Aimee Carter

Aimee Carter

Yazar
8.3/10
657 Kişi
·
1.374
Okunma
·
44
Beğeni
·
3.325
Gösterim
Adı:
Aimee Carter
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Michigan, Amerika Birleşik Devletleri, 1986
Aimée Carter, genç yetişkinler ve orta sınıf okuyucular için çok sayıda dizinin yazarlarıdır. Tanrıça Testi ve Blackcoat Rebellion genç yetişkin serisi artık Harlequin Teen'den geliyor. Simon Thorn ve Wolf's Den, Simon Thorn orta sınıf serisinin birincisi olan Bloomsbury US / İngiltere'den çıktı. Simon Thorn ve Viper's Pit, devam filmi, Şubat 2017'de piyasaya sürülecek.
“Ölmek de yaşamanın bir parçası," dedi. "Herkes vakti geldiğinde ölecek. Buna karşı koymanın bir ma­nası yok."
Bu zehirli toplumdan kaçmayı ve hiçbir beklenti olmadan, kimsenin beni yargılayamayacağı bir yerde yaşamayı öyle çok istiyordum ki...
Aimee Carter
Sayfa 243 - Ephesus Yayınları PDF
"Ölmek de yaşamanın bir parçası," dedi. "Herkes vakti geldiğinde ölecek. Buna karşı koymanın bir manası yok."
Aimee Carter
Sayfa 165 - Ephesus Yayınları PDF
"Uzun ömürlü çiçeğin anlamı, bir kere dikildikten sonra her sene çiçek vermeye devam eden demektir."
Her ne kadar beklediğim türden bir distopya romanı olmasada oldukça sürükleyici bir kitaptı, zaman zaman yazarın yaptığı ters köşeler Piyon'u elimden bırakamaz hale getirdi, fakat ben kitabın adına göre daha stratejik bir kurgu beklerdim ama ne yazık ki kitap aile içi entrikalar üzerineydi ki kızımız tüm bu olanlara karşın biraz şanslıydı, yani kitabın adına yanaşır hamleler göremedim bu romanda.

Sonuç olarak kitap kurguda her ne kadar beklentilerimi karşılamamış olsada kitabı sevdim, kızımız belli ki bu kitapta bir piyondu, kızımızın ikinci kitapta daha çok açılacağını sanıyorum. Daha güçlü ve zeki bir Kitty beklentisiyle ikinci kitaba başlıyorum.
Distopyalarda az çok nelerin işleneceğini, düzenin nasıl olacağını tahmin eder sıklıkla bu türü okuyanlar. Ama Piyon da kurulan düzenin ötesinde bu düzenin başındaki kişilerin taht oyunlarını okuyoruz. Bu da kitabı benzer türlerinden farklı bir yere taşıyor bana göre. Her ne kadar bazı kısımlarında distopya klişeleri atlanmamış olsa da özgün bir kurgu ve akıcı bir okumaya sahip.

İnsanlar 17 yaşına girdikten hemen sonra yapılan bir sınavın sonucuyla rütbeleri enselerine kazınıp, rütbesine göre yaşamak zorunda kalması gereken bir yönetim şekline sahip olan Amerika'da geçer olay. 1 alanlar direkt öldürülüyor ve 6 alanlar ise hükümete hizmet veriyor. Ayrıca bir de hükümet ailesinin ensesine işlenen puan var o da 7. Ülkenin düşük rütbelileri "Başkayer" adlı bir yere sürgün edilirler ve orada yaşarlar. Rütbe sistemine karşı olan "Karaceketliler" adlı bir isyancı grubu vardır.

