Aforizmalar

8,5/10  (48 Oy) · 
189 okunma  · 
50 beğeni  · 
2.577 gösterim
Gerçek, bir çocuğun en içten gülüşü ya da bir sevgilinin öpüşüyle donanmış olarak seslenir bize; ama biz sevginin kapısını onun suratına çarpar ve sanki düşmanımızmış gibi davranırız.

Dünya kuruldu kurulalı bilinir; insan aşkın derinliğinin farkına, ancak ayrılık saati gelip çattığında varır.

Siz çoksunuz, oysa ben tekim. Bana dilediğinizi söyleyin ve yapın. Dişi koyun gecenin karanlığında kurtların avı olabilir... Fakat kanı, vadinin taşlarında tan ağarıp da güneş yükselene değin duracak!

Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir. Yoksa, ne çiçek ne de meyve veren bir ağaç mı olsaydım; çünkü verimli olabilmenin sancısı, kıraç olmaktan ağırdır; ve eli açık zenginin çektiği acı dilencinin sefaletinden beterdir...

Bana kulak ver ki, sana ses verebileyim.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786054308842
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Halil Cibran'ın özlü sözlerinin yer aldığı ve hayata bakış açısını, derin düşüncelerini, insanın özünün iki tarafını, hayata dair yaşanmışlıklar ile duygu ve düşüncelerini yansıttığı Aforizmalar adlı eseri insanı düşünmeye sevk ediyor...

Üstadın yaşam felsefesini yansıtan bu özlü, kısa cümleler onu daha iyi tanımamıza sebep olacak kadar derin...

Benim okuduğum kitap, Arkhe Kumsaati Yayınlarından çıkmış. Kitabın ilk sayfalarında Halil Cibran'ın hayatının küçük bir özetine yer verilmiş. Aşkları, umutsuzlukları, sağlık sorunları ve eserlerini yazarken hissettiği korkuları, ve yalnızlığı...Hayatı da sözleri kadar derin olan yazar insan denen varlığı her alanda
gözlemleyip, ruh dünyasında düşünüp derin bakış açısını bizlere miras bırakmış...

Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Halil Cibran Arap edebiyatının da Türk edebiyatının da usta ve efsanevi şairlerinden benim çok sevdiğim bir eseri güzel ve akılcı sözleriyle insanları hayrete düşürüyor Keyifle okuyunuz Türkiye ...

Aforizmalar benzeri kitaplar

ŞAHSINA MÜNHASIR 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bana mutluluktan bahsetme, anısı beni mutsuz ediyor.
Bana huzurdan bahsetme, gölgesi beni korkutuyor. Aşk, senin özgürce ve erdemli bir şekilde yasamana imkan vermek için, içimdeki arzuyu öldürüyor....

Murat Mesut 
13 Oca 12:18 · 6/10 puan

Lübnan'da Hristiyan bir aileye mensup Cibran, yaşadığı ülkedeki Müslüman ve Yahudilerin kültürlerinden de etkilenmesini sanki, şair, ressam,yazar,filozof olarak yansıtmış.
Bir dönem için, karşıt din ve ideolojiler hakkında bilgi sahibi olmak kişinin gelişiminde önemli, gerekli olsa da, ölçüyü kaçırdığınız zaman; arayışlarınızda, bulduklarınız sizi tatmine yetmeyecektir. Sonunda Cibran' da ''dünya vatandaşı olduğunu'' (!) bir zamanlar bizde ünlü birisinin ''bütün dinleri yok edip, dünya dini kurmaktan'' söz etmesi açmazına düşüverirsiniz..!
Cibran'ın Amerika'da kadınların ilgisi sebebi ile, hem eğitim, hem tanıtım, hem de finansman hem de duygu anlamında boş kalmadığını görüyoruz.
Kadın parası ile bir şeyler yapıp bir yerlere gelmek ile ilgili satırları okuduğumda, okuma şevkim kaçmadı desem yalan olur.
İslam tasavvufundan da etkilenmesine rağmen Müslüman olamamasına üzüldüğüm yazar, son yıllarında alkole düşkünlüğü ile ruhunun tatminsizliğine çare aramış.
Aforizmalar da, şiir kitapları gibi, bitirmek için değil, ruha meze gibi okunacak kitaplardan, diye düşünüyorum.Kütüphanemde var ama, birisine hediye ederim bu kitabı da...

Ali Rıza MALKOÇ 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Avrupa yakası yayınevi baskısını okudum.
İlk 51 sayfası, yazarın hayatını detaylı ve fotoğraflı anlatması faydalı bir çalışma olmuş.
Tüm kitaplarında geçen özdeyişlerini bir arada görmek, cep boy kitabı 2 günde okuyabilmek iyi bir imkan.
Diğer kitaplarını okumaya vakti olmayanlar, bu kitaptan başlayabilirler.

