Adı:
Oliver Twist
Baskı tarihi:
11 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
576
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708275
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Oliver Twist
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Oliver Twist, düşkünler evinde dünyaya gelmiş ve yetim kalmış bir çocuktur. Daha fazla yemek isteme cesaretini gösterdiği için düşkünler evinden kovulur ve bir cenaze levazımatçısının yanına girer. Orada da kötü muamele görünce kaçar, ama bu kez de yankesici Fagin ve çetesinin eline düşer. Yeraltı dünyasının acımasız ortamında korkunç Fagin'in pençesinden kurtulmak için akıl almaz serüvenlere atılan Oliver'ı hiç ummadığı bir gelecek beklemektedir...

19. yüzyıl İngiliz edebiyatının en büyük romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens, ilk yapıtı Bay Pickwick'in Serüvenleri'nin ardından yayınladığı Oliver Twist'te, dönemin Londra yaşamından yola çıkarak keskin bir toplumsal eleştiriye yönelir. Zenginlerin ikiyüzlülüğünü ve yoksulluğun insan ruhunda açtığı derin yaraları son derece etkileyici bir üslupla betimleyen Oliver Twist, hem bu dünyanın horlananlarının güçlü bir savunucusu hem de sürükleyiciliğini başından sonuna kadar yitirmeyen bir serüven romanıdır. 

Dickens'ın bu başyapıtını Nihal Yeğinobalı'nın usta işi çevirisiyle sunuyoruz.
(Arka Kapak)
120 syf.
Oliver Twist, acıların çocuğu:) Küçük Emrah da neymiş:)

Şaka bir yana, gizem dolu bir dram çok hızlı içine alıyor insanı bu kitapta. Muhtemelen bir çocuğun başına gelebilecek en kötü şeyler bir bir sıralanıyor. Kaderim kötüymüş diyenler varsa buyursun bu kitabı okusun:)

Dram olmasına rağmen çok sevdim bu hikayeyi. Adalet ince ince işlenmiş konunun zeminine. Ağır acılarla başlayan kitap insanların kötülüğü ve acımasızlığıyla sürüyor epey bir müddet. Sonra az da olsa iyilerin de bulunduğunu hatırlatıyor dünyada. Her ne kadar tüm insanlar ağız birliği etmişcesine bu dünyada adalet yoktur dese de, bir yerden sonra görünmez bir el (invisible hand - Adam Smith) gizli gizli düzenliyor bir şeyleri.

Kitabın sonu da çok güzel. Yani her şey tek tek açıklığa kavuşuyor. Muğlak bir yer kalmadığı gibi, mutluluk ve ümit doluyor insanın içi.

