereken bir
eser.Kırmızı, askeri kıyafetlerin rengini, siyah ise papaz kıyafetinin rengini simgeler.( Benim yorum-incelemem bu kadar aşağıda Wikipedia'da güzel bir
şekilde özetlemiş.) İyi okumalar.
Kırmızı ve Siyah (Le Rouge et le Noir), ilk baskısı 1830'da yapılan, Fransız yazar Stendhal'ın romanı. Türkçeye
Kızıl ile Kara olarak da çevrilmiştir. Parma Manastırı ile birlikte Stendhal'ın sayısı pek az olan eserlerinin
içinde en sağlam iki yapıtından biri kabul edilir. Napoleon Bonaparte'ın sürgüne gönderilişi ile yaşanan Restorasyon Dönemi'ni
ustaca anlatan Stendhal; Katolik Kilisesi'ni, liberal kesimi, aristokratları, burjuvaları, kralcıları ve özgürlükçüleri de olayın
akışına adapte etmiş, eleştirmeyi ihmal etmemiş, tutkulu bir aşkın hikâyesi içinde Fransa'nın genel görünüşü ile ilgili yorumlar yapmıştır.
Yükselme ihtirası ile yanıp tutuşan bir genç olan Julien Sorel'in zaman zaman ikiyüzlülüğe kadar varan içten pazarlıklı halini, gerçekten
bağlı olduğu dünya görüşünü ve Napoleon hayranlığını saklamaya çalışırken yaşadığı bunalımı anlatan roman bu yönü ile bir psikolojik roman
özelliği taşır.

Stendhal, romanına kendi özel hayatından birçok isim katmıştır. Hayal kırıklıklarında, sevinçlerinde ve anılarında yer eden karakterleri
romanın satır aralarında kullanmaktan çekinmemiştir. Romanın ana karakteri Julien'in papaz okulunda tanıştığı Chazel, yazarın çocukluk
arkadaşlarından biridir. Metreslerinden birinin adının, Stendhal'i Mérimeé ile aldatan Madam Rubempré'nin, romanda Besançon'daki eski
belediye başkanının karısı olan yaşlı ve zengin bir kadının adı olarak kullanılması ise ilginçtir.

Yapıtlarını oluştururken önceden uzun uzun tasarlamak yerine irticalen yapılan bir kurguyu seçen Stendhal, yazma konusundaki yeteneğini
para amaçlı kullanmamış, gerçek bir sanatçı gibi davranıp, estetik kaygıyı ön planda tutmuştur. Bugün birçok tamamlanmamış eserinin,
yazarın evinde bir köşeye atıldığı ve hiç basılmadığı bilinmektedir. İnsanlık Komedyası projesi ile 95'e yakın roman ve hikâye ortaya
koyan Balzac'ın yanında, Stendhal'in sayısı beşi geçmeyen romanları, birkaç hikâyesi, otobiyografisi ve birkaç gezi yazısı göze az
gözükebilir. Buna rağmen ustaca yapılan kurgusu, sürükleyici anlatımı ve başarılı ruh tahlilleri ile Kırmızı ve Siyah bugün birçok
eleştirmence dünyanın en iyi 10 romanından biri kabul edilerek, Stendhal'ın tek noksanlığı olan eserlerinin sayıca azlığını kapatmıştır.
Ayrıca dünya klasiklerindendir.Kaynakça:https://tr.wikipedia.org/...4%B1z%C4%B1_ve_Siyah

3 /

Kitaptan 98 Alıntı

İlayda G. 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiçbir partiden değilim. Beni mahveden de bu oldu. Benim bütün politikam şu: Müziği, resmi severim. Güzel bir kitap benim için bir olay kadar önemlidir.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 226)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 226)
Kübra Armakan 
09 Haz 2016 · Kitabı okuyor · 7/10 puan

Neden
" Beni avutmak istiyor, ama neden bir tane dostça söz bile yazmamış?"

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 210 - kitapzamanïkitapzamanı)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 210 - kitapzamanïkitapzamanı)
Damla Özdemir 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Hapishanenin en kötü yanı, insan evde olmadığını söyleyip kimseden kurtulamıyor.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 539)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 539)
Veysi Yavuz 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Julian odasına girdiğinde, ilk düşüncesi şu olmuştu: ''Tanrım! Mutlu olmak ve sevilmek! Hepsi bundan mı ibaret yoksa?'' Bir insanın uzun süre hasret duyup da sonunda özlem duyduğu şeyi elde ettiğinde hissettiği, o şaşkınlık ve sinirlilik durumunu yaşıyordu. Hasret, insanın alışık olduğu bir durum olur da, birdenbire ortadan kalkarsa, bu boşluğu dolduracak olan anılar, henüz yeterli olgunluğa sahip değillerdir.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 96 - İlya Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 96 - İlya Yayınları)
Kübra 
22 Oca 17:51 · Kitabı okudu

''Ben bağımsız bir insanım,'' diyordu.''Neden altı hafta önceki fikrimde ısrar edecekmişim?Öyle olsaydı,düşüncelerimin boyunduruğu altına girmiş olurdum.''

Kırmızı ve Siyah, StendhalKırmızı ve Siyah, Stendhal
Yasin Eren 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir insanın değeri neyse, bulunduğu yer de o kadar değerlidir.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 211 - Oda Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 211 - Oda Yayınları)
Veysi Yavuz 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Aşk eşitlik doğurur, ama onu bulmaya çalışmaz.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 92 - İlya Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 92 - İlya Yayınları)
ŞENAY İNCİ 
16 Oca 11:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Politika edebiyatın boynuna bağlanmış bir taştır.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 371)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 371)
Damla Özdemir 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bir İngiliz zengini,bir kaplanla bir arada nasıl yaşayabildiğini anlatır: Onu kendi büyütmüş, okşarmış ama masasının üstünden tabancasını da eksik etmezmiş.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 466)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 466)

Kitapla ilgili 1 Haber

İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.