Ana karakterimiz Kitty Doe sınava girer ve beklediğinden daha düşük bir rütbe olan 3 alır. Yani vasat tabakadan. Sonra entrikalar devreye giriyor ve Kitty maskeleme işlemiyle başbakanın yiğenin yerine geçiyor – burası Kurtlar Vadisinde Polatı anımsattı bana-

Aşktan tutun, savaşa kadar her konuyu içinde barındıran kitabın her sayfası bir öncekinden daha olaylı ve daha akıcı geçiyor. Kitap bittikten sonra şunu fark ettim, hepimiz aslında bir Piyon değil miyiz? Bir üst sınıf için savaşmıyor muyuz?
ALLAH SENİN BELANI VERSİN HENRY tüm kitabı senin kızı sevip sevmediğini anlamaya çalışarak diken üstünde ve ağlayarak geçirdim. Umarım titanlardan biri sen YER
Piyon serisinin ikinci kitabi. İlk kitap gibi ikinci kitapta oldukça sürükleyici ve maceralı geçiyor. Serinin Bu bölümünde kitty doe daxton tarafından Başkayer'e gönderiliyor ve maceralar kaldığı yerden devam ediyor.
Güzel bir seri bence. Ben distopya okumayı pek sevmediğim halde yine de kitap okutturdu bana kendini. Bu tarzı sevenler için tavsiye edebilirim seriyi. İyi okumalar.
Bu kitaba başladığımda hiç okuyasım gelmiyordu. Ama azim ettim ve kitabı bitirdim. Bitirdikten sonra kitabı çok sevdiğimi ama karakterlerden hoşlanmadığımı anladım. Kitty'nin mükemmel bir karakter olmayışı hoşuma gitti. Her ne kadar hoşuma gitse de bazen aldığı kararlar o kadar saçma oluyordu ki beni çıldırtmıştı. Karakterler mükemmel değil ama kitap mükemmel. Alın okuyun derim
Öncelikle Hart ailesi üyeleri kadar sinsi insanlar ne tanıdım ne okudum. Özellikle Augusta çok fena bir karakter. Tabi Daxton ve Celia'nın da bu konuda hakkını yememek lazım.

Kitap oldukça akıcı elimden bırakmak istemedim. Seri 3 kitaptan oluşuyor. Bu seride bir Piyon nasıl Şah'a dönüşür onu okuyacağız.

Kitabın konusuna gelirsek; bu kitapta toplumun birden yediye kadar sınıflandırıldığını görüyoruz. Insanlar 17 yaşına geldiklerinde bir sınava tabii tutuluyorlar ve sınavdaki başarısına göre toplumda yaşamaya çalışıyorlar.Ve bunu çok değerli Hart ailesi başbakanlığa geçince yapıyor. Sınavda 4. rütbeye yükselemeyenleri Başkayer'e gönderiyorlar ve orda yaşamalarını bekliyorlar fakat kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız ki iş çok başka.

Baş karakterimiz Kitty bu sınavdan aldığı rütbe 3 ve bu rütbeyle . Başkayer'e gitmemek için tanıdığı birinden yardım istiyor ve gece kulübünde çalışmaya başlıyor. Burda en nefret ettiğim karakterlerden biri olan Daxton devreye giriyor. Yeğeni Lila öldüğü için onun yerine geçecek, ona benzeyen birini arıyor ve Kitty'yi bunun için biçilmiş kaftan olarak görüyor. Tabi burda sadece gözlerinin benzediğini söylemek isterim. Ve Daxton Kitty'ye hiçkimsenin reddemeyeceği bir teklif sunuyor. Ya 7 olup Hart ailesiyle yaşamaya çalışacak ya da sevdikleriyle birlikte o da ölecek. Ve inanın Kitty sevdikleri için özellikle Benjy için her şeyi yapar.
An itibariyle kitabı bitirmiş bulunmaktayım.Şu an çoktan uyumuş olmam gerekirken ben kitabın heyecanıyla 1 saatlik okumayla kalan 70 sayfayı da okudum.
Öncelikle piyon şu ana kadar okuduğum en iyi genç yetişkin distopyasıydı.Entrikalar,olaylar sürekli birbirini kovalıyordu.Sayfaları çevirdikce acaba sonra ne olacak diyip durdum.Tabii iki tane daha devam kitabi olduğu için kitap çok heyecanlı bir yerde bitti.
Kitap Kitty Doe'nin yaşamını anlatıyor. Yaşadığı dönemde insanlar kazandığı numaralara göre yaşamlarını sürdürüyorlar.Kitty Doe 3 numara yani vasat onun için yaşam sıkıntısı zor. Bir portakal çalmasıyla hayatı değişiyor ve olaylar zinciriyle kendini nesilden nesile babadan oğula geçen bir hükümdar olan Hart ailesi mensubu başkan Daxton Hart'ın karşısında buluyor.Daxton onu 7 numaraya yani en üst sınıfa çıkarma teklifi veriyor ve karşılığında ondan ölen yeğeninin yerine geçmesini öneriyor.Kitty ya kabul edip bir 7 olarak yaşıyacak yada 3 de kalıp zor bir hayat sürecek secim onun.Ama o yediyi seçip bir piyon olarak yaşayıp isyanlarla,rejimi değiştirmek isteyen akrabalarla dolu bir aileye adım atıyor ve olaylar başlıyor.
Dediğim gibi gerçekten güzel bir distopya olmuş.Sizde bu tarz bir kitap okumayı düşünürseniz hemen okumanızı tavsiye ederim.
İyi okumalar ve kitap dolu günler ....
Kitap çok akıcıydı ve kolay okunuyordu zaten hemen bitti. Çok güzel bir distopya. Konu bir ülkede yönetimin başında olan Hart ailesi bütün ülkede yaşayan insanları 17 yaşına geldiğinde bir sınava tabi tutuyor sınavdaki başarıya göre de bir numara veriliyor bu numarayla size ne iş yapacağınızı ve nerde yaşayacağınızı söylüyorlar. 1,2 ve 3 numara halkın en alt tabakasını oluşturuyor ve genelde öldürülüyor 4 orta 5 ve 6 numara ise üst düzey ve bakanlara veriliyor 7 numara ve en yüksek numarada sadece yönetimin başındaki aile fertlerine veriliyor. Kahramanımız kitty çok zeki ve yetenekli ama okuma bilmediği için 3 numara oluyor ve hayatı bir portakal çaldığı için değişiyor ve hiç tahmin edemeyeceği durumlarla karşılaşıyor ve bizde bu macerayı okuyoruz aşk yalan ve isyan dolu bu macerayı distopya severlerin bir solukta okuyacaklarına eminim.
Ben böyle aksiyonu bol, özgün konusu olan bir distopya daha görmedim. (1984 baştacımız tabiki :)) Soluk soluğa okudum, öyle ters köşeler vardı ki kitapta son iki sayfa şaşkınlıktan iki büklüm oldum. Seriyi aldığım için hemen Vezir'e başlıyorum.. Müthişti.. Kesinlikle üçlemeyi alın okuyun.. Bu yazarın bir de Tanrıça serisi varmış, sipariş verdim hemen :))
Piyon ,Vezir ve Sah ...Keyif alarak ve severek okuduğum bir distopik üçlemeydi...Bu seride her şey var ....Hızlı bir tempo ve ince ince gerilim Sah da duygusallık ve strateji ön plandaydı...Ve karakterler ,tabi ki favorim Knox ...Diyeceğim o ki distopya severlere kesinlikle tavsiyedir...

Yazarın biyografisi

Adı:
Aimee Carter
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Michigan, Amerika Birleşik Devletleri, 1986
Aimée Carter, genç yetişkinler ve orta sınıf okuyucular için çok sayıda dizinin yazarlarıdır. Tanrıça Testi ve Blackcoat Rebellion genç yetişkin serisi artık Harlequin Teen'den geliyor. Simon Thorn ve Wolf's Den, Simon Thorn orta sınıf serisinin birincisi olan Bloomsbury US / İngiltere'den çıktı. Simon Thorn ve Viper's Pit, devam filmi, Şubat 2017'de piyasaya sürülecek.

Yazar istatistikleri

  • 44 okur beğendi.
  • 1.374 okur okudu.
  • 33 okur okuyor.
  • 604 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları