Kırmızı ve Siyah

7,8/10  (177 Oy) · 
748 okunma  · 
151 beğeni  · 
4.920 gösterim
Stendhal [Marie-Henri Beyle] (1783-1842): Genç yaşta teğmen olarak orduya girdi, Napoléon’un İtalya ve Rusya seferlerine katıldı. Almanya, Avusturya ve Rusya’da çeşitli askerî görevlerde bulundu. Bir dönem Marsilya’da ticaretle uğraştı, Trieste’de bir süre konsolosluk görevini sürdürdü. Fransız edebiyatında gerçekçilik akımının en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Stendhal’in Kırmızı ve Siyah adlı bu büyük eseri ilk kez 1830 yılında yayımlandı. Roman, romantik başkahramanı Julien Sorel’in korku ve tutkularını merkeze alarak, Napoléon’un sürgüne gönderilmesi sonrasında başlayan Restorasyon Dönemi’nin eksiksiz bir portresini çizer. Kırmızı ve Siyah, karakterlerinin güçlü ve teknik açıdan zamanının çok ilerisinde kabul edilen psikolojik tasvirleri ile de Stendhal’a psikolojik romanın mucidi unvanını kazandırmıştır.

Bertan Onaran (1937): Haydarpaşa Lisesi’ni, İÜ Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. İlk çevirilerini 1963 yılında yayımladı. 1964’te Memet Fuat’la tanıştı; eserlerini çevirdiği yazarlar arasına Gide, Sartre, Camus, Mayakovski katıldı. Ardından Saint-Exupery, Marguerite Duras, Albertine Sarrazin, Giles Martinet’den çeviriler yaptı. Cervantes’in başyapıtı Don Quijote’yi ilk kez tam metin olarak çevirdi. Wilhelm Reich’ın bütün kitaplarını Türkçeleştirdi. Andre Malraux, Emile Zola, Stendhal, Panait Istrati, Eugene Ionesco, Alain Robe Grillet, Nathalie Sarraute’dan çeviriler yapan Bertan Onaran’ın 1972’de Beauvoir’dan aktardığı Konuk Kız’a TDK çeviri ödülü verildi.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  652
 • ISBN:
  9786053320043
 • Orijinal Adı:
  Le Rouge et Le Noir
 • Çeviri:
  Bertan Onaran
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nina 
27 Mar 15:42 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek ismi Marie -Henre Beyle bize kendisini Stendhal olarak tanıtmıştır. Şöhretine uzun yıllar kavuşamayan Stendhal 1880 yıllarından sonra beklediği ilgiye ancak kavuşur, bunu açık ve net kendisi ile ilgili daha önceden öngörmüştür.

Stendhal sadece üç yılı gerektiren çalışmalarının sonucunda sıradan adli bir vakayı sanat eserine dönüştürülmeyi başarmıştı. Fransız devriminden sonraki Restorasyon dönemine ait gerçek olayların üzerinden de bu kitabı yazmıştı. Fransa’nın o döneminde sık rastlanan ve gazetelere düşen olaylardan bir tanesini kaleme almıştır; birey ve toplum çatışmasını resmetmiştir.

Kitap küçük bölümlerden oluşuyor, uzun monologlar içermeyen, sıkıcı anlatı olmayan paragraflarlar ve sayfalar bir birini takip ediyor. Ayrıntılara zaman harcamadan yazar kahramanların en önemli olaylarına konsantre oluyor. Kitaba epigraf olarak Danton’un ‘’Gerçek, şu buruk gerçek’’ kullanılan bu sözleri doğru ve sadece doğru anlatacağını söz vermiş gibi yazar.


Julien, genç bir erkek, büyük kariyer ve büyük servet yapmak ister ve bunun için büyük çabalar harcayarak zengin ve üst tabaka insanlara karışır ve istediklerine varmasına ramak kala hayata veda eder. Henüz 23 yaşında iken… Julien; kerestecinin üç oğularından en küçüğüdür, eğitime yatkınlığı da vardır, din adamlığı veya askeri kariyerinde başarılı olursa kendi hayatı ile yaptığı planlarını gerçekleşmiş olur diye düşünür. Kendisi Napoleon hayranıdır maalesef ki yaşadığı zaman Napoleon zamanı değil ve bundan dolayı hayatındaki amacına varabilmesi için bulunduğu çevreyi küçümseyip, her insanın doğasında olduğu gibi sevgi ve dürüstlüğü yok edip yerine içindeki ego, kibir, ikiyüzlülüğü ve insanlara karşı güvensizliğini büyütüp tüm fırsatları kullanıyor. 19 yaşında olmasına rağmen ne istediğini bilen, yaşının verdiği toyluğuğu yaşar iken hayal ettiklerine ilk adımlarını atmaya başlıyor. Madam de Renal ve Matmazel Mathilde arasında Julien’in kısacık hayatı sıçrayarak geçiyor. Çok kısa zaman diliminde onun alt tabakadan gelme, kilise ve üst tabakaya ilerleme, yükselişini ailesinden kendisine göremediği güvenini sağlamış oluyor. (Bu yükselişin ruh katılaşması ile ters orantılıdır diye söylemeden geçemiyorum.)

