Adı:
İlahi Komedya - Cehennem
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055418557
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Comedia - Inferno
Çeviri:
Feridun Timur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri olan İlahi Komedya üç bölümden oluşur: Cehennem, Araf ve Cennet. Dante Alighieri, hiçbir zaman sevgili Floransa'sına dönemediği o meşum sürgün yıllarında yazdığı ve öteki dünyaya yaptığı düşsel geziyi anlattığı bu eserinde genç yaşında kaybettiği biricik aşkı Beatrice'sini ararken, bir yandan tanrısal düzenin gizlerini, bir yandan da antik çağların ezoterik sırlarını çözmeye çalışır. Elinizdeki kitap, Dante'nin Cehennem'e yaptığı yolculuğun öyküsüdür.

Cehennem, iç içe geçmiş ve gittikçe daralan dokuz sarmal daireden oluşmaktadır. Bu dairelerde, günahkârlıklarıyla nam salmış olan pek çok tarihi kişiliğin yanı sıra, sıradan insanların çektikleri azap görülmemiş bir gerçeklikle, Dante'den önce örneğine rastlanmamış alegorik bir dille betimlenirken, aynı zamanda ortaçağın mistik ve şiirsel bir sentezi gözler önüne serilir. Özellikle ünlü Latin şairi Vergilius'un rehberliğinde ve ölüler diyarının kayıkçısı Kharon'un kılavuzluğunda yeraltı ırmağı Akheron'un kapkara sularında yapılan, bütün kutsal metinlerde bahsi geçen ama asla tam olarak tarif edilmemiş olan yolculuk çoğu eleştirmence edebiyat tarihinin en etkileyici tasviri ve sınırsız bir hayal gücünün insanlığa sunduğu en yetkin edebi armağan olarak kabul edilir.

On dört yılda tamamlanan, iki asır boyunca sayısız defa elyazmaları halinde çoğaltılıp matbaanın icadından beri de aralıksız olarak basılıp bilinen bütün yazılı dillere çevrilen Cehennem, Dante'nin de söylediği gibi, "Hem yerin hem göğün elinden çıkmış kutsal bir manzumedir."

 
Bu kitabı sanırım yaz başında okumuştum.
Kitap Dante'nin Kharon’un eşliğinde cehennemden başlayıp, Araf'a ardından da Cennet'e uzanan yolculuğunu anlatıyor.
Bu yolculukta pek çok tanıdık isimle sohbet ediyor. Dante'nin cehennemi hayal gücünde, iç içe geçmiş ve gittikçe daralan dokuz sarmaldan oluşmaktadır. Her sarmalda günahkarlıklarıyla nam salmış olan pek çok tarihi kişiliğin yanında sıradan insanların da çektiği azaplar çok yaratıcı şekilde betimlenmiş. Ortaçağın mistik ve alegorik havasını görebiliyoruz. Dante'nin betimlemeleri olağanüstü. Çemberden çembere geçerken, "burada kimler var acaba, tanıdık çıkar mı" dediğim anlar oldu. Açıkçası sekizinci çemberde tanıdık biri vardı. Çok muhtemel, bu kısmı okuyan Müslüman dostlar çok ama çok kızacaklar.
Cehennemim sekizinci katı, yeryüzünde bozgunculuk ve bölücülük yapanların bulunduğu kısım imiş. Ve burada Hz. Muhammed'i görüyor Dante. Onu tasvir ediyor.
Genel itibari ile bakacak olursak, Dante'nin sınırsız hayal gücü ve yaratıcılığı beni çok etkiledi.
Kitap pek çok dile çevrilmiş. Sürükleyici ve heyecanlı bir kitap. Okurken sıkılmadım. Okuyacak arkadaşlara da iyi okumalar dilerim.

