Adı:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054308842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Aforizmalar
Çıkılamayan Yolculukların Dönüşü
Aforizmalar
Aforizmalar
Aforizmalar
Gerçek, bir çocuğun en içten gülüşü ya da bir sevgilinin öpüşüyle donanmış olarak seslenir bize; ama biz sevginin kapısını onun suratına çarpar ve sanki düşmanımızmış gibi davranırız.

Dünya kuruldu kurulalı bilinir; insan aşkın derinliğinin farkına, ancak ayrılık saati gelip çattığında varır.

Siz çoksunuz, oysa ben tekim. Bana dilediğinizi söyleyin ve yapın. Dişi koyun gecenin karanlığında kurtların avı olabilir... Fakat kanı, vadinin taşlarında tan ağarıp da güneş yükselene değin duracak!

Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir. Yoksa, ne çiçek ne de meyve veren bir ağaç mı olsaydım; çünkü verimli olabilmenin sancısı, kıraç olmaktan ağırdır; ve eli açık zenginin çektiği acı dilencinin sefaletinden beterdir...

Bana kulak ver ki, sana ses verebileyim.
(Tanıtım Bülteninden)
Halil Cibran'ın özlü sözlerinin yer aldığı ve hayata bakış açısını, derin düşüncelerini, insanın özünün iki tarafını, hayata dair yaşanmışlıklar ile duygu ve düşüncelerini yansıttığı Aforizmalar adlı eseri insanı düşünmeye sevk ediyor...

Üstadın yaşam felsefesini yansıtan bu özlü, kısa cümleler onu daha iyi tanımamıza sebep olacak kadar derin...

Benim okuduğum kitap, Arkhe Kumsaati Yayınlarından çıkmış. Kitabın ilk sayfalarında Halil Cibran'ın hayatının küçük bir özetine yer verilmiş. Aşkları, umutsuzlukları, sağlık sorunları ve eserlerini yazarken hissettiği korkuları, ve yalnızlığı...Hayatı da sözleri kadar derin olan yazar insan denen varlığı her alanda
gözlemleyip, ruh dünyasında düşünüp derin bakış açısını bizlere miras bırakmış...
"Sevgi,titreyen bir mutluluktur"(s.153)

Ruhumu mutlulukla titreten bir insan vardı. Önce elleri sonra ellerinin içindeki çarpmıştı gözüme. Avuçlarından şiir akıyordu. Bu kitabı taşıyordu elinde. Uzun süre kitabı almamakta direnmiştim daha sonra bir arkadaşımın yüreğinden kitaplığıma konuvermişti. Uzun süre de orada bekledi kitap. Neden okunmadığımı ben de bilmiyorum lakin bunun acısını kitabı defalarca okuyarak çıkardım. Kitabın yeri ben de çok ayrı belki de bu nedenle gözümde bu kadar değerli bilemiyorum. Halil Cibran bu adamı neden okumalıyız?

"Bana kulak ver ki sana ses verebileyim." (s.182)

Belki de bu nedenledir. Bunun kararını sizler verirsiniz. Soru işareti kullanmadan cümle içinde hem soru soruyor hem de cevap veriyor. Bizlere düşen soruyu bulup cevabı anlamak.
Nasıl mı?

"Cehaletimin sebebini bilseydim, âlim olurdum."(s.178)

Sevgi nedir?

"Sevme gücü insana verilmiş en büyük hediyedir. Çünkü seven insandan asla geri alınamaz."(s.144)

Peki,haz?

"Haz aslında bir özgürlük şarkısıdır. Bu şarkıyı tüm kalbinizle söyleyin, ama şarkıda kalbinizi yitirmeden."

Peki ya dostluk nedir?

"Dostluk insanın her zaman gereksinim duyup da yine de kolay kolay bulamadığı bir ilişkidir."(s.172)

İçimi ısıtan, ruhumu yoran,zihnimi düşünmeye iten,tek cümleyle yaşamı sorgulatan kelimeler dizisi. Ben de uyandırdığı tüm güzellikleri sizlerin de yüreğinizde hissetmenizi diliyorum.
Ve son olarak şu alıntıyla sonlandırmak isterim:
"Anne kalbinin sessizliğinde saklı duran şarkılar, çocuğunun dudaklarında yankılanır."(s.168)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.912 Oy)19.830 beğeni45.403 okunma3.481 alıntı191.908 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.903 Oy)9.173 beğeni30.091 okunma922 alıntı146.093 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.092 Oy)13.900 beğeni36.016 okunma3.753 alıntı153.030 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.702 Oy)9.652 beğeni27.102 okunma1.995 alıntı125.476 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.214 Oy)9.204 beğeni27.478 okunma2.920 alıntı121.099 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.749 Oy)8.361 beğeni23.903 okunma947 alıntı95.226 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.879 Oy)9.418 beğeni26.498 okunma1.791 alıntı135.226 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.974 Oy)11.757 beğeni29.516 okunma1.681 alıntı154.451 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.710 Oy)8.171 beğeni22.235 okunma4.395 alıntı136.349 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.601 Oy)4.085 beğeni13.596 okunma1.530 alıntı56.135 gösterim
Bana mutluluktan bahsetme, anısı beni mutsuz ediyor.
Bana huzurdan bahsetme, gölgesi beni korkutuyor. Aşk, senin özgürce ve erdemli bir şekilde yasamana imkan vermek için, içimdeki arzuyu öldürüyor....
Bir duyguda boğulmak için şiire, hayatı anlamak için aforizmalara dalmak gerekiyor.

