Öp ve Anlat

8,0/10  (2 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
634 gösterim
Çoğunlukla zengin ya da ünlü kişilerin hayatları biyografi olarak yayımlanır. Biyografi yazarının, kaleme aldığı kişiyi tanıması gerekmez, hatta bu kişi büyük olasılıkla uzun zaman önce yaşama veda etmiştir. Klasik biyografi kalıplarına cesurca karşı çıkan bu kitapta Botton, ´mahrem´ bir ilişkiye girdiği, ´sıradan´ bir kadın olarak nitelendirilebilecek, hala ´yaşama veda etmemiş´ sevgilisini zekice kurgulanmış özgün bir anlatımla okura sunuyor.

Botton´un baştan çıkarıcı anlatımı kendimize daha az yabancılaşmamızı sağlıyor.

- Julian Loose, Sunday Times-

Ustalıkla, hatta bilgece kaleme alınmış bu romanı okurken yüzünüzden gülümseme hiç eksik olmayacak.

- The New Yorker-

Biyografide nesnellik arayışına zekice bir karşı koyuş.

- James Atlas, Vogue-
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789755701431
 • Çeviri:
  Çiğdem Akpınar
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mustafa Merthan Merdoğlu 
 24 Mar 00:11 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum en güzel biyografiydi diyebilirim. Bir an bile sıkmadı ve eğlenceli bir anlatımı var. "Biyografi illaki ünlü birinin hayatını kaleme almaktır." anlayışını tamamen yıkmış bir eser. Beğenmediğim tek şey eserin bu özelliğinin yazar tarafından sık sık vurgulanmasıydı. "Bakın ben tamamen farklı bir biyografi yazdım." mesajını kitabın en başından düğüm bölümüne kadar vermiş. Konuya daha erken girip bizi Isabel'e daha da yaklaştırabilirdi.

Kitaptan 2 Alıntı

İnsanı geçmişini anımsamaya zorlamak onu silah zoruyla hapşırtmaya benzer. Sonuç mutlaka hayal kırıklığına uğratır; gerçek anımsama tıpkı birden gelen hapşırık gibi, her isteyince elde edilemez.

Öp ve Anlat, Alain De BottonÖp ve Anlat, Alain De Botton
Mustafa Merthan Merdoğlu 
24 Mar 22:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm
"Ölüm bilinmeyen olasılıkların düşmanıdır. Dışarıdan bakıldığında belli bir amaca hizmet ettiği düşünülen bir yaşamın, kişinin kendi gözüyle bakıldığında ne kadar farklı algılanabileceğini; olası senaryoların gerçekte yaşanmış olan maceralardan her zaman daha fazla olduğunu unutturur bize ölüm."

Öp ve Anlat, Alain De Botton (Sayfa 164 - *Sel Yayıncılık)Öp ve Anlat, Alain De Botton (Sayfa 164 - *Sel Yayıncılık)