NOT:Ön yargıları bir kenara bırakıp okumakta fayda var :)
İlahi Komedya'nın en ilgi çekicisi kesinlikle Cehennem'dir. 9 katmanlı olan Cehennem'de statü; işlenen günahın bedeline, ağırlığına göre değişiyor. En ağır suç yerden (Kudüs) 9 kat altta yer alıyor. Gerek tasvirleriyle olsun gerekse anlatmak istedikleriyle olsun, en çarpıcı olan bölüm Cehennem'dir.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.233 Oy)8.551 beğeni27.450 okunma787 alıntı133.733 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.375 Oy)12.960 beğeni33.168 okunma3.145 alıntı139.448 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.737 Oy)18.335 beğeni41.515 okunma2.727 alıntı174.645 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.892 Oy)8.840 beğeni24.292 okunma1.649 alıntı112.649 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.571 Oy)8.528 beğeni25.187 okunma2.306 alıntı108.832 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.150 Oy)7.722 beğeni21.720 okunma783 alıntı84.887 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.269 Oy)7.617 beğeni20.610 okunma3.724 alıntı123.355 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.283 Oy)8.727 beğeni24.301 okunma1.302 alıntı119.680 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.786 Oy)6.098 beğeni16.065 okunma2.713 alıntı82.870 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.215 Oy)3.732 beğeni12.369 okunma1.111 alıntı50.193 gösterim
Dante'nin ilahi komedya kitabının ilk kitabıdır.Kitap üçe ayrılır:Cehennem,araf,cennet.Kitap şiirsel olarak yazılmış.Tabi ki çeviri Dante'nin şiirsel yeteneğini yakalayamaz ama piyasada bulabileceğiniz en iyi çevirilerden birisidir.Kitaba değinecek olursak o dönem de kilise baskısından dolayı cehennem kavramı pek anlaşılamaz.Dante de bu kavramı somut hale getirerek okuyucunun önüne seriyor.Gerçek hayatta varolan kişilerin cennemde nerelerde ve nasıl yargılanacaklarını anlatmaya çalışıyor.Hayali bir geziye çıkıyor.Gördüklerini anlatmaya çalışıyor.Döneminin de ilerisinde bir kitap.Birçok yazar,şair bu kitaptan esinlenerek eserlerini vermişlerdir.Ayrıca çok derin bir kitap mitoloji,sanat ve döneminin siyasal yapısı hakkında fazlaca bilgi içeriyor.Güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.
"Buraya giren bir daha çıkamaz, tüm ümitlerinizi dışarda bırakın." Diye tasfir etmişti Dante, cehennemi. İlahi komedya eserinin ilk bölümü olan cehennemi, seyahatlerini ve orda gördüklerini şiirsel bir dille tasvir eder. Belli başlı katmanlara ayırır cehennemi ve genellikle oradaki kişilerle yaptığı diyaloglarından oluşur eseri. Genellikle tanınmış kişileri ele alır hatta hz. Muhammedi'n bile orda olduğunu düşünür. Sebebini ise hıristiyanlık dini varken islâmı getirerek insanlar arasında bölücülük koyduğunu düşünmesidir. Ama kitabı okurken gerçekten de insanın oradaymış gibi hissetmesine sebep olan tasvirleri muhteşem. Okunulması gerek, tabi serinin diğer kitaplarını da. Kötülük problemini aslında en ince ayrıntısına kadar incelemiş ve buna bağlı olarak insanların cehennemde olduğu konumlarını tasarlamış. Belki de Dante'yle bizim tasarladığımız cehennem bir birinden çok farklı ama onun da cehennemi en az insanların cehennemi kadar acımasız.
İlahi Komedya, Cehennem, Araf ve Cennet olmak üzere üç bölümden oluşur.
Papa 8. Bonifazio tarafından Jübile yılı ilan edilen 1300 yılındayız. 7 Nisanı 8 Nisana bağlayan büyük Cuma gecesi Dante 35 yaşında olduğu halde "karanlık bir ormanda" yolunu şaşırmıştır. Uykulu bir halde olduğu için buraya nasıl geldiğini kestiremez. Sabaha karşı bir tepeye doğru ilerlediği sırada karşısına bir pars, bir aslan ve bir dişi kurt çıkarak yolunu keserler. Ellerinden kurtulmak için geri döneceği sırada Latin şairi Vergilius'la karşılaşır. Vergilius'u Beatrice(Dante'nin sevdiği) göndermiştir. Günahkar Dante hakkında Arşıâlâ'da kesin karar verilmek üzeredir, mahvolmasına ramak kalmıştır. Kurtulmak istiyorsa, gördüklerinden ibret alması için, Ahiretin üç bölümünü de ayrı ayrı ve sırayla ziyaret etmesi gerekmektedir. Cehennemle Arafın ilk kesiminde kendisine Vergilius eşlik edecek, daha sonra, Latin şairlerinden Statius'un ve sonunda bizzat Beatrice'in rehberliğinde Arafın geriye kalan bölümüyle Cenneti gezecektir.
Benim okumuş olduğum ilk bölüm olan Cehennem;
9 bölümden 34 manzumeden (düzyazısal şiir) oluşmuştur. Bu bölümlemeler işlenen suça göre hafifinden ağıra sıralanmıştır. Cehennemin katlarını bir huni gibi betimleyecek olursak, huninin uç kısmı en alt ve en dar bölümdür yani en ağır cezanın çarptırıldığı bölümdür.
İncelemeyi daha fazla uzatmadan Dante'nin hayal gücüne hayranlığımı belirtiyor ve hayal gücünün ifadesi olan bu eseri okumanızı tavsiye ediyorum :)
Dante’S İnferno

