Adı:
Piyon
Alt başlık:
The Blackcoat Rebellion #1
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059232494
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pawn
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
“Bu kitapta her şey var: İsyan, şiddet ve ilk aşk. Carter, derinlikli, genç bir kadın kahraman ve keskin dönüşlerle dolu, sürükleyici bir dünya yaratmış.” –Booklist

“Piyon hızlı temposunun yanı sıra kendini derinden hissettiren bir gerilimi de barındırıyor. Kitty mükemmel olmayan bir kahraman ve zor kararlar vererek yoluna devam ederken, okurların da desteğini kazanacağa benziyor.” –School Library Journal

VII olabilirsin. Eğer her şeyden vazgeçersen...

Kitty Doe için bu seçim kolay görünüyordu. Hayatını ya bir III olarak sefalet içinde geçirecek ve sevdiği insanları terk etmek zorunda kalacak ya da VII olarak ülkenin en nüfuzlu ailesine katılacaktı.

Eğer Kitty evet derse, ameliyatla başbakanın yeğeni olan, sır dolu bir ölümle hayata gözlerini yuman Lila Hart’a dönüşecek ve Hart ailesinin bir ferdi olarak ünlenip hayatına belki de ilk kez bir mana katacaktı.

Bu işin tek bir şartı vardı: Kitty Doe’nun Lila’nın gizlice başlattığı ve onu ölüme sürükleyen isyanı durdurması gerekiyordu.Gelgelelim Kitty de bu isyanın bir destekçisiydi. Aldığı tehditler, tuttuğu sırlar ve kendine ait olmayan bir hayatla Kitty’nin hangi yolu seçeceğine karar vermesi ve yeni anlamaya başladığı bu karmaşık oyunda, piyonun ötesine geçebilmeyi keşfetmesi sandığından da zor olacaktı.
384 syf.
·2 günde·9/10
Her ne kadar beklediğim türden bir distopya romanı olmasada oldukça sürükleyici bir kitaptı, zaman zaman yazarın yaptığı ters köşeler Piyon'u elimden bırakamaz hale getirdi, fakat ben kitabın adına göre daha stratejik bir kurgu beklerdim ama ne yazık ki kitap aile içi entrikalar üzerineydi ki kızımız tüm bu olanlara karşın biraz şanslıydı, yani kitabın adına yanaşır hamleler göremedim bu romanda.

Sonuç olarak kitap kurguda her ne kadar beklentilerimi karşılamamış olsada kitabı sevdim, kızımız belli ki bu kitapta bir piyondu, kızımızın ikinci kitapta daha çok açılacağını sanıyorum. Daha güçlü ve zeki bir Kitty beklentisiyle ikinci kitaba başlıyorum.
384 syf.
·2 günde·8/10
Distopyalarda az çok nelerin işleneceğini, düzenin nasıl olacağını tahmin eder sıklıkla bu türü okuyanlar. Ama Piyon da kurulan düzenin ötesinde bu düzenin başındaki kişilerin taht oyunlarını okuyoruz. Bu da kitabı benzer türlerinden farklı bir yere taşıyor bana göre. Her ne kadar bazı kısımlarında distopya klişeleri atlanmamış olsa da özgün bir kurgu ve akıcı bir okumaya sahip.

İnsanlar 17 yaşına girdikten hemen sonra yapılan bir sınavın sonucuyla rütbeleri enselerine kazınıp, rütbesine göre yaşamak zorunda kalması gereken bir yönetim şekline sahip olan Amerika'da geçer olay. 1 alanlar direkt öldürülüyor ve 6 alanlar ise hükümete hizmet veriyor. Ayrıca bir de hükümet ailesinin ensesine işlenen puan var o da 7. Ülkenin düşük rütbelileri "Başkayer" adlı bir yere sürgün edilirler ve orada yaşarlar. Rütbe sistemine karşı olan "Karaceketliler" adlı bir isyancı grubu vardır.

Ana karakterimiz Kitty Doe sınava girer ve beklediğinden daha düşük bir rütbe olan 3 alır. Yani vasat tabakadan. Sonra entrikalar devreye giriyor ve Kitty maskeleme işlemiyle başbakanın yiğenin yerine geçiyor – burası Kurtlar Vadisinde Polatı anımsattı bana-

Aşktan tutun, savaşa kadar her konuyu içinde barındıran kitabın her sayfası bir öncekinden daha olaylı ve daha akıcı geçiyor. Kitap bittikten sonra şunu fark ettim, hepimiz aslında bir Piyon değil miyiz? Bir üst sınıf için savaşmıyor muyuz?
 • Sarai
  7.7/10 (523 Oy)358 beğeni1.127 okunma74 alıntı12.959 gösterim
 • Vezir
  8.3/10 (244 Oy)176 beğeni548 okunma107 alıntı3.081 gösterim
 • Scarlet
  8.7/10 (437 Oy)325 beğeni1.038 okunma47 alıntı4.837 gösterim
 • Warcross
  8.8/10 (712 Oy)563 beğeni1.304 okunma158 alıntı13.807 gösterim
 • Cress
  9.1/10 (376 Oy)288 beğeni880 okunma78 alıntı4.339 gösterim
 • Efsane
  8.5/10 (418 Oy)324 beğeni925 okunma83 alıntı9.881 gösterim
 • Cinder
  8.7/10 (636 Oy)477 beğeni1.378 okunma118 alıntı10.180 gösterim
 • Karanlık Zihinler
  8.1/10 (498 Oy)363 beğeni1.076 okunma136 alıntı10.292 gösterim
 • Şah
  8.6/10 (201 Oy)149 beğeni446 okunma112 alıntı2.730 gösterim
 • Aşkın Metafiziği
  7.5/10 (732 Oy)677 beğeni2.770 okunma1.920 alıntı26.535 gösterim
384 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bu kitaba başladığımda hiç okuyasım gelmiyordu. Ama azim ettim ve kitabı bitirdim. Bitirdikten sonra kitabı çok sevdiğimi ama karakterlerden hoşlanmadığımı anladım. Kitty'nin mükemmel bir karakter olmayışı hoşuma gitti. Her ne kadar hoşuma gitse de bazen aldığı kararlar o kadar saçma oluyordu ki beni çıldırtmıştı. Karakterler mükemmel değil ama kitap mükemmel. Alın okuyun derim
384 syf.
·2 günde
Öncelikle Hart ailesi üyeleri kadar sinsi insanlar ne tanıdım ne okudum. Özellikle Augusta çok fena bir karakter. Tabi Daxton ve Celia'nın da bu konuda hakkını yememek lazım.

Kitap oldukça akıcı elimden bırakmak istemedim. Seri 3 kitaptan oluşuyor. Bu seride bir Piyon nasıl Şah'a dönüşür onu okuyacağız.

Kitabın konusuna gelirsek; bu kitapta toplumun birden yediye kadar sınıflandırıldığını görüyoruz. Insanlar 17 yaşına geldiklerinde bir sınava tabii tutuluyorlar ve sınavdaki başarısına göre toplumda yaşamaya çalışıyorlar.Ve bunu çok değerli Hart ailesi başbakanlığa geçince yapıyor. Sınavda 4. rütbeye yükselemeyenleri Başkayer'e gönderiyorlar ve orda yaşamalarını bekliyorlar fakat kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız ki iş çok başka.

Baş karakterimiz Kitty bu sınavdan aldığı rütbe 3 ve bu rütbeyle . Başkayer'e gitmemek için tanıdığı birinden yardım istiyor ve gece kulübünde çalışmaya başlıyor. Burda en nefret ettiğim karakterlerden biri olan Daxton devreye giriyor. Yeğeni Lila öldüğü için onun yerine geçecek, ona benzeyen birini arıyor ve Kitty'yi bunun için biçilmiş kaftan olarak görüyor. Tabi burda sadece gözlerinin benzediğini söylemek isterim. Ve Daxton Kitty'ye hiçkimsenin reddemeyeceği bir teklif sunuyor. Ya 7 olup Hart ailesiyle yaşamaya çalışacak ya da sevdikleriyle birlikte o da ölecek. Ve inanın Kitty sevdikleri için özellikle Benjy için her şeyi yapar.
379 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitabın dilinin saf olması okunmasını akıcı hale getirmiş. 2 gün boyunca elimden düşürmedim. Sonuna kadar Kitty Doe'nun aldığı kararlara sinir oldum. Tek bağlandığım karakter Lennox Creed (Knox)'du.

Herkes 17 yaşına basınca bir sınava giriyor. Bu sınavda 1'den 7'ye kadar aldıkları rütbe sayılan bir puanla geri kalan hayatlarını hangi koşullar altında yaşayacakları belirleniyor ve enselerine işleniyor. IV (4) puanın altında alanlar başkayer adındaki yere götürülme tehlikesiyle yaşıyorlar. Üstü puandakileri daha iyi bir gelecek bekliyor. Ana karakterimizin okumakta güçlük çekmesinden dolayı sınavın 3/1'ini cevaplayamayıp III (3) rütbesiyle damgalanmasıyla olaylar başlıyor.

Distopya sevenlere tavsiye ederim. Tüm seriyi birlikte almıştım. Hemen devamına başlayacağım.
384 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
An itibariyle kitabı bitirmiş bulunmaktayım.Şu an çoktan uyumuş olmam gerekirken ben kitabın heyecanıyla 1 saatlik okumayla kalan 70 sayfayı da okudum.
Öncelikle piyon şu ana kadar okuduğum en iyi genç yetişkin distopyasıydı.Entrikalar,olaylar sürekli birbirini kovalıyordu.Sayfaları çevirdikce acaba sonra ne olacak diyip durdum.Tabii iki tane daha devam kitabi olduğu için kitap çok heyecanlı bir yerde bitti.
Kitap Kitty Doe'nin yaşamını anlatıyor. Yaşadığı dönemde insanlar kazandığı numaralara göre yaşamlarını sürdürüyorlar.Kitty Doe 3 numara yani vasat onun için yaşam sıkıntısı zor. Bir portakal çalmasıyla hayatı değişiyor ve olaylar zinciriyle kendini nesilden nesile babadan oğula geçen bir hükümdar olan Hart ailesi mensubu başkan Daxton Hart'ın karşısında buluyor.Daxton onu 7 numaraya yani en üst sınıfa çıkarma teklifi veriyor ve karşılığında ondan ölen yeğeninin yerine geçmesini öneriyor.Kitty ya kabul edip bir 7 olarak yaşıyacak yada 3 de kalıp zor bir hayat sürecek secim onun.Ama o yediyi seçip bir piyon olarak yaşayıp isyanlarla,rejimi değiştirmek isteyen akrabalarla dolu bir aileye adım atıyor ve olaylar başlıyor.
Dediğim gibi gerçekten güzel bir distopya olmuş.Sizde bu tarz bir kitap okumayı düşünürseniz hemen okumanızı tavsiye ederim.
İyi okumalar ve kitap dolu günler ....
384 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap çok akıcıydı ve kolay okunuyordu zaten hemen bitti. Çok güzel bir distopya. Konu bir ülkede yönetimin başında olan Hart ailesi bütün ülkede yaşayan insanları 17 yaşına geldiğinde bir sınava tabi tutuyor sınavdaki başarıya göre de bir numara veriliyor bu numarayla size ne iş yapacağınızı ve nerde yaşayacağınızı söylüyorlar. 1,2 ve 3 numara halkın en alt tabakasını oluşturuyor ve genelde öldürülüyor 4 orta 5 ve 6 numara ise üst düzey ve bakanlara veriliyor 7 numara ve en yüksek numarada sadece yönetimin başındaki aile fertlerine veriliyor. Kahramanımız kitty çok zeki ve yetenekli ama okuma bilmediği için 3 numara oluyor ve hayatı bir portakal çaldığı için değişiyor ve hiç tahmin edemeyeceği durumlarla karşılaşıyor ve bizde bu macerayı okuyoruz aşk yalan ve isyan dolu bu macerayı distopya severlerin bir solukta okuyacaklarına eminim.
384 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ben böyle aksiyonu bol, özgün konusu olan bir distopya daha görmedim. (1984 baştacımız tabiki :)) Soluk soluğa okudum, öyle ters köşeler vardı ki kitapta son iki sayfa şaşkınlıktan iki büklüm oldum. Seriyi aldığım için hemen Vezir'e başlıyorum.. Müthişti.. Kesinlikle üçlemeyi alın okuyun.. Bu yazarın bir de Tanrıça serisi varmış, sipariş verdim hemen :))
384 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle şunu söylemeliyim ki aşırı akıcıydı. Kitaptaki çoğu karakteri pek sevmemiş olsam da olayların sürükleyiciliği kitabı merak etmemi sağladı. Ben özellikle Kitty karakterini hiç sevemedim. O kız da bir şeyler eksikti bence.Kitap da zeka bakımından daha iyi olduğu yansıtılmaya çalışılsa da olmamıştı yani. Yine Benjy ile olan ilişkisi bana biraz ergence geldi. Yazar daha iyisini yansıtabilirdi bence. Bana en samimi gelen karakter sanırım Gameson 'dı. Gameson 'ı kitapta daha çok görmek isterdim. Celia da kitaptaki en güçlü karakterdi bence.

Sonuç olarak kitabı sevdim. Kesinlikle iyi bir distopya idi. 《 Olayların gelişimi açısından. 》 Hatta Vezir'i çok merak ediyorum.
384 syf.
·9/10
Kitap ciddi anlamda sürükleyici ve konuya hakimdi. Ana karakter kesinlikle "saf" bir kız değildi ve kitabın en sevdiğim özelliği de buydu. Kitty Doe cesur ve kendinden emin bir şekilde hareket etti her seferinde. Kitabı okurken ben ben olsam böyle yaparım dediğim hemen hemen her şeyi Kitty de yaptı. Kendini sıkmadan akıcı bir şekilde kitabı götürdü. Nasıl bittiğini anlamadan sona gelmiştim ve gerçekten çok beğendim. Kitapta tek beğenmediğim şey Benjy. Çok arka planda kalmıştı. Ve ben de önceden yaşanan ve devam eden aşkları sevmediğim için Knox favorim oldu. Okuduğum en güzel ve akıcı distopyalardan birisiydi.
384 syf.
·8/10
Okuğum en iyi distopik kitaplardan biriydi seriyi 3 günde bitirdim karakterler de harikaydı 2 puan kırmamın sebebi kitty'nin aptalca şeyler yapmasıydı ama kitap genel olarak güzel okumanızı tavsiye ederim
384 syf.
·10/10
Bütün macera, heyecan, olaylar, dram, gerilim, her şey ama her şey o geceden itibaren başlamıştır. Bir sır kapısı açılıyor diğer, sır kapısı kapanıyordur. Ve bunlar o kadar kısa bir süre içerisinde oluyordur ki Kitty bu olayların bu akışına ayak uyduramıyordur. Sır perdeleri aralandıkça daha ne kadar şok geçirebileceğini daha ne kadar bunlara katlanabileceğini bilmiyordur.????? merakla ilerliyorum️
"Daha önce satranç oynadın mı Kitty? "
Ona baktım. Bir masa oyununun bununla ne ilgisi vardı?"Pek sayılmaz."
"Bir gün oynamalıyız. Bence hoşuna gidecektir, "dedi "aslında bu bir strateji oyunu. Güçlü taşlar arkada tek sıra halinde dururken zayıf taşlar yani piyonlar da saldırının şiddetini üstlenmek üzere öne sıralanır. Hareketlerinin kısıtlılığından ve savunmasız olmalarından dolayı çoğu insan onları küçümser ve yalnızca güçlü taşları korumak için kullanır. Fakat ben oynarken piyonlarımı korurum."
Konuşmanın nereye gideceğinden emin olamayarak , " neden ?" diye sordum. "Eğer zayıflarsa,  bunun mantığı ne?"
"Oyun başladığında zayıf olabilirler ama potansiyelleri dikkate değerdir.  Çoğunlukla karşıdaki oyuncu tarafından ele geçirilir ve oyun bitene kadar tutsak olurlar. Fakat eğer dikkatli biriysen,  gözlerini dört açar ve karşıdaki oyuncunun hareketlerini yakından takip eder ve bir de piyonlarını korursan ,oyun tahtasının diğer ucuna ulaştıklarında ne olduğunu biliyor musun ?"
Başımı hayır anlamında salladım ve gülümsedi.
"Piyonun kraliçe olur."
"İlerlemeye devam ettikleri ve tuhaf imkansızlıkların üstesinden geldikleri için oyundaki en güçlü taş olur. Bunu sakın unutma, olur mu? Tek bir piyonun bütün oyunu değiştirme potansiyelini aklından çıkartma. "
Bir insanın hayatının tek bir sı­navla belirlenmediği, hayatta istediğin kişi olabilme şansının devam ettiği, ne yapılması gerektiğinin söy­lenmediği, herkesin bir seçeneğinin, gerçek bir seçene­ğinin olduğu zamanlar..
"Benimle gelemezsin. Bana bir şey olmaz," dedim ve kendi kelimelerime inanabilmeyi diledim.