Yakup Emrah 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aforizmalar kitabından yüreğe yansıyan kelamlar; insanı ayrı bir irfan iklimine taşıyor. Şunu anladım ki; Halil Cibranın sofrasında oturan aç kalkmayacaktır. Onun sofrasında ilim, irfan, hikmet, felsefe, edebiyata dair herşey bulabilirsiniz.

Miss Nobody 
 05 Şub 18:59 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

"Eğer var oluş, var olmamaktan daha iyi olmasaydı, hiçbir varlık olmazdı"...

Aforizmalar : düşünen, sorgulayan, hisseden her bireyin okuması gerekli olan bir kitap. Her cümlede altını çizmek istedim ve sonrasında çizmekten yorulup eklemeler yaptım. Ne de çok ihtiyacımız varmış anlaşılmaya, aynı hisleri paylaşmaya. Bu arada tüm kitaplarından parçalar içeriyor..

Elif Doğan 
 04 Şub 13:07 · Kitabı okudu · 12 günde

Okuduğum ilk aforizma kitabı ve tek olmacak gibi. Kitabın başında Halil Cibran'ın hayatını detayıyla vermeleri çok güzel olmuş. İlk Halil Cibran adını duyduğumda ortadoğulu bir yazar olduğunu anlamıştım ama nasıl dünyaca ünlü olduğunu düşünmüştüm. Ama uzun süre ABD de kaldığını öğrenince anlamış oldum. Aforizmalarda sevgi ve aşka dair çok az şey var buda yazarın hayatının acılarda geçtiğinin kanıtı. Açıkcası yazarın hayatı tamda bugün ülkemizde bulanan mültecilerin hayatına denk geliyor. Ve ÇOCUKlarda nasıl yara açtığını düşündürüyor. Aforizmalarıda insanı düşündüren cinste

Zehraca 
25 May 2017 · 10/10 puan

Aforizmalar okuduğum ilk Halil Cibran kitabı. Her cümlesine, her benzetmesine, her tespitine ayrı ayrı hayran oldum. Ve bundan sonra okuyacağım diğer Halil Cibran kitapları için çok iyi bir referans olduğunu söyleyebilirim. Kelimeleri böylesine raks ettirebilen, adeta bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibi onlarla oynayan bir şair ve yazar nadiren gelir dünyaya. Kesinlikle öneririm. Çok beklemeden okuyun, okutturun efendim..

Okuyan Bulut 
04 Şub 17:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine hocamın tavsiyesi üzerine okudum bu kitabı da. Tavsiye de bulunan hocam bu kitabı tavsiye ederken manevi olarak kendime dikkat etmem gerektiğinin söylemişti. Kitabı okuduktan sonra böyle bir tavsiye de bulunmayı gerektirecek bir durum olmadığını gördüm. Ya da içsel olarak ben bir şeyleri tamamladığım için beni etkileyecek bir şey olmadı.

2 /

Kitaptan 232 Alıntı

Nurhan Işkın 
20 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Adaletin yarısı merhamettir.

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 209 - Arkhe Kumsaati Yayınları)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 209 - Arkhe Kumsaati Yayınları)
Nurhan Işkın 
20 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Cehaletimin sebebini bilseydim, alim olurdum.

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 178 - Arkhe Kumsaati Yayınları)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 178 - Arkhe Kumsaati Yayınları)

Varlık Ve
Eğer var oluş, var olmamaktan daha iyi olmasaydı hiçbir varlık var olmazdı.

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 55 - Arkhe Yayınları)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 55 - Arkhe Yayınları)
Nurhan Işkın 
20 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yanlışlarımızı doğrularımızdan daha büyük bir coşkuyla savunmamız ne gariptir!

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 218 - Arkhe Kumsaati Yayınları)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 218 - Arkhe Kumsaati Yayınları)
Nurhan Işkın 
20 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kadının küçük yanlışlarını bağışlamayan erkek, onun büyük erdemlerinden faydalanamaz.

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 163 - Arkhe Kumsaati Yayınları)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 163 - Arkhe Kumsaati Yayınları)
sueda reyyan 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gözlerindeki nefreti dudaklarındaki aptal gülümsemeyle kapatmaya çalışan kimse ne ahmaktır!

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 283)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 283)
sueda reyyan 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dikenine katlanmaktan söz edenler, aşıkmış gibi davrananlardır. Gerçek aşık olanlarsa, dikenini de sever.

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 200)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 200)
Nurhan Işkın 
20 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Meşe ile çınar birbirlerinin gölgesinde büyümezler.

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 205 - Arkhe Kumsaati Yayınları)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 205 - Arkhe Kumsaati Yayınları)
sueda reyyan 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'Tek doğruyu buldum' değil, "Bir doğruyu buldum" deyin. "Ruha giden yolu buldum" değil, "Kendi yolumda yürürken ruhu buldum" deyin.

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 217)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 217)