Hızlı yükseliş, trajik son…

Kitabın ismi ile ilgili tartışmaların sona ermediğine göre bende kilise ile askerlikten yana düşünmekten vazgeçip kırmızının aşk siyahın ölümü simgelendiğini neden olmasın diyorum… Yüzleri pudralı, peruklu, uzun elbiseli o zamanki üst tabakanın kibarları gözümün önünde hüzünlü canlandırma ile kitabın son yaprağını çevirmiş oldum.

Klasik her zaman klasiktir .

Muharrem Armağan 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta diğer arkadaşların aşk üzerindeki yorumlarına nazaran benim için ikinci plan konusuydu aşk teması.Öncelikle Julien Sorel'in kendini tanıması kendine yön vermesi zaman zaman bocalaması en yükseğe ulaşmak için izlediği yol bu yolda çektiği çileler hepsi benim için birer efsane olacak şüphesiz.Özellikle Papaz olmak istemesindeki amaç herkesin papazlara duydugu saygı dönemin Fransasında papazların konumu ve önemi,Julien sadece zengin olmak isteyen bir karakter değil zengin,saygın ve bulundugu konumda herkesin çekindiği birisi olmak isteyen bir karakter.Julien Sorel kuşkusuz okuduğum en gerçekçi ve en çok örnek alınacak karakterlerden.Bana göre ikinci planda kalan aşka gelince Mathilde karakteri aslında insanların özellikle bayanların çözülmüş hali.Yani bazen bir insanı ne kadar severseniz sevin Mathilde gibi ilgisiz kaldığınızda sevginize yanıt alabilirsiniz.Çünkü Mathilde gibi insanlar genelde elde edemedikleri insanları daha çekici bulur onların aradığı aşık olduğunu düşünen bir köle değildir siz onun için dağları delseniz de size karşı aşkı sevgisi artmaz ama ona Prensin Julien'e verdiği nasihatlerle yaklaşırsanız sizin için herşeyi yapabilir gerekirse ölümü bile göze alabilirler.Bana göre bu da aşka başka bi anlamda katıyor.Kitabı tavsiye ederim kesinlikle okumanız gereken bir kitap.

Ebru Ince 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 6/10 puan

Açıkçası kitabın sonları en keyifli bolumlerdi benim için ..karakter olarak Sorel i gorselde başarılı ama ruhsalda hele ki aşk hayatındaki gelgitler de dengesiz buldum. .tabii ki köylü -kentli ayrımı tamamen klasik tadı vererek ilelemis roman , çok yıldızımız barismasada bir klasiği daha devirmenin hazzındayım
sevgiyle kalın. .

Hüseyin 
27 Haz 23:42 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Kitap muhteşem yazar muhteşem karakterler muhteşem konu muhteşem mekanlar muhtesem okuyucu nerde niye okumuyorsunuz arkadaş kitap okuyun ki yeni dünyalar kesfedın ufkunuz açılsın telefon telefon nereye kadar kitap okuyun cahil kalmayın

Mahmut Gündüz 
05 Şub 19:47 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Roman Napolyon Bonapart'ın sürgüne gönderilişi ile yaşanan Restorasyon Dönemi'ni anlatmaktadır. Stendhal bir aşk hikayesi içinde o dönemin Katolik Kilisesi'nin, liberallerin,aristokların, burjuvaların, kralcıların ve özgürlükçülerin de bir portresini çizer okura.

Bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce ailemin kitaplığında bulduğum eskimiş kitap kokan Stendhal'ın Kırmızı ve Siyahını ilk kez okuduğumda ailemin bunu nasıl kitap diye rafa koyduklarını anlayamamıştım ve tabi ki yarısına varmadan da bırakmıştım. Sanki Türkçe değildi de başka bir dildi. Sonra bir kaç yıl önce tekrar denedim ve çok sevdiğimi anladım. Sanırım Çeviri bir kitabı sevmekte gerçekten çok büyük rol oynuyor.

İlayda G. 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dönemin olaylarıyla birlikte nadir bulunacak bir yasak aşkı anlatan bir roman. Kitabın başlarında sıkılarak okudum çünkü anlatımı yoğun. İlerledikçe bağlandım, beğenerek okudum. 18 günde bitmesi de anlatımın yoğunluğundan kaynaklanıyor.

ayhan özköroğlu 
31 Mar 10:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Fransız yazınını önemli isimlerinden stendhal'ın baş yapıtı Kırmızı ve siyah. Ama benim talihsizliğim cezaevi ortamında başka seçeneğim olmayışından Akvaryum yayınlarından çıkan oldukça kötü bir çeviriyi okumuş olmam sanırım. Orjinali olsa ben daha iyi çevirirdim. Çeviri deyip geçmeyin, bu yaşıma kadar böyle kötü, hayır kötü bunun için iltifat olur rezalet bir çeviri görmedim. Lise çağında bir gence verseniz bundan daha iyisini yapabilirdi.
Gelelim kitaba. İnanılmaz güzel bşir konu, sürükleyici ve bir solukta okunaca bir dünya klasiği. Hem bunu bir kez daha iyi bir çevirisinden okuyacağım hem de bütün Stendhal'ın tüm eserlerini....

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 21:53 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Bugüne kadar okuduğum klasikler içinde açık ara "en sıkıcı" bulduğum kitaptı. Arka kapakta yazanlara bakınca rahiplikle askerlik arasında seçim yapmaya çalışan hatta belki bu meslekler arasında geçiş yapan bir karakter düşünmüştüm. Oysa iki ayrı aşk hikayesinden başka bir şey bulamadığım gibi o iki aşk hikayesi de tam bir hayal kırıklığıydı. Yani "Gurur ve Önyargı" ya da "Savaş ve Barış" aşklarının yanında.. Yine de klasiktir, candır. Tavsiye edilir. =)

Emekli Harbiyeli 
16 May 2016 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 10/10 puan

Stendhal okuduğum en realist yazarlardan biri hatta bir İngiliz yazar ;
Kırmızı ve Siyah, bir aşkın, gittikçe büyüyen bir aşkın hikâyesidir. Korkuları, duraksamaları, ateşli tutkusuyla, usta elinden çıkmıştır. Onu okumak eşsiz bir yaşantıdır.

3 /

Kitaptan 135 Alıntı

İlayda G. 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiçbir partiden değilim. Beni mahveden de bu oldu. Benim bütün politikam şu: Müziği, resmi severim. Güzel bir kitap benim için bir olay kadar önemlidir.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 226)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 226)
Kübra Armakan 
09 Haz 2016 · Kitabı okuyor · 7/10 puan

Neden
" Beni avutmak istiyor, ama neden bir tane dostça söz bile yazmamış?"

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 210 - kitapzamanïkitapzamanı)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 210 - kitapzamanïkitapzamanı)
Damla Özdemir 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Hapishanenin en kötü yanı, insan evde olmadığını söyleyip kimseden kurtulamıyor.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 539)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 539)
Kübra 
22 Oca 17:51 · Kitabı okudu

''Ben bağımsız bir insanım,'' diyordu.''Neden altı hafta önceki fikrimde ısrar edecekmişim?Öyle olsaydı,düşüncelerimin boyunduruğu altına girmiş olurdum.''

Kırmızı ve Siyah, StendhalKırmızı ve Siyah, Stendhal
Madam Tutli Putli 
26 Ağu 21:49 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aman yavrum, yüreğinizde olup bitenlere dikkat edin!

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 53 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 53 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Veysi Yavuz 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Julian odasına girdiğinde, ilk düşüncesi şu olmuştu: ''Tanrım! Mutlu olmak ve sevilmek! Hepsi bundan mı ibaret yoksa?'' Bir insanın uzun süre hasret duyup da sonunda özlem duyduğu şeyi elde ettiğinde hissettiği, o şaşkınlık ve sinirlilik durumunu yaşıyordu. Hasret, insanın alışık olduğu bir durum olur da, birdenbire ortadan kalkarsa, bu boşluğu dolduracak olan anılar, henüz yeterli olgunluğa sahip değillerdir.''

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 96 - İlya Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 96 - İlya Yayınları)

Türkiye Manzarası(Aşk-Ekmek Parası)
Bu ne gürültü, bu ne koşuşturma, yirmi yaşında bir delikanlının kafasında, gelecek için bu ne tasa!İnsan bu kadar şeyle oyalanır da aşkı unutmaz mı?
Barnave

Kırmızı ve Siyah, StendhalKırmızı ve Siyah, Stendhal
Yasin Eren 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir insanın değeri neyse, bulunduğu yer de o kadar değerlidir.

Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 211 - Oda Yayınları)Kırmızı ve Siyah, Stendhal (Sayfa 211 - Oda Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.