Ben Bir Ağacım

7,3/10  (32 Oy) · 
75 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.067 gösterim
Herkes için Orhan Pamuk
"Bu kitapta, şimdiye kadar yazdığım sayfalardan, en kolay anlaşılabilir ve en güçlü olanları seçmeye çalıştım."

Çocukluk ve okul hikâyeleri ve tarihten sayfalar
Orhan Pamuk, diğer kitaplarından bu parçaları kitaba alırken metinlere dokundu, eski yazılarını değiştirdi, cümleler, paragraflar ekledi, başlıklar koydu. Pamuk'un kırk yıllık yazarlık hayatının en güzel sayfalarından yapılan bu seçme hem onun yeni ve genç okurlarının, hem de yazarın eski takipçilerinin ilgisini çekecek.

"Kitabın kalbinde, hakkında hayaller kurmaktan hoşlandığım iki konu var: Tarihin esrarlı yüzü ve çocukluk ve öğrencilik yıllarının hatıraları. Romanlarımda ve düzyazılarımda bu iki kaynağa hep geri döndüm. Her seferinde de iki konunun kafamda iç içe geçtiğini hissettim. Yani: Tarihin çocuksu yanı ile çocukluğun tarihsel yanı."

Hiç yayımlanmamış bir hikâye
Ben Bir Ağacım'da Pamuk, Osmanlı zamanının bir celladını, bir padişahın kıskançlığını anlatıyor, bir ağacı, bir resmi konuşturuyor ve kendi çocukluk, gençlik ve okul hatıralarını hikâye ediyor. Pamuk'un yeni romanı Kafamda Bir Tuhaflık'ın kahramanı Mevlut Karataş'ın ortaokul yıllarının hikâyesiyle...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750826108
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emre Şeyda 
 16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Orhan Pamuk'un belli başlı kitaplarından kısa bölümlerin aktarıldığı ince bir Orhan Pamuk kitabı. Yazar'In dediğine göre sade olan yazıları almış ve bazı değişikliklerde bulunmuş. Kitabı okuduğumda çok güzel bölümlerle karşılaştım. Kara Kitap ve Kar bölümleri çok güzeldi gerçekten ama hani böyle bir kitap neden hazırlanır onu tam olarak anlayamadım açıkçası. Yazar kendi kitaplarının tanıtımını mı yaptı ya da kendi tarzını mı okuyucalara anlattı kavrayamadım. Bu kitap belki de Pamuk okumak isteyenler için bir başlangı kitabı olabilir ama mutlaka okunması gereken bir kitap değil.

EMRE YAMAN 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

TAT KAÇIRAN (SPOİLER)
Yazarın bazı öykülerini toplayıp biraz ekleme ve çıkarma yaparak yayınlanan kitabı. Mevlüt adlı karakterin öğrencilik ve çocukluk anılarının geçtiği yıllar anlatılmış. Derleme bir kitap olduğu için sıkılmayacağınızı düşünüyorum. Dili sade buldum başka kitabını okumadım ama Orhan Pamuk'la tanışmak için ideal kitap diyebilirim.

Dila. 
 07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · 10/10 puan

Orhan Pamuk okumaya nereden başlamalı diye düşünenler için güzel bir giriş. İçerisindeki öykü parçalarından Kara Kitap 'ın tam benlik olduğu sonucuna vardım mesela.
Tabi Mevlüt'ün Ortaokul Yılları da Kafamda Bir Tuhaflık öncesi bir "trailer" niteliğindeydi.

Kitaptan 6 Alıntı

Cansu Koçak 
16 Şub 00:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gözyaşları içindeki bir erkek niye telaşlandırır bizi? Ağlayan bir kadını, günlük hayatımızın sıradışı ama duygulu ve acıklı bir parçası olarak görebilir, içtenlik ve sevgiyle benimseriz onu. Ağlayan bir erkek ise bir çaresizlik duygusuyla doldurur içimizi.

Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk (Sayfa 13 - YKY)Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk (Sayfa 13 - YKY)
Cansu Koçak 
16 Şub 11:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Einstein de yoksuldu; hatta ortaokulda fizik dersinden sınıfta kalmıştı ama üç beş kuruş kazanmak için okulunu asla bırakmamış, kazanan da o ve milleti olmuştu.

Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk (Sayfa 61 - YKY)Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk (Sayfa 61 - YKY)
Ersoy kuyben 
 15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hepsini unutacaksınız; sizden üstün olanların acımasız gücünü, söylenmiş o düşüncesizce sözleri, budalalıkları, yetişemediğiniz işleri, anlayışsızlığı, ihaneti, haksızlığı, aldırışsızlığı, sizi suçlayanların ve suçlayacak olanları, parasızlığı, hızla geçen zamanı, hiç geçmeyen zamanı, kavuşamadıklarınızı, yalnızlığınızı, utancınızı, yenilgilerinizi, zavalılığınızı, acıklı halinizi, felaketleri, felaketlerin hepsini, hepsini birazdan unutacaksınız, unutacağınız için memnunsunuz, bekliyorsunuz.

Ben Bir Ağacım, Orhan PamukBen Bir Ağacım, Orhan Pamuk
Korkmaz. 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu

O zaman, kibritimi bir daha yakmadan gerisin geriye şehrin ışıklarına dönerken, felaket anlarında ölümü karşılamanın en mutlu yolunun bu olduğunu düşünerek uzak bir sevgiliye acıyla sesleneceğim: Canım, sevgilim, kederlim, felaketler zamanı gelip çattı, gel bana, nerede olursan ol gel, ister sigara dumanıyla dolu bir yazıhanede, ister çamaşır kokan bir evin soğanlı mutfağında, ister dağınık mavi bir yatak odasında, nerede olursan ol, vakit tamam, gel bana; yaklaşan korkunç felaketi unutmak için perdeleri çekili yarı karanlık bir odanın sessizliğinde bütün gücümüzle birbirimize sarılarak ölümü beklemenin zamanı geldi artık.

Ben Bir Ağacım, Orhan PamukBen Bir Ağacım, Orhan Pamuk
Arif 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Okulda ilk öğrendiğim şey bazılarının aptal olduğu, ikinci öğrendiğim şey ise bazılarının daha da aptal olduğuydu."

Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk (Sayfa 47)Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk (Sayfa 47)

Hepsini unutacaksınız; sizden üstün olanların acımasız gücünü, söylenmiş o düşüncesizce sözleri, budalalıkları, yetişemediğiniz işleri, anlayışsızlığı, ihaneti,haksızlığı,aldırışsızlığı, sizi suçlayanların ve suçlayacak olanları, parasızlığı,hızla geçen zamanı, hiç geçmeyen zamanı, kavuşamadıklarınızı,yalnızlığınızı, utancınızı, yenilgilerinizi, zavalılığınızı, acıklı halinizi, felaketleri, felaketlerin hepsini, hepsini birazdan unutacaksınız, unutacağınız için memnunsunuz, bekliyorsunuz.

Ben Bir Ağacım, Orhan PamukBen Bir Ağacım, Orhan Pamuk