Evet, çok kötü bir dünya çizmiz Charles Dickens ama ümidi de, güzellikleri de bir yerlere saklamış.
547 syf.
·9/10
“Dünyada hiç kimsenin kendisi kadar yakın dostu yoktur.
...
Yalnız bazen de insanlar kendi kendilerinin en büyük düşmanı olurlar.”
Oliver Twist hemen hemen herkesin çocukluk döneminde okuduğu bir eserdir.Bende çocukluk döneminde okuduğum ve tekrar tekrar okumak istediğin bir eserdir.Charles Dickens usta kaleminden sadece yetim ve koca yürekli bir çocuğun yaşantısı anlatmamaktadır ayrıca Sanayi Devrimindeki İngiltere’sini de anlatmaktadır.Yazar o kadar etkileyici bir üslupla kaleme almış ki okurken 19.yüzyıl İngiltere’sinin çatılı evleri arasında gezecek,Londra’daki sefalete şahit olacak,zenginlik ve fakirlikleri görecek ve kurulmaya çalışılan fabrikalardaki durmaları soluyacaksınız.Oliver gibi bir kahramanı beğenip etkilenmemek imkansız.İlk bölüm olarak Oliver’in doğduğu yeri ve oranın koşulları anlatılmaktadır.Oliver’in annesi onu doğururken hayatını kaybetmiş.Evlilik dışı bir ilişkiden dünyaya geldiği için iyi bir gözle bakılmıyor ve ismi alfabe sırasına göre veriliyor.İnsanların onu işçi olarak çalıştırmaya başlamasıyla acımasız hayatı daha da karmaşık bir yola giriyor.Bundan sonra kötülükler,ahlaksızlıklar ve hırsızlık çetesi yakasını bırakmamaktadır.Onurundan taviz vermek için elinden gelen her şeyi yapıyor.
Keyifli Okumalar Dilerim
 • Seksen Günde Dünya Gezisi
  8.4/10 (1.547 Oy)1.393 beğeni8.003 okunma318 alıntı26.415 gösterim
 • Robinson Crusoe
  8.3/10 (3.880 Oy)3.632 beğeni9.212 okunma1.257 alıntı111.451 gösterim
 • Kaşağı
  8.2/10 (1.295 Oy)1.151 beğeni10.088 okunma262 alıntı26.317 gösterim
 • Madame Bovary
  7.7/10 (2.364 Oy)2.130 beğeni11.031 okunma4.755 alıntı67.942 gösterim
 • Notre Dame'ın Kamburu
  8.8/10 (2.507 Oy)2.657 beğeni9.175 okunma5.904 alıntı132.126 gösterim
 • Çocuk Kalbi
  8.4/10 (1.626 Oy)1.592 beğeni8.151 okunma1.338 alıntı42.457 gösterim
 • Monte Cristo Kontu
  9.1/10 (2.423 Oy)2.412 beğeni7.772 okunma5.206 alıntı65.207 gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.1/10 (1.403 Oy)1.413 beğeni7.976 okunma1.321 alıntı29.684 gösterim
 • Anna Karenina
  8.8/10 (2.941 Oy)3.494 beğeni11.184 okunma10.095 alıntı89.356 gösterim
 • Ana
  8.6/10 (2.979 Oy)3.213 beğeni11.996 okunma9.739 alıntı63.087 gösterim
547 syf.
·10 günde·3/10
Bir Noel Şarkısı ile Charles Dickens okumaya başlamış ve ardından okumak için Oliver Twist, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar şeklinde bir sıralama yapmıştım. Oliver Twist konusu itibariyle diğerlerinden önce okunabilir gibi geldi ama şimdi Oliver Twist nedeniyle yazarın diğer kitaplarına fazlasıyla ön yargılıyım. Okumak için çok heyecanlı olduğum bu kitap beni hayal kırıklığına uğrattı. Yoğun olmadığım dönemlerde bir kitabı bitirmem genelde bu kadar uzun sürmez, son günlerde boş zamanım bol olmasına rağmen Oliver Twist adeta elimde sürümdü.

Bilindiği üzere Oliver Twist yoksullar evinde dünyaya gelmiş anne babası olmayan bir çocuğun başından geçenleri anlatıyor. Kitabın ilk elli-altmış sayfası iyiydi, yani Oliver'ın ilk aşamada yaşadıkları ve çevresindeki insanlarla ilişkilerinin anlatıldığı ilk kısımlar sıkıcı değildi. Ama ardından kitap öyle bunaltıcı hale geldi ki bir ara yarım bırakmayı bile düşündüm. Açıkçası bu kitap ile on günümün çöpe gittiğini düşünüyorum. Kitaba ismini veren karakterimiz Oliver dışında her şeyi okudum gibi geldi. Bir o karakter, bir bu karakter, sıkıcı diyaloglar, bunaltıcı mekan tasvirleri ve daha bir sürü olumsuz nokta... kitaba başlarken yazar bizi en başından Oliver'ın hayatına sokup sonuna kadar ağırlıklı olarak onun eylemlerine, düşüncelerine yer verecek diye düşünürken son derece sıkıcı karakterlerin aynı derecede sıkıcı hayatlarını, konuşmalarını okudum. Kitapta hiçbir karakteri sevemedim. Oliver bile çoğu bölümde neredeyse görünmez olduğu için ona da ısınamadım. Oysa kitabı okumaya başladığımda Oliver Twist karakterini çok seveceğimi düşünüyordum.

Charles Dickens Victoria döneminde yaşamış bir yazar, eserlerinde de bu dönemin izlerini görmek mümkün. Sanayileşme ile birlikte ekonomik adaletsizliklerin daha gözle görülür olduğu, kadınların sıkı kurallara tabi tutulduğu bir dönemden bahsediyoruz. Kitaplar yazıldıkları döneme ayna tutar ve o dönemlerin düşünce yapısını yansıtır. Oliver Twist'te de bu durumu görüyoruz ancak beni asıl sinirlendiren nokta şuydu: Oliver Twist kitabı başka bir şey anlatsaydı, örneğin konu olarak kadın-erkek ilişkilerini anlatan bir kitap olsaydı "Aaaa evet bu yüzden bu tür cümlelerle anlam daha da pekiştirilmiş," derdim. Ancak konusu yetim bir çocuğun yaşadıkları olan bir kitapta neredeyse üç-dört sayfada bir karşıma çıkan "kadın dediğin böyle yapar, kadınlar hep böyledir zaten" tarzındaki cümleler aşırı sinir bozucuydu. Charles Dickens kendi bilinç altındakileri böyle cümlelerle araya serpiştirmiş gibi hissettim. Her kitabı yazıldığı döneme göre değerlendirmek gerekiyor olsa da "kadın dediğin (hattâ zaman zaman karı), kadın dediğin, kadın dediğin kelimeleriyle başlayan cümleler beni çok rahatsız etti.

Kitapta düşündüren noktalardan biri şuydu: Bir doktor düşünün, birçok insanın ölümüne şahit olan bir doktor. Bu mesleği icra eden bir insan zaman ilerledikçe acılara, ölümlere karşı duyarsız bir hale gelebiliyor. O kadar çok hastalık, ölüm görüyor ki bu durum artık o kişiyi zihinsel anlamda etkilemiyor. Oliver Twist'te de kimsesiz çocukların bakıcılığı görevini üstlenen kişilerde gördüm bu durumu. Bu kişiler artık o kadar çok yetim, öksüz çocuk görmüş ki bu durum onları hissizleştirmiş hattâ taş kalpli biri haline getirmiş. Biz mesleğimizde tecrübe kazanmış, artık bir şeyleri otomatik hale getirmiş olabiliriz ancak diyalog kurduğumuz kişilerin bu tür bir durumla ilk kez karşı karşıya kalmış olabileceği ihtimalini düşünmeliyiz.

Oliver Twist'i bitirdim ancak biri bana bu kitap için olumlu anlamda ne söyleyebilirsin şeklinde bir soru sorsa aklıma gelebilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Oliver Twist nedeniyle yazarın şu anda elimde olan İki Şehrin Hikayesi kitabını okumayı aylar sonrasına erteleyeceğim gibi görünüyor. Oliver Twist'i okurken hayata oldukça zor şartlar altında başlamış başka bir çocuğun hikayesini anlatan bir kitap geldi aklıma: Rüya Dağıtan Çocuk. O kitapta da Christmas isimli bir çocuğun doğumundan yetişkinliğine başından geçenleri okumuştum. Durum şu ki, yazarı Charles Dickens diye Oliver Twist'in hiç değilse isim olarak biliniyor olması, ama sırf günümüz kitaplarından olduğu için ve ünlü bir yazara sahip olmadığı için Rüya Dağıtan Çocuk'un çok az bilinmesi, hak ettiği değerin binde birini bile görmemesi oldukça sinir bozucu. Klasik kitap, klasik kitap diyerek yırtınan ve diğer kitapları "popüler kültür ürünü yaaaa" diyerek çöp olarak nitelendiren nitelikli okurlar(!) olduğu sürece biz daha çok görürüz hak etmediği halde göklere çıkarılan ve fazlasıyla hak ettiği halde raflarda tozlanıp giden kitapları. Sonuç olarak Oliver Twist'i tavsiye edemeyeceğim. Okurken bu derece sıkıldığım çok az kitap olmuştu. Bu kitabın ardından klasiklere kısa bir süreliğine ara verip kendi okuduğum türdeki kitapları kucaklama isteğim daha da pekişti. Zira bu okuma sırasında bolca "Kristin Hannah'ın, Tess Gerritsen'in, Debbie Macomber'ın, Dan Brown'un, Harlan Coben, John Verdon, James Dashner, Grange ve daha birçok olağanüstü yazarın gözünü seveyim ben" şeklinde düşündüm. Hepinize keyifli okumalar ve mutlu hafta sonları.
576 syf.
İncelememe Stefan Zweig'ın, Charles Dickens hakkındaki sözüyle başlamak istiyorum: "Hayır, Charles Dickens'ın çağdaşları tarafından ne kadar sevildiği kitaplara ve biyografi yazarlarına sorulmamalı.
Sevgi, yalnızca konuşulan sözlerde soluk kalır."
Evet, Charles Dickens döneminin en çok sevilen yazarlarındandı. Onun eserleri haftalık, aylık dergilerde bölümler hâlinde yayımlandığında halkı büyük bir heyecan sarardı.

Oliver Twist de Dickens'ın en sevilen eserlerinden biridir.
Kitaba adını veren zavallı, kimsesiz bir çocuk olan Oliver'ın hayat öyküsüyle birlikte, eserde yan karakterler de geniş yer tutar.
Eseri okuduğumuzda Sanayi Devrimiyle birlikte keskinleşen zengin-fakir ayrımı dikkatimizi çeker. Dickens, yoksul insanların yaşadığı zorlukları okuyucuya en gerçekçi biçimde aktarır. Bu zorlukları bu denli iyi yansıtmasının nedeni ise, Dickens'ın çocukluk döneminin de zorluklarla geçmesi ve çevresinde olup bitenleri üstün gözlem yeteneğiyle hafızasına kaydetmesidir.
Yaşadığı zorluklar yıllar sonra kalemine yön verecek ve onun dünyaca ünlü bir yazar olmasını sağlayacaktır.

Kitapta yalnızca yoksul insanların yaşamlarına tanık olmakla kalmıyorsunuz. Bu insanları suça iten koşullara da tanıklık ediyorsunuz. Suçlu psikolojisini adım adım izleme imkânı buluyorsunuz. Dickens, ilerleyen dönemde her ne kadar yazarlar tarafından eylem adamı olmamakla suçlansa ve William Shakespeare ile sık sık karşılaştırılsa da ona haksızlık edilmemesi gerektiği kanaatindeyim.
İki yazarın yaşadığı dönemlerin farklılığı gözetildiğinde (Dickens Victoria Dönemi'nde yaşamıştır), belki bana hak verirsiniz.
Victoria Dönemi, katı bir ahlâkçılığın hüküm sürdüğü, sosyal statü farklarının belirginleştiği, sanatçılarının kalemine bile yön verilen bir dönem.
Bu dönemin yansımalarını da Dickens'ın eserinde görmeniz mümkün. Toplumun alt tabakasında bulunan insanlara üst sınıfın yaptığı insanlık dışı muameleyi, toplumda kadına olan bakışı(kadına pek değer verilmez), var olan kurumların yetersizliğini, bu kurumlarda çalışanların başına buyrukluğunu, denetimsizliğini, roman her ne kadar kurgusal bile olsa tüm çıplaklığıyla gözlemlemek mümkün. Kitapta kadınlarla ilgili olumsuz sözler için yazarı suçlamaktan ziyade, dönemin kadına olan kötücül bakışının bir eleştirisi olarak görmek gerektiği kanaatindeyim.

Bir de kitapta benim dikkatimi çeken bir husustan bahsetmek istiyorum.
Toplumda yanlış bir genel kanı vardır: Cezalar ne denli katı ve caydırıcı olursa toplumda suç işleme oranları da o kadar azalır.
Bu yanlış kanıya da işaret ediyor Dickens. İdam cezasına, sürgün cezasına rağmen, sosyal şartlar iyileştirilmediği için, insanların canı pahasına da olsa suç işlemeye devam ettiklerini çarpıcı bir şekilde gösteriyor okura. Bu hümanist bakış bana, Victor Hugo'nun Bir İdam Mahkumunun Son Günü eserini anımsattı.

Oliver'ın yalnızca bir simge olduğu, yan karakterlerle zenginleşen, dönemine rağmen hümanist bir duruş sergileyen bu kitabı okuduğum için memnunum.
Dickens'ın eserlerinin hayata dokunan yanlarını da sizlerle paylaşmak istiyorum: Dickens sayesinde yoksul insanların yaşadığı zorluklar fark edilmiş, düşkünler için birçok ev yapılmış, kurumlarda denetimler arttırılmış, çocuk işçilerin sorunlarına çare bulmaya çalışılmıştır.
Bunlar bile yazarı sevmem için birer sebep.
Ayrıca, Dickens'ın insanı yormayan, hafiften yergiye dayanan ironik dilini de çok sevdim.
İyilerin ne olursa olsun eninde sonunda kazanacaklarına dair umut veren bakış açısı da hoşuma gitti.

Kadim dostlarımız olan kitaplarla ve esenlikle kalın. Herkese iyi okumalar.
547 syf.
·7 günde·Beğendi·3/10
Charles Dickens'ın bu duygusal kitabını okuduktan sonra, Kemalettin Tuğcu'nun kitaplarıyla kıyaslamak geldi içimden.Dedim ki kendi kendime, " hiç okula gitmemiş, okuma ve yazmayı kendi kendine öğrenmiş, hatta Fransızca çeviri yapacak kadar da Fransızca'yı öğrenmiş bir Kemalettin Tuğcu, yüz Charles Dickens eder."
547 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Filmini beğendiğim kadar bu minnak romanıda beğenmiş olmaktan mutluluk duyuyorum izleyin veyahut okuyun hatta her ikisini birden yapın pişman olmazsınız emin olun. :))
96 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Oliver Twist Charles Dickens eserleri ile ilk tanışmam oldu. İnceleme yapıp yapmamak konusunda bir az kararsız kaldım açıkcası. Okumaya başladığım ilk andan itibaren kitap beni kendi içine çekti. İlk sayfalarda rastladığım bazı bölümler bana uzun zaman önce izleyip, sıkıcı bulduğum için de yarım bıraktığım bir filmi hatırlattı. Fırsat bulursam filmi tekrar izlemeyi deneyeceğim. Kitaba gelince sürükleyici bir hikayesi vardı. Fakat bazı bölümleri tahmin etmekte hiç zorlanmadım diye bilirim. Anlatım tarızını çok yalın buldum. Ancak yine de beni şaşırtan bir sonlukla karşılaştın. Kitabı sevdim diye bilirim. Bence her kesin okuması gereken kitaplardan biri.

P.S. Kitapla ve Charles Dickens ile bir okuma etkinliği sayesinde tanıştım. Böyle bir etkinlik düzenledikleri için Tuğba Karaca ve Salim'e teşekkür ederim.
576 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Charles Dickens, geniş kitlelerin çektiği acıları ve yoksulluğu gerçekçi bir bakışla anlatmıştır.Fakirlerin süründüğü, hastalığın ve suçun kol gezdiği 19. yüzyıl İngilteresi’nde kimsesiz bir çocuk, Oliver Twist.Dönemin fakirhanelerinin ve yetimhanelerinin içler acısı durumunu ve orada çalışanların yozlaşmışlığını gündeme getirir,Londra’nın suça boğulmuşluğunu, gözler önüne serer, kötüyle iyinin daimi savaşı sonucunda kötülerin kendi kötülükleri tarafından yok edildiğinin, iyilikseverliğin ve erdemin ise sonunda mutlaka ödülledirildiğinin altını çizer.
Göğün altı delinse de tüm yağmurlar birden boşansa insanın kendi içinde yanan cehennem ateşini yine söndüremez.
Charles Dickens
Sayfa 232 - ALKIM YAYINEVİ

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oliver Twist
Baskı tarihi:
11 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
576
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750708275
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Oliver Twist
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Oliver Twist, düşkünler evinde dünyaya gelmiş ve yetim kalmış bir çocuktur. Daha fazla yemek isteme cesaretini gösterdiği için düşkünler evinden kovulur ve bir cenaze levazımatçısının yanına girer. Orada da kötü muamele görünce kaçar, ama bu kez de yankesici Fagin ve çetesinin eline düşer. Yeraltı dünyasının acımasız ortamında korkunç Fagin'in pençesinden kurtulmak için akıl almaz serüvenlere atılan Oliver'ı hiç ummadığı bir gelecek beklemektedir...

19. yüzyıl İngiliz edebiyatının en büyük romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens, ilk yapıtı Bay Pickwick'in Serüvenleri'nin ardından yayınladığı Oliver Twist'te, dönemin Londra yaşamından yola çıkarak keskin bir toplumsal eleştiriye yönelir. Zenginlerin ikiyüzlülüğünü ve yoksulluğun insan ruhunda açtığı derin yaraları son derece etkileyici bir üslupla betimleyen Oliver Twist, hem bu dünyanın horlananlarının güçlü bir savunucusu hem de sürükleyiciliğini başından sonuna kadar yitirmeyen bir serüven romanıdır. 

Dickens'ın bu başyapıtını Nihal Yeğinobalı'nın usta işi çevirisiyle sunuyoruz.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 7.273 okur

 • Mahmudn24
 • Recaizade
 • Hanifi Esin
 • Hakan Çelebi
 • Marziye Karakaya
 • ♡~Arca Çevik~♡
 • Cihan Vardar
 • Ali candan
 • Merve Esra Nur Yurdakul
 • Zuhal Akıncı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%8.2
18-24 Yaş
%29.5
25-34 Yaş
%27.9
35-44 Yaş
%18
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.4
Erkek
%31.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.8 (274)
9
%14.4 (190)
8
%22.2 (292)
7
%11 (145)
6
%3.4 (45)
5
%1.2 (16)
4
%0.7 (9)
3
%1.1 (14)
2
%0.2 (3)
1
%0.3 (4)

Kitabın sıralamaları