Giriş Yap

Osamu Dazai

Yazar
7.9
3.459 Kişi
Tam adı
Şuji Tsuşima
Unvan
Japon Yazar
Doğum
Kanagi, Aomori, Japonya, 19 Haziran 1909
Ölüm
Mitaka, Tokyo, Japonya, 13 Haziran 1948
Yaşamı
Takma adı Osamu Dazai olan ve bu isimle daha iyi tanınan Şuji Tsuşima, 1909'da Tsugaru Yarımadası'nın merkezi yakınlarında küçük bir kasaba olan Kanagi'de dünyaya geldi. Ailedeki siyasetçi olma geleneğine karşı çıkan Dazai gençliğinde yazar olmaya karar verdi. Yirmi yaşında Tokyo Üniversitesi Fransız Edebiyatı Bölümü'ne kaydını yaptırdı. 1935'te kısa hikayeleriyle ve 1936'da ilk romanı ile (Bannen- Alacakaranlık Yılları) Akutagava Ödülü'ne aday gösterildi. Ödül başka yazarlara verilse de Dazai'nin ünü yayıldı. Bunu takip eden on yılda otuzu aşkın edebi ve otobiyografik eser yayımladı (1944 basımı Mor Bir Serserinin Gezi Notları da dahil). Dazai'nin en iyi eserleri savaşın hemen sonrasına rastlar: 1947'de Şayo (Batan Güneş-YKY 1993), 1948'de Ningen Şikkaku (Artık İnsan Değil). Hayatının büyük bölümünü intihar takıntısıyla geçiren Dazai, 1948'de metresiyle birlikte suya atlayarak intihar etti. Ama ölümünden kırk yıl sonra bile Japonya'da hâlâ ilgi gören bir yazardır.

İncelemeler

Tümünü Gör
114 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Kitapla daha doğrusu yazarla tanışmam Bungou Stray Dogs isimli anime sayesinde oldu.Yazarın en tanınmış eseri olan İnsanlığımı yitirirken yarı otobiyografi şekilde nitelendirebileceğimiz yazarın hayatından kesitler ve duygu düşünceleriyle karşımıza çıkıyor. "Hayata dikiş tutturamamış" kavramıyla tanıştırdı beni Dazai. Yaşamak sanki onun için uygun bir şey değilmiş gibi tekrar tekrar hayatına son verme gayretiyle çabalıyor,beyni bununla haşır neşir iken bir yandan da maskeler altında sakladığı kişiliğinin ve yalnızlığının buhranlı ve bir o kadar karmaşık fikirleriyle zor bir süreç içinde yıpranıyor.Kitabı okudukça Dazai'nin yalnızlığıyla yalnız kalıp bazen onun depresifliğinin üzerime sindiğini hissettirdi bana. Sanki ellerimin arasından kayıp yalnızlığına mahkum oluşunu uzaktan izliyormuşcasına bir hüzne kapıldım okurken. Animeden kaynaklı yazara ayrı bir ilgi duyduğum için midir bilemiyorum ama hayata bakışıma,sahip olduğum değerlere ve yaşamaya farklı bir pencereden bakmamı sağladı.
·
4 yorumun tümünü gör
Reklam
64 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İyi bir kız olmaya çalışan, nedenini bilmeden kendini ‘saf olmayan’ olarak gören, isimsiz ve zamansız birinin ilk gençlik yıllarından bir gün. Yazar ergenlik döneminin duygusal iniş çıkışlarını, ani duygu değişimlerini, içgüdünün büyüklüğünü,hayal kırıklıklarını, dürüst genç kızın üzerinden anlatıyor. Her an ağlamanın eşiğinde.Bir savaş veriyor kendi içinde, iki tarafı da kendisi. Kahramanımız dürüst olduğu kadar öznefret dolu. Alelade, sıradan, zayıf, güçsüz olmaktan korkarken yetişkinlerden çok daha mantıklı sorgulamaları var. Zamanla bu sorulardan uzaklaşıp toplum normlarında yaşayacağının da farkında. Onu tiksindiren yapmacıklık hepimizi tiksindirirken gün içerisinde kaçımız ‘kendi’ olabiliyor? Yazıldığı dönemde bir başkaldırı-hala değişmiş değil yaşam-. Kitap akıcı ve içeriği zengin.
Öğrenci Kız
8.1/10 · 1.475 okunma
·
109 syf.
·
2 günde
·
5/10 puan
Diğer okurların aksine Yozo beni üzmedi, sadece sinirlendirdi.. Yozo karakteri çaresiz değil, beceriksiz.. ifade yoksunu.. Burada biraz spoiler (alınacak hazzı etkileyebilecek ipucu :)) ) olabilir, kitabın ana hatlarını belirleyici bir olay değil yalnız, yine de uyarmış olayım. Karakter evlenmemiş olsaydı, iyi anlatımlı, iyi kitap olarak aklımda kalabilirdi belki.. Evleniyor ve yeni bir sorumsuzluk giyiniyor. Yarı otobiyografik denmiş kitaba da🤔 Osamu Dazai iyi bir anlatıcı. Lâkin bu hikaye ilgimi çekmedi. Sanki azıcık delilik, e biraz da dâhilik, Psikolojik bunalım, herkesten farklılık. Hepsi bir araya gelirse ilginç olur diye düşünülüp, yazılmış gibi bir kitap olmuş. Kendini ait hissetmemek, baba korkusu, kaçma, başarısızlık, alkol, sigara, kadınlar.. ama "Yozo iyi bir çocuktu" öyle mi?🥲 Bilmem ki, siz öyle diyorsanız..😒 İyi geceler, iyi okumalar olsun
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42