As Maça

8,3/10  (14 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
805 gösterim
"Dördünün kalbinin attığı yerde mucizeler asla eksik olmazdı..."

"Bu hayatta ortağını ve eşini seçerken bir kez ama arkadaşlarını seçerken en az iki kez düşün" derdi güzel annem. Ondan bu cümleyi her duyduğumda sadece kafamı umursamaz bir şekilde sallar, dedikleri bir kulağımdan girer, öbür kulağımdan çıkardı. Yıllar geçtikçe çok daha iyi anladım annemin ne demek istediğini.

Bazı arkadaş seçimlerimiz bizi uçurumun kenarına doğru felakete sürüklerken, bazıları uçurumun kenarından alıp yeniden hayata bağlar.

Evlilik yemini gibidir arkadaşlık. Bir deftere değil, kalplere atılan karşılıklı imza.
Selim, Emre, Metin Oktay ve İlyas. Onlar da 1983 yılının Eylül ayında Saint Joseph Fransız Lisesi'nde attılar ileride yaşayacakları o dostluğun, kardeşliğin ömür boyu silinmeyecek sonsuz imzasını. Yeri geldi yaşadıkları acıları, yeri geldi duydukları mutlulukları, yeri geldi kurdukları hayalleri paylaştılar birbirleriyle her anı dolu dolu geçen bu otuz yıl içinde. Çaresiz kaldıklarını hissettikleri an sadece sımsıkı kenetlendiler, asla bıkmadılar, pes etmediler, umut kesmediler mucize beklemekten. Biliyorlardı ki dördünün de kalbinin attığı yerde mucizeler asla eksik olmazdı.

As Maça sizi geçmişinize alıp götürecek, kimi zaman kahkahalarla güldürecek, kimi zaman ise hıçkıra hıçkıra ağlatacak bir dostluğun "gerçek" hikâyesidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9786054994014
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
şule uzundere 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · 4/10 puan

As Maça yazarın ilk kitabı. Kitapta lisede çok iyi arkadaş olan dört erkeğin ta 40’lı yaşlarına kadar süren dostlukları anlatılıyor.

Yazar lise yıllarını başarıyla anlatırken karakterler yaşlandıkça kitap da anlatım da aksamaya başlıyor. Lisede dost olan bu dört genci gülümseyerek ve eğlenerek okudum ama aradan yıllar geçtikçe karakterlerin davranışları ve aralarındaki ilişki tutarsızlaşmaya başladı. Bir yerden sonra öyle olaylar oldu ki kitap inandırıcılığını benim gözümde kaybetti. Bir yerde denk gelirseniz okuyabilirsiniz ama okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz.

nt 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır kitaplığımda duran fakat hep ertelediğim kitaplar arasındaydı. Iki gün içerisinde okuyup bitirdim. Çok akıcı ve içten bir kitaptı. Sıcacık bir dostluğun öyküsü. İmrenilmeyecek gibi değildi. Kimi zaman güldüren kimi zaman ağlatan samimi bir hikaye.

NİLAY ÖZTÜRK 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dostluğun, arkadaşlığın en güzel hali var As Maça'da.Beni en çok duygulandıran kısmı Metin Oktay Gülhan'ın Galatasaray aşkıydı.Bu kitabı almaya beni iten sebep de zaten'' Metin Oktay ''ismi olmuştu!

Kitaptan 1 Alıntı

NİLAY ÖZTÜRK 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Alıyoruz kupayı alıyoruz !'' diye ağlamaya başladı Metin.İlyas'ın da gözlerinden yaşlar akıyordu, Emre zaten hıçkıra hıçkıra ağlıyordu.Galatasaray'ın dördüncü penaltısını atmak için topun başına Galatasaray'ın Rumen futbolcusu Popescu geldi.İlyas bir yandan ağlarken diğer yandan bildiği bütün duaları okuyordu.

As Maça, Selim Çiprut (Sayfa 130)As Maça, Selim Çiprut (Sayfa 130)