Aimee Carter

Aimee Carter

Yazar
8.2/10
1.781 Kişi
·
4.232
Okunma
·
95
Beğeni
·
5144
Gösterim
Adı:
Aimee Carter
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Michigan, Amerika Birleşik Devletleri, 1986
Aimée Carter, genç yetişkinler ve orta sınıf okuyucular için çok sayıda dizinin yazarlarıdır. Tanrıça Testi ve Blackcoat Rebellion genç yetişkin serisi artık Harlequin Teen'den geliyor. Simon Thorn ve Wolf's Den, Simon Thorn orta sınıf serisinin birincisi olan Bloomsbury US / İngiltere'den çıktı. Simon Thorn ve Viper's Pit, devam filmi, Şubat 2017'de piyasaya sürülecek.
"Daha önce satranç oynadın mı Kitty? "
Ona baktım. Bir masa oyununun bununla ne ilgisi vardı?"Pek sayılmaz."
"Bir gün oynamalıyız. Bence hoşuna gidecektir, "dedi "aslında bu bir strateji oyunu. Güçlü taşlar arkada tek sıra halinde dururken zayıf taşlar yani piyonlar da saldırının şiddetini üstlenmek üzere öne sıralanır. Hareketlerinin kısıtlılığından ve savunmasız olmalarından dolayı çoğu insan onları küçümser ve yalnızca güçlü taşları korumak için kullanır. Fakat ben oynarken piyonlarımı korurum."
Konuşmanın nereye gideceğinden emin olamayarak , " neden ?" diye sordum. "Eğer zayıflarsa,  bunun mantığı ne?"
"Oyun başladığında zayıf olabilirler ama potansiyelleri dikkate değerdir.  Çoğunlukla karşıdaki oyuncu tarafından ele geçirilir ve oyun bitene kadar tutsak olurlar. Fakat eğer dikkatli biriysen,  gözlerini dört açar ve karşıdaki oyuncunun hareketlerini yakından takip eder ve bir de piyonlarını korursan ,oyun tahtasının diğer ucuna ulaştıklarında ne olduğunu biliyor musun ?"
Başımı hayır anlamında salladım ve gülümsedi.
"Piyonun kraliçe olur."
"İlerlemeye devam ettikleri ve tuhaf imkansızlıkların üstesinden geldikleri için oyundaki en güçlü taş olur. Bunu sakın unutma, olur mu? Tek bir piyonun bütün oyunu değiştirme potansiyelini aklından çıkartma. "
384 syf.
Her ne kadar beklediğim türden bir distopya romanı olmasada oldukça sürükleyici bir kitaptı, zaman zaman yazarın yaptığı ters köşeler Piyon'u elimden bırakamaz hale getirdi, fakat ben kitabın adına göre daha stratejik bir kurgu beklerdim ama ne yazık ki romanımız aile içi entrikalar üzerineydi ki kızımız tüm bu olanlara karşın biraz şanslıydı, yani ismine yanaşır hamleler göremedim bu romanda.

Sonuç olarak roman kurguda her ne kadar beklentilerimi karşılamamış olsa da Piyon'u sevdim, kızımız belli ki bu kitapta bir piyondu, kızımızın serinin ikinci kitabında daha çok açılacağını sanıyorum. Daha güçlü ve zeki bir Kitty beklentisiyle ikinci kitaba başlıyorum.
384 syf.
Serinin ilk kitabı ve oldukça heyecanı dorukta hissettiğin başarılı bir distopya.
Gerek karakterleri olsun gerek yazarın dili olsun kitabın bir sonraki sayfasına geçmek için sabırsızlanıyorsunuz.
Anlatılan sistem , yeni yönetim biçimi o kadar muazzam bir şekilde anlatılmış ki . Ayrıca kitabın içindeki aşk, kararsızlık, alınan kararlar ustaca bir üslup ile karşımıza konulmuş.
384 syf.
·Puan vermedi
"Tek bir piyonun bütün oyunu değiştirme potansiyelini aklından çıkarma ♟ "Kitty Doe adlı baş karakterimiz , ülkede 17 yaşına basan herkesin girmesi gereken bir sınava girmiştir ve okuma yazma bilmediği için sınavdan 3 rütbesi alır.
Piyon ütopyasinda halk sınıflara göre ayrılır. 7 en yüksek sınıftır ve bur Hart Ailesidir yani cumhurbaşkanı ve ailesi.
Diger sınıflar da girdiğin sınavin sonucuna göre belirlenir. 4 ve üstü daha iyi bir hayat yaşarken 3. Sinif ve altı kötü bir hayat geçirir. Başkayer adi verilen yüksek zümrenin, düşük sınıf insanları zevk uğruna öldürdüğü yere gönderilirler.
Kitty aldığı rütbeden sonra arkadaşının da çalıştığı bir gece kulübüne çalışmaya gider. Ama gittiği gece kulübü hayatını değiştirir. Ülkenin başkanı ona red edemeyeceği bir teklif sunar. Başkanın ölen yeğeni Lila 'nin yerine geçip 7 olmayı.

Bubkarar özet yeter daha fazlası spoiye girecek sanırım :)
Piyon - vezir- şah üçlemesi uzun zamandır okumayı istediğim bir kitaptı. Nihayet alıp okumaya başladım.
Serinin ilk kitabı piyon açıkçası çok büyük beklentilerde başladığım bir kitaptı ve sıradan konusuyla beklentimi pek karşılamadı. Cok fazla ihanet, casusluk, kimin kim olduğu belli olmayan ilişkiler.  Dili sade akıcı ama konusu ve içerik bakimindan beklentimi cok karşılamadı. 2. Ve 3. Kitabi da okuyacağım. Bakalım belki 2 kitap daha aksiyonlu ve ilgi çekici olur.
384 syf.
·Puan vermedi
-Kimi hamleler çok daha risklidir ♛ -


Vezir, piyona göre çok daha dolu dolu geçti, ki normaldir bu birinci kitap daha karakterleri, kurguyu, yazarin kurdugu ütopik dünyayı tanıma süreciydi.
Vezirde aksiyon tavandi özelikle sonlara doğru. Sırlar vardı çözülmesi gereken. Ve tabii ki en önemlisi isyann başladı.
Kitapta bazı sevmediğim kısımlarda vardı Kitty'nin ergenlikleri mi demeliyim ne demeliyim bilemedim ' Önce sen git, yok Önce sen git' demeler 'Sen bana güvenmezsen Ben de sana güvenmem' demeler, 'Ben sana yük oluyorum' diye triplenmeler.
Hayır yani Vezirsin sen kendine gel:)
Serinin son kitabı Şah 'a geçelim bakalım mat yapabilecekmiyiz.
297 syf.
·Puan vermedi
ALLAH SENİN BELANI VERSİN HENRY tüm kitabı senin kızı sevip sevmediğini anlamaya çalışarak diken üstünde ve ağlayarak geçirdim. Umarım titanlardan biri sen YER
384 syf.
·2 günde·8/10
Distopyalarda az çok nelerin işleneceğini, düzenin nasıl olacağını tahmin eder sıklıkla bu türü okuyanlar. Ama Piyon da kurulan düzenin ötesinde bu düzenin başındaki kişilerin taht oyunlarını okuyoruz. Bu da kitabı benzer türlerinden farklı bir yere taşıyor bana göre. Her ne kadar bazı kısımlarında distopya klişeleri atlanmamış olsa da özgün bir kurgu ve akıcı bir okumaya sahip.

İnsanlar 17 yaşına girdikten hemen sonra yapılan bir sınavın sonucuyla rütbeleri enselerine kazınıp, rütbesine göre yaşamak zorunda kalması gereken bir yönetim şekline sahip olan Amerika'da geçer olay. 1 alanlar direkt öldürülüyor ve 6 alanlar ise hükümete hizmet veriyor. Ayrıca bir de hükümet ailesinin ensesine işlenen puan var o da 7. Ülkenin düşük rütbelileri "Başkayer" adlı bir yere sürgün edilirler ve orada yaşarlar. Rütbe sistemine karşı olan "Karaceketliler" adlı bir isyancı grubu vardır.

Ana karakterimiz Kitty Doe sınava girer ve beklediğinden daha düşük bir rütbe olan 3 alır. Yani vasat tabakadan. Sonra entrikalar devreye giriyor ve Kitty maskeleme işlemiyle başbakanın yiğenin yerine geçiyor – burası Kurtlar Vadisinde Polatı anımsattı bana-

Aşktan tutun, savaşa kadar her konuyu içinde barındıran kitabın her sayfası bir öncekinden daha olaylı ve daha akıcı geçiyor. Kitap bittikten sonra şunu fark ettim, hepimiz aslında bir Piyon değil miyiz? Bir üst sınıf için savaşmıyor muyuz?
368 syf.
·3 günde·7/10
Serinin son kitabı da oldukça hareketliydi, bir taraf kazanacak gibiyken diğer taraf atağa kalktı, şimdi oldu derken olaylar tersine döndü.

Seriyi değerlendirmek için şunları söylemeliyim; 1. kitap olayların başlangıcı olduğu için merak içinde okuyorsunuz. 2. de olaylar derinleşiyor hatta acımasız, kıran kırana bir dünya oluşuyor gözlerinizin önünde. 3. de heyecanlıydı ama biraz Cüneyt Arkın filmlerindeki gibi insanlar ölmüyorlardı. Öldü denilenlerin geri döneceğini biliyorsunuz. Okuduğuma pişman değilim ama daha iyisi olabilirdi.

İncelememi bitirmeden önce aklıma takılan bir kaç şey daha eklemek isterim, bundan sonrası spoiler olarak değerlendirilebilir.
1. kitapta bakan çocuklarının sınava girmediği bilgisini almıştık. Peki Maddox için aile neden endişelendi. Knox sınava girmediyse Maddox neden girsin? Yazar Knox için bir neden bulmak istemiş ama çelişki oluşturmuş.
Diğer konu Benj. Çocuk zekasını kullanarak alabileceği en yüksek rütbeyi almış ama yazar onu çok pasifleştirmiş.
Son olarak Kitty'in de güç tutkunu olduğunu düşünüyorum. Önceleri kendisinden zeki olan Benj'i güçlü bulduğu için ona aşıktı. Sonra Knox'un karaceketlilerin lideri olmasından dolayı hoşlanmaya başladı. Eski haline dönmedi çünkü Lila'nın gücü hoşuna gitmişti.
Aktaracaklarım bu kadar herkese iyi okumalar.
384 syf.
·2 günde
Öncelikle Hart ailesi üyeleri kadar sinsi insanlar ne tanıdım ne okudum. Özellikle Augusta çok fena bir karakter. Tabi Daxton ve Celia'nın da bu konuda hakkını yememek lazım.

Kitap oldukça akıcı elimden bırakmak istemedim. Seri 3 kitaptan oluşuyor. Bu seride bir Piyon nasıl Şah'a dönüşür onu okuyacağız.

Kitabın konusuna gelirsek; bu kitapta toplumun birden yediye kadar sınıflandırıldığını görüyoruz. Insanlar 17 yaşına geldiklerinde bir sınava tabii tutuluyorlar ve sınavdaki başarısına göre toplumda yaşamaya çalışıyorlar.Ve bunu çok değerli Hart ailesi başbakanlığa geçince yapıyor. Sınavda 4. rütbeye yükselemeyenleri Başkayer'e gönderiyorlar ve orda yaşamalarını bekliyorlar fakat kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız ki iş çok başka.

Baş karakterimiz Kitty bu sınavdan aldığı rütbe 3 ve bu rütbeyle . Başkayer'e gitmemek için tanıdığı birinden yardım istiyor ve gece kulübünde çalışmaya başlıyor. Burda en nefret ettiğim karakterlerden biri olan Daxton devreye giriyor. Yeğeni Lila öldüğü için onun yerine geçecek, ona benzeyen birini arıyor ve Kitty'yi bunun için biçilmiş kaftan olarak görüyor. Tabi burda sadece gözlerinin benzediğini söylemek isterim. Ve Daxton Kitty'ye hiçkimsenin reddemeyeceği bir teklif sunuyor. Ya 7 olup Hart ailesiyle yaşamaya çalışacak ya da sevdikleriyle birlikte o da ölecek. Ve inanın Kitty sevdikleri için özellikle Benjy için her şeyi yapar.
384 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Piyon serisinin ikinci kitabi. İlk kitap gibi ikinci kitapta oldukça sürükleyici ve maceralı geçiyor. Serinin Bu bölümünde kitty doe daxton tarafından Başkayer'e gönderiliyor ve maceralar kaldığı yerden devam ediyor.
Güzel bir seri bence. Ben distopya okumayı pek sevmediğim halde yine de kitap okutturdu bana kendini. Bu tarzı sevenler için tavsiye edebilirim seriyi. İyi okumalar.
384 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bu kitaba başladığımda hiç okuyasım gelmiyordu. Ama azim ettim ve kitabı bitirdim. Bitirdikten sonra kitabı çok sevdiğimi ama karakterlerden hoşlanmadığımı anladım. Kitty'nin mükemmel bir karakter olmayışı hoşuma gitti. Her ne kadar hoşuma gitse de bazen aldığı kararlar o kadar saçma oluyordu ki beni çıldırtmıştı. Karakterler mükemmel değil ama kitap mükemmel. Alın okuyun derim

Yazarın biyografisi

Adı:
Aimee Carter
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Michigan, Amerika Birleşik Devletleri, 1986
Aimée Carter, genç yetişkinler ve orta sınıf okuyucular için çok sayıda dizinin yazarlarıdır. Tanrıça Testi ve Blackcoat Rebellion genç yetişkin serisi artık Harlequin Teen'den geliyor. Simon Thorn ve Wolf's Den, Simon Thorn orta sınıf serisinin birincisi olan Bloomsbury US / İngiltere'den çıktı. Simon Thorn ve Viper's Pit, devam filmi, Şubat 2017'de piyasaya sürülecek.

Yazar istatistikleri

  • 95 okur beğendi.
  • 4.232 okur okudu.
  • 87 okur okuyor.
  • 1.562 okur okuyacak.
  • 33 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları