Last Train to Istanbul

·
Okunma
·
Beğeni
·
14046
Gösterim
Adı:
Last Train to Istanbul
Baskı tarihi:
8 Ekim 2013
Sayfa sayısı:
369
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781477807613
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Amazon Crossing
Baskılar:
Nefes Nefese
Nefes Nefese
Nefes Nefese-Midi Boy
Last Train to Istanbul
As the daughter of one of Turkey’s last Ottoman pashas, Selva could win the heart of any man in Ankara. Yet the spirited young beauty only has eyes for Rafael Alfandari, the handsome Jewish son of an esteemed court physician. In defiance of their families, they marry, fleeing to Paris to build a new life.

But when the Nazis invade France and begin rounding up Jews, the exiled lovers will learn that nothing—not war, not politics, not even religion—can break the bonds of family. For after they learn that Selva is but one of their fellow citizens trapped in France, a handful of brave Turkish diplomats hatch a plan to spirit the Alfandaris and hundreds of innocents, many of whom are Jewish, to safety. Together, they must traverse a war-torn continent, crossing enemy lines and risking everything in a desperate bid for freedom. From Ankara to Paris, Cairo, and Berlin, Last Train to Istanbul is an uplifting tale of love and adventure from Turkey’s beloved bestselling novelist Ayşe Kulin.
372 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Ayşe Kulin'in uzuuuun bir süre kitaplığımda bekleyen kitabını nihayet okudum. Yine kendine has üslubuyla, her bir karakterinin düşünce yapısıyla gayet akıcı bir kitap. Konusuna gelince, 2.Dünya Savaşı sırasında yaşanılan insanlık dramını anlatıyor. Selva, yahudi Rafael ile evlenmiş, ailesi tarafından gözden çıkarılmış bir halde Fransa'ya yerleşiyor. Hitler'in Fransa'ya da sızmasıyla birlikte, ailesini onların elinden kurtarmak için verdiği mücadeleye tanık oluyoruz. Oldukça akıcı bir roman. Diyalogların çokça olması kitabın akışını hızlandırıyor. Sadece bazı yerlerde gereksiz detayların olması dışında iyi. Hele o yıllarda Türk hükümetinin iki arada bir derede durumu çok iyi anlatılmış! Almanya'nın baskısı, Rusların baskısı, İngiltere desen zaten her zaman pençeleri hazır! Benim en sevdiğim karakterler Nazım Kender ve Tarık Arıca oldu. Okumayan varsa, özellikle Ayşe Kulin'in tarzından hoşlanıyorsanız, tercih edebilirsiniz...
372 syf.
·Beğendi·9/10·
Ayşe Kulin'in okumaktan zevk aldığım kıymetli
eserlerinden birisi daha...Dili teşhiri sade bir o kadarda akıcı .Aşkı ve tarihi içtenlikle, samimi duygularıyla, okuyucuya harmanlayarak yansıtılmış;gönüllere ilhak olabilecek bir eser...Her sayfasına dokundukça büyük bir mutlulukla âdeta kendi iç âlemimi okudum...Okumanızı tavsiye ederim .Keyifli okumalar diliyorum.
 • Sevdalinka
  8.4/10 (913 Oy)894 beğeni4.469 okunma543 alıntı16.532 gösterim
 • Veda
  8.3/10 (1.105 Oy)1.098 beğeni5.697 okunma233 alıntı15.308 gösterim
 • Umut
  8.3/10 (647 Oy)683 beğeni3.530 okunma188 alıntı10.056 gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (1.569 Oy)1.482 beğeni7.900 okunma205 alıntı24.102 gösterim
 • Kumral Ada Mavi Tuna
  8.5/10 (1.090 Oy)1.017 beğeni3.837 okunma1.390 alıntı14.503 gösterim
 • Kavim
  8.5/10 (1.239 Oy)1.143 beğeni4.773 okunma711 alıntı13.472 gösterim
 • Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
  8.0/10 (1.341 Oy)1.292 beğeni6.789 okunma1.344 alıntı23.342 gösterim
 • Leyla'nın Evi
  8.5/10 (1.730 Oy)1.757 beğeni6.801 okunma874 alıntı23.833 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (604 Oy)608 beğeni3.050 okunma371 alıntı10.744 gösterim
 • Siyah Süt
  6.7/10 (793 Oy)554 beğeni4.182 okunma464 alıntı12.879 gösterim
372 syf.
·2 günde·7/10
Kaliteli tarihi roman. Çok emek verildiği her halinden belli.
Lakin, işin Ankara ayağı beni pek sarmadı. Ne yalan söyleyim 1940 larin" briçci" bürokrat karısı olmaktan baska vasfi olmayan kadinlarin sahnelerinde gercekten çok sıkıldım. Bahsettiğim gruba karşı bir antipatim var. Ondan sanırım. ( söz meclisten dısarı tabiiki) birde. Bir derdi. Kafasında kurup yataklara düsen trenden atlayan veya kocam beni sevmiyor diye kuruntulara düşen marazi kadın tiplemelerini sevmiyorum ben. Okurken beni geriyorlar. Kadın karakterlerden Selva tabiki digerlerinden sivrildi. Ama onda bile beni geren sahneler oldu. Çok zeki, gözü kara ve güclü bir kadın. Bu yönünü sevdim. Beni kitaba o bagladı diyebilirim. Sonlara dogru o Tren Türkiye sınırına girerken duyduğum heyecanı anlatamam. Benim için kitap o noktada başladı ve kısa sürede bitti. Keman sahnesi ve akabindeki gelişmeler gözümden yaş akitmayı başardi. Finali de başarılı buldugumu belirtmek isterim.

