Ermişin Bahçesi

7,5/10  (19 Oy) · 
45 okunma  · 
10 beğeni  · 
665 gösterim
Altmışlı ve yetmişli yıllarda Batı Avrupa ve ABD gençliği arasında en yaygın okunan ve tartışılan yazarlardan biridir. Halil Cibran ve 1974'de "Ermiş"in, Aytunç Altındal tarafından Türkçe'ye kazandırılmasıyla ülkemizde de tanınmaya başladı ve ilgi gördü. Yaşadığı günlerde kitaplara egemenlerce, tehlikeli, ihtilalci ve gençliği zehirleyici bulunarak meydanlarda yakılmış, kendisi de Maonit Katolik Kilisesi'nce afaroz edilmiştir. Fakat Cibran, inançlarından ödün vermez ve şöyle der: 

"Bunlar ve diğer öğretilenlerden söz edişim nedeniyledir ki cezaya çarptırılıp, sürgüne gönderildim ve kilise tarafından afaroz edildim... Geçirdiğim yıllarda hiçbir pişmanlığa kapılmış değilim. Gerçeği arayıp da acı çekmeye mahkumdur." 
Ermiş'in Bahçesi, Cibran'ın ölümünden sonra yayımlanmıştır. Ermiş'in devamı sayılıyor. Bilge, "Ermiş"te Orphalese kentinden bindiği gemiden, yolculuğunu tamamlayarak bu kitapta iner. 
(Tanıtım Bülteninden)

Cibran'ın en sevilen yapıtı Ermiş'in devamı olan Ermişin Bahçesi, yazarın ölümünden sonra, 1933'te yayımlandı. Ermiş'in sonunda on iki yılını geçirdiği Orphalese kentinden ayrılarak denize açılan El Mustafa, doğduğu adaya, annesiyle babasının ebedi uykularına daldıkları bahçeye döner. Uzun bir aradan sonra müritleriyle yeniden bir araya gelmiştir. Onlara ayrılıktan, yalnızlıktan, zamandan, insanla insanı, insanla doğayı birleştiren bağlardan söz eder. Sözlerinde mutlu ve aydınlık bir hayatın sırları gizlidir yine.
bumesele.com 
25 Nis 09:41 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

On iki yıl boyunca kaldığı Orphalese şehrinden ayrılarak ve doğduğu yere dönen El Mustafa, bu defa özlendiği yerde, kendi topraklarında insanları aydınlatmaya devam ediyor.
http://www.bumesele.com/ermisin-bahcesi/

Havvanur 
04 Nis 18:43 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

İlk sayfada beni etkileyen kitaptır, az ve öz, anlatımı başarılı. Hayata karşı genel bakış açımızın nasıl olması gerektiğini nasihatları ile belirtmiştir. Aklıma geldikçe açıp okuyabileceğim bir kitap.

Irem 
19 Nis 23:13 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Ermiş kitabının devamı olan Ermişin Bahçesi'ni Ermiş'i beğendiğim kadar beğenmedim.Ermiş'i okurken aldığım lezzet malesef bu kitapta yoktu.Okumayı arzu ediyorsanız öncelikle Ermiş'i sonrasında bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.Hepimize keyifli okumalar dilerim.

Kadim dost Halil Cibran'ın özünü s"özüme" ekleyerek diyorum ki; hayat yanıbaşınızda, esen bu rüzgarı dinleyin, kendinizin "hakikat"ine kulak verin. Verin ki ruhunuz güneşin aydınlığıyla ışığını bulsun.

Nazlıhan 
08 May 21:37 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

''Dostlarım, denizcilerim yalnız çıplak olan yaşar güneşte. Yalnız dümeni olmayan açılabilir engin denize. Yalnız geceyle kararıp şafakla uyanan ve yalnız kar altında köklerle birlikte uyuyan ilkbahara ulaşacaktır.''

Ermişin Bahçesi Orphalese kentinten ayrılarak denize açılan El Mustafa'nın Orphalese'ye geri dönmesiyle başlıyor. Ailesini kaybetmiş olduğunu öğrenen El Mustafa bir müddet de inzivaya çekiliyor. El Mustafa yine insanlara tecrübelerini aktarıyor. Onlara zamandan, yalnızlıktan ve doğadan söz ediyor.

Kitap Ermiş'in devamı niteliğinde. Halil Cibran'ı Meczup kitabıyla sevmeye başlamıştım. Onun kitaplarını okuduğum zaman hayata mola vermişim de yavaş yavaş başka bir yolda ilerlemeye başlamışım gibi hissediyorum. Bu kitapta da yine bu duyguya kapıldım. Onun doğaya karşı tavrı da çok hoşuma gidiyor. Ve bir insanın hayatı böylesine çözmüş olması..Tabii ki kitaptaki karakter peygamber gibi biri ama içinde Halil Cibran'dan parçalar olduğu ortada. Geniş yorumum için http://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...an-kitap-yorumu.html

ayhan özköroğlu 
 15 May 09:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sanırım bunu okumadan önce onun en sevilen yapıtı "Ermiş"'i okumalıydım. Çünkü El Mustafa'yı ve inancının ritüellerini anlamakta bir hayli sıkıntı yaşadım. Hatta bir ara "Ya sevgili El Mustafa, Ey Halil Cibran ne anlatmak istiyorsun, derdiniz ne sİzin " şeklinde iç sesimle konuşmaya başladım.
Ta ki öykünün sonlarına doğru "Ruhum kendi olgun meyveleriyle yüklü. Kim gelip devşirmek ve tadına doymak ister? Yok mu iyi yürekli ve cömert biri, gelecek ve benim güneşe sunulmuş ilk mahsulümle orucunu açacak, böylece bereketimin ağırlığından beni kurtaracak." diye bana seslenene kadar.
Bu ana kadar ilk kez okuduğum Halil Cibran'ın felsefe ve mistizm de kaybolmuş uçuk kaçık biri olduğu kanaati iyiden iyiye sarmıştı beni. Neyse ki bir eseri bitirmeden değerlendirme yapmak gibi ön yargılarım yok benim.
Ayrıca daha " Burada yazar ne anlatmak istemiş" boyutunda çırpınırken bile birçok büyülü cümlenin altını çizdiğimi fark ettim.
İlginç bir deneyim oldu benim için ve artık Halil Cibran okuyacağım...

Mehmet baykaldı 
25 Nis 22:46 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Halil Cibran' ın bir diğer kitabı Ermiş' in devamı niteliğindeki Ermişin bahçesinde; El Mustafa, 12 yıl sonra geri dönerek yine hayatın içerisinden farklı konularda müritlerine öğütler aktarıyor. Her ne kadar ilk kitabındaki lezzeti bulmak mümkün olmasa da yine de keyifli ve kısa zamanda okunabilecek bir kitap.

ALEYNA YILMAZ 
14 May 20:22 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Yazarın bitirdiğim dördüncü kitabı olunca artık bir kitabına yorum yazmalıyım dedim.Halil Cibran gerçekten çok iyi bir yazar.Genellikle şiir gibi dili vardır.Kitapları su gibi akıp gider.Bu kitap ta Ermiş kitabındaki karakterle yazdığı bir diğer bir kitap.Güzel bir kitaptı.Son olarak kitapta geçen bir alıntıyla bitireyim.
"Size vermeyi değil almayı öğretiyorum; feragatı değil, başarmayı öğretiyorum; baş eğmeyi değil, dudaklarınızda bile gülümseme ile anlamayı öğretiyorum."

cizgiliortu 
16 Oca 21:27 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Halil Cibran'ın okuduğum ikinci kitabı oldu Ermişin Bahçesi. Benim çok hoşuma gitti bolca altını çizdiğim satırları var 51 sayfalık hacimce küçük ama uzun soluklu kitabın. Halil Cibran, sade bir üsluba sahip ama gündelik kelimelerle bambaşka bir anlatım sunuyor bize üst bir dil oluşturuyor bu anlatımını seviyorum diğer kitaplarını da yavaş yavaş okuyacağım. Tavsiye ederim.

Ermiş’in devamı ama neredeyse birebir aynısı olan Halil Cibran eseri. Ermiş’i okuyup Ermişin Bahçesi’ni okumazsanız hiçbir şey kaybetmezsiniz. Kişisel gelişim kitabı okumak daha mantıklı gelebilir. ^^

2 /

Kitaptan 28 Alıntı

Yasemin Bektaş 
05 Mar 14:42 · 7/10 puan

Çoğu zaman, biz Hayatı acılı adlarla nitelendiririz, ama yalnızca biz kendimiz acılı ve karamsar olduğumuzda yaparız bunu. Boş ve yararsız gelir bize Hayat, ama yalnızca ruhumuz yıkıntılar arasında başıboş dolaşıp durduğunda ve kalbimiz benliğimize karşı aşırı bir ilgiden sarhoş olduğunda.

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 5)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 5)
Yasemin Bektaş 
05 Mar 23:31 · 7/10 puan

Yazık o millete ki, rüyasında küçümsediği tutkuya uyanıkken boyun eğer.

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 10)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 10)
Mâsiva 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm yüzümüzü örten maskelerden başka hiçbir şeyi değiştiremez.

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Mâsiva 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşam,derin ve yüce ve ıraktır;oysa sizin engin görüşünüz yalnızca ayaklarına ulaşabilir onun...

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Mâsiva 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiçbir şeye çirkin deme dostum,kişinin kendi anılarının huzurunda duyduğu korkudan başka."

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Mâsiva 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çevikliğinizden verin topala,köre görüşünüzden;ve zengin dilencilere kendinizden verin;ki büyük serveti de olsa,aralarında en düşkünleri onlardır,çünkü gerçekten yoksul olmadıkça sadaka için el açmaz şüphesiz hiç kimse.

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Mâsiva 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mannus,dostum, var olan her şey bütün diğer var olanlarla birlikte yaşar; ve bütün var olanlar,o en Yüce'nin cömertliğinde,güven içinde sonsuzca yaşarlar."

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Nazlıhan 
05 May 19:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Çoğu zaman geceyi bir dinlenme vakti olarak düşünür ve anlatırsınız, oysa gerçekte gece bir arayış ve buluş vaktidir.

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Irem 
19 Nis 00:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Karanlık Zamanlar
Karanlıklar üstünüze çöktüğünde, şöyle deyin: 'Bu karanlıklar henüz doğmamış şafaktır; her ne kadar gecenin doğum sancıları içime dolsa da, tepelere doğan şafak bana da doğacaktır.'

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
3 /