"Ben rütbesiz kalıp seninle olmayı, VI olup da sensiz kalmaya yeğlerim," dedi. "Bu peşimize düşecekleri anlamına gelse bile umrumda değil. Seni bırakmayacağım."
"Uzun ömürlü çiçeğin anlamı, bir kere dikildikten sonra her sene çiçek vermeye devam eden demektir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Piyon
Alt başlık:
The Blackcoat Rebellion #1
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059232494
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Pawn
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
“Bu kitapta her şey var: İsyan, şiddet ve ilk aşk. Carter, derinlikli, genç bir kadın kahraman ve keskin dönüşlerle dolu, sürükleyici bir dünya yaratmış.” –Booklist

“Piyon hızlı temposunun yanı sıra kendini derinden hissettiren bir gerilimi de barındırıyor. Kitty mükemmel olmayan bir kahraman ve zor kararlar vererek yoluna devam ederken, okurların da desteğini kazanacağa benziyor.” –School Library Journal

VII olabilirsin. Eğer her şeyden vazgeçersen...

Kitty Doe için bu seçim kolay görünüyordu. Hayatını ya bir III olarak sefalet içinde geçirecek ve sevdiği insanları terk etmek zorunda kalacak ya da VII olarak ülkenin en nüfuzlu ailesine katılacaktı.

Eğer Kitty evet derse, ameliyatla başbakanın yeğeni olan, sır dolu bir ölümle hayata gözlerini yuman Lila Hart’a dönüşecek ve Hart ailesinin bir ferdi olarak ünlenip hayatına belki de ilk kez bir mana katacaktı.

Bu işin tek bir şartı vardı: Kitty Doe’nun Lila’nın gizlice başlattığı ve onu ölüme sürükleyen isyanı durdurması gerekiyordu.Gelgelelim Kitty de bu isyanın bir destekçisiydi. Aldığı tehditler, tuttuğu sırlar ve kendine ait olmayan bir hayatla Kitty’nin hangi yolu seçeceğine karar vermesi ve yeni anlamaya başladığı bu karmaşık oyunda, piyonun ötesine geçebilmeyi keşfetmesi sandığından da zor olacaktı.

Kitabı okuyanlar 945 okur

 • Gökçe Ben
 • Esra D.
 • Saye
 • Zeynep yılmaz
 • BS
 • Rüყαöȥԃ
 • Ebrar terzi
 • Sümeyra Kasım
 • Mepal
 • ELİF

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7
14-17 Yaş
%50
18-24 Yaş
%24
25-34 Yaş
%14
35-44 Yaş
%1
45-54 Yaş
%4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.1
Erkek
%10.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (120)
9
%25.3 (111)
8
%19.1 (84)
7
%13 (57)
6
%7.3 (32)
5
%3.6 (16)
4
%1.8 (8)
3
%0.7 (3)
2
%1.4 (6)
1
%0.5 (2)

Kitabın sıralamaları