Romantik Hareket Seks, Alışveriş ve Roman

8,2/10  (14 Oy) · 
30 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.365 gösterim
Romantik Hareket´te Alain de Botton bir aşk ilişkisinin başlangıcından bitişine kadarki gelişimini keşfediyor, bu keşif sırasında sanat ve aşkın doğasına ilişkin düşüncelerini paylaşıyor okurla. Reklamcı Alice ile bankacı Eric arasındaki ilişkiye aşama aşama tanıklık ediyoruz, tanıklığımıza şemalar, resimler ve Descartes´tan Platon´a, Aretha Franklin´den Flaubert´e kadar birçok ismi kapsayan bir yazarlar ve düşünürler korosu eşlik ediyor. Romantik Hareket zekayla, nükteyle ve sezgi gücüyle yazılmış bir roman. Bütün aşıklar, okurlar ve aşık okurlar bu kitabı elinden düşürmeyecek.

- John Updike-

The New Yorker

Hiç de ayrıksı olmayan bir aşkın sıradan ve alelade rutinlerini alıp latifeyle yoğurmak ve okurun karşısına gerçek yaşamdakinden farksız bir aşk incelemesi çıkarmak her romancının harcı değil. Ama işte Alain de Botton bunu başarıyor... Bu roman modern aşkın yalanlarına, doğrularına ve zaaflarına ışık tutuyor.

- Simon Montefiore-

The Times

Pop yıldızlarının Phil Collins´e benzedikleri bir çağda edebiyatta böylesi oyunbaz bir ışıkla karşılaşmak insanın içini aydınlatıyor. Bütün iyi yapıtlar gibi çok komik ve çok hüzünlü.

- Julie Burchill-

Spectator
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789755701240
 • Orijinal Adı:
  The Romantic Movement Sex, Shopping and the Novel
 • Çeviri:
  A. Sıla Bayer
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
 24 May 14:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Romantizmi felsefeyle buluşturan Alain de Botton'un ilk okuduğum kitabıydı. Kitabın adı Romantik Hareket olsa da, içeriği öyle sulu romantizm ya da romantik komedi filmleri gibi değil. Yani benim gibi asla sulu pembe romantizm sevmeyenler için çok iyi bir seçim! Alain de Botton okuyanlar bilirler. Yazarın tarzı anlattığı konuyla felsefeyi birleştirip, okuyucuya eşsiz bir deneyim kazandırmasıdır. Okuyanı kesinlikle sıkmaz, aksine felsefeyi fazlasıyla sevdirir.
Kitabın konusuna gelince, reklamcı Alice ile bankacı Eric arasındaki ilişkinin aşamalarını, kadın-erkek ekseninin ne kadar zıt olduğunu, aşkın doğasının yüksek sesli bağırtılarını yazarın değişmez tarzı olarak yine yazarlar ve düşünürler korosu eşliğinde anlatıyor. Arada ilişkiye gönderme yaptığı grafikler, şemalar var ki, yüzünüzde bir gülümse yayılıyor. Okurken gülümseten yazar, iyi bir yazardır bence. Farklı bir ilişki kitabı okumak istiyorsanız mutlaka tavsiye ediyorum.

melih erdoğan 
 08 Ara 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · Puan vermedi

Alain de Botton aşkın Kuran-ı Kerim'ini yazmış.. Kitabı okuduktan sonra ilişkiler üzerine doktora yapmış gibi hissediyorsunuz. Botton'u ve ona acılar çektirip bu tecrübeleri kazandıran tüm kadınları ayakta alkışlıyorum.

Sebahat 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alain de Botton Romantik Hareket de bir ilişkinin başından sonuna kadar geçirdiği evrelerden bahsedererek olaylara felsefik ve psikolojik bakmayı öğretiyor. Kitabı bitirdikten sonra günlük hayatta karşılaştığınız insanların davranışlarını incelerken bulabilirsiniz kendinizi.

Alain de Botton, güzel bir aşk hikayesiyle karşımızda. Herkesin kendi hayatından parçalar bulabileceği bir kitap diyebilirim. Okumakta fayda var.

Kitaptan 15 Alıntı

Müesser Turan 
24 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir rüyada yaşadığımı da ileri sürsem, gördüğüm her şeyin hayal ürünü ya da yanılsama olduğunu da söylesem, reddedemeyeceğim tek şey vardır o da bu düşüncelerin gerçekten aklımda var olduklarıdır."

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 186 - Descartes)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 186 - Descartes)
Umay 
14 Tem 14:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Montaigne'nin de dediği gibi herkes ölmek zorundadır ve ölüm herkesi bir çeşit filozof olmaya zorlar.

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 200 - Sel yayıncılık)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 200 - Sel yayıncılık)
Müesser Turan 
24 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Aşk insanın bir başka insanla arsındaki farkı abarttığı hevesli bir süreçten başka bir şey değildir."

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 312 - G. Bernard Shaw)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 312 - G. Bernard Shaw)
Müesser Turan 
24 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Montaigne Yalnızlık adlı denemesinde "Sokrates'e birisi için 'seyahat onu hiç değiştirmedi' demişler o da: 'Çok doğal, çünkü kendisini de beraberinde götürmüştür' demiş diye anlatır. Aynı denemede Horatius'tan bir alıntı yer alır:
Niçin başka güneş, başka toprak ararsın?
Yurdundan kaçmakla kendinden kaçar mısın?
İnsanlar "kendilerinden kaçmaktan" bahsederken çok önemli bir şeyi gözden kaçırırlar, asıl kaçmak istedikleri sorunlardır, kendileri değil.

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 242)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 242)
Müesser Turan 
29 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birinin iyi ya da kötü olduğunu anlamaya çalışmadan önce, yanıt ne olursa olsun ya tümüyle iyi ya da tümüyle kötü olacaklarına ve bu tanıma her şartta uyacaklarına dair bir garanti ararız.

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 125)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 125)
Umay 
14 Tem 14:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendini sorgulama ve kendini gözlemleme sürecinin hiçbir amaca hizmet etmediğine inanmıştı hep; ona göre bu süreçlerin insanlığın genetik yapısında ayakta kalmış olmalarının tek nedeni, tıpkı dalak ya da apandisit gibi evrimin acizliğine uğramış olmalarıydı

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 201 - Sel yayıncılık)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 201 - Sel yayıncılık)
Müesser Turan 
29 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Adına ‘ilişki’ denilen aslında iletişimsizliktir.

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 7)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 7)

Birisiyle sevişmek, bir yönüyle, seviştiğimiz insanın bundan önce yatağa girdiği bütün insanların anıları ve alışkanlıklarıyla birleşmek anlamına gelir.

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 53)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 53)
gökçe türkkan 
30 Mar 23:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bir evdeki eşyaların düzenlenişi, o evde yaşayanın kafa yapısına dair önemli ip uçları verir; bu eşyalar adeta o karaktere dair sözsüz ve eylemsiz hazinelerdir."

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 100)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 100)
Sebahat 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bulduğu her fırsatta bir yerlere bıçak saplamayı seven biriyle ne diye konuşmaya kalkıştım sanki ben."

Romantik Hareket, Alain De BottonRomantik Hareket, Alain De Botton
2 /