Asi Ruhlar

8,4/10  (37 Oy) · 
78 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.185 gösterim
Cibran henüz 25 yaşındayken 1908 yılında New York’da yayınlanan dört öykülük bu kitap gelecekte Ermiş gibi bir başyapıt çıkaracak olan yazarın dünyaya bakışı, eserlerinde işlediği konular ve tarzını açığa vurmaktadır.

Kitaptaki öykülerde Cibran, toplumdaki ikiyüzlülüğü şiddetle eleştirir, geleneksel toplumlarda kadının sokulmaya çalışıldığı dar kalıba karşı çıkar, devlet yönetiminin ahlaki temellerini sorgular, anavatanı Lübnan’daki atalardan yadigâr âdetleri bütün çıplaklığıyla gözler önüne serer, Hıristiyanlığa gerçek bir aşkla gönül vermiş biri olarak Kilise’nin kendisine yönelttiği asılsız suçlamalara karşı çıkar.

Kiliseyle ilgili olan özelliğinden dolayı muhafazakâr çevrelerde tepkiye yol açan kitabın yayınlandığı tarihte Mısır ve Suriye’de yasaklanması söz konusu olmuştur.

Edebi açıdan değerlendirildiğinde, Arap dilinde yazılmış romantizm akımının ilk örneklerindendir. Öykülerde Cibran’ın başkaldıran ruhu ve metafizik eğilimi kendine özgü bilge anlatımıyla bütünleşmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789756698327
 • Orijinal Adı:
  El-Ervahu'l-Mütemerride الأرواح المتمردة
 • Çeviri:
  Eyyup Tanrıverdi, Muammer Sarıkaya
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
MyBooks 
17 Nis 00:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Toplumdan dışlanmışlara, kendi düşüncelerini oluşturmuş sürü psikolojisi ile hareket etmeyen insanlara gelsin. Asi Ruhlar gözdelerimden bir tanesi.Yaşadığımız topluma objektif bir göz ile bakabilmek adına çok içsellleştirdipim bir kitap. Asi, başkaldıranlara gelsin.

Beyza Yuksel 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ders verici hikayelerden oluşan güzel bir kitapti.

zeynep solak 
10 May 08:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

..Güneş gözlerden kayboldu.Belli ki insanların dertlerinden usanmis haksizliklarindan tiksinmişti.s.38
Kitap etkileyici 4 öyküden oluşuyor. Tekrar tekrar okunası bir eser.

ANIL AKCAN 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

!!! Asi ruhlar'ı okuduktan sonra "gerçeğin" insanların karanlık ruhlarında aydınlığa çıkmak için sabırsızlandığını fakat bilincin onu görmek istemediği için saysdamlaştırdığını hissettim. Firavunun Musa' sı, işte tam da burda karanlık ruhta aydınlığa çıkan "gerçeği" yansıtmakta. Günümüzde otoritelere tapan zihinlere cila sürecek niteliktedir! Kesinlikle tavsiye ediyorum!

Eslem 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hikayelerini sıkılınca açıp açıp hala okurum. Çok çabuk biten sonrada yazarın dilini çok sevdiğim için diğer kitaplarına da koştuğum bir kitaptı.

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Olayları derinlemesine felsefi boyutta ele alınmış. Eğitici hikayelere yer verilmiş. Sade bir dil ve akıcı bir konu ele alınmış .Yazarın öbür kitaplarını da mutlaka okuyacağım.

Konusu itibariyle güzel bir hikâye. Yine de basit yanları mevcut ve Halil Cibran ve adalet, iyilik, sevgi vs gibi kelimeleri yan yana görmekten kusacağım.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

kitabı arkhe yayınlarından okudum. ilk 54 sayfasında yazarın hayatı anlatılmış. sonra 4 hikaye var ve her biri toplumsal konulara eleştirel bir bakış açısıyla bakıyor. hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını vurgulamak isteyen, sorgulatan müthiş bir kitap.

Ayhatun Ozyildirim 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın ermiş den sonra okuduğum 2. Kitabı. Üç farklı hikaye anlatılıyor. İkincisi gerçek bi hikaye . Cibran farklılığı ise 3. Hikayede ortaya çıkıyor bu hikaye Ermiş tadında .. Okunmalı bence

Kitaptan 40 Alıntı

Elif Kimya S. 
04 Şub 17:20 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Anladım ki kadının mutluluğu, ne erkeğin onur ve otoritesi ne de cömertlik ve yumuşaklığıdır. Aksine gerçek mutluluk, ruhları birleştiren, kadının sinesine erkeğin duygularını akıtan hayat yolunda ikisini tek bir parça, tanrının iradesi ile tek bir varlık yapan sevgidir.

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 76)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 76)
Beyza Yuksel 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Aşk yüreklerimizi meydana getiren bir güçtür, yüreklerimiz onu yaratamaz.

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran
ünal demirtaş 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''başrahibe göre bir adam kör ve cahil olmadan,duyarsız ve aptal olmadan keşiş olamaz.Manastırı terk ettim çünkü ben gören,hisseden ve duyan ,duyarlı biriyim''

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 18)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 18)
Beyza Yuksel 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Işığıyla ozanlara ilham veren ay, aynı ay değil mi gelgitlerle suların sükunetini alt üst eden?

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran
ünal demirtaş 
02 Oca 14:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yasalara ve geleneklere isyan eden insanlara neye isyan ettiklerini bile anlamadan acı çektiren topluma karşı başkaldırısının sırrını kavradım.

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 89)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 89)

"Cahil milletler iyi insanları tutuklayıp onları her istediklerini yapmaya zorlarlar ve bir zorba ile yönetilen ülke insanları köleliğin boyunduruğundan kurtarmak isteyenlere zulmeder..."

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran
4 /