Ermişin Bahçesi

7,8/10  (8 Oy) · 
24 okunma  · 
4 beğeni  · 
569 gösterim
Altmışlı ve yetmişli yıllarda Batı Avrupa ve ABD gençliği arasında en yaygın okunan ve tartışılan yazarlardan biridir. Halil Cibran ve 1974'de "Ermiş"in, Aytunç Altındal tarafından Türkçe'ye kazandırılmasıyla ülkemizde de tanınmaya başladı ve ilgi gördü. Yaşadığı günlerde kitaplara egemenlerce, tehlikeli, ihtilalci ve gençliği zehirleyici bulunarak meydanlarda yakılmış, kendisi de Maonit Katolik Kilisesi'nce afaroz edilmiştir. Fakat Cibran, inançlarından ödün vermez ve şöyle der: 

"Bunlar ve diğer öğretilenlerden söz edişim nedeniyledir ki cezaya çarptırılıp, sürgüne gönderildim ve kilise tarafından afaroz edildim... Geçirdiğim yıllarda hiçbir pişmanlığa kapılmış değilim. Gerçeği arayıp da acı çekmeye mahkumdur." 
Ermiş'in Bahçesi, Cibran'ın ölümünden sonra yayımlanmıştır. Ermiş'in devamı sayılıyor. Bilge, "Ermiş"te Orphalese kentinden bindiği gemiden, yolculuğunu tamamlayarak bu kitapta iner. 
(Tanıtım Bülteninden)

Cibran'ın en sevilen yapıtı Ermiş'in devamı olan Ermişin Bahçesi, yazarın ölümünden sonra, 1933'te yayımlandı. Ermiş'in sonunda on iki yılını geçirdiği Orphalese kentinden ayrılarak denize açılan El Mustafa, doğduğu adaya, annesiyle babasının ebedi uykularına daldıkları bahçeye döner. Uzun bir aradan sonra müritleriyle yeniden bir araya gelmiştir. Onlara ayrılıktan, yalnızlıktan, zamandan, insanla insanı, insanla doğayı birleştiren bağlardan söz eder. Sözlerinde mutlu ve aydınlık bir hayatın sırları gizlidir yine.
cizgiliortu 
16 Oca 21:27 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Halil Cibran'ın okuduğum ikinci kitabı oldu Ermişin Bahçesi. Benim çok hoşuma gitti bolca altını çizdiğim satırları var 51 sayfalık hacimce küçük ama uzun soluklu kitabın. Halil Cibran, sade bir üsluba sahip ama gündelik kelimelerle bambaşka bir anlatım sunuyor bize üst bir dil oluşturuyor bu anlatımını seviyorum diğer kitaplarını da yavaş yavaş okuyacağım. Tavsiye ederim.

Ermiş’in devamı ama neredeyse birebir aynısı olan Halil Cibran eseri. Ermiş’i okuyup Ermişin Bahçesi’ni okumazsanız hiçbir şey kaybetmezsiniz. Kişisel gelişim kitabı okumak daha mantıklı gelebilir. ^^

Esra B. 
26 Oca 19:54 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Hızlı okuduğum bir kitap, hayatın farklı noktalarını birbirine güzel bağlamış. Beğendim fakat Ermiş kitabını daha çok beğendiğimi söylemeliyim.Henüz okumadıysanız önce onu okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 16 Alıntı

Mâsiva 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm yüzümüzü örten maskelerden başka hiçbir şeyi değiştiremez.

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Mâsiva 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşam,derin ve yüce ve ıraktır;oysa sizin engin görüşünüz yalnızca ayaklarına ulaşabilir onun...

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Mâsiva 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiçbir şeye çirkin deme dostum,kişinin kendi anılarının huzurunda duyduğu korkudan başka."

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Mâsiva 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mannus,dostum, var olan her şey bütün diğer var olanlarla birlikte yaşar; ve bütün var olanlar,o en Yüce'nin cömertliğinde,güven içinde sonsuzca yaşarlar."

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
Mâsiva 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çevikliğinizden verin topala,köre görüşünüzden;ve zengin dilencilere kendinizden verin;ki büyük serveti de olsa,aralarında en düşkünleri onlardır,çünkü gerçekten yoksul olmadıkça sadaka için el açmaz şüphesiz hiç kimse.

Ermişin Bahçesi, Halil CibranErmişin Bahçesi, Halil Cibran
ebru cemre 
07 Oca 00:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Dostlarım ve yol arkadaşlarım, inanışlarla dopdolu ama dini bomboş olan ulusa ne yazık.Ne yazık o ulusa ki bir urba giyer kendi dokumaz,bir ekmek yer kendi hasat etmez ve bir şarap içerki kendi testisinden akmaz... Ne yazık o ulusa ki zorbayı kahraman diye alkışlar ve gösterişi fatih cömertliği sayar.Devlet adamı bir tilki, düşünürü hokkabaz ve sanatı yamama ve taklit olan o ulusa ne yazıktır.Ne yazık o ulusa ki yeni yöneticisini borazanlarla karşılar ve yalnızca bir diğerini borazanlarla karşılamak için,yuhalarla uğurlar.Ne yazık o ulusa ki bilgeleri dilsizdir ve güçlüleri beşiktedir henüz..."

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (İş bankası kültür yayınları)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (İş bankası kültür yayınları)
DeliBilge 
05 Oca 12:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayat bizim suskunluğumuzda söyler şarkısını ve uykumuzda düş görür. Yenik düştüğümüzde ve aşağılandığımızda bile, Hayat yükseklerde kurar tahtını. Ağladığımızda da, Hayat güne gülümser ve biz zincirlerimizi sürüklesek bile, o özgür kalır.

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 5)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 5)
DeliBilge 
 08 Oca 00:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gebe..
Gerçekte, gecenin dinginliğidir ormandaki ağaçların ve bahçedeki çiçeklerin üzerine bir duvak dokuyan. Sonra tantanalı şölen sofrasını kurup, zifaf odasını hazır eden gecedir ve bu kutsal sessizlik içinde yarın, zamanın rahminde gebe kalır.

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 17)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 17)
DeliBilge 
08 Oca 00:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çirkin..
Bir ruhun kendi hatıraları karşısında duyduğu korkudan başka hiçbir şeye, dostum, çirkin deme!

Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 18)Ermişin Bahçesi, Halil Cibran (Sayfa 18)
2 /