Asi Ruhlar

8,5/10  (51 Oy) · 
114 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.414 gösterim
Cibran henüz 25 yaşındayken 1908 yılında New York’da yayınlanan dört öykülük bu kitap gelecekte Ermiş gibi bir başyapıt çıkaracak olan yazarın dünyaya bakışı, eserlerinde işlediği konular ve tarzını açığa vurmaktadır.

Kitaptaki öykülerde Cibran, toplumdaki ikiyüzlülüğü şiddetle eleştirir, geleneksel toplumlarda kadının sokulmaya çalışıldığı dar kalıba karşı çıkar, devlet yönetiminin ahlaki temellerini sorgular, anavatanı Lübnan’daki atalardan yadigâr âdetleri bütün çıplaklığıyla gözler önüne serer, Hıristiyanlığa gerçek bir aşkla gönül vermiş biri olarak Kilise’nin kendisine yönelttiği asılsız suçlamalara karşı çıkar.

Kiliseyle ilgili olan özelliğinden dolayı muhafazakâr çevrelerde tepkiye yol açan kitabın yayınlandığı tarihte Mısır ve Suriye’de yasaklanması söz konusu olmuştur.

Edebi açıdan değerlendirildiğinde, Arap dilinde yazılmış romantizm akımının ilk örneklerindendir. Öykülerde Cibran’ın başkaldıran ruhu ve metafizik eğilimi kendine özgü bilge anlatımıyla bütünleşmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789756698327
 • Orijinal Adı:
  El-Ervahu'l-Mütemerride الأرواح المتمردة
 • Çeviri:
  Eyyup Tanrıverdi, Muammer Sarıkaya
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
MyBooks 
17 Nis 00:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Toplumdan dışlanmışlara, kendi düşüncelerini oluşturmuş sürü psikolojisi ile hareket etmeyen insanlara gelsin. Asi Ruhlar gözdelerimden bir tanesi.Yaşadığımız topluma objektif bir göz ile bakabilmek adına çok içsellleştirdipim bir kitap. Asi, başkaldıranlara gelsin.

Kübra Yılmazsoy 
11 Ağu 20:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değişmeyen, değisemeyen toplum kuralları. İnsanların bilgilenmesini istemeyen liderler. Dinini düşüncesini özgürce yasayamayan insanlar. Duyguları hapsedilmek istenen gençler. Aska bile koyulmus sınırlar. Her cümlesinde insanın icindeki ateşi körükleyen harikulade bir eser.

zeynep solak 
10 May 08:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

..Güneş gözlerden kayboldu.Belli ki insanların dertlerinden usanmis haksizliklarindan tiksinmişti.s.38
Kitap etkileyici 4 öyküden oluşuyor. Tekrar tekrar okunası bir eser.

Beyza Yuksel 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ders verici hikayelerden oluşan güzel bir kitapti.

Rabia Nur Tekkaya 
 08 Tem 01:40 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Halil Cibran yine akıcı üslubu ve şairane kalemiyle çok ince noktalara değinmiş.
Kitapta 3 hikaye var. Hepsi birbirinden hoş.
Halil Cibran bu 3 hikaye ile din sömürüsünü, aç gözlülüğü, insanların kullanılmasını, adaletsizliği, bencilliği, haksızlığı ... kısacası insanların insanlara duyduğu sevgisizliği anlatmış.
Cibran'ın derdi özgürlük ve sevgi. Sevgi olursa her şey yoluna girer,
Çünkü Zülfü Livaneli'nin de dediği gibi;
Dünyayı güzellik kurtaracak,
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.

Gülendam Tok 
21 Ağu 00:42 · Kitabı okudu · 4 günde

Halil Cibran okumayı sevdim. Hayata bakış açısını, olaylara yaklaşımını sevdim... Eserde ismi ile müsemma. Düzene (düzensizliğin, adaletsizliğin düzenine) başkaldıran, doğrunun peşinde insanların hikayeleri...

Serhad 
03 Tem 14:40 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın dili basit gibi görünüyor ama basit cümlelerden düşündüren anlamlar çıkarmayı güzel ele almış. Kadın ve din gibi toplumun iki ana temel öğesi gibi konuları akıcı, düşündürücü, objektif bir şekilde ele almış. Insanlara daima bir mücadele ruhu, mücadele kavramını çok iyi içselleştiriyor. Tavsiye ederim özellikle kadın arkadaşlara ve din konusunda farklı tarzda sıkıntıları olan arkadaşlara ..

Eslem 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hikayelerini sıkılınca açıp açıp hala okurum. Çok çabuk biten sonrada yazarın dilini çok sevdiğim için diğer kitaplarına da koştuğum bir kitaptı.

Emin Taşdemir 
12 Ağu 18:23 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kuzey Lübnan'ın dağlık bir bölgesinde dünyaya merhaba demiş bir yürek olan Halil Cibran'ın Asi Ruhları... Hemde ne asi ruhlar, hakikat ve özgürlük için ismi asiye çıkmış ruhalar. "Sevgi tanrısını" bize öğretecek ruhlar, "çünkü bir insanın mutluluğuyla yücelir Allah" diyecek kadar cesur ve gerçekçi ruhlar, kadının uğradığı zulmü yüz yıl önce dile getirmiş ruhlar, "cennetin krallığını bu dünyada göremeyenler onu öbür dünyada da göremeyecekler" deyip bu dünyanın aslında boş değil bilakis bakmasını bilen göze ve hissetmesini bilen yüreğe cennet olduğunu anlatarak sürekli yanlış lanse edilmiş din anlayışlarına ciddi bir eleştiri yapan ruhlar, "yediğin ekmek alnının terinden olacak" diyerek emeği yüceltip hırsızlığı mahkum eden ruhlar... Kısacası toplumun acılarını ve sıkıntılarını görüp onlara derman olmaya çalışan ruhları en azından okumak onur verci bir durum. Ben bu onuru yaşadım...

Zeynep Gümüş 
28 Tem 01:37 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Rachel farkında olmadan yüksek sesle düşünüyordu:''İnsanların üzerinde ışıldayan güneşten başka bir ışık mı var? İnsanoğlu hakikati anlayabilir mi?" Khalil cevap verdi:" Gerçek ışık insanın içinden doğar ve kalbin sırlarını ruha açıklar, böylece ruhu mutlu kılar ve hayatla mücadele etme gücü verir. Hakikat yıldızlar gibidir, sadece gecenin karanlığında görülür. Hakikat dünyadaki bütün güzel şeyler gibidir, önce yalanın etkisini hissetmemiş olanlara güzelliğini göstermez. Hakikat derin bir teveccühtür, hepimize günlük hayatımızdan hoşnut olmayı ve mutluluğumuzu diğer insanlarla paylaşmayı öğretir. " (sayfa22)

2 /

Kitaptan 83 Alıntı

Elif Kimya Salt 
04 Şub 17:20 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Anladım ki kadının mutluluğu, ne erkeğin onur ve otoritesi ne de cömertlik ve yumuşaklığıdır. Aksine gerçek mutluluk, ruhları birleştiren, kadının sinesine erkeğin duygularını akıtan hayat yolunda ikisini tek bir parça, tanrının iradesi ile tek bir varlık yapan sevgidir.

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 76)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 76)
Beyza Yuksel 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Aşk yüreklerimizi meydana getiren bir güçtür, yüreklerimiz onu yaratamaz.

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran
ünal demirtaş 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''başrahibe göre bir adam kör ve cahil olmadan,duyarsız ve aptal olmadan keşiş olamaz.Manastırı terk ettim çünkü ben gören,hisseden ve duyan ,duyarlı biriyim''

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 18)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 18)
Beyza Yuksel 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Işığıyla ozanlara ilham veren ay, aynı ay değil mi gelgitlerle suların sükunetini alt üst eden?

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran
ünal demirtaş 
02 Oca 14:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yasalara ve geleneklere isyan eden insanlara neye isyan ettiklerini bile anlamadan acı çektiren topluma karşı başkaldırısının sırrını kavradım.

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 89)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 89)

"Cahil milletler iyi insanları tutuklayıp onları her istediklerini yapmaya zorlarlar ve bir zorba ile yönetilen ülke insanları köleliğin boyunduruğundan kurtarmak isteyenlere zulmeder..."

Asi Ruhlar, Halil CibranAsi Ruhlar, Halil Cibran
Rabia Nur Tekkaya 
08 Tem 01:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne zamana kadar pis kokan leşin yanında aç aslan yavruları gibi birbirimizle boğuşacağız ?

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 101)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 101)
Rabia Nur Tekkaya 
03 Tem 20:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Fırtınalar ve karlar çiçekleri öldürebilirler ancak çiçek tohumlarını öldüremezler.

Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 69)Asi Ruhlar, Halil Cibran (Sayfa 69)