Oliver Twist

8,0/10  (284 Oy) · 
1.888 okunma  · 
206 beğeni  · 
8.773 gösterim
Oliver Twist, düşkünler evinde dünyaya gelmiş ve yetim kalmış bir çocuktur. Daha fazla yemek isteme cesaretini gösterdiği için düşkünler evinden kovulur ve bir cenaze levazımatçısının yanına girer. Orada da kötü muamele görünce kaçar, ama bu kez de yankesici Fagin ve çetesinin eline düşer. Yeraltı dünyasının acımasız ortamında korkunç Fagin'in pençesinden kurtulmak için akıl almaz serüvenlere atılan Oliver'ı hiç ummadığı bir gelecek beklemektedir...

19. yüzyıl İngiliz edebiyatının en büyük romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens, ilk yapıtı Bay Pickwick'in Serüvenleri'nin ardından yayınladığı Oliver Twist'te, dönemin Londra yaşamından yola çıkarak keskin bir toplumsal eleştiriye yönelir. Zenginlerin ikiyüzlülüğünü ve yoksulluğun insan ruhunda açtığı derin yaraları son derece etkileyici bir üslupla betimleyen Oliver Twist, hem bu dünyanın horlananlarının güçlü bir savunucusu hem de sürükleyiciliğini başından sonuna kadar yitirmeyen bir serüven romanıdır. 

Dickens'ın bu başyapıtını Nihal Yeğinobalı'nın usta işi çevirisiyle sunuyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  547
 • ISBN:
  9789750708275
 • Orijinal Adı:
  Oliver Twist
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
 01 May 14:37 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 3/10 puan

Charles Dickens'ın bu duygusal kitabını okuduktan sonra, Kemalettin Tuğcu'nun kitaplarıyla kıyaslamak geldi içimden.Dedim ki kendi kendime, " hiç okula gitmemiş, okuma ve yazmayı kendi kendine öğrenmiş, hatta Fıransızca çeviri yapacak kadar da Fransızca'yı öğrenmiş bir Kemalettin Tuğcu, yüz Charles Dickens eder."

Emine ÖZBEK 
08 Nis 15:14 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabı belki yüzlerce kez duymuş fakat daha okumamistim. belkide önceden okusaydim oliver'i bu kadar iyi hissedemiyecektim. Ilk yüz sayfasında tam kitaba kendimi verememistim.belkide bu kitabı huzunluyken okumak daha doğru oliver'i biraz olsun hissedebilmek için...
Kitaba gelince yarının ne getircegini bilmemenin örneği var kitapta her seferinde umudla iyi bir yaşama koşan oliverin başına gelen kötü olaylar ve sonrasında umudun asla yitirilmemesi gerektiğini anlatan bi son. Kitabın sonunda dediği gibi acı çeken insanlar hayata umud la bakmaya başladılar.

Korubey Karadağ 
07 May 00:25 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir soylunun olduğu kadar, bir dilencinin de çocuğu olabilirdi. Fakat hiç kimse onun, kimin oğlu olduğunu bilmiyordu. Toplum içindeki yerini kestirmek imkansızdı. Fakat günün birinde kaba, yıpranmış, sarı kumaştan bir elbise giydirilip göğsüne etiket takılarak, yetimhaneye alınınca, toplum içindeki yerini bulmuştu.

Kübra 
09 Şub 13:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Oliver Twist çocukluğumda büyük yere sahip. Olayları bölük pörçük hatırladığım bu kitabı bugün tekrar okusam eminim ki derininde başka maceralarla da karşılaşırım. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak adına önemli bir adım olmakla birlikte her yaştan okura hitap edebilecek bir başyapıt. Yine, Charles Dickens okumaya başlamak için de ideal.

Meral Benimser 
25 May 15:50 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Zenginlerin iki yüzlülüğünü ,yoksulluğun insan ruhunda açtığı yaraları çok iyi bir şekilde anlatan Oliver Twist , sürükleyiciliğini başından sonuna kadar yitirmeyen güzel bir serüven romanı. Sanırım bu yüzden klasik ve evrensel.

Çok içine almayan, ancak sıkılmadan okubabilecek bir kitap. Yazarın anlatım tarzı sizi zaten içine alıyor. Diğer klasiklere göre biraz daha hafif diyebilirim

Rûmet 
12 May 14:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Charles Dickens'ın Oliver Twist eseri, yetimhanelerde yetişen bir çocuğun hayatını detayları ile anlatan ve çocuk romanı niteliği taşıyan bir kitaptır.

