Babamın Bavulu

Orhan Pamuk

Babamın Bavulu Sözleri ve Alıntıları

Babamın Bavulu sözleri ve alıntılarını, Babamın Bavulu kitap alıntılarını, Babamın Bavulu en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Ben de cânım Pamuk, ben de...
Edebiyatın insanoğlunun kendini anlamak için yarattığı en değerli birikim olduğuna inanıyorum.
YAPI KREDİ YAYINLARI
Evet, insanoğlunun birinci derdi hâlâ, mülksüzlük, yiyeceksizlik, evsizlik....
YAPI KREDİ YAYINLARI
Okumadığım gün...
mutsuzluktan bir çeşit beton adama döndüğümü hissederim. Vücudumun sağı solu iyi oynamaz, eklemlerim dönmez, kafa taşlaşır, terim de bir başka türlü kokar sanki.
YAPI KREDİ YAYINLARI
...bugün Kürtleri, azınlıkları, konuşulamayan tarihin karanlık noktalarını hayal etmeyen bir Türk romancısının eserinin de eksik kalacağını hissediyorum ben...
YAPI KREDİ YAYINLARI
Çoğu zaman mutluluğumuzun ve mutluluğumuzun nedeni yaşadığımız hayattan çok, ona verdiğimiz anlamdır.
Sayfa 44 - YkyKitabı okudu
'duyulan geçmiş zaman ekleri' mutluluk getirmez...
Tek başına bir odada, derin bir hayat yaşadığını sanmak mıdır mutluluk? Yoksa cemaatle, herkesle aynı şeylere inanarak, inanıyormuş gibi yaparak rahat bir hayat yaşamak mı?
YAPI KREDİ YAYINLARI
Benim için yazar olmak, insanın içinde gizli ikinci kişiyi, o kişiyi yapan alemi sabırla yıllarca uğraşarak keşfetmesidir
“Bana kalırsa hayat ancak bir çerçeveye sığarsa bizi mutlu edebilen olağanüstü karışık, tuhaf, anlaşılması zor bir şey. Çoğu zaman mutluluğumuzun ve mutsuzluğumuzun nedeni yaşadığımız hayattan çok ona verdiğimiz anlam. Bütün hayatımı bu anlamı araştırmaya verdim. Günümüzün karışık, zor, ıstıraplı dünyasında gürültü ve patırtının içinde, hayatın şaşırtıcı kıvrımları arasında bir başlangıç, bir merkez, bir son bulabilmek demek bu. Ve bence ancak romanlarla yapılabilecek bir şey.”
Orhan PamukKitabı okudu
Neden yazıyorsunuz? -İçimden geldiği için yazıyorum! -Başkaları gibi normal bir iş yapmadığım için yazıyorum. -Benim yazdığım gibi kitaplar yazılsın da okuyayım, diye yazıyorum. -Hepimize, herkese çok çok kızdığım için yazıyorum. -Bir odada bütün gün oturup yazmak çok hoşuma gittiği için yazıyorum. -Gerçekliğe onu ancak değiştirerek katlanabildiğim için yazıyorum. -Ben, ötekiler, hepimiz, bizler İstanbul'da, Türkiye'de nasıl bir hayat yaşadık, yaşıyoruz, bütün dünya bilsin diye, yazıyorum. -Kağıdın, kalemin, mürekkebin kokusunu sevdiğim için yazıyorum. -Edebiyata, roman sanatına her şeyden çok inandığım için yazıyorum. -Bir alışkanlık ve tutku olduğu için yazıyorum. -Getirdiği ün ve ilgiden hoşlandığım için yazıyorum. -Yalnız kalmak için yazıyorum. -Hepinize, herkese neden o kadar çok çok kızdığımı belki anlarım diye, yazıyorum. -Okunmaktan hoşlandığım için yazıyorum. -Bir kere başladığım şu romanı, öteki yazıyı, bu sayfayı artık bitireyim diye, yazıyorum. -Herkes benden bunu bekliyor diye, yazıyorum. -Kütüphanelerin ölümsüzlüğüne ve kitapların raflarda durşuna çocukça inandığım için yazıyorum. -Hayat, dünya, her şey inanılmayacak kadar güzel ve şaşırtıcı olduğu için yazıyorum. -Hayatın bütün bu güzelliğini ve zenginliğini kelimelere geçirmek zevkli olduğu için yazıyorum. -Hikaye uydurmanın ve kurmanın zevkleri için yazıyorum. -Tıpki bir rüyadaki gibi gidilecek başka bir yere bir türlü gidemiyormuşum duygusundan kurtulmak için yazıyorum. -Bir türlü mutlu olmadığım için yazıyorum. -Mutlu olmak için yazıyorum..
"Dünyadaki her şey bir kitabın içine girmek için vardır."
Sayfa 44 - YkyKitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.