Hallac-ı Mansur

7,9/10  (45 Oy) · 
122 okunma  · 
38 beğeni  · 
3.116 gösterim
İnancın ve Direnişin, "Dar"da Hallac-ı Mansur'un Romanı

Adamın çaresiz bir şekilde oynattığı kolunun ucundaki korkunç yarının çürümeye başladığı açıkça belliydi. Fakat bu kanlı et yığını tüm işkencelere rağmen insanlığından bir şey yitirmemişti. Çarmıhın önünde duran bir cellat, işkence gören adamın vücuduna iki çivi daha çakmakla meşguldü. Çekici indirdiği anda adamın vücudundan fışkıran kan sütunu geniş bir kavis çizerek meydanı kaplayan tozların arasına karışıyordu. Fakat kurban kahkahalar atarak öyle bir gülüyordu ki, yanaklarından aşağı yaşlar süzülüyordu. Bunun sebebi çektiği şiddetli acı olabilir miydi? Rüstem Efendi'nin sesi duyuldu: "Bu adam el-Hallac."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  238
 • ISBN:
  9757076279
 • Orijinal Adı:
  Tod İn Bagadad Oder Leben Und Sterben
 • Çeviri:
  Atilla Dirim
 • Yayınevi:
  Yurt Kitap Yayın
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatım boyunca bu sapıkları geri kafalı yobazları okudum durdum müslümanlığı bu cahiller öğrenmeye kalktık bize oysa islam ne kolaymış Rabbim'e Hamd olsun Kur'an'la tanıştırdı bizi ve kendi yolunu gösterdi

Andolsun ki; biz Kur'an'ı düşünmek için kolaylaştırdık. Düşünüp öğüt alan yok mu ? Kamer suresi 22.Ayet

Allah yemin ediyor Kur'an kolay diye bunlar Allah'ın aksine Kur'an zor ve anlaşılmaz diyor neden Kendi İllahlıkları gidecekte ondan

İşte sana gerçek olarak okuduğumuz bunlar Allah'ın âyetleridir. Artık Allah'tan ve O'nun âyetlerin den sonra hangi söze inanacaklar ? Casiye Suresi 6.Ayet

Allah açıkça söylüyor Allah sözünden başaka hangi söze inanıp güveneceksin Hakikati yalnız Allah bilir ve yalnız Allah söyler. ne diyelim Allah bizi Yolundan saptırmasın Kur'an İslamın tek kaynağıdır Kur'an bize de yeter herkese de yeter Hamd olsun

Ayten Ernaz Tiryaki 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tasavvuf tarihinin devrim yaratan, efsane ismi Hallac-ı Mansur'un İlahi Aşkı uğruna yaşadığı çileli hayatı, mücadelesi; zamanının gerici müslümanlarının ihaneti ile İmam Azam Hz.'lerinin de katline sepep Abbasi Hilafet makamının fermanıyla iskence edilerek öldürülmesini mistik olaylarla süsleyip anlatan güzel bir kitap. Tavsiye ediyorum!

Kübra YILDIRIM 
17 Tem 15:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Alman profesör Klapprothun Irana gitmesi ve orda kaybolması üzerine bölgeye giden gazeteci Eigenbrod şans eseri profesörün günlüğüne ulaşır. Günlükte profesörün bir zaman yolculuğu yaptığı ve Hallacın hikayesini oğlu Hamidin dilinden anlatılıyor. Okurken dönemin ilişkilerini sufiliğin kişiler için anlamını maniheizm hinduizm ve zerdüştlüğe dair bilgiler ediniyorsunuz. Ilgimi çeken şey ise kitaptaki bir Türk karakterin adının Atsız olmadıydı neyden esinlenerek bu ad verilmiş doğrusu merak ettim ve etkilendim. Roman tadında biyografi okumak isterseniz tavsiye ederim.

Filiz Özcan 
15 Oca 22:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ortadoğu'da araştırma yapan Alman bir profesörün kaybolması üzerine İran'a gelen bir gazeteci.Zamanda yolculuk maceraları.Bu yolculukla keşfedilen Hallac-ı Mansur,onun kimlerle temas ettiği,sözleri yüzünden başına gelenler,Abbasiler,Zerdüştler vs. konularında detaylar var.Tavsiye edilir.

yunus kızılağaç 
18 May 21:57 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

tarih tekerrürden ibarettir o dönem islam ve müslüman ne ise bu dönemdede değişim göstermediklerini açıkça görebiliyoruz cehaletin dinle savunulduğu dönemlerde gerçeği söyleyenin cezalandırıldığını açıkça görmekteyiz

Vedat Geçit 
21 Şub 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Akıcı ve çok güzel bir kitap. Özellikle son sayfalarda yer alan Hallac'ın sözleri ezberlenmeye değer.

Ender Bıyıklı 
09 Ağu 15:25 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Geçmiş ve şimdi arasında gidip gelen bir İran hikayesi.. Mansur hem genel olarak din tarihinin hem de özel olarak Türk İslam tarihinin yakından bildiği bir isim. Enek Hak felsefesinin en çıplak şekilde ifade edicisi olan Hallac, bu felsefenin ilk büyük şehidlerindendir. Belki de ilki... Mansur'u dara çıkartan, Nesimi'nin derisini yüzdüren, Yunus'u söyleten, Mevlana'yı sema döndüren, hacı Bektaş'ı güvercin donuna sokan ve nicelerini halden hale savuran Tanrısal güç bugün halen kimileri için din dışı kabul ediliyor. Bu isimleri dinin içinden sayanların durumu ile din dışı sayanlar neredeyse aynı elmanın iki yarısı gibi... Peşin hükümlerden ve ön kabullenen kurtulmuş okuyuculara tavsiye ederim

Serdar Sarı 
18 Tem 12:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

muazzam bir kitap yazarın yabancı olmasına bakmayın mükemmel bir altyapıyla kitabı yazdığını iliklerinize kadar hissettitiyor. kitap geçmişte yolculuk yapmış bir profesörün ağzından anlatılıyor ve profesöre'de Mansur'un oğlu anlatıyor. beğendiğim bir tarzı.

Serdar Özmısırlı 
04 Eyl 23:07 · Kitabı okudu · 61 günde · Beğendi · 5/10 puan

İdamından sonra ondan geriye herhangi bir iz ya da işaret kalmasın ve adı unutulup gitsin diye, bedenini ateşte yakıp küllerini Dicle Nehri’ne savurmuşlardır. Bu kitap, o günden beri Dicle’den yükselen “Ene’l-Hak” çığlığının öyküsüdür.

Susamber Kara 
27 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hallac-ı Mansur hikayesini babsmdan duymuştum. Yabancı bir yazarın yazdığını yeni öğrendim. İyi ki burasını keşfetmişim. Bunu da mutlaka okumalıyım... Bugün kitabı aldım. Elimdeki kitap bittiğinde bunu okumaya başlayacağım...

2 /

Kitaptan 23 Alıntı

Songül 
 21 Tem 2016 · Kitabı okudu

Toplum düzeni üzerinde konuşmayı ve tartışmayı istiyoruz,hem de her an hapishaneye gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya bulunmadan.

Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 82 - Yurt Kitap-Yayın)Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 82 - Yurt Kitap-Yayın)
Songül 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu

"Dünyadaki karanlık, ya da başka bir deyişle kötülük, yaratılış gerçeğinden değil,insanın içinde bulunmaktadır."

Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 128 - Yurt Yayın-Kitap)Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 128 - Yurt Yayın-Kitap)
Tuco Herrera 
13 Haz 20:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İşte daima sözünü ettiğim tanrıdan uzaklaşma bu " dedi Hallac cevap olarak."Tüm bu çapulcular kendilerini gerçek müslümanlar olarak nitelendiriyor, çünkü namaz kılıyor ve oruç tutuyorlar.Fakat yasanın emrettiği davranış biçimleri tanrıdan uzak olarak yerine getirildiği takdirde, göstermelik olmaktan başka bir işe yaramaz."

Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 197 - Yurt Kitap Yayın 2. Baskı 2004)Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 197 - Yurt Kitap Yayın 2. Baskı 2004)
Ayten Ernaz Tiryaki 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Hiçbir yara bize kalbimiz kadar acı vermez. Hiçbir ilaç bizi kalbimiz kadar çabuk iyileştirmez. "

Sufî Bilgeliği

Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter LerchHallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch
Songül 
 21 Tem 2016 · Kitabı okudu

Bu arada çarmıha gerili adam kendisine gelmişti ve kısık,fakat etkileyici bir sesle dostlarıyla talebelerine artık ağlamamalarını söylüyordu.
"Ben ancak ölürsem yaşayacağım." Hallac'ın kanlı ağzından dökülen bu sözler yakınları için bir teselli değildi .

Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 42 - Yurt Kitap-Yayın)Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 42 - Yurt Kitap-Yayın)
Kübra YILDIRIM 
14 Tem 17:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kendi içimize, ruhumuzun bilinmedik yörelerine seyahat etmemiz gerekir.

Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 87)Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 87)
zebercet zengin 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben ancak ölürsem yaşayacağım." Hallac'ın kanlı ağzından dökülen bu sözler, yakınları için bir teselli değildi.

Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter LerchHallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch
Ayten Ernaz Tiryaki 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hükümdarın sözüne karşı gelmek,
Kan revan içinde kalmak demektir.
Hükümdar öğle vakti derse: Gece oldu!
Sen de şöyle de: İşte ay, işte gezegenler!
SADÎ

Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 40)Hallac-ı Mansur, Wolfgang Günter Lerch (Sayfa 40)
3 /