Seyahat Sanatı

7,3/10  (8 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
812 gösterim
Okurlarının zihnini felsefeyle teselli etmeyi, yaşamlarını Proustla değiştirmeyi, yüreklerini romantik bir hareketle sarsmayı, bilinçlerini öpen ve anlatan ağızlardan dökülenler ile süslenmeyi seven Alain de Botton, şimdi de onları Flaubert, Wordsworth, Baudelaire ve Van Gogh gibi yazar ve sanatçıların rehberliğinde keyifli bir seyahate çağırıyor. Bu seyahate çıkan okurlar, yaşadıkları kent ve doğa ile ilgili düşüncelerini gözden geçirme şansını yakalayacaklar.

Kitabı bitirdiğinizde seyahatten beklentileriniz ile seyahat sırasında karşılaştığınız gerçekliğin birbirinden çok farklı olduğunu göreceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2002
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9789755701753
 • Orijinal Adı:
  The Art Of Travel
 • Çeviri:
  Ahu Sıla Bayer
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Zeynep Can 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 7/10 puan

Çok uzun bir zaman aldı kitabı bitirmem. Çalışmamın payı var ama Botton'un bu kitabı diğerlerine göre biraz farklıydı. Normalde kitaplarında pratik bilgiye -yani deneyimlerine- daha çok yer veren bir yazar fakat bazen teorik bilgiler vermesi gerekiyor. İşte bu teorik bilgi kısmında sıkılabiliyorum. Bu kitabında teorik bilgi çok fazlaydı. Kitabın yararlı olmadığını söylemem fakat diğer kitaplarından daha az yararlı olduğunu söylemem mümkün.
Kitabın içinde Baudlaire'den Hopper'a, Flaubert'den Ruskin'e birçok yazarın hayatından alıntılar ve gözlemler yaparak "seyahat sanatının" nasıl bir olgu olduğunu anlatıyor. Botton'un işine kendini adamış ünlü bireylerden yola çıkarak hayatımızdaki farklı olguları açıklaması bana her zaman çekici geliyor. Bu sayede de zaman, durum ve yer kıyaslaması yapmaya itiyor okuyucuyu; bir nevi tarih merakı sarıyor insanı desem yeridir.
Kitabın sonlarına doğru ilk olarak kendi iç dünyamızı gezmemiz gerektiğini, belki buna odamızdan başlamanın daha iyi ve az maliyetli bir yol olduğunu anlıyorum. İnsanın odasının ne kadar mahrem olduğu bir yana aslında bireyi yansıttığını vurguluyor. Dönüp baktığımızda tümevarım yöntemiyle ilk olarak odamıza, sonra mahallemize, şehrimize, ülkemize ve sonunda dünyanın farklı yerlerine seyahat etmemizin bizim için daha anlamlı olduğunu söylüyor. Böylece kendimizi tanıyacak ve aslında bize hangi bölgelerin daha çok keyif vereceği konusunda doğru tahminler yapıp, verimli ve dinlendirici seyahatlere çıkmamızda kendimize rehberlik etmiş olacağız.

Ali Haydar Özcan 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bazı bölümleri gerçekten çok güzel. Kendinize yönelmek istediğiniz alanlar bile edinebilirsiniz. Bir şehire yada ressama ilgi duyabilirsiniz. Alain de botton un genel olarak çok ayrıntıya yer verdiği için beni sıkıyor.

Sedat UYAR 
 28 Mar 21:08 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

YAŞAMINIZA HÜKMEDEN MUTLULUK ARAYIŞI İSE, BU ARAYIŞIN DİNAMİKLERİNİ (yani demek istiyor ki bütün hareketi ve paradoxlarıyla) AÇIĞA ÇIKARAN
NADİR ETKİNLİKLERDEN BİRİ SEYAHATLERİMİZDİR..:))
Bizlerin yaşamına hükmeden en önemli şey mutluluk arayışı ve bu mutlulugu en ince ayrıntılarına kadar açıga çıkaran nadir unsurlardan biriside
gerçekleştirdiğimiz seyahatlerdir...Yeni yerler görmek keşfetmek bilgi sahibi olmak farklı kültürlerden farklı insanlarla tanışmak örf ve adetlerini kesfetmek
bilinmeyenleri bilmek, bizleri son derece mutlu ediyor digerlerine göre üstün kılıyor..

Kitaptan 38 Alıntı

Zeynep Can 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

John Ruskin;
"Bana göre manzara, resimden önemlidir. Öğrencilerime doğayı sevmeleri için resim yapmayı öğretiyorum ben, resim yapmayı sevmeleri için doğaya bakmayı değil."

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 247 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 247 - Sel Yayıncılık)
Zeynep Can 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Çölleri aşmış, buzulların üzerinde dolaşmış, balta girmemiş ormanlardan geçmiş nice insan tanırız; ruhlarında bütün bunları yaşadıklarına dair bir iz, bir kanıt arar, bulamayız. Pembeli mavili pijamalarının içinde, kendi odasının sınırlarında yaşamaktan memnun olan De Maistre, bizi usulca dürter, uzak diyarlara seyahat etmeye kalkışmadan önce çevremizde görüp önemsediklerimize bakmamızı hatırlatırdı bize.

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 263 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 263 - Sel Yayıncılık)
Zeynep Can 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Memleketimizde neyin açlığını çekiyorsak, yurt dışında ona egzotik diyorduk.

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 87 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 87 - Sel Yayıncılık)
Zeynep Can 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bu alıntıyı farklı bir kitaptan ikinci kez yapıyorum...
İnsanın mutsuzluğunun tek nedeni, odasında sessizce oturmayı becerememesidir.
Pascal, Düşünceler, 136

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 253 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 253 - Sel Yayıncılık)
Zeynep Can 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Her gerçekçi resim, gerçeğin hangi yönünün ön plana çıkarılacağına dair yapılmış bir seçimin göstergesidir.

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 202 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 202 - Sel Yayıncılık)
Zeynep Can 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Benzin istasyonunda ve motelde şiirsellik buluyorsak eğer, bir güç bizi havaalanına ya da tren vagonuna çekiyorsa, bunun nedeni, toplumdan kopuk bu mekanların mimarilerinin vasatlığına, eşyalarının konforsuzluğuna, aşırı parlak renklerine ve sert ışıklarına rağmen sıradan ve düzenli toplumun bencilce rahatlıklarına ve alışkanlıklarına bir alternatif oluşturmalarıdır belki.

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 69 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 69 - Sel Yayıncılık)
Zeynep Can 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Goethe'den Nietzsche'ye oradan Botton'a;
Faaliyetlerimi artırmadan ya da beslemeden beni bilgilendiren her şeyden nefret ediyorum.

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 122 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 122 - Sel Yayıncılık)
Zeynep Can 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kuzey Afrika, Suudi Arabistan, Mısır, Suriye, sahilleri veya Filistin'de yaşayanlar, genç bir Fransızın çıkıp da ülkelerindeki her şeyi güzellikle ve iyilikle bağdaştırdığını duysalar şaşırırlardı herhalde.

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 82 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 82 - Sel Yayıncılık)
Zeynep Can 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Amacımız dışında kalan her şey görünmezdir, karanlığa gömülmüştür.

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 258 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 258 - Sel Yayıncılık)
Zeynep Can 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Baudelaire;
Ey vapur, beni de götür yanında! Ey gemi, çal beni buradan! Uzaklara, çok uzaklara götür! Burada çamura dönüyor bütün gözyaşları!

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 43 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 43 - Sel Yayıncılık)
4 /