Antik Dünya

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
843 gösterim
Dünya üzerindeki tüm antik dönem uygarlıklarının tarihini okumak istediğiniz halde bu gözünüzü korkuttuysa, artık elinizin altında sıkılmadan ve dahası zevk alarak okuyabileceğiniz bir kitap var. Bauer'in hem yalın hem de mükemmel bir dille yazdığı Antik Dünya, bizi sürükleyici bir tarih anlatısıyla buluşturuyor. Böylece bu kalınlıktaki tarih kitaplarının her zaman zor anlaşılır ya da sıkıcı olmayabileceğini kanıtlıyor.

Dünya tarihini Antik, Ortaçağ, Rönesans ve Modern olmak üzere dört ana dönem halinde ele alan serinin ilk kitabı, tüm antik dönem uygarlıklarını her birinin ayırt edici özelliklerini de ihmal etmeden eşzamanlı olarak anlatıyor. İlk yazılı kayıtlardan Roma'nın çöküşüne kadar olan dönemdeki tüm dünya uygarlıklarının hikâyesine özenle hazırlanmış çok sayıda harita, fotoğraf ve her bölümün sonundaki zaman çizelgeleri eşlik ediyor. İnsanların umutlarıyla kaygılarını yansıtan epik öykü ile efsanelerin, kral ve liderlerin kişisel mektupları ile resmi kayıtların özenle kullanıldığı anlatı, insan seslerinin de duyulduğu son derece canlı bir tarihle baş başa bırakıyor bizi.

Susan Wise Bauer on yaşında Latince öğrendi, on yedi yaşında koleje başlayıncaya kadar ebeveynlerinin rehberliğinde evde klasik eğitim gördü. Edebiyat, Amerika ve din tarihi alanlarında uzmanlaştığı çok yönlü ve kapsamlı eğitim sürecinde dağarcığına Yunanca, İbranice, Aramice ve Korece gibi dilleri de ekleyerek çalışmaları için sağlam bir altyapı oluşturdu. Evde öğretim alanındaki en önemli uzmanlardan biri olarak kabul edilen Bauer'in, özellikle hem gençler hem de yetişkinlere yönelik tarih kitapları benzer çalışmalar arasından hızla sıyrılarak güvenilir ve çoksatan eğitim kitapları arasında yerini aldı.

"Dönemin tarihsel malzemesine hâkimiyeti ve dilinin mükemmelliği sayesinde, antik dünya tarihiyle ilgilenenler için harika bir başlangıç kitabı."
-Publishers Weekly-

"Açıklayıcı ve canlı bir anlatım."
-Booklist-

"Antik dünya tarihi üzerine doktora yapma peşinde koşmayanlara yetecek ölçüde
detay vererek Çin, Hindistan, Ortadoğu, Mısır ve Avrupa uygarlıklarını kolayca kavranan tarihsel referanslarla ve çok açık bir dille anlatıyor..."
-United State Naval Academy-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  880
 • ISBN:
  9786051068190
 • Çeviri:
  Mehmet Moralı
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Sümer diyarında,kısa süre sonra, çok büyük bir tufan olur.
Tanrıların Kralı Enlil Kızmıştı çünkü dünyadaki insanların gürültülerinden uyuyamıyordu; diğer tanrıları insanları yok etmeye ikna etti ...

Dipsiz derinliğin tanrıları ayaklandı
Aşağıdaki suların setleri atıldı
Cehennemin yedi yargıcı yeryüzünü meşaleleriyle yaktı
Gündüz gece oldu,
Yeryüzü bir kâse gibi ezildi
Su, savaş dalgaları gibi insanların üzerine döküldü.

Antik Dünya, Susan Wise Bauer (Sayfa 31)Antik Dünya, Susan Wise Bauer (Sayfa 31)