Kitabın oluşumunu sağlayan olayların gerçekte yaşanması insanı daha da derinden etkiliyor. Diplomasi tarihi derslerinde ben olsam okuturdum. Okutulmalıdır da. Büyük bir yari legal diplomatik başarı var. Ama insan geride kalanların akibetlerini düşünmeden de edemiyor. Ülkemiz sınırları içinde peyda olan en küçük olayda bile parmagini çekinmeden sallayan Almanların tarihte adlarini yazdirdiklari en önemli olay....
Keşke herkes kendi kapısı önündeki pisliği paspasın altına iteleyip, üstünü örtmeye çalışmaktansa... Süpürse...
372 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı Nefes Nefese. Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı ve elime aldığım anda nasıl okudum, ne ara bitti anlayamadım. Konusuyla ilgi çeken, heyecanlı, çokça diyaloglu anlatımıyla akıcı bir kitap.

Dünya ülkeleri arasında yaşanan büyük bir savaş ve bu şavaşta inançları nedeniyle yok edilmeye çalışılan Yahudiler, bu Yahudiler'e canlarını kurtarmak için yardımcı olmaya çalışan Türk diplomatları ve bu yolda yaşananlar... Ayrıca Türkiye'de ülkenin savaşa dahil edilmeye çalışılmasına karşı uğraş veren Türk hükümeti ve yaşadıkları zorluklar, attığı adımlar, verdiği kararlar...

Kitap, bir yandan savaşın iğrençliklerini, zulmünü, korkukarını, endişelerini konu edinirken bir yandan da yaşanan bir aşkı, bu aşkın ortaya çıkardığı baba-kız özlemini de konu ediniyor.

Tarihten esinlenerek kurgulanmış, bir solukta, kitabın ismi gibi nefes nefese okunacak bir kitap.
372 syf.
·Beğendi·10/10
İpucu içerir.

Ne zaman "Nefes Nefese" kalırsınız? Bir yanınızda size muhtaç çocuğunuz, diğer yanınızda ise sırf dini yüzünden karşıdan gelen askerlerin tutsaklığına maruz bırakılacak olan eşiniz varsa "Nefes Nefese" kalır mısınız?

Kitap işte tam da böyle bir zamanı ele alıyor. 2. Dünya Savaşı dönemindeki yaşanmışlıklar, hissedilenler, görüşler, siyasi kararlar, aile işleri, evlilik, aşk, din gibi birçok konuyu 360 sayfaya sığdırabilen Ayşe Kulin'e buradan sevgilerimle...

Ayrıca kitaptaki karakterler de Veda ve Umut kitabındaki karakterlerin tıpatıp aynısı. Sadece isimler farklı. Nefes Nefese, Veda ve Umut kitabından önce yazılsa da ben Nefes Nefeseyi çok daha sonra okudum. Çok sonra okumaktan da oldukça mesudum. Çünkü Veda kitabındaki anlatım ve Karakterler beni benden almıştı. Beni benden alan bir romanı tekrar okumak gibi hissettiğim de oldu, devamını okumak gibi hissettiğim de oldu.

