Oliver Twist

8,1/10  (348 Oy) · 
2.206 okunma  · 
269 beğeni  · 
9.784 gösterim
Oliver Twist, düşkünler evinde dünyaya gelmiş ve yetim kalmış bir çocuktur. Daha fazla yemek isteme cesaretini gösterdiği için düşkünler evinden kovulur ve bir cenaze levazımatçısının yanına girer. Orada da kötü muamele görünce kaçar, ama bu kez de yankesici Fagin ve çetesinin eline düşer. Yeraltı dünyasının acımasız ortamında korkunç Fagin'in pençesinden kurtulmak için akıl almaz serüvenlere atılan Oliver'ı hiç ummadığı bir gelecek beklemektedir...

19. yüzyıl İngiliz edebiyatının en büyük romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens, ilk yapıtı Bay Pickwick'in Serüvenleri'nin ardından yayınladığı Oliver Twist'te, dönemin Londra yaşamından yola çıkarak keskin bir toplumsal eleştiriye yönelir. Zenginlerin ikiyüzlülüğünü ve yoksulluğun insan ruhunda açtığı derin yaraları son derece etkileyici bir üslupla betimleyen Oliver Twist, hem bu dünyanın horlananlarının güçlü bir savunucusu hem de sürükleyiciliğini başından sonuna kadar yitirmeyen bir serüven romanıdır. 

Dickens'ın bu başyapıtını Nihal Yeğinobalı'nın usta işi çevirisiyle sunuyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  547
 • ISBN:
  9789750708275
 • Orijinal Adı:
  Oliver Twist
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
10 Haz 14:43 · Kitabı okudu · 10 günde · 3/10 puan

Bir Noel Şarkısı ile Charles Dickens okumaya başlamış ve ardından okumak için Oliver Twist, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar şeklinde bir sıralama yapmıştım. Oliver Twist konusu itibariyle diğerlerinden önce okunabilir gibi geldi ama şimdi Oliver Twist nedeniyle yazarın diğer kitaplarına fazlasıyla ön yargılıyım. Okumak için çok heyecanlı olduğum bu kitap beni hayal kırıklığına uğrattı. Yoğun olmadığım dönemlerde bir kitabı bitirmem genelde bu kadar uzun sürmez, son günlerde boş zamanım bol olmasına rağmen Oliver Twist adeta elimde sürümdü.

Bilindiği üzere Oliver Twist yoksullar evinde dünyaya gelmiş anne babası olmayan bir çocuğun başından geçenleri anlatıyor. Kitabın ilk elli-altmış sayfası iyiydi, yani Oliver'ın ilk aşamada yaşadıkları ve çevresindeki insanlarla ilişkilerinin anlatıldığı ilk kısımlar sıkıcı değildi. Ama ardından kitap öyle bunaltıcı hale geldi ki bir ara yarım bırakmayı bile düşündüm. Açıkçası bu kitap ile on günümün çöpe gittiğini düşünüyorum. Kitaba ismini veren karakterimiz Oliver dışında her şeyi okudum gibi geldi. Bir o karakter, bir bu karakter, sıkıcı diyaloglar, bunaltıcı mekan tasvirleri ve daha bir sürü olumsuz nokta... kitaba başlarken yazar bizi en başından Oliver'ın hayatına sokup sonuna kadar ağırlıklı olarak onun eylemlerine, düşüncelerine yer verecek diye düşünürken son derece sıkıcı karakterlerin aynı derecede sıkıcı hayatlarını, konuşmalarını okudum. Kitapta hiçbir karakteri sevemedim. Oliver bile çoğu bölümde neredeyse görünmez olduğu için ona da ısınamadım. Oysa kitabı okumaya başladığımda Oliver Twist karakterini çok seveceğimi düşünüyordum.

Charles Dickens Victoria döneminde yaşamış bir yazar, eserlerinde de bu dönemin izlerini görmek mümkün. Sanayileşme ile birlikte ekonomik adaletsizliklerin daha gözle görülür olduğu, kadınların sıkı kurallara tabi tutulduğu bir dönemden bahsediyoruz. Kitaplar yazıldıkları döneme ayna tutar ve o dönemlerin düşünce yapısını yansıtır. Oliver Twist'te de bu durumu görüyoruz ancak beni asıl sinirlendiren nokta şuydu: Oliver Twist kitabı başka bir şey anlatsaydı, örneğin konu olarak kadın-erkek ilişkilerini anlatan bir kitap olsaydı "Aaaa evet bu yüzden bu tür cümlelerle anlam daha da pekiştirilmiş," derdim. Ancak konusu yetim bir çocuğun yaşadıkları olan bir kitapta neredeyse üç-dört sayfada bir karşıma çıkan "kadın dediğin böyle yapar, kadınlar hep böyledir zaten" tarzındaki cümleler aşırı sinir bozucuydu. Charles Dickens kendi bilinç altındakileri böyle cümlelerle araya serpiştirmiş gibi hissettim. Her kitabı yazıldığı döneme göre değerlendirmek gerekiyor olsa da "kadın dediğin (hattâ zaman zaman karı), kadın dediğin, kadın dediğin kelimeleriyle başlayan cümleler beni çok rahatsız etti.

Kitapta düşündüren noktalardan biri şuydu: Bir doktor düşünün, birçok insanın ölümüne şahit olan bir doktor. Bu mesleği icra eden bir insan zaman ilerledikçe acılara, ölümlere karşı duyarsız bir hale gelebiliyor. O kadar çok hastalık, ölüm görüyor ki bu durum artık o kişiyi zihinsel anlamda etkilemiyor. Oliver Twist'te de kimsesiz çocukların bakıcılığı görevini üstlenen kişilerde gördüm bu durumu. Bu kişiler artık o kadar çok yetim, öksüz çocuk görmüş ki bu durum onları hissizleştirmiş hattâ taş kalpli biri haline getirmiş. Biz mesleğimizde tecrübe kazanmış, artık bir şeyleri otomatik hale getirmiş olabiliriz ancak diyalog kurduğumuz kişilerin bu tür bir durumla ilk kez karşı karşıya kalmış olabileceği ihtimalini düşünmeliyiz.

Oliver Twist'i bitirdim ancak biri bana bu kitap için olumlu anlamda ne söyleyebilirsin şeklinde bir soru sorsa aklıma gelebilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Oliver Twist nedeniyle yazarın şu anda elimde olan İki Şehrin Hikayesi kitabını okumayı aylar sonrasına erteleyeceğim gibi görünüyor. Oliver Twist'i okurken hayata oldukça zor şartlar altında başlamış başka bir çocuğun hikayesini anlatan bir kitap geldi aklıma: Rüya Dağıtan Çocuk. O kitapta da Christmas isimli bir çocuğun doğumundan yetişkinliğine başından geçenleri okumuştum. Durum şu ki, yazarı Charles Dickens diye Oliver Twist'in hiç değilse isim olarak biliniyor olması, ama sırf günümüz kitaplarından olduğu için ve ünlü bir yazara sahip olmadığı için Rüya Dağıtan Çocuk'un çok az bilinmesi, hak ettiği değerin binde birini bile görmemesi oldukça sinir bozucu. Klasik kitap, klasik kitap diyerek yırtınan ve diğer kitapları "popüler kültür ürünü yaaaa" diyerek çöp olarak nitelendiren nitelikli okurlar(!) olduğu sürece biz daha çok görürüz hak etmediği halde göklere çıkarılan ve fazlasıyla hak ettiği halde raflarda tozlanıp giden kitapları. Sonuç olarak Oliver Twist'i tavsiye edemeyeceğim. Okurken bu derece sıkıldığım çok az kitap olmuştu. Bu kitabın ardından klasiklere kısa bir süreliğine ara verip kendi okuduğum türdeki kitapları kucaklama isteğim daha da pekişti. Zira bu okuma sırasında bolca "Kristin Hannah'ın, Tess Gerritsen'in, Debbie Macomber'ın, Dan Brown'un, Harlan Coben, John Verdon, James Dashner, Grange ve daha birçok olağanüstü yazarın gözünü seveyim ben" şeklinde düşündüm. Hepinize keyifli okumalar ve mutlu hafta sonları.

Murat Sezgin 
 11 Haz 22:09 · Kitabı okudu · 11 günde · 4/10 puan

Bölüm XVI…
Bu yazı adı Oliver Twist olup da Oliver Twist harici her şeyden bahseden, kadınlar hakkında yağlıya ballıya sataşan, ele aldığı konu itibariyle insanın yüreğini sızlatması gerekirken okumak için harcanan zaman için yürek sızlatan, başı ve sonu arasında anlamlı köprü olmayan bir kitabın, ikişer noktalı 9 cümle 4 paragraflık incelemesinden bahsediyor.

Yoksullar evinin rutubetli ve pis odalarından birinde bulunan soğuk bir yatağın üzerinde(tahminimce öyle) dünyaya gelmiş yetim ve öksüz bir çocuğun, Oliver Twist’ın, acıklı, sefil hayat hikâyesini bana o duyguları yaşatır düşünceleriyle aldığım bu kitap, ilk 70 sayfalık kısımda Oliver Twist’ten bahsederek ileriki sayfalar için umut vaat etmiş ancak kitabın son 70 sayfalık kısmına kadar bir daha adını sanını duyma olanağı bulamadığımız silik bir karakterle bende her açıdan hayal kırıklığı yaratan ender kitaplardan birisi olmuştur. Çelimsiz yapısı, kısa boyu ve soluk benziyle sekiz yaşında bizleri etkilemesi için yazıyla can bulmuş Oliver Twist’in kitapta yerini almış, bizim normal insan sınıfına koymayıp ayaktakımı olarak nitelendirdiğimiz kişilerin her türlü halet-i-ruhiyesi ve başlarına gelen her olay detaylıca anlatılırken Oliver Twist için öyle şeyler görememek benim hayal kırıklığına uğramamın en büyük sebebidir.

Bu kitabın adı Oliver Twist olmasa ve yetim bir çocuğun yaşamından etkileyici kesitler sunacağını garanti etmese; Victoria Dönemi İngilteresi’nde ortaya çıkmış sınıf ayrılıklarını iyi analiz ederek bu durumu gerçekçi bir bakış açısıyla hikâyeleştirdiğini, kadınları insan mahiyetine koymayan alçak ruhlu kişilerin çoğunlukta olduğunu, ağır işler ve adi suçlarda kullanılan çocuk nüfusunun herhangi bir alanla kıyaslanamayacak derecede arttığının vurgulanması kitabı okuyan kişiye daha farklı şeyler düşündürebilirdi. Hal böyle olunca, yani baştan beri zırvaladığım ‘ana karakter sanki yardımcı bir karaktermiş gibi’ okuyucuya sunulunca, yukarıda saydığım yardımcı tezler gerçekte önemli konular olsa da –tam bu kısmı yazmaya devam ederken Savaş ve Barış kitabının da aralarında bulunduğu 8 kitabı 50 tlye alabileceğim mesajının gelmesi, bana Dickens’ın bölümler içinde yaptığı konudan sapmalarını hatırlatıyor- tıpkı Oliver Twist gibi geri planda kalıyor.

Kitapta beni en çok etkileyen taraflardan ilkinin, her türlü şeyin karşıtını içinde barındıran insanın ne kadar kötü olursa olsun kalbinin derinliklerinde ufacık da olsa iyilik kırıntılarına rastlanabileceğinin gösterilmesi olduğunu belirtmek isterim. Tıpkı bitkilerin kökleriyle toprağa olan bağlılığı ve hayvanların yavrularına olan bağlılığı gibi insanın da yaşadığı yer ve sevdiği şeye olan bağlılığının sonucu olarak ortaya çıkan değer ve sevgi duygularının iyi tasvir edilmesi beni etkileyen ikinci ve son noktadır.

Sonuç olarak, Charles Dickens’in olaya Oliver Twist ile giriş yapıp da gerisini farklı kişilerle devam ettirdiği, verilmek istenen mesajın hep bir şeylerin gölgesinde kaldığı, büyük bir hevesle başladığım ama sonunda büyük bir hayal kırıklığı yaşadığım bu kitabı okuduğum on gün içinde Doktorrr Mete Oroloji’nin sunduğu hava durumunu tekrar tekrar izlesem daha çok keyif alabilirdim. Son olarak yazarın daha farklı kitaplarını da okumayı düşündüğüm için incelemeyi daha fazla uzatmayı düşünmediğimi söylüyor, diğer kitaplarından keyif almayı umut ederek hepinize iyi okumalar diliyorum.

Mehmet Kesdal 
 01 May 14:37 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 3/10 puan

Charles Dickens'ın bu duygusal kitabını okuduktan sonra, Kemalettin Tuğcu'nun kitaplarıyla kıyaslamak geldi içimden.Dedim ki kendi kendime, " hiç okula gitmemiş, okuma ve yazmayı kendi kendine öğrenmiş, hatta Fıransızca çeviri yapacak kadar da Fransızca'yı öğrenmiş bir Kemalettin Tuğcu, yüz Charles Dickens eder."

Emine ÖZBEK 
08 Nis 15:14 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabı belki yüzlerce kez duymuş fakat daha okumamistim. belkide önceden okusaydim oliver'i bu kadar iyi hissedemiyecektim. Ilk yüz sayfasında tam kitaba kendimi verememistim.belkide bu kitabı huzunluyken okumak daha doğru oliver'i biraz olsun hissedebilmek için...
Kitaba gelince yarının ne getircegini bilmemenin örneği var kitapta her seferinde umudla iyi bir yaşama koşan oliverin başına gelen kötü olaylar ve sonrasında umudun asla yitirilmemesi gerektiğini anlatan bi son. Kitabın sonunda dediği gibi acı çeken insanlar hayata umud la bakmaya başladılar.

Taner durmaz 
02 Haz 12:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yetimhane ortaminda bir çocuk ve büyük sıkıntı zorlukla başetmek zorunda yada yetimhaneden kaçmak zorunda Charles Dickens’ın bu güzel romanini okumanızı tavsiye ederim

Mehmet Geçit 
16 Eyl 10:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuyanlar bilir dostluğun sevginin ve haylazlığın bir çocuğun hayatında ne kadar önemli olduğunu. Defalarca okuyup hiç sıkılmadan tekrar okuyabileceğim nadir eserlerden.

 
10 Ağu 21:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Charles Dickens...
Size hayatında çok acılar çekmiş ama önüne ne çıkarsa çıksın her daim iyi olmaktan asla vazgeçmeyen bir çocuğu anlatır yazar.Başına neler gelmiştir bir bilseniz.Bir yetimhane...
Anne ve babası hakkında hiçbir şey bilmezken hayatın ona kurduğu tuzaklara karşı savunmasızdır adeta.Kitabın son bölümleri gerçekten çok iyiydi. Beklenilmeyen bir hayat hikayesi çıktı ortaya.Mutlu sonla bitmesi ise beni en mutlu eden şey.

Korubey Karadağ 
07 May 00:25 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir soylunun olduğu kadar, bir dilencinin de çocuğu olabilirdi. Fakat hiç kimse onun, kimin oğlu olduğunu bilmiyordu. Toplum içindeki yerini kestirmek imkansızdı. Fakat günün birinde kaba, yıpranmış, sarı kumaştan bir elbise giydirilip göğsüne etiket takılarak, yetimhaneye alınınca, toplum içindeki yerini bulmuştu.

Küçük bir ilçede düzenlenen satranç turnuvasında dereceye girmiştim ve ödül olarak Oliver Twist ile bir kaç kitap daha verilmişti felekat üzülmüştüm. ben kitap değil madalya istiyordum.Sonra yaz tatilinde sünnet oldum-laf aramızda ben biraz geç sünnet oldum lise birin bitim yazında- sünnet demek yaklaşık bir hafta evde beklemekti ilk iki gün çok sıkıcı geçti sonra ki gün gözüm iki odalı evimizin hiç dokunulmayan bol kitaplı kitaplığına ilişti elime Oliver Twist`i aldım almakla okumamla bitirmem bir oldu ben ki hiç kitap okumayan biri heyecanla diğer diğer sayfaya geçmeyi bekledim harika bir duygu sardı beni Charles Dickens`on müthiş karakter analizleri senarist ve realist kişiliği kitapta fevkalede bir bütünlükle kendini gösterdi.Karakterli üstünden yıllar geçmesine rağmen hala aklımdadır.O gün okuma hastalığım başlamıştı üç günde Oliver Tsiwt`i sefilleri ve Robison Cruise bitirdim.

Kübra 
09 Şub 13:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Oliver Twist çocukluğumda büyük yere sahip. Olayları bölük pörçük hatırladığım bu kitabı bugün tekrar okusam eminim ki derininde başka maceralarla da karşılaşırım. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak adına önemli bir adım olmakla birlikte her yaştan okura hitap edebilecek bir başyapıt. Yine, Charles Dickens okumaya başlamak için de ideal.

5 /

Kitaptan 36 Alıntı

Damla Köseoğlu 
05 Haz 23:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Hepimizin elinde birçok nimet var ama çoğumuz değerini bilmiyoruz.

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 228 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 228 - Can Yayınları)
Damla Köseoğlu 
 05 Haz 21:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Yüksek dağın üstünden kar eksik olmaz.

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 168 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 168 - Can Yayınları)
Murat Sezgin 
09 Haz 12:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Gurur denilen günah en yüksek ve saygın kişiler kadar en bayağı ve kirli kişilerin de malıdır!

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 412 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 412 - Can Yayınları)
Murat Sezgin 
07 Haz 22:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Doğaya ve insanlara bakıp bakıp da her şeyi karanlık ve kasvetli gören insanlar haklıdır. Ne var ki bu karanlık ve kasvet onların kendi tasalı ruhlarının ve görüşlerinin rengini yansıtır.

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 344 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 344 - Can Yayınları)
Damla Köseoğlu 
06 Haz 00:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Ölüm hiçbirimizi çok bekletmez... Hepimizin sırası çarçabuk gelecek!

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 240 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 240 - Can Yayınları)
Murat Sezgin 
09 Haz 18:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Dünyada hiç kimsenin kendisi kadar yakın dostu yoktur.
...
Yalnız bazen de insanlar kendi kendilerinin en büyük düşmanı olurlar.

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 445 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 445 - Can Yayınları)
Damla Köseoğlu 
07 Haz 00:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Güzel ve masum bir görünüşün içinde günahın gizlenmiş olmadığını kim ileri sürebilir?

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 294 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 294 - Can Yayınları)
Murat Sezgin 
 07 Haz 17:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Ölüm gibi suç da yalnızca yaşlıların ve çirkinlerin tekelinde değildir. Çok zaman kurbanlarını en genç ve en güzellerin arasından seçer.

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 295 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 295 - Can Yayınları)
Murat Sezgin 
05 Haz 16:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Bir kitabın ağırlığı boyundan anlaşılmaz.

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 132 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 132 - Can Yayınları)
Murat Sezgin 
08 Haz 12:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

İnsanoğlu eninde sonunda insandır. Onları istediğiniz kadar yükseltin, daha yüksek, daha önemli mevkilere getirin. İpek kaftanlarıyla kokartlı şapkalarını aldığınız zaman eski ağırbaşlılıklarını kaybedecekler ve halk üzerinde eskisi kadar etki kuramayacaklardır.

Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 361 - Can Yayınları)Oliver Twist, Charles Dickens (Sayfa 361 - Can Yayınları)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Oliver beyazperdede yaşayacak
Oliver beyazperdede yaşayacak Hollywood, Charles Dickens’ın 1838 tarihli ünlü klasik romanı Oliver Twist’in devamı niteliğinde bir sinema filmi planlıyor.