Statü Endişesi

8,4/10  (19 Oy) · 
40 okunma  · 
17 beğeni  · 
952 gösterim
Bu kitap, hepimizin içini kemiren ancak pek nadir ifade edebildiğimiz bir korkuyu su yüzüne çıkarıyor: başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğü korkusu. Başarısızlığımızın toplum tarafından acımasızca yargılanacağı hissi. Bir başka deyişle bu kitap, evrensel bir endişeye, statü endişesine ayna tutuyor.
Alain de Botton, yine zarafet ve incelikle statü endişemizin nereden kaynaklandığını ve onu yenmek için neler yapabileceğimizi anlatıyor bize. Felsefecilerin, sanatçıların ve yazarların yardımıyla, statü endişesinin tarihsel öyküsünü ve tarih boyunca bu endişeyi yenmeye çabalamış hareketleri inceliyor. Toplumun acımasız yargılarına karşı kalkanlar edinen ve bu yolla mutluluğa ulaşmaya çalışan yalın ayak filozofların, üstsüz bohemlerin, komedyenlerin, şair ve ressamların bir resmi geçidini sunuyor okura.

Sonuç: bu kitap yalnızca eğlendirmiyor, düşüncelerimizi de kışkırtıyor. Felsefenin yardımıyla toplumsal kaygılarımızdan kurtulmamızı sağlayan, yürek hafifleten bir kitap.
Kitabı okuyanlar, beiki yıllardır ruhlarını kemiren statü endişesinden arınmış olacaklar.
(Arka Kapak)
gökçe türkkan 
10 May 09:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer felsefeyi gündelik hayatın getirdiği her şeyin içinde görebiliyor, kişisel becerilerinizin içinde eritebiliyorsanız Alain De Botton'u anlamışsınız demektir. Harika bir yazar, eğlenceli bir üslup ve anlaşılabilir bir felsefe. Statü Endişesi isminden de anlaşıldığı gibi, toplumdaki etiketlerimiz hakkında geniş ve bir o kadar keyifli bir kitap. Hepimizi yiyip bitiren o "ne olacağım" sorusu var ya, işte onun o kadar da hastalıklı bir duruma dönüşmemesi için uğraş vermiş yazar. İçinde yaşadığımız toplum ve değerleri, bireye bir şey değilsen hiçsin'i aşılıyor. Herkes zengin olmak istiyor. Alabileceği en çok paranın olduğu işi seçmek istiyor. Çünkü biliyor ki, bir şey olmak zorunda! Olmazsa toplum tarafından çöpe atılacak. İhtiyacımız olmayan şeyler ihtiyacımızmış gibi kafamıza işleniyor, Bilinçaltı sürekli baskı altında. İnsanlar sevdiği değil, en yüksek mevkiye gelebileceği işleri tercih etmek zorundalar.
İşte bu durumdan biraz olsun sıyrılıp, kadrajı farklı görüntülere çevirip düşünmek gerekli. Kitap bunu o kadar güzel anlatıyor ki, filozoflar, sanatçılar, şairler, siyasetçiler de bu süreçte sana yardımcı oluyorlar. Kafandakilerin aslında senin istediğin şeyler olmadığı gerçeğini sana yansıtıyorlar.
İş hayatında sıkıntılarla boğuşuyorsan (hangimiz değiliz ki), mevki savaşlarından yorgun düştüysen, insanların kafana zorla iteledikleri janjanlı hayat politikasından bıktıysan, biraz yüzeye çıkıp bir nefes almanın zamanıdır! Herkese önerimdir.

Şah fb 
08 Nis 10:58 · Beğendi

Statü endişesi, başarılı bir yaşamla başarısız bir yaşam arasındaki farkı idrak ettiğimiz zaman ödediğimiz bedeldir.


Etkilendiğim kitaplardan. En çok not aldığım ve yeni bilgiler öğrendiğim bir kitap. Sıkılmadan okuyacağınız akıcı bir kitap.