Kitaptaki canım karakter "Selva" Umut kitabında da tamamiyle sevdiğim "Sabahat". Sevdiğim karakterlerle tekrar buluşmak beni benden aldı diyebilirim. Kendime en yakın bulduğum karakteri de bu kitapta bulabildim. Özgürlük anlayışı yönüyle Selva tamamiyle bir ben gibi. Kadın olması beni onun düşüncelerine benzemekten alıkoyamaz. En sevdiğim yazarların birinin kitabında, kendime en yakın karakteri bulmak da daha başka bir mutluluk.

Biraz da kitaba değinecek olursak; Kitap, arka kapağında da belirtildiği gibi 2. Dünya savaşı sırasında tarafsızlığı sayesinde,
Almanlar ve Müttefikler arasında gerili ince ipte, bir cambaz maharetiyle yürüyen Türkleri konu almıştır. Ailesi, Selva'nın sevdiği adamı dininden dolayı kabul etmezler ve Selva ve Rafo da çareyi Fransaya gitmekte bulur. Çok sevdiği kocasının dininden dolayı kabul edilmeyişinin her zaman sitemini taşıyan Selva Fransa'da tüm zorluklara rağmen onu kabul etmeyen ailesinin yanına dönmez. Dönemin zorlukları arttıkça Rafo da tehlikeye bir hayli girmiştir. Bu nedenle de zamanında terk ettiği ama burnunda tüten güzel topraklarına geri döner.

Kitabın en kısa anlatımının bu olduğunu düşünüyorum. Ama yazdıklarım çekici gelmezse diye bir de şu satırları ekleyeceğim; Kitaptaki kalem olağanüstü. Bir sayfada, konular 3 farklı zamanda işleniyor ve bu mükemmellikle hissettiriliyor. Her 3 paragrafta farklı farklı yerlerde farklı farklı zamanlarda da bulunsanız asıl bahsedilen zamanın ne olduğunu unutmuyorsunuz. Bunu aksettirebilmek zorken bir de siyasi olaylara yer verilen sayfalar, emekler var. Ayşe Kulin'in kitabı yazmadan önce ne kadar çok bilgi topladığını okudukça görüyorsunuz. Tüm araştırmaları yaptıktan sonra bir de birinci ağızlardan tüm her şeyi dinleyen Ayşe Kulin bu yaşanmışlıkları romanına çok farklı bir kalemle işlemiş. Daha fazla nasıl övebilirim bilmiyorum. Eğer kitap yokluğundaysanız çıkın dışarıya ve hiç tereddüt etmeden bu kitabı alın. Okunulası bir kitap çünkü.
438 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Nefes nefese okuyacağınız bir kitap "Nefes nefese". Dini, dili, ırkı ne olursa olsun her insan, insanca yaşamayı hak eder. İnsanlık bunu başarırsa dünyaya huzur gelecektir. Her insan şunu bilmeli: Senin dinin seninle Allah arasındadır ve seni ilgilendirir. Ama senin İNSANLIĞIN beni de ilgiliendirir, çünkü kötü insan herkese dokunur. Ve hiç bir din insana kötülüğü emretmez!
İyi okumalar.
372 syf.
Ayşe Kulin sürekli kendini yenileyen bir yazar olduğunu düşünüyorum ve her kitabında verdiği mesajlar o kadar içten ki, insanın yüreğine dokunuyor. Kitapta tarih ile ilgili bilgilerden bahsediliyor. Bir Yahudi erkeği ile Türk kızının aşkı. . . Bütün engelleri aşmaya çalışmaları. Aşk zaten engelleri aşarak yaşamak değil midir? Kitaptaki baba karakterimiz önemli. Çünkü damadını istememektedir. Peki baba ve kız birbirinden vazgecebilir mi? Kitabın sonunu okuduktan sonra gözyaşlarım aktı, gitti. Yüreğimize dokunan kitapları okumaktan vazgeçmeyelim
372 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
İsmi ile bağdaşacağı üzere “nefes nefese” okudum bitirdim kitabı ve okuduğum en iyi Ayşe Kulin romanıydı. Tabi şu ana kadar Ayşe Kulin’in yalnızca 3 eserini okumuş olmam bu çözümlememde sizi yanıltmasın belki daha daha güzelleri de vardır, bilemiyorum.

Özetle 2. Dünya savaşı sıralarında Hitler ve bilindiği üzere Hitlerin yaptığı Yahudi katliamını konu alıyor genel hatlarıyla. Ama içerisinde dik başlı ve kararlı bir aşk, kişisel yargılarının önüne geçemeyen bir baba, Türk diplomatların olağanüstü çabalarla Türk asıllı olan veya olmayan Yahudileri kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmaları gibