Adı:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054308842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Aforizmalar
Çıkılamayan Yolculukların Dönüşü
Aforizmalar
Aforizmalar
Gerçek, bir çocuğun en içten gülüşü ya da bir sevgilinin öpüşüyle donanmış olarak seslenir bize; ama biz sevginin kapısını onun suratına çarpar ve sanki düşmanımızmış gibi davranırız.

Dünya kuruldu kurulalı bilinir; insan aşkın derinliğinin farkına, ancak ayrılık saati gelip çattığında varır.

Siz çoksunuz, oysa ben tekim. Bana dilediğinizi söyleyin ve yapın. Dişi koyun gecenin karanlığında kurtların avı olabilir... Fakat kanı, vadinin taşlarında tan ağarıp da güneş yükselene değin duracak!

Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir. Yoksa, ne çiçek ne de meyve veren bir ağaç mı olsaydım; çünkü verimli olabilmenin sancısı, kıraç olmaktan ağırdır; ve eli açık zenginin çektiği acı dilencinin sefaletinden beterdir...

Bana kulak ver ki, sana ses verebileyim.
(Tanıtım Bülteninden)
Halil Cibran'ın özlü sözlerinin yer aldığı ve hayata bakış açısını, derin düşüncelerini, insanın özünün iki tarafını, hayata dair yaşanmışlıklar ile duygu ve düşüncelerini yansıttığı Aforizmalar adlı eseri insanı düşünmeye sevk ediyor...

Üstadın yaşam felsefesini yansıtan bu özlü, kısa cümleler onu daha iyi tanımamıza sebep olacak kadar derin...

Benim okuduğum kitap, Arkhe Kumsaati Yayınlarından çıkmış. Kitabın ilk sayfalarında Halil Cibran'ın hayatının küçük bir özetine yer verilmiş. Aşkları, umutsuzlukları, sağlık sorunları ve eserlerini yazarken hissettiği korkuları, ve yalnızlığı...Hayatı da sözleri kadar derin olan yazar insan denen varlığı her alanda
gözlemleyip, ruh dünyasında düşünüp derin bakış açısını bizlere miras bırakmış...
"Sevgi,titreyen bir mutluluktur"(s.153)

Ruhumu mutlulukla titreten bir insan vardı. Önce elleri sonra ellerinin içindeki çarpmıştı gözüme. Avuçlarından şiir akıyordu. Bu kitabı taşıyordu elinde. Uzun süre kitabı almamakta direnmiştim daha sonra bir arkadaşımın yüreğinden kitaplığıma konuvermişti. Uzun süre de orada bekledi kitap. Neden okunmadığımı ben de bilmiyorum lakin bunun acısını kitabı defalarca okuyarak çıkardım. Kitabın yeri ben de çok ayrı belki de bu nedenle gözümde bu kadar değerli bilemiyorum. Halil Cibran bu adamı neden okumalıyız?

"Bana kulak ver ki sana ses verebileyim." (s.182)

Belki de bu nedenledir. Bunun kararını sizler verirsiniz. Soru işareti kullanmadan cümle içinde hem soru soruyor hem de cevap veriyor. Bizlere düşen soruyu bulup cevabı anlamak.
Nasıl mı?

"Cehaletimin sebebini bilseydim, âlim olurdum."(s.178)

Sevgi nedir?

"Sevme gücü insana verilmiş en büyük hediyedir. Çünkü seven insandan asla geri alınamaz."(s.144)

Peki,haz?

"Haz aslında bir özgürlük şarkısıdır. Bu şarkıyı tüm kalbinizle söyleyin, ama şarkıda kalbinizi yitirmeden."

Peki ya dostluk nedir?

"Dostluk insanın her zaman gereksinim duyup da yine de kolay kolay bulamadığı bir ilişkidir."(s.172)

