Giriş Yap
Soyumdan Gelecekler..
"Bundan sonra soyumdan gelenler arasından çok sayıda imparator çıkacak. Eğer onlara hizmet eden büyükler ve savaşçılar yasaya harfiyen uymazlarsa imparatorluk sarsılacak ve sona erecek. Keşke bir (Cengiz) Hanları olsa diyecekler ama olmayacak." - Cengiz Han (Reşidüddin, Camiü't-Tevarih)
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Olanlardan sonra yeni bir sayfa açmak yetmiyor, kitabı kapatıp başka bir kitap açmak gerekiyordu.
Memlüklüler.. Ed-Devletü't-Türkiyye
Eyyubilerin yerine Memlüklerin geçmesi, İslam aleminin istilacılara karşı tavrında belirgin bir sertleşmeye işaret eder. Selahaddin Eyyubi'nin ardılları Haçlılara karşı fazlasıyla uzlaşmacı davranmışlardı. Özellikle de giderek zayıflayan iktidarları, ne doğuda ne de batıda İslam'a yönelik tehditleri göğüsleyebilecek güçteydi. Memlük devrimi kısa süre içinde bir askeri, siyasi ve dini ıslahat girişimi görüntüsü alacaktır.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Harbord, "Şimdi ne yapmak niyetindesiniz?" diye sordu. Konuşmaları sırasında Mustafa Kemal, ince parmakları arasında çevirdiği tespihle oynamaktaydı. Bu anda, sinirli bir hareketle tespihin sicimini koparmıştı. Taneler yere düşüp dağıldı. Kemal, taneleri teker teker topladı ve bunun generalin sorusuna cevap olduğunu söyledi. Böylece, ülkenin dağılmış parçalarını bir araya getirmek, çeşitli düşmanlardan temizlemek, bağımsız ve uygar bir devlet yaratmak isteğini belirtmiş oluyordu.
252 syf.
·
11 günde okudu
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Van Gogh’un mektupları (günlük yazıları, sanat yansımaları, doğa tasvirleri ve felsefi yansımaların bir karışımı) Vincent Van Gogh (1853-1890) on dokuzuncu yüzyılın en büyük ressamlarından biridir. Hollanda edebiyatının en güzel mektupları arasında sayılan bu mektuplarda Van Gogh, duygusal ve maddi sorunlarını, tutkularını ve ideallerini, Gauguin ile olan dostluğunu samimiyetle yazıyor. Vincent Van Gogh’un hayatını ve çalışmalarının arka planını öğrenmenin bu mektupları okumaktan daha iyi bir yolu yokturlar. Mektupların uzunluğu ve tonu, Van Gogh’un hiperaktif, neredeyse manik olma eğiliminde olan karakteri hakkında aynı zamanda mektupların yaşadığı yer hakkında da çok şey söylüyor. Yazışmaları aslında onun yaşam çizgisiydi. Brabant, Drenthe, Belçika ve Fransa’nın güneyindeki uzun gezintileri sırasında, mektupları çoğu zaman insanlarla olan tek iletişimiydi.
2
670
6,7bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.2