Profil
192 syf.
7/10 puan verdi
·
13 saatte okudu
Yazardan okuduğum ilk kitap ve dilini, düşüncelerini yansıtmasını, sistem eleştirilerini çok beğendim. Dizinin 2. sezonu iptal olduğunu öğrendiğimde kitabı edindim ve okudum. Keşke daha önce okusaydım dedim. Konuyu başka yazarlar ele alsa 400 sayfadan az olmadı herhalde veya seriye dönüştürürlerdi. Yazar vermek istediği mesajı 188 sayfaya sığdırıyor, ama ben de keşke daha uzun olsaydı dedim :) Gerçek hayatta da başkalarına sorgulamadan inanan ve düşünmeden hareket eden bireyler görmüyor muyuz. Ne kadar eğitim almış olursa olsun, ne kadar ailesi onu eğitmek için çaba sarf etmiş olsun, birkaç sözcük ile manüpüle olan insanları görmüşsündür. Kitap biraz bunu iyimserleştirmiş, salgına yakalandığı için böyle olduğunu belirtmiş. :) Konuşarak yayılan bir hastalık, insanların bilinçsizce hareket etmesine, anlamsız hareketlerde bulunmasına ve anlamsız konuşmanı sağlıyor. Kısacası düşünmeden hareket etmenizi sağlıyor. Hastalığın adına "Abuklama" deniliyor. Hastalığın bir tedavisi bulunamıyor. Hastalık üzerine çalışan dil bilimci Murat Siyavuş, eşinin ölümü ve hastalık tedavi merkezinin kapatılması ile beraber annesinin yanında yaşamaya başlar. Dünya'dan kendini izole eder, sadece tv'daki haberleri seyreder. SMK'nın peşine düştüğünü öğrenen Murat, annesinin yanından ayrılır ve hastalık üzerine çalışan bir grup ile tanışır.
Sıcak Kafa
Sıcak KafaAfşin Kum · April Yayıncılık · 20161.164 okunma
384 syf.
9/10 puan verdi
·
28 günde okudu
Şiddet, tecavüz gibi durumlar artar; insanlar artık evlerinde bile güvende değildir. Doğum oranı düşer ve bunun doğum kontrolü, kürtaj, çevresel kirlilikler gibi sebepleri bulunmaktadır. Her şey yavaş yavaş hissettirmeden ortaya çıkar ve hissedenlerde zaten sessiz kalır. Bu kargaşanın içinde tabi
Damızlık Kızın Öyküsü
Damızlık Kızın ÖyküsüMargaret Atwood · Doğan Kitap · 201910,2bin okunma
Gücün kıt olduğu yerde, birazcığı bile baştan çıkarıcıdır.
İnsanoğlu her şeye alışır, derdi annem. Telafi niyetine birkaç şey bulunduğu sürece, insanların nelere alışabildikleri gerçekten şaşırtıcı.
İhanet anı en kötüsüdür, şüphe götürmeksizin ihanete uğradığını anladığın an :Bir başka insanın senin için bunca kötülük istediğini.
152 syf.
8/10 puan verdi
·
9 günde okudu
Kitabı üniversite yıllarımda okumuştum. Kitap sonu hiç gelmeyecek durumları ele almaktadır. İktidar eleştirisi, ideolojik göndermeler, vs. Orwell’ı bu kitap ile tanıdım. Kitap fabl özelliği taşımaktadır alaycı bir dil ile anlatılmak isteneler, çok net bir şekilde göz önüne çıkartmaktadır.
Hayvan Çiftliği
Hayvan ÇiftliğiGeorge Orwell · Can Yayınları · 2020231,9bin okunma
"Evet, öyle olmalı. Kızının muhtemelen bir gün bile dayanamayacak olması çok kötü," dedi Dr. Gaul. İkisinden de nefret ediyordu! Olan biteni zevkle seyredip onu taciz ediyorlardı. Gene de kayıtsız bir ifadeyle omuzlarını silkti. "Eh, ne derler bilirsiniz, alaycı kuş şarkısını söyleyene kadar hiçbir şey bitmiş sayılmaz." Dr. Gaul'le Highbottom'un yüzlerinde beliren şaşkınlığı görmek onu tatmin etti.
Sayfa 246
400 syf.
7/10 puan verdi
FANTASTİK DİSTOPYA SEVENLERE DUYRULUR
Gerek kurgusu ,gerek dili ile sürükleyici bir seri olan Bana dokunma' nın üçüncü kitabı olan Beni Yakma gerçekten de serinin heyecanı en dorukta kitabı olabilir.Juliette 'nin kendi güçlerini daha iyi tanıması üzerine büyük bir karakter değişimi yaşadığına tanıık oluyoruz bu kitapta,o narin ve başkalarının arkasında gizlenen özgüvensiz kızın yerini yenilmez bir savaşçı alıyor adeta.Eğer siz de benim gibi seriyi çok sevmenize rağmen Juliette nin mızmız tavırlarından bıktıysanız müjdem var , bu kitapta kendine geliyo çok şükür.E bu karakter değişimin yanında sadece davranışları değil birlikte olmayı tercih ettiği kişiler de değişiyor .Tahareh Mafi
Tahereh Mafi
Tahereh Mafi
her kitabında olduğu gibi muhteşem karakerleriyle kendine hayran ediyor .Eğer kalbiniz aksiyon kaldırmıyor ise seriyi okumayın bile, bu kitaptan sonra bırakın direk .Ama yok ben adrenalin adamıyım severim diyor iseniz devamke .Tam bir spoiler kitabı ,birsürü şey oluyor ama okumaya niyetliyseniz gidin okuyun araştırmadan ,spoiler ağazınızın tadını kaçırmasın .Bir sonraki kitabı okumak için heyecanlanıyorum.Her kitapta savaş daha vahşi bir hale geliyor ve yıkımla zaferler buna göre seriyi belirliyor.Son 50 sayfa beni delirtti diyebilirim,dünya Juliette Ferarrs a karşı.. not:bu kitapta Kenji kendini aşşırı sevdiriyo sırf onun için bile okunur seri ,spoiler vermemek için Warner hakkında bişey demeyeceğim bile :D
Beni Yakma
Beni YakmaTahereh Mafi · DEX Yayınları · 2018583 okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.