Dante…Cehennemi merak edenler,inanmayanlar ve cehennemden korkmayanlar, hepiniz için bir manzume var bu kitapda.Cehennem nedir hiç düşündünüz mü?İşlediğimiz günahların cezasının bizlere çektirileceği yer.Evet, hepimiz biliriz cehennemin var olduğunu ya da inanmak isteriz ama neden hiçbirimiz cehennem hakkında bilgi sahibi olmak istemeyiz.Neden hiçbirimiz cehennemi yazmayız.Biz yapmıyoruz ve yapmayacağız.İyi de Dante neden yazdı?Siyasal, sosyal ve aşksal sebepler elbette olabilir.Ama ben burada başka bir his olduğuna inanıyorum.Yani şöyle düşünün; Dante’nin Beatrice’e olan aşkını hepimiz iyi biliriz.Eğer okuduysanız tabi. Eserlerinden Beatrice’i çıkarırsanız Dante’nin hayatı ıssız bir çölden farksızdır.Çünkü Beatrice, Dante’nin manevi varlığının en önemli, en vazgeçilmez motifi, hayatının belli başlı olayıdır.Aşkı ile hayatı ve eserleri arasında sıkı bir yakınlık, güçlü bir paralellik vardır.Dante’nin ölümsüz aşkı diğer ölümlülerin aşkından farklıydı.Tamamen maneviyata odaklanmış bir aşktı.Beatrice’n kaybından sonra manevi varlığı maddi varlığa dönüşmüştür.Eğlence hayatına kendini vermesi,evlenmesi ve çocuklarının olması buna bir işarettir.Dante inançlı biriydi.Belki de bu yüzden cehenneme dalarak Tanrı’ya ulaşmasına gene Tanrıca izin verildi.Ama Dante de bizim gibi bir insandı.Ve o da doğru yoldan çıkarak karanlık ormanda ruhunu kaybetmişti.Beden ve dünya zevklerine dalmış ve Tanrı’yı unutmuştu.Ve bunun farkında bile değildi.Kibir.hırs,tamah ve her çeşit doymak bilmez arzular insanı yiyip bitirirler.Biz insanların mutlu mesut yaşamamızın önündeki en büyük engellerden birisi budur belki de.Ne var ki Dante de sonuçta bizim gibi ya da birçoğumuz gibi günah bataklığına saplanıp kalmış koyu bir katolikti.Günahların bedelinin ne olacağı ve nasıl bir azap çekileceğinin kendine gösterilmesiyle düşüncelerinde de değişiklikler meydana gelmiştir evet.Yine de XXVIII.manzumede görülüyor ki cehennemde geçirdiği süre onun zihniyetini de bağnaz bir koyu Katoliklikten kurtaramıyor.Hele ki eserini yazarken islami motiflerden yararlanmışken...Bu da bir şeyi daha açığa çıkarıyor ki her şeyden evvel insan olmak gerekiyor; ondan sonra hangi dini seçerseniz seçin, orası size kalmış.İnançlı bir birey olarak ya da inancı zayıflamış bir birey olarak şunları söyleyebilirim ki dünyada maruz kalmış olduğumuz adaletsizliklerin sebebi Tanrı değil.Ben de öyle düşünüyordum aslında hala da öyle düşünüyorum.Ama biliyorum ki bu işin sorumlusu Tanrı değil hayır olamaz, olmamalı.Onun varlığını unutmuş ya da umursamayan yarattıklarıdır bu işin sorumluları.Yine de ilahi adalet beni buluncaya kadar düşüncelerim bu sınırların dışına -ne kadar çıkmasını çok istiyor olsam da- çıkamıyor.Belki de insanlığa da cehennemin gösterilmesi gerekiyordur, günahlarının bir bedeli olacağının.Dünyanın daha iyi bir yer olması adına…
İlk kitap cehennem bitti. Dante'ye göre cehennem 9 daireden oluşuyor. Her dairede farklı günahlardan dolayı ızdırap çekenlere tanık ve suçlarına şahit oluyorsunuz. Ve dante en dipteki 9. dairede ise akrabalarına, vatanlarına, konuklarına ve kendilerine iyilik edenlere ihanette bulunanları gözlerimizin önüne getiriyor. Oldukça haz aldığımı itiraf etmeliyim.
Kitap adı: İlahi Komedya-Cehennem
Yazar: Dante Alighieri
Sayfa Sayısı:304
Yayın Evi: Altın Kitaplar

İlahi Komedya esas bakımından bir vizyon,yani ahirete yapıldığı varsayılan bir yolculuğun kitabı. 15.000 dizelik bu görkemli eser,başından sonuna dek yazarının benliğiyle dolu. En belirgin niteliklerinden biri de samimi olması ki bizleri en çok saran ve hayran bırakan da bu özelliği.
Cennet Dante'nin ölümünden sonra yayımlanırken. İlk kitabını okuduğum Cehennem 1315-1316 yıllarına doğru yayımlanmıştır.
Dante bir gün ormanda kaybolur kaybolduğu gecenin sabahında karşısına üç yırtıcı canavar (pars,aslan ve dişi kurt bu tür hayvan benzetmeleri ve mitolojik kahramanlarla kitap boyunca karşılaşıyorsunuz. Aslında her birinin simgelediği şeyler var mesala;pars sefahat'i,aslan kibir'i ve dişi kurt da hırs'ı simgeliyor.) önüne çıkar ve yolunu keser. "Mutluluk tepesine" ulaşma ümitlerinin suya düştüğü bir anda Dante'nin karşısında bir görüntü belirir. Bu Vergilius'dur (Romalı şair) Vergilus'da burada mantığı simgeler. Dante o üç yırtıcı hayvanın eline düşmek istemiyorsa Cehennem,Araf ve Cennet yolculuğunu gerçekleştirmelidir ve ilk rehberi de Vergilius'dur. Vergilusu da rehberlik için gönderen aslında ilk aşkı Beatrice'dir. Böylece iki şairin cehenneme olan yolculuğu 8 Nisan 1300 kutsal Cuma akşam vakti başlamış olur. Şimdi Dante,Vergilus rehberliğinde cehennemin 9 katını gezecek ve orada gördüklerini bizlere 34 manzumede anlatacaktır.
Öncelikle kitabı muhakkak altın kitabevi yayınlarından Feridun Timur çevirisi ile okuyun çünkü öncelikle önsözdeki açıklamalar ardından sayfa altlarında bulunan hatırlatmalar bizlere kolay görünen bu eserin aslında ne kadar zor olduğunu açıklıyorlar. Danteloglar diye bir terim bile duydum. Anlayacağınız işiniz zor ama okumanız gereken bir kitap. Kitabın sonlarına doğru geldiğimde kitap boyunca gözümde canlanan sahneleri nerede görmüş olabileceğimi düşündüm durdum ve sonradan 1998 yapımı Robin Williams filmi geldi aklıma izlemediyseniz yönetmenliğini Vincent Ward'ın yaptığı bu bol ödüllü filmi kaçırmayın derim. Sevgiler.
Çok zekice kurgulanmış olan ilahi komedya üç ciltten (cehennem,araf,cennet)oluşuyor ilk cilt olan cehennemde dante 112 ünlü kişiyle karşılaşıyor.cehennemde gezip dolaşabilmesi için danteye 24 saat veriliyor dante bu saat içerisinde 9 katmandan oluşan cehennemi yol rehberi eşliğinde tamamını geziyor
Orijinal dili ile okuyamadığım için üzüldüğüm bir eser. Kitap içerisindeki bilgilendirme pasajları çok fazla. Bundan her ne kadar şikayetçi olsam da eseri daha iyi anlayabilmek için de bir o kadar elzem. Çeviri güzel ancak az önce belirttiğim gibi bilgilendirme pasajlarının çokluğundan ötürü akıcılık az. Bu sebepten ötürü herkesin okuyabileceği kitap değil, meraklısının okuyacağı bir kitap haline geliyor.
İlahi Komedya'nin üç bölümünden ilki olan Cehennem, ürkütücü bir manzara sunuyor okuyucuya. Böylesine ünlü, birçok esere ilham olmuş ve sadece yazın dünyasını etkilemekle kalmamış bu eser (Boticelli'nin tablosu buna bir örnek), harika tasvirleri ve şiirsel anlatımıyla okuyucuyu etkiliyor. Lakin eserin iyice anlaşılması için birkaç kez okunması, ayrıca içinde geçen karakterlere ve olaylara aşina olunması adına mitoloji bilgisi ve o dönemde yaşanan bazı olaylar hakkında tarihsel bilgiler de gerekiyor. Yoksa, her ne kadar dip notlar şeklinde bunlara değinilse dahi anlatılanlar havada kalabiliyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlahi Komedya - Cehennem
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055418557
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Comedia - Inferno
Çeviri:
Feridun Timur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri olan İlahi Komedya üç bölümden oluşur: Cehennem, Araf ve Cennet. Dante Alighieri, hiçbir zaman sevgili Floransa'sına dönemediği o meşum sürgün yıllarında yazdığı ve öteki dünyaya yaptığı düşsel geziyi anlattığı bu eserinde genç yaşında kaybettiği biricik aşkı Beatrice'sini ararken, bir yandan tanrısal düzenin gizlerini, bir yandan da antik çağların ezoterik sırlarını çözmeye çalışır. Elinizdeki kitap, Dante'nin Cehennem'e yaptığı yolculuğun öyküsüdür.

Cehennem, iç içe geçmiş ve gittikçe daralan dokuz sarmal daireden oluşmaktadır. Bu dairelerde, günahkârlıklarıyla nam salmış olan pek çok tarihi kişiliğin yanı sıra, sıradan insanların çektikleri azap görülmemiş bir gerçeklikle, Dante'den önce örneğine rastlanmamış alegorik bir dille betimlenirken, aynı zamanda ortaçağın mistik ve şiirsel bir sentezi gözler önüne serilir. Özellikle ünlü Latin şairi Vergilius'un rehberliğinde ve ölüler diyarının kayıkçısı Kharon'un kılavuzluğunda yeraltı ırmağı Akheron'un kapkara sularında yapılan, bütün kutsal metinlerde bahsi geçen ama asla tam olarak tarif edilmemiş olan yolculuk çoğu eleştirmence edebiyat tarihinin en etkileyici tasviri ve sınırsız bir hayal gücünün insanlığa sunduğu en yetkin edebi armağan olarak kabul edilir.

On dört yılda tamamlanan, iki asır boyunca sayısız defa elyazmaları halinde çoğaltılıp matbaanın icadından beri de aralıksız olarak basılıp bilinen bütün yazılı dillere çevrilen Cehennem, Dante'nin de söylediği gibi, "Hem yerin hem göğün elinden çıkmış kutsal bir manzumedir."

 

Kitabı okuyanlar 118 okur

 • BERK ÜNAL
 • Hazal Turgut
 • Sibel Kan
 • Eray Aslan
 • Suna Ağgez
 • Tulin
 • Ferah
 • Endezyar
 • Zemher Aydın
 • Melis Yıldız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.5
14-17 Yaş
%7.5
18-24 Yaş
%35
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%15
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50
Erkek
%50

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (6)
9
%19 (8)
8
%38.1 (16)
7
%14.3 (6)
6
%4.8 (2)
5
%9.5 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0