Leonardo da Vinci Bir Ustanın Portresi

8,3/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
3 beğeni  · 
586 gösterim
"Francesco," dedi Leonardo, "seni bırakmak istemiyorum, keza bu dünyayı birden terk etmek gibi bir amacım yok. Ben her zaman yaşamın bir armağan olduğunu ve onun değerini bilmeyen kişinin onu hak etmediğini söylemişimdir. Bu yüzden, yaşamı sonuna kadar hak etmeli, ölüm korkusuyla ona saygıda kusur etmemeliyiz." Başını pencereye doğru çevirerek, ekledi: "Bak, kış uzun sürdü, ama artık ağaçlar uyanıyor, güneşin çağrısıyla bütün doğa yeniden canlanıyor. Yeniden doğuyor, görüyor musun?"

Elinizdeki kitap, insanlığa armağan olarak gönderilmiş bir ustanın yaşamını anlatıyor. Yalnızca Kayalıklar Madonnası'nın, Mona Lisa'nın unutulmaz ressamı değil o; son ana dek uçmayı hayal etmiş bir çocuk, hayatını çiçeklerin, hayvanların ve insanların gizini çözmeye adamış bir Rönesans aydını. Su bentleri, köprüler tasarlamış bir mimar, insan bedeninin içini çizmiş, kaydetmiş bir bilim adamı. Bruno Nardini'nin yetkin çalışması Leonardo da Vinci / Bir Ustanın Portresi, işi gücü bırakıp okumaya değer.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750710759
 • Çeviri:
  Kemal Atakay
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
§ 
 10 Şub 13:09 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Bu ilginç adamın nasıl biri olduğunu merak ederek aldığım kitapta birçok ilginç bilgiye de erişme şansını buldum. Fakat Da Vinci ile ilgili ayrıntılı bilgiler edinmek mümkün değil. Bu açıdan değerlendirirsek kitapta Da Vinci ile ilgili ayrıntıya girmeden sadece yüzeysel bilgiler edinmeyi beklemeliyiz. Bu yüzden yaşadığı ortam, dönem göz önüne alınarak, tarihi olaylar eklenerek kitap zenginleştirilmiş.

Benim en çok dikkatimi çeken Da Vinci'nin sağdan sola doğru bir şekilde sol eliyle yazıyor oluşu. Kitapta bununla ilgili bir-iki çizimin altında aldığı notlardan nasıl yazdığını görebiliyoruz. Ayrıca çizimde de ,özellikle golgelendirmede, kendine has bir tekniği varmış. Da Vinci'yi diğer ressamlardan ayıran yönü kendini bilime, doğayı anlamaya ayırmış olması. Öyle ki bilimle uğraşmaktan uzun süre eline fırça almadığı olmuş. Resimlerini, öğrendiği matematik, geometrik kurallarla zenginleştirmek istemiş. Ayrıca kitapta Michelangelo ile girdiği rekabete de değinilmiş. İnsanın uçmasını hayal etmiş, bununla ilgili çalışmalar, araçlar yapmış. Askeri alanlar için çeşitli projeler yapmış, hatta bazı projeleri insanlığa yararından ziyade zararı olacağı için, yani kötüye kullanılabileceği için, "yırtıp atmış".

O dönemde uzun sayılabilecek bir ömre çok güzel şeyler sığdırmış Da Vinci. Bu dahi insanı merak edenler için okunmasını tavsiye ettiğim bir kitap.