Romantik Hareket Seks, Alışveriş ve Roman

8,3/10  (11 Oy) · 
22 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.228 gösterim
Romantik Hareket´te Alain de Botton bir aşk ilişkisinin başlangıcından bitişine kadarki gelişimini keşfediyor, bu keşif sırasında sanat ve aşkın doğasına ilişkin düşüncelerini paylaşıyor okurla. Reklamcı Alice ile bankacı Eric arasındaki ilişkiye aşama aşama tanıklık ediyoruz, tanıklığımıza şemalar, resimler ve Descartes´tan Platon´a, Aretha Franklin´den Flaubert´e kadar birçok ismi kapsayan bir yazarlar ve düşünürler korosu eşlik ediyor. Romantik Hareket zekayla, nükteyle ve sezgi gücüyle yazılmış bir roman. Bütün aşıklar, okurlar ve aşık okurlar bu kitabı elinden düşürmeyecek.

- John Updike-

The New Yorker

Hiç de ayrıksı olmayan bir aşkın sıradan ve alelade rutinlerini alıp latifeyle yoğurmak ve okurun karşısına gerçek yaşamdakinden farksız bir aşk incelemesi çıkarmak her romancının harcı değil. Ama işte Alain de Botton bunu başarıyor... Bu roman modern aşkın yalanlarına, doğrularına ve zaaflarına ışık tutuyor.

- Simon Montefiore-

The Times

Pop yıldızlarının Phil Collins´e benzedikleri bir çağda edebiyatta böylesi oyunbaz bir ışıkla karşılaşmak insanın içini aydınlatıyor. Bütün iyi yapıtlar gibi çok komik ve çok hüzünlü.

- Julie Burchill-

Spectator
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789755701240
 • Orijinal Adı:
  The Romantic Movement Sex, Shopping and the Novel
 • Çeviri:
  A. Sıla Bayer
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
melih erdoğan 
 08 Ara 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · Puan vermedi

Alain de Botton aşkın Kuran-ı Kerim'ini yazmış.. Kitabı okuduktan sonra ilişkiler üzerine doktora yapmış gibi hissediyorsunuz. Botton'u ve ona acılar çektirip bu tecrübeleri kazandıran tüm kadınları ayakta alkışlıyorum.

Sebahat 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alain de Botton Romantik Hareket de bir ilişkinin başından sonuna kadar geçirdiği evrelerden bahsedererek olaylara felsefik ve psikolojik bakmayı öğretiyor. Kitabı bitirdikten sonra günlük hayatta karşılaştığınız insanların davranışlarını incelerken bulabilirsiniz kendinizi.

Çağrı 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Alain de Botton, güzel bir aşk hikayesiyle karşımızda. Herkesin kendi hayatından parçalar bulabileceği bir kitap diyebilirim. Okumakta fayda var.

Kitaptan 14 Alıntı

Müesser Turan 
24 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir rüyada yaşadığımı da ileri sürsem, gördüğüm her şeyin hayal ürünü ya da yanılsama olduğunu da söylesem, reddedemeyeceğim tek şey vardır o da bu düşüncelerin gerçekten aklımda var olduklarıdır."

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 186 - Descartes)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 186 - Descartes)
Nebahat 
26 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...belirsizlik, yalnızca sözcüklerle sınırlı değildi.

Romantik Hareket, Alain De BottonRomantik Hareket, Alain De Botton
Müesser Turan 
24 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Montaigne Yalnızlık adlı denemesinde "Sokrates'e birisi için 'seyahat onu hiç değiştirmedi' demişler o da: 'Çok doğal, çünkü kendisini de beraberinde götürmüştür' demiş diye anlatır. Aynı denemede Horatius'tan bir alıntı yer alır:
Niçin başka güneş, başka toprak ararsın?
Yurdundan kaçmakla kendinden kaçar mısın?
İnsanlar "kendilerinden kaçmaktan" bahsederken çok önemli bir şeyi gözden kaçırırlar, asıl kaçmak istedikleri sorunlardır, kendileri değil.

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 242)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 242)
Müesser Turan 
29 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birinin iyi ya da kötü olduğunu anlamaya çalışmadan önce, yanıt ne olursa olsun ya tümüyle iyi ya da tümüyle kötü olacaklarına ve bu tanıma her şartta uyacaklarına dair bir garanti ararız.

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 125)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 125)
Müesser Turan 
24 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Aşk insanın bir başka insanla arsındaki farkı abarttığı hevesli bir süreçten başka bir şey değildir."

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 312 - G. Bernard Shaw)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 312 - G. Bernard Shaw)
Müesser Turan 
29 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Adına ‘ilişki’ denilen aslında iletişimsizliktir.

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 7)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 7)
Nebahat 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Sana ihtiyaç duyduğumu itiraf edersem, duygusal açıdan soyunmuş olurum.Karşında ağlarsam, " başkaları bunları duyarsa mahvolurum " diyerek ve her şeyin aramızda kalacağına güvenerek sana yığınla şey anlatırsam, partilerde etrafa mavi boncuk dağıtmaktan vazgeçersem ve önem verdiğim tek insanın sen olduğunu söylersem, dahice biçimlendirilmiş bir "yıkılmadım ayaktayım" kisvesinden soyunmuş olurum. İşte o zaman bir sirk numarasındaki gibi bir tahtaya mıhlanmışımdır, karşımdakine kendi irademle bir yığın bıçak vermişimdir ."

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 111)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 111)

Birisiyle sevişmek, bir yönüyle, seviştiğimiz insanın bundan önce yatağa girdiği bütün insanların anıları ve alışkanlıklarıyla birleşmek anlamına gelir.

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 53)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 53)
Müesser Turan 
21 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Bütün kadınlara has bir sorun bu. Birisi baştan çıkarıyorken ona güvenip güvenmeme meselesi. Güvenmeden de ondan hoşlanabilirsin, ama canının yanmasından korkuyorsun.”

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 49)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 49)
Müesser Turan 
21 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendi ruhumuzun derinliklerinde kaybolmaktan korkup, bir başkasının ruhuna hapsolmayı seçmekten daha berbat ne olabilir?

Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 8)Romantik Hareket, Alain De Botton (Sayfa 8)
2 /