Seyahat Sanatı

7,3/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
627 gösterim
Okurlarının zihnini felsefeyle teselli etmeyi, yaşamlarını Proustla değiştirmeyi, yüreklerini romantik bir hareketle sarsmayı, bilinçlerini öpen ve anlatan ağızlardan dökülenler ile süslenmeyi seven Alain de Botton, şimdi de onları Flaubert, Wordsworth, Baudelaire ve Van Gogh gibi yazar ve sanatçıların rehberliğinde keyifli bir seyahate çağırıyor. Bu seyahate çıkan okurlar, yaşadıkları kent ve doğa ile ilgili düşüncelerini gözden geçirme şansını yakalayacaklar.

Kitabı bitirdiğinizde seyahatten beklentileriniz ile seyahat sırasında karşılaştığınız gerçekliğin birbirinden çok farklı olduğunu göreceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2002
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9789755701753
 • Orijinal Adı:
  The Art Of Travel
 • Çeviri:
  Ahu Sıla Bayer
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ali Haydar Özcan 
05 Nis 20:52 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bazı bölümleri gerçekten çok güzel. Kendinize yönelmek istediğiniz alanlar bile edinebilirsiniz. Bir şehire yada ressama ilgi duyabilirsiniz. Alain de botton un genel olarak çok ayrıntıya yer verdiği için beni sıkıyor.

Kitaptan 2 Alıntı

Fatma Gürdal 
 07 Ağu 19:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''Bir yere gitmeden önceki beklentileririmiz ve o yerden döndükten sonraki anılarımız müthiş bir saflık taşır: Bir yer, en saf haliyle, beklentilerde ve anılarda var olur.''

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 31 - Sel Yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 31 - Sel Yayıncılık)
Fatma Gürdal 
16 Ağu 13:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yolculuk düşüncelere gebedir. Hareket eden uçak, gemi ya da tren kadar bizi kendimizle konuşmaya sevk eden pek az yer vardır. Önümüzdeki manzarayla aklımızda gelip giden düşünceler arasında garip bir bağıntı vardır: Genil düşünceler geniş manzaralara yeni düşünceler yeni mekanlara ihtiyaç duyar. Bazen kendimize dair derin düşüncelere dalarız, düşünceler güç kaybeder ve düşecekmiş gibi olur; fakat yeni bir manzara onları canlandırıverir. Akıl düşünmenin en gerekli olduğu zamanlarda düşünceden kaçmaya meyleder. Yalnızca düşünmek gerektiği için düşünmek, talep üzerine fıkra anlatmak veya bir şiveyi taklit etmek kadar insanı felç eden bir süreçtir. Düşünceyi asıl kışkırtan şey, aklın diğer kısımlarını müzik dinlemek veya bir sıra ağıcı izlemek gibi eylemlerle görevlendirmektir. Müzik ve manzara, aklın sürekli iş gören, telaşlanan ve her şeyde kusur bulan kısmını bir süreliğine oyalar. Müzik ve manzara olmasa, aklın bahsettiğimiz kısmı bilincimizde beliren herhangi bir güçlük karşısında kendini kapatır; anılardan, özlemlerden, içe dönük ve özgün düşüncelerden kaçar, bunların yerine idari olan ve kişisel olmayan düşünceleri tercih eder.

Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 66 - Sel yayıncılık)Seyahat Sanatı, Alain De Botton (Sayfa 66 - Sel yayıncılık)