İçimi ısıtan, ruhumu yoran,zihnimi düşünmeye iten,tek cümleyle yaşamı sorgulatan kelimeler dizisi. Ben de uyandırdığı tüm güzellikleri sizlerin de yüreğinizde hissetmenizi diliyorum.
Ve son olarak şu alıntıyla sonlandırmak isterim:
"Anne kalbinin sessizliğinde saklı duran şarkılar, çocuğunun dudaklarında yankılanır."(s.168)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.623 Oy)18.160 beğeni41.165 okunma2.643 alıntı173.139 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.180 Oy)8.486 beğeni27.207 okunma762 alıntı132.669 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.318 Oy)12.877 beğeni32.942 okunma3.103 alıntı138.411 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.520 Oy)8.472 beğeni24.998 okunma2.265 alıntı107.866 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.842 Oy)8.784 beğeni24.056 okunma1.604 alıntı111.604 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.095 Oy)7.664 beğeni21.526 okunma760 alıntı84.064 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.241 Oy)7.582 beğeni20.485 okunma3.666 alıntı122.389 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.226 Oy)8.655 beğeni24.101 okunma1.272 alıntı118.487 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.187 Oy)3.700 beğeni12.249 okunma1.110 alıntı50.202 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.402 Oy)11.072 beğeni27.397 okunma1.484 alıntı144.107 gösterim
Bana mutluluktan bahsetme, anısı beni mutsuz ediyor.
Bana huzurdan bahsetme, gölgesi beni korkutuyor. Aşk, senin özgürce ve erdemli bir şekilde yasamana imkan vermek için, içimdeki arzuyu öldürüyor....
Lübnan'da Hristiyan bir aileye mensup Cibran, yaşadığı ülkedeki Müslüman ve Yahudilerin kültürlerinden de etkilenmesini sanki, şair, ressam,yazar,filozof olarak yansıtmış.
Bir dönem için, karşıt din ve ideolojiler hakkında bilgi sahibi olmak kişinin gelişiminde önemli, gerekli olsa da, ölçüyü kaçırdığınız zaman; arayışlarınızda, bulduklarınız sizi tatmine yetmeyecektir. Sonunda Cibran' da ''dünya vatandaşı olduğunu'' (!) bir zamanlar bizde ünlü birisinin ''bütün dinleri yok edip, dünya dini kurmaktan'' söz etmesi açmazına düşüverirsiniz..!
Cibran'ın Amerika'da kadınların ilgisi sebebi ile, hem eğitim, hem tanıtım, hem de finansman hem de duygu anlamında boş kalmadığını görüyoruz.
Kadın parası ile bir şeyler yapıp bir yerlere gelmek ile ilgili satırları okuduğumda, okuma şevkim kaçmadı desem yalan olur.
İslam tasavvufundan da etkilenmesine rağmen Müslüman olamamasına üzüldüğüm yazar, son yıllarında alkole düşkünlüğü ile ruhunun tatminsizliğine çare aramış.
Aforizmalar da, şiir kitapları gibi, bitirmek için değil, ruha meze gibi okunacak kitaplardan, diye düşünüyorum.Kütüphanemde var ama, birisine hediye ederim bu kitabı da...
Aforizmalar kitabından yüreğe yansıyan kelamlar; insanı ayrı bir irfan iklimine taşıyor. Şunu anladım ki; Halil Cibranın sofrasında oturan aç kalkmayacaktır. Onun sofrasında ilim, irfan, hikmet, felsefe, edebiyata dair herşey bulabilirsiniz.
Bir duyguda boğulmak için şiire, hayatı anlamak için aforizmalara dalmak gerekiyor.

Hayatta her şey insan için. Varlık olarak insanı tanımlamak için insan ve beşer kavramları kullanılır. Beşer olarak duygulara meyilliyiz, en çokta mutluluğa. Herkesin mutluluk tanımı farklı olsa da gidilmek istenen son duraktır. Bir anne için evladının iyi olması, bir hasta için sağlığının iyi olması, bir aşık için sevgiliye kavuşmak, bir asker için düşmanı yenmek, bir öğretmen için başarıyı ulaşmak... diye mutluluğun kavramları uzar gider.

Insan olmak kavramı ise şöyle anlatılabilir. Insan "unutan" demek. Unutmak kavuşmanın sağladığı rahatlığın saniyesinde yaşanılan bir şeydir. Bu yüzdendir ki yazılanlar birbirinin tekrarı olsa da anlamlıdır. Hatırlamıyoruz ki aynı olduğunu bilelim. Unutmaya meilli olmak okumaya ve duyguları beslemeye iter.

Iste bu noktada bizler hep olmak istediğimiz rotanın, yazılan duraklarına gideriz.

Özlemek için Nazım'a
Rakı için Can Yücel'e
Sevmek için Ahmet Arif'e
Sevilmek için Cemal Süreyya'ya
Yasamak için Melih Cevdet'e
Gökyüzü için Turgut'a
Mavi için Edip'e
...

sığınır, sığınır da özledim diyemez Nazım okuyorum deriz, yaşamayı hissetmek ne unuttum Melih Cevdet'e uğradım deriz.

Düşünmek için Cibran'a uğrarız. Her telden tutar seni Cibran. Hayatı yazmıştır. Olunması gerekeni, olanı ve bekleneni. Çoğunlukla olması istenen yazılır, çünkü kimse bulunduğu yeri, duyguyu, zamanı beğenmez.

Kaçmak istersin ya olduğun zamandan, kendinden... duygu için yol belli düşünmek için yol belli. Insan (unutan) dan beklemeye vakit harcama, içindeki duyguya seslenen bu yoldan geçmiş şaire, yazara bir uğra.

