Ermişin Bahçesi

7,4/10  (40 Oy) · 
91 okunma  · 
26 beğeni  · 
885 gösterim
Altmışlı ve yetmişli yıllarda Batı Avrupa ve ABD gençliği arasında en yaygın okunan ve tartışılan yazarlardan biridir. Halil Cibran ve 1974'de "Ermiş"in, Aytunç Altındal tarafından Türkçe'ye kazandırılmasıyla ülkemizde de tanınmaya başladı ve ilgi gördü. Yaşadığı günlerde kitaplara egemenlerce, tehlikeli, ihtilalci ve gençliği zehirleyici bulunarak meydanlarda yakılmış, kendisi de Maonit Katolik Kilisesi'nce afaroz edilmiştir. Fakat Cibran, inançlarından ödün vermez ve şöyle der: 

"Bunlar ve diğer öğretilenlerden söz edişim nedeniyledir ki cezaya çarptırılıp, sürgüne gönderildim ve kilise tarafından afaroz edildim... Geçirdiğim yıllarda hiçbir pişmanlığa kapılmış değilim. Gerçeği arayıp da acı çekmeye mahkumdur." 
Ermiş'in Bahçesi, Cibran'ın ölümünden sonra yayımlanmıştır. Ermiş'in devamı sayılıyor. Bilge, "Ermiş"te Orphalese kentinden bindiği gemiden, yolculuğunu tamamlayarak bu kitapta iner. 
(Tanıtım Bülteninden)

Cibran'ın en sevilen yapıtı Ermiş'in devamı olan Ermişin Bahçesi, yazarın ölümünden sonra, 1933'te yayımlandı. Ermiş'in sonunda on iki yılını geçirdiği Orphalese kentinden ayrılarak denize açılan El Mustafa, doğduğu adaya, annesiyle babasının ebedi uykularına daldıkları bahçeye döner. Uzun bir aradan sonra müritleriyle yeniden bir araya gelmiştir. Onlara ayrılıktan, yalnızlıktan, zamandan, insanla insanı, insanla doğayı birleştiren bağlardan söz eder. Sözlerinde mutlu ve aydınlık bir hayatın sırları gizlidir yine.
bumesele.com 
 25 Nis 09:41 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

On iki yıl boyunca kaldığı Orphalese şehrinden ayrılarak ve doğduğu yere dönen El Mustafa, bu defa özlendiği yerde, kendi topraklarında insanları aydınlatmaya devam ediyor.
http://www.bumesele.com/...ahcesi-halil-cibran/

Şerife Nur Yüksel 
 07 Eyl 15:31 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ermiş kitabının devamı niteliğinde yazılan Ermiş'in Bahçesi Ermiş kadar etkileyici değildi ya da ben onda aradığım hemen her şeyi bulduğum için bu kitaba burun kıvırdım.

El Mustafa'nın bu kitapta cevapladığı sorular ve verdiği öğütler -benim için-diğer kitaptaki kadar hayati değildi yine de okunmasını tavsiye edebileceğim zaman almayıp hemencecik okunabilecek bir kitap.

Keyifli okumalar. :)

Meltem Parlak 
22 Haz 12:32 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Ermişi okurken ki tattığım lezzet ne yazık ki bunda yoktu.. Pek sevdim diyemem orta hallice.. O yüzden yorum olarak ne yazsam onu bile bilemedim açıkçası..

Havvanur 
04 Nis 18:43 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

İlk sayfada beni etkileyen kitaptır, az ve öz, anlatımı başarılı. Hayata karşı genel bakış açımızın nasıl olması gerektiğini nasihatları ile belirtmiştir. Aklıma geldikçe açıp okuyabileceğim bir kitap.

Zeynep Öztemel 
12 Tem 12:52 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Devlet adamı bir tilki, düşünürü bir hokkabaz ve sanatı yamama ve taklit olan o ulusa ne yazıktır.
Ne yazık o ulusa ki yeni yöneticisini borazanlarla karşılar ve yalnızca bir diğerini yine borazanlarla karşılamak için, yuhalarla uğurlar.
Ne yazık o ulusa ki bilgeleri yıllardır dilsizdir ve güçlüleri beşiktedir henüz.
Ne yazık ki o ulusa parçalara bölünmüştür, her parçası kendini bir ulus sanır.."
.
.
.
.
“Dostum, evinin önünden geçtiği halde, kapını çalmıyorsa hangi adam senin konuksever olmadığını söyleyebilir?
Ve sana hiçbir şey anlamadığın garip bir dilden konuşup da kim seni sağır ve akılsız sayabilir?”
.
.Ermiş kitabını okuyup çok beğenmiştim..Bu kitapta onun devamı niteliğinde sayıldığı için tereddütsüz aldım ama malesef almasam da olurmuş dedim..Çünkü biraz tekrar gibi geldi bana ve Ermiş gibi etkilenmedim kesinlikle..