Ali Haydar Özcan 
05 Nis 20:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Felsefenin tesellisi gibi insana yön veriyor. Hayat amacı gibi temel yaklaşımları sorgulatıyor insana. Kişisel gelişim kitabı olarak algılayıp okumak istemeyenler de olacaktır. Hata yaparsınız , kişisel gelişim kitapları gibi başarı üstüne başarı, bitmek bilmeyen ego, hayat pahasına buna mutluluk adı vermiş olsalar da kendini yıpratma gibi şeyler yok.

recep yigit 
08 Nis 13:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

modern toplumun bireyi kendi potasında eritip hiçleştirmesi ve bireyin anlam arayışında göstermiş olduğu başkaldırının çatışmasını günlük dilin akıcı seyri içinde sunulmuş bir eser. Günlük dile sarıldığında eser derinliğinden birçok anlamda değer kaybeder bazen ama bu kitaptaki geçmiş ve harabelerin insana bıraktığı mirasla kurulan bağlantı okuyucunun dilinde ezoterik bir tat bırakmakta. Bireyin kendi yalnızlığı ve toplum içindeki yalnızlığının derin yarılması ve var olma çabasının girişine bırakılacak bir 'endişe'.

Menderes Urhan 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Felsefenin Tesellisi kitabıyla üzerimde derin bir etki bırakan Alain de Botton, Statü Endişesi kitabıyla da bu etkiyi devam ettirdi. Bir çok yerinde, kendi fikirlerimi ve iç dünyamın yazıya döküldüğünü gördüm. Ancak ilki kadar akıcı okuyamadımsa da (benden kaynaklı olabilir) yazarın bu kitabı da kesinlikle okunacaklar listesinde yerini aldı. Gerçekten, insanın bilgi ve fikir dünyasını zenginleştiren bir çalışma.

Botton'un okuduğum ilk kitabı. Kitabı okuduktan sonra, keşke Botton ile karşılıklı sohbet edebilseydim demiştim. Statü kavramını öyle güzel anlatmış ki, keşke fikirleri tüm topluma egemen olsa. Çok daha güzel bir hayatımız olurdu...

Kitaptan 8 Alıntı

gökçe türkkan 
01 Nis 19:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kendi duruşundan emin olan kişilerin etrafındakileri aşağılamak gibi huyları yoktur."

Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 31)Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 31)
gökçe türkkan 
10 May 09:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Statü endişesi bizi fena halde kedere ve hüzne sürükleme olasılığını bünyesinde barındırır."

Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 9)Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 9)
Şah fb 
06 Nis 11:27 · İnceledi · Beğendi

ingiliz burjuvazisi, işçinin açlıktan kıvranıyor oluşunu hiç önemsemez, yeter ki o istediği parayı cebine indirsin. Bütün yaşam koşulları paraya endeklidir. Para getiren her şey iyi; para getirmeyen şeyler saçmadır, gereksizdir, hayal ve zırvadan başka bir şey değildir.

Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 84 - sel)Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 84 - sel)
Sade-ce Kitap 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kıskançlığı doğuran, kendimizle başkaları arasındaki oransızlık değil, aksine, yakınlıktır. Bir er, generalini değil de çavuşunu ya da onbaşısını kıskanır; aynı şekilde tanınmış bir yazar, adı sanı duyulmamış yazar çizer takımını değil de kendisiyle benzer konumdakilere hasetle bakar. Oransızlıklar ilişkiyi kesintiye uğratır; ya bizden uzakta duran şeyleri kendimizle karşılaştırmamızı engeller ya da karşılaştırmaların etkisini ortadan kaldırır.

Statü Endişesi, Alain De BottonStatü Endişesi, Alain De Botton
gökçe türkkan 
10 May 09:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Statü sahibi olamamış bireyler toplumların gözünde birer 'hiç'tir, onlara sert muamele edilir, renkli kişilikleri görmezden gelinir ve kimlikleri horlanır."

Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 16)Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 16)
gökçe türkkan 
30 Mar 21:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bizimle ilgilenilmediği hissi, insan doğasının en ateşli isteklerine bile ket vuran bir histir."

Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 17)Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 17)
gökçe türkkan 
17 Nis 23:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Freud 'yapılan bir espri, düşmanımızın gülünç bir yönünü bulup ortaya çıkarmamızı sağlar, espri yapmadığımız koşullarda önümüze çıkan engeller yüzünden bilinçle ve açık yüreklilikle ifade edemeyeceğimiz yönlerdir bunlar' demişti."

Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 194)Statü Endişesi, Alain De Botton (Sayfa 194)
Şah fb 
 13 Nis 11:04 · İnceledi · Beğendi

doğa bana 'fakir olma' demedi, 'zengin ol' da demedi; ama 'özgür ol' diye yalvarıyor.

Statü Endişesi, Alain De BottonStatü Endişesi, Alain De Botton