Leonardo da Vinci Bir Ustanın Portresi

8,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
470 gösterim
"Francesco," dedi Leonardo, "seni bırakmak istemiyorum, keza bu dünyayı birden terk etmek gibi bir amacım yok. Ben her zaman yaşamın bir armağan olduğunu ve onun değerini bilmeyen kişinin onu hak etmediğini söylemişimdir. Bu yüzden, yaşamı sonuna kadar hak etmeli, ölüm korkusuyla ona saygıda kusur etmemeliyiz." Başını pencereye doğru çevirerek, ekledi: "Bak, kış uzun sürdü, ama artık ağaçlar uyanıyor, güneşin çağrısıyla bütün doğa yeniden canlanıyor. Yeniden doğuyor, görüyor musun?"

Elinizdeki kitap, insanlığa armağan olarak gönderilmiş bir ustanın yaşamını anlatıyor. Yalnızca Kayalıklar Madonnası'nın, Mona Lisa'nın unutulmaz ressamı değil o; son ana dek uçmayı hayal etmiş bir çocuk, hayatını çiçeklerin, hayvanların ve insanların gizini çözmeye adamış bir Rönesans aydını. Su bentleri, köprüler tasarlamış bir mimar, insan bedeninin içini çizmiş, kaydetmiş bir bilim adamı. Bruno Nardini'nin yetkin çalışması Leonardo da Vinci / Bir Ustanın Portresi, işi gücü bırakıp okumaya değer.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750710759
 • Çeviri:
  Kemal Atakay
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Didem gözükara 
14 Mar 15:07 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir ustanın portresi Leonardo Da Vinci'nin zamanına bir yolculuk yapmamı sağladı. O dönem Fransa ve Italya da ki krallarla ilişkileri,savaşlar,çalkantılar da kitapta oldukça yer alıyor. Leonarda Da Vinci'nin saklı olan kişiliği yüzünden sadece tuttuğu defterlerinde ki anılardan izler taşıyarak kaleme alınmış. Ustanın bilim aşkı her daim ressamligindan öne geçmiş. Gayri-meşru bir çocuk olarak dünyaya gelen Leonardo babası tarafından tanınsa bile o dönemde gayri-meşru doğanlar üniversiteye gidemediği için Leonardo'nun üniversiteye gidememis olması belki de dünyanın en önemli bilim adamı olmasına engel olan bir setti ama bu Leonardo'nun bilim aşkını engelleyemedi. Kitapta Leonardo'nun ressamlığı işlendiği kadar bilime yaptığı katkılar da işlenmiş. Kuşlara,uçmaya ve kadavralara olan merakını hiç duymamıştım. Resimlerinde ki insan anatomisi belki bu yüzden çok başarılı. Leonardo hem sağ elini,hem sol elini mükemmel bir uyum içerisinde kullanabiliyormuş. Özellikle yazılarını ayna yansıması şeklinde yazması çok ilginç geldi. Benim en beğendiğim resmi Vaftizci Yahya sağ tarafına felç geldiği zamanda sol eliyle yapılmış. Büyücü olarak adlandırılan ustanın yaşam öyküsünü okumak çok güzeldi.

Kitaptan 1 Alıntı