önce kitap hakkında bir not düşelim:
ilk çıktığı dönemlerde çiçeği burnunda kraliçe victoria'ya, başbakanı lord melbourne, "bütün roman ıslah evleri, tabut yapımcıları ve kapkaççılar hakkında...bu tip şeyleri okumaktan hoşlanmıyorum" demiştir. dönem için dünyanın, doğrusu "fakirlerin dünyasının" böylesi çıplak anlatılması pek de alışılageldik bir üslûp değildir zira. ancak, genç kraliçe romanı "oldukça merak uyandırıcı" bulmuştur.
Daha başlangıç kısmında minik oliver'ın her fırsatta yanaklarından süzülen gözyaşlarıyla içimi ezen, sonunu getirebileceğimden şüphe duyduğum bir romandı, barındırdığı tüm acılara rağmen şahsımı bunaltmayan bir kitap oldu. Oliver twist hayatındaki kötü şartlara rağmen, masumluğunu hic yitirmeden ayakta kalmaya devam eden temiz yürekli bir çocuğun hikayesi...

Kifayət 
28 Ağu 2015 · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapı kuzenim bana okumaya verdi.Doğrusu hiç okumaya hevesim yokdu. Ama kitapa başlarken hiç bırakmak istemiyordum. Bunun için kuzenime teşekkür ediyorum:)
Konusu
Oliver düşkünler evinde dünyaya gelmiş ve yetim kalmışdır. Kendisi yetimhanede büyür. Daha çok yemek istemesiyle oradan kovulmuşdur. Cenaze levazimatçını yanına girer. Burada kotü muameler görür ve buradan kaçar. Bu kez yankesici Fagin ve onun çetesine düşer.Oliveri hiç ummadığı bir hayat onu burada bekler....
Okumak için her kese tavsiye ederim

Mert Kamalı 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap ilk başlarda epey bir kalın gözükse de akıcılığı kalınlığını örtbas ediyor... Kalınlığı sizleri korkutmasın yani :) Ayrıca bu kalınlık yayınevine ve kitabın boyutlarına göre de değişebilir...

4 /

Kitaptan 15 Alıntı

Öyle bir güzellik ki, değişiyordu ama ancak daha güçlenmek için; yeryüzünden ayrılıyordu, ama ancak yükseklerde bir ışık olmak ve cennet yoluna hafif ve tatlı bir aydınlık serpmek için...

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 91 - Sosyal yayınlar, 1.basım - 1982)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 91 - Sosyal yayınlar, 1.basım - 1982)
Ali Yalçın 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiçbir pişmanlık, iş işten geçtikten sonra duyulan pişmanlık kadar acı değildir."

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 335)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 335)
Nur E. 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günün doğuşundan çok gecenin ölüşüydü bu.

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 280)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 280)
Sümeyra Olgar 
 09 May 21:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Eski dostların süprizi
Harry nin keyfinin bozulmamış olması onu sevindirmişti. Yanaklarından yuvarlanan gözyaşı damlaları sevinçten mi yoksa kederden mi, seçilemiyordu.

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 178 - Tomurcuk yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 178 - Tomurcuk yayınları)
Ali Yalçın 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Doğaya ve insanlara bakıp bakıp da her şeyi karanlık ve kasvetli gören insanlar haklıdır. Ne var ki bu karanlık ve kasvet onların kendi tasalı ruhlarının ve görüşlerinin rengini yansıtır. Gerçek renkler inceliklidir. Seçebilmek için daha açık bir görüş ister."

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 344)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 344)
Abdullah Üzel 
23 Mar 10:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiçbir pişmanlık, iş işten geçtikten sonra duyulan pişmanlık kadar acı değildir."
-O yüzden kararlarımızı iyi vermeli, mantık ve düşünce yapımızı geliştirmeli, hızlı ve doğru karar verebilmeliyiz. Daha önce de dediğim gibi doğru olduğu müddetçe okumaktan ve düşünmekten zarar gelmez insana. Tabi bahsettiğim 'doğru' kendi doğrularımız değil, gerçek doğrulardır.

Oliver Twist, Charles DickensOliver Twist, Charles Dickens
Ali Yalçın 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Doğanın yarattığı yüzlerden kaç tanesi yıllar boyunca canınızı tazeleyecek güzellikte kalabilir ki! Dünyanın sıkıntıları, kederleri ve karşılanmamış istekleri, yüzleri de gönüller gibi değiştirir."

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 237)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 237)
Ali Yalçın 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yüreklerinde güçlü sevgi ve insanlık olmayan, merhametli ve cömert Tanrı'ya minnet duymayan kimseler asla mutluluğa ulaşamazlar."

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 568)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 568)
Sevgi Özlahlan 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsan denen güçsüz varlığın akli dengesini bozmaya kimi vakit en sıradan birşey kâfidir.

Oliver Twist, Charles DickensOliver Twist, Charles Dickens
Günay Kut Berber 
 04 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Herkes kendi kendinin en yakın arkadaşıdır, evladım'', dedi. ''Dünyada hiç kimsenin kendisi kadar yakın arkadaşı yoktur.''

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 248 - Alkım Yayınevi)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 248 - Alkım Yayınevi)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber