Martenteo

Martenteo
@Phidas
Ben cenneti hep bir çeşit kütüphane olarak düşlemişimdir. J.L Borges
Uludağ Üniversitesi-Tarih/Anadolu Üniversitesi-Sosyal Hizmet/Adnan Menderes Üniversitesi-Tarih Yüksek Lisans
532 okur puanı
Aralık 2016 tarihinde katıldı
200 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
44 günde okudu
50 Hayvanla Dünya Tarihi
50 Hayvanla Dünya TarihiJacob Field
7.8/10 · 23 okunma
Reklam
Martenteo
Bir kitabı okumaya başladı
Acı Çikolata
Acı ÇikolataLaura Esquivel
8/10 · 3.248 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
111 syf.
4/10 puan verdi
Beklentiyi karşılamıyor
Yazarından çok hoşlanmadığım halde kitabın ismi ilgimi çektiği için ilk defa bir Mehmet Barlas eseri almış bulundum. İlk kısmı yani Latife Hanım ile ilgili kısmında açıkçası altı çizilecek herhangi bir şeye rastlamadım. Hep bildiğimiz, duyduğumuz şeyler art arda sıralanmış. Hatta sıkça tekrara düşülmüş. İsminin hakkını vermiyor bence. İkinci kısım yani Türk sosyetesi ile olan kısımda da Latife Hanım ya da Çankaya ile bir bağlantının olmasını ya da oradan başlayarak günümüze doğru gelmesini bekliyorsunuz ama hiç öyle değil. Tamamen alakasız bir şekilde günümüz sosyetesinden bahsediyor. Hoşuma giden tek şey ikinci kısımda yer yer dünya tarihinden bilgilere de yer verilmesiydi ki onları da alıntılayarak paylaştım zaten. Konuyla alakalı daha detaylı bilgiler arayan kişilerin beklentisini karşılamayacaktır. Velhasıl çok bir şey beklemeden okunabilecek bir kitap.
Latife Hanımın Sırları ve Türk Sosyetesi
Latife Hanımın Sırları ve Türk SosyetesiMehmet Barlas · Birey Yayıncılık · 200521 okunma
Sakın "statü" ile "statükocu" kavramlarını karıştırmayın. Çünkü statükocuların hakim olduğu toplumlarda, kimse tırmanıp, statü sahibi olamaz.
Sayfa 96 - Birey YayıncılıkKitabı okudu
Reklam
Picasso, yatağının üzerine şapka bırakılmasını "birinin ölümüne işaret" sayar ve çok kızarmış. Napolyon Bonaparte için de ayın 17 si adeta yokmuş. Çünkü 17 sayısının uğursuzluğuna inanırmış...
Sayfa 86 - Birey YayıncılıkKitabı okudu
... sadece genç oldukları için akılsız kişilere takılacağınıza, her yaştan akıllı insanları bulmaya çalıştığınız zaman, daha mutlu olursunuz. Neticede gençlik geçici, ama akılsızlık kalıcıdır.
Sayfa 85 - Birey YayıncılıkKitabı okudu
Mavi'nin saraya ya da asalete ilişkin bir renk olmasının kaynağı, İstanbul'dur. Milattan sonra 6'ıncı yüzyılda, imparator Justinyen'i devirmek için çıkan Nika Ayaklanmasında, Saray'ı tutanlara "Maviler", ayaklanmacılara da "Yeşiller" denilirdi. Şimdiki Sultanahmet'te bulunan hipodromdaki yarışlarda da hep maviler ve yeşiller karşılaşırdı. Özetle mavi veya Mavi Kanlı olmak, eski Bizans'ın bir kalıntısıdır.
Sayfa 70 - Birey YayıncılıkKitabı okudu
Bugünün dünyasında, elbiselerin renkleri de erkekler için önemlidir. Örneğin bankacılar hiç kahverengi elbise giymez. Çünkü araştırmacılara göre, kahverengi güven vermeyen bir renkmiş. Devlet bakanları da resmi ziyaretlerini, genellikle siyah ya da lacivert takım elbiselerle yaparlar.
Sayfa 64 - Birey YayıncılıkKitabı okudu
Londra'yı görenler, bu kentteki taksilerin yüksek tavanlı olduğuna dikkat etmiştir. Bu yüksek tavan, silindir şapkalı centilmenlerin eğilmeden rahat oturacağı ölçüler olarak, önce atlı arabalar için belediye tarafından sağlanmış ve sonra taksilerde de uygulanmıştır.
Sayfa 63 - Birey YayıncılıkKitabı okudu
Reklam
Edip Cansever der ya; "Gülmek, bir halk gülüyorsa gülmektir." Halkıyla gülen, halkıyla üzülen mütevazılık simgesi başkanlara ihtiyacımız var. Çok mu şey istiyoruz seçerken!..
Sayfa 247 - Halk KitabeviKitabı okudu
2.765 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.