Hayatta her şey insan için. Varlık olarak insanı tanımlamak için insan ve beşer kavramları kullanılır. Beşer olarak duygulara meyilliyiz, en çokta mutluluğa. Herkesin mutluluk tanımı farklı olsa da gidilmek istenen son duraktır. Bir anne için evladının iyi olması, bir hasta için sağlığının iyi olması, bir aşık için sevgiliye kavuşmak, bir asker için düşmanı yenmek, bir öğretmen için başarıyı ulaşmak... diye mutluluğun kavramları uzar gider.

Insan olmak kavramı ise şöyle anlatılabilir. Insan "unutan" demek. Unutmak kavuşmanın sağladığı rahatlığın saniyesinde yaşanılan bir şeydir. Bu yüzdendir ki yazılanlar birbirinin tekrarı olsa da anlamlıdır. Hatırlamıyoruz ki aynı olduğunu bilelim. Unutmaya meilli olmak okumaya ve duyguları beslemeye iter.

Iste bu noktada bizler hep olmak istediğimiz rotanın, yazılan duraklarına gideriz.

Özlemek için Nazım'a
Rakı için Can Yücel'e
Sevmek için Ahmet Arif'e
Sevilmek için Cemal Süreyya'ya
Yasamak için Melih Cevdet'e
Gökyüzü için Turgut'a
Mavi için Edip'e
...

sığınır, sığınır da özledim diyemez Nazım okuyorum deriz, yaşamayı hissetmek ne unuttum Melih Cevdet'e uğradım deriz.

Düşünmek için Cibran'a uğrarız. Her telden tutar seni Cibran. Hayatı yazmıştır. Olunması gerekeni, olanı ve bekleneni. Çoğunlukla olması istenen yazılır, çünkü kimse bulunduğu yeri, duyguyu, zamanı beğenmez.

Kaçmak istersin ya olduğun zamandan, kendinden... duygu için yol belli düşünmek için yol belli. Insan (unutan) dan beklemeye vakit harcama, içindeki duyguya seslenen bu yoldan geçmiş şaire, yazara bir uğra.

Keyifli okumalar!
Aforizmalar kitabından yüreğe yansıyan kelamlar; insanı ayrı bir irfan iklimine taşıyor. Şunu anladım ki; Halil Cibranın sofrasında oturan aç kalkmayacaktır. Onun sofrasında ilim, irfan, hikmet, felsefe, edebiyata dair herşey bulabilirsiniz.
Avrupa yakası yayınevi baskısını okudum.
İlk 51 sayfası, yazarın hayatını detaylı ve fotoğraflı anlatması faydalı bir çalışma olmuş.
Tüm kitaplarında geçen özdeyişlerini bir arada görmek, cep boy kitabı 2 günde okuyabilmek iyi bir imkan.
Diğer kitaplarını okumaya vakti olmayanlar, bu kitaptan başlayabilirler.
Belki çok iddialı olacak ama Halil Cibran bizim memlekette yaşasaydı bu kadar duyulmaz, bir arabesk sanatçısının sözlerini yazardı. Ciddiyim. Mesela örnek vereyim. Sayfa 69 son söz. “De bana hangimiz günahkar hangimiz masum” ve ben bunu duyunca hemen birinin sesini duyar gibi oldum. Kim mi? Tabi ki de bu işin BABA lakaplı sanatçısını Müslüm Gürses! Ben gayet etkileyici olduğunu düşünüyorum ama yanlış yere çekileceğinden de gene endişeliyim ya, neyse!
Şaka bir yana bu adamı ne zaman okusam bir öğüt görüyorum. Mutlaka her konuya az çok değiniyor ve fikirlerini genel de kabul ettiriyor. Buradan bizim din alimlerine de bir konuda seslenmek istiyorum bununla alakalı. Biz de inançlarımızın gereğini elden geldiğince bilip öğrenmeye çabalıyoruz ve bu konuda da sizlerin BU YAPILACAK, BU OLMAZSA falan diye başladığınız sert cümleler yerine hoşgörü dinini ve o dinin yaratıcısının dilini kullanarak daha insani cümlelerle insanları sıkmamanız ve soğutmamanız önemle rica olunur.
Böylece çok güzel bir kitapla daha 1.5 – 2 saatlik bir zamanımızı geçirdik. Faydalı bir eser ve bunun taramasını yapacağım. Ortalama 2 saate arzu edenler olursa gönderebilirim kendilerine. Kendinize iyi bakın, mutlu akşamlar..
Halil Cibran'ın hayat düşüncesinden süzülmüş özlü sözlerinin yer bulduğu ve ve bu özlü sözlerle birlikte hayata bakış açısını, derin düşüncelerini, insanın özünün iki tarafını, hayata dair yaşanmışlıklar ile duygu ve düşüncelerini yansıttığı Aforizmalar adlı eseri insanı düşünmeye sevk ediyor.
Okuduğum ilk aforizma kitabı ve tek olmacak gibi. Kitabın başında Halil Cibran'ın hayatını detayıyla vermeleri çok güzel olmuş. İlk Halil Cibran adını duyduğumda ortadoğulu bir yazar olduğunu anlamıştım ama nasıl dünyaca ünlü olduğunu düşünmüştüm. Ama uzun süre ABD de kaldığını öğrenince anlamış oldum. Aforizmalarda sevgi ve aşka dair çok az şey var buda yazarın hayatının acılarda geçtiğinin kanıtı. Açıkcası yazarın hayatı tamda bugün ülkemizde bulanan mültecilerin hayatına denk geliyor. Ve ÇOCUKlarda nasıl yara açtığını düşündürüyor. Aforizmalarıda insanı düşündüren cinste
"Eğer var oluş, var olmamaktan daha iyi olmasaydı, hiçbir varlık olmazdı"...