Kalemzen 
20 Ağu 23:42 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okumuş olduğum ilk halil cibran eseriydi ve bir kaç saatimi aldı. Kitap da insanın kendi benliğini bulması için sorduğu soruların muhteşem tasvirleri, bu soruların da muhteşem birer cevapları var yaşadığımız dünya da var olma sebebimizin ve insanlara karşı davranış biçimimizi anlatıyor anlamakdan ziyade kabullenmeyi, bakmakdan ziyade görmeği öğrenmemiz gerektiğini muhteşem uslub ile anlatan bir kitap

Irem 
19 Nis 23:13 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Ermiş kitabının devamı olan Ermişin Bahçesi'ni Ermiş'i beğendiğim kadar beğenmedim.Ermiş'i okurken aldığım lezzet malesef bu kitapta yoktu.Okumayı arzu ediyorsanız öncelikle Ermiş'i sonrasında bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.Hepimize keyifli okumalar dilerim.

Kadim dost Halil Cibran'ın özünü s"özüme" ekleyerek diyorum ki; hayat yanıbaşınızda, esen bu rüzgarı dinleyin, kendinizin "hakikat"ine kulak verin. Verin ki ruhunuz güneşin aydınlığıyla ışığını bulsun.

Nazlıhan 
08 May 21:37 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

''Dostlarım, denizcilerim yalnız çıplak olan yaşar güneşte. Yalnız dümeni olmayan açılabilir engin denize. Yalnız geceyle kararıp şafakla uyanan ve yalnız kar altında köklerle birlikte uyuyan ilkbahara ulaşacaktır.''

Ermişin Bahçesi Orphalese kentinten ayrılarak denize açılan El Mustafa'nın Orphalese'ye geri dönmesiyle başlıyor. Ailesini kaybetmiş olduğunu öğrenen El Mustafa bir müddet de inzivaya çekiliyor. El Mustafa yine insanlara tecrübelerini aktarıyor. Onlara zamandan, yalnızlıktan ve doğadan söz ediyor.

Kitap Ermiş'in devamı niteliğinde. Halil Cibran'ı Meczup kitabıyla sevmeye başlamıştım. Onun kitaplarını okuduğum zaman hayata mola vermişim de yavaş yavaş başka bir yolda ilerlemeye başlamışım gibi hissediyorum. Bu kitapta da yine bu duyguya kapıldım. Onun doğaya karşı tavrı da çok hoşuma gidiyor. Ve bir insanın hayatı böylesine çözmüş olması..Tabii ki kitaptaki karakter peygamber gibi biri ama içinde Halil Cibran'dan parçalar olduğu ortada. Geniş yorumum için http://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...an-kitap-yorumu.html

ayhan özköroğlu 
 15 May 09:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sanırım bunu okumadan önce onun en sevilen yapıtı "Ermiş"'i okumalıydım. Çünkü El Mustafa'yı ve inancının ritüellerini anlamakta bir hayli sıkıntı yaşadım. Hatta bir ara "Ya sevgili El Mustafa, Ey Halil Cibran ne anlatmak istiyorsun, derdiniz ne sİzin " şeklinde iç sesimle konuşmaya başladım.
Ta ki öykünün sonlarına doğru "Ruhum kendi olgun meyveleriyle yüklü. Kim gelip devşirmek ve tadına doymak ister? Yok mu iyi yürekli ve cömert biri, gelecek ve benim güneşe sunulmuş ilk mahsulümle orucunu açacak, böylece bereketimin ağırlığından beni kurtaracak." diye bana seslenene kadar.
Bu ana kadar ilk kez okuduğum Halil Cibran'ın felsefe ve mistizm de kaybolmuş uçuk kaçık biri olduğu kanaati iyiden iyiye sarmıştı beni. Neyse ki bir eseri bitirmeden değerlendirme yapmak gibi ön yargılarım yok benim.
Ayrıca daha " Burada yazar ne anlatmak istemiş" boyutunda çırpınırken bile birçok büyülü cümlenin altını çizdiğimi fark ettim.
İlginç bir deneyim oldu benim için ve artık Halil Cibran okuyacağım...

2 /

Kitaptan 63 Alıntı

Yasemin Bektaş 
05 Mar 14:42 · 7/10 puan

Çoğu zaman, biz Hayatı acılı adlarla nitelendiririz, ama yalnızca biz kendimiz acılı ve karamsar olduğumuzda yaparız bunu. Boş ve yararsız gelir bize Hayat, ama yalnızca ruhumuz yıkıntılar arasında başıboş dolaşıp durduğunda ve kalbimiz benliğimize karşı aşırı bir ilgiden sarhoş olduğunda.

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 5)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 5)
Yasemin Bektaş 
05 Mar 23:31 · 7/10 puan

Yazık o millete ki, rüyasında küçümsediği tutkuya uyanıkken boyun eğer.

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 10)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 10)
bookhead 
12 Tem 13:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk,hele sıla hasretiyle de karışmışsa,zamanı ölçüp yoklayacak her aleti tüketir.

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
bookhead 
13 Tem 14:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Var olan her şey,var olan her şey hesabına yaşar daima;
var olan her şey de kıyısı olmayan bir inançta,
o en yücenin cömertliği içinde yaşar.

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
bookhead 
12 Tem 18:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erimeyen ve şarkıya dönüşmeyen hiçbir şey olmaz bahar geldiği zaman.

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Mâsiva 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm yüzümüzü örten maskelerden başka hiçbir şeyi değiştiremez.

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Cebir 
07 Tem 17:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Özgürlük mü istiyorsunuz, sise dönüşmek zorundasınız.

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 1)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 1)
Mâsiva 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşam,derin ve yüce ve ıraktır;oysa sizin engin görüşünüz yalnızca ayaklarına ulaşabilir onun...

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran