Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı

2,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
585 gösterim
Geçmişte kölelere reva görülen çalışma, günümüzde yaşamımızın en önemli parçasını oluşturuyor. Zamanımızın büyük bölümünü fabrikalardan limanlara, elektrik santrallerinden füze rampalarına uzanan farklı çalışma mekânlarında geçiriyoruz. Alain de Botton yeni kitabında bu mekânları ziyaret ediyor ve bisküvi üreticilerini, liman işçilerini, elektrik mühendislerini, ressamları, muhasebecileri, kariyer danışmanlarını çalışırken izliyor. Farklı alanlarda çalışan bu insanların işlerini nasıl yaptıklarını anlatırken çalışmanın doğası üzerine çarpıcı düşünceler geliştiriyor.

Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı tuhaf olduğu kadar güzel de olan işyerlerini Alain de Botton'un rehberliğinde gezen okurları kendi çalışma yaşamları hakkında düşünmeye kışkırtacak.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  327
 • ISBN:
  9789755703831
 • Orijinal Adı:
  Pleasures And Sorrows Of Work
 • Çeviri:
  Süha Sertabiboğlu
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ali Haydar Özcan 
05 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

Kitap okurken çok nadir sıkılırım. Bitirmek için büyük bi savaş vermiş olsam da olmadı devam etmedi. Aslında ilgi duyduğumuz bi konu hakkinda detaylı bi araştırma yaparak nasıl da farklı ve tahmin bile edemeyeceğimiz şeyler ile karşılaşacağımızı bize göstermiş ama çok çok ayrıntılı olmuş ve bu okuyucu için kitaba bağlanmakta zorluk çıkaracaktır.

Kitaptan 2 Alıntı

“Mesainin başlaması özgürlüğün sonu, fakat aynı zamanda kuşkunun, şiddetin, dağınık duyguların da sonu demektir.”

Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı, Alain De BottonÇalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı, Alain De Botton

“Beklemek, insan etkinliklerinin en eskisi sanki; Roma İmparatorluğu’nda, imparatorun makamının önünde turlayan senatörlere ve ortaçağ Cordobası’nın mermerle kaplı saraylarında halifeyi görmek için sıraya giren tüccarlara kadar uzanır.”

Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı, Alain De BottonÇalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı, Alain De Botton