Aforizmalar : düşünen, sorgulayan, hisseden her bireyin okuması gerekli olan bir kitap. Her cümlede altını çizmek istedim ve sonrasında çizmekten yorulup eklemeler yaptım. Ne de çok ihtiyacımız varmış anlaşılmaya, aynı hisleri paylaşmaya. Bu arada tüm kitaplarından parçalar içeriyor..
Dünya kuruldu kurulalı bilinir:
Aşk,
Derinliğinin farkına,
ancak ayrılık saati
Gelip çattığında varır.

Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir.
Yolda vereceğin her molayı özeleştiri durağında vermelisin. Unutma , tövbe özeleştiridir . Her molada yolda olup olmadığını , yürümen gerektiği menzil istikametinde yürüyüp yürümediğini kontrol etmen pişman olmaman için elzemdir . Yön tayini sık sık gerekli olabilir. Haritayı saklayabileceğin en güvenilir yerin yüreğindir .

Keyifli okumalar dilerim .
Kadının küçük yanlışlarını bağışlamayan erkek, onun büyük erdemlerinden faydalanamaz.
Halil Cibran
Sayfa 163 - Arkhe Kumsaati Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054308842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Aforizmalar
Çıkılamayan Yolculukların Dönüşü
Aforizmalar
Aforizmalar
Aforizmalar
Gerçek, bir çocuğun en içten gülüşü ya da bir sevgilinin öpüşüyle donanmış olarak seslenir bize; ama biz sevginin kapısını onun suratına çarpar ve sanki düşmanımızmış gibi davranırız.

Dünya kuruldu kurulalı bilinir; insan aşkın derinliğinin farkına, ancak ayrılık saati gelip çattığında varır.

Siz çoksunuz, oysa ben tekim. Bana dilediğinizi söyleyin ve yapın. Dişi koyun gecenin karanlığında kurtların avı olabilir... Fakat kanı, vadinin taşlarında tan ağarıp da güneş yükselene değin duracak!

Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir. Yoksa, ne çiçek ne de meyve veren bir ağaç mı olsaydım; çünkü verimli olabilmenin sancısı, kıraç olmaktan ağırdır; ve eli açık zenginin çektiği acı dilencinin sefaletinden beterdir...

Bana kulak ver ki, sana ses verebileyim.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 382 okur

 • Şenay Çalın
 • Drkitapsever
 • Aslı
 • Ebruli
 • Sümeyra Adıgüzel
 • Bir Delil Klasiği
 • Bakley heşk
 • Bahar Karakaş
 • Mehmet Salih Atkan
 • Daisy@

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%17.1
25-34 Yaş
%43.1
35-44 Yaş
%21.1
45-54 Yaş
%7.3
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.5
Erkek
%45.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.6 (22)
9
%22.4 (24)
8
%18.7 (20)
7
%14 (15)
6
%1.9 (2)
5
%1.9 (2)
4
%0
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%0.9 (1)