Keyifli okumalar!
Avrupa yakası yayınevi baskısını okudum.
İlk 51 sayfası, yazarın hayatını detaylı ve fotoğraflı anlatması faydalı bir çalışma olmuş.
Tüm kitaplarında geçen özdeyişlerini bir arada görmek, cep boy kitabı 2 günde okuyabilmek iyi bir imkan.
Diğer kitaplarını okumaya vakti olmayanlar, bu kitaptan başlayabilirler.
Belki çok iddialı olacak ama Halil Cibran bizim memlekette yaşasaydı bu kadar duyulmaz, bir arabesk sanatçısının sözlerini yazardı. Ciddiyim. Mesela örnek vereyim. Sayfa 69 son söz. “De bana hangimiz günahkar hangimiz masum” ve ben bunu duyunca hemen birinin sesini duyar gibi oldum. Kim mi? Tabi ki de bu işin BABA lakaplı sanatçısını Müslüm Gürses! Ben gayet etkileyici olduğunu düşünüyorum ama yanlış yere çekileceğinden de gene endişeliyim ya, neyse!
Şaka bir yana bu adamı ne zaman okusam bir öğüt görüyorum. Mutlaka her konuya az çok değiniyor ve fikirlerini genel de kabul ettiriyor. Buradan bizim din alimlerine de bir konuda seslenmek istiyorum bununla alakalı. Biz de inançlarımızın gereğini elden geldiğince bilip öğrenmeye çabalıyoruz ve bu konuda da sizlerin BU YAPILACAK, BU OLMAZSA falan diye başladığınız sert cümleler yerine hoşgörü dinini ve o dinin yaratıcısının dilini kullanarak daha insani cümlelerle insanları sıkmamanız ve soğutmamanız önemle rica olunur.
Böylece çok güzel bir kitapla daha 1.5 – 2 saatlik bir zamanımızı geçirdik. Faydalı bir eser ve bunun taramasını yapacağım. Ortalama 2 saate arzu edenler olursa gönderebilirim kendilerine. Kendinize iyi bakın, mutlu akşamlar..
Halil Cibran'ın hayat düşüncesinden süzülmüş özlü sözlerinin yer bulduğu ve ve bu özlü sözlerle birlikte hayata bakış açısını, derin düşüncelerini, insanın özünün iki tarafını, hayata dair yaşanmışlıklar ile duygu ve düşüncelerini yansıttığı Aforizmalar adlı eseri insanı düşünmeye sevk ediyor.
Okuduğum ilk aforizma kitabı ve tek olmacak gibi. Kitabın başında Halil Cibran'ın hayatını detayıyla vermeleri çok güzel olmuş. İlk Halil Cibran adını duyduğumda ortadoğulu bir yazar olduğunu anlamıştım ama nasıl dünyaca ünlü olduğunu düşünmüştüm. Ama uzun süre ABD de kaldığını öğrenince anlamış oldum. Aforizmalarda sevgi ve aşka dair çok az şey var buda yazarın hayatının acılarda geçtiğinin kanıtı. Açıkcası yazarın hayatı tamda bugün ülkemizde bulanan mültecilerin hayatına denk geliyor. Ve ÇOCUKlarda nasıl yara açtığını düşündürüyor. Aforizmalarıda insanı düşündüren cinste
Dünya kuruldu kurulalı bilinir:
Aşk,
Derinliğinin farkına,
ancak ayrılık saati
Gelip çattığında varır.

Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir.
Yolda vereceğin her molayı özeleştiri durağında vermelisin. Unutma , tövbe özeleştiridir . Her molada yolda olup olmadığını , yürümen gerektiği menzil istikametinde yürüyüp yürümediğini kontrol etmen pişman olmaman için elzemdir . Yön tayini sık sık gerekli olabilir. Haritayı saklayabileceğin en güvenilir yerin yüreğindir .

Keyifli okumalar dilerim .
Kadının küçük yanlışlarını bağışlamayan erkek, onun büyük erdemlerinden faydalanamaz.
Halil Cibran
Sayfa 163 - Arkhe Kumsaati Yayınları
Gözlerindeki nefreti dudaklarındaki aptal gülümsemeyle kapatmaya çalışan kimse ne ahmaktır!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054308842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Aforizmalar
Çıkılamayan Yolculukların Dönüşü
Aforizmalar
Aforizmalar
Gerçek, bir çocuğun en içten gülüşü ya da bir sevgilinin öpüşüyle donanmış olarak seslenir bize; ama biz sevginin kapısını onun suratına çarpar ve sanki düşmanımızmış gibi davranırız.

Dünya kuruldu kurulalı bilinir; insan aşkın derinliğinin farkına, ancak ayrılık saati gelip çattığında varır.

Siz çoksunuz, oysa ben tekim. Bana dilediğinizi söyleyin ve yapın. Dişi koyun gecenin karanlığında kurtların avı olabilir... Fakat kanı, vadinin taşlarında tan ağarıp da güneş yükselene değin duracak!

Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir. Yoksa, ne çiçek ne de meyve veren bir ağaç mı olsaydım; çünkü verimli olabilmenin sancısı, kıraç olmaktan ağırdır; ve eli açık zenginin çektiği acı dilencinin sefaletinden beterdir...

Bana kulak ver ki, sana ses verebileyim.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 335 okur

 • Levni CANBAY
 • Ayşenur Doğruer
 • Svg
 • Hilal Koç
 • Tuğçe’
 • Rabia Furuğ
 • Hcrt.ct
 • Osman ARAT
 • Demet Devrim Önder
 • Nuh

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%17.1
25-34 Yaş
%43.1
35-44 Yaş
%21.1
45-54 Yaş
%7.3
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.5
Erkek
%45.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22 (22)
9
%22 (22)
8
%20 (20)
7
%14 (14)
6
%2 (2)
5
%2 (2)
4
%0
3
%1 (1)
2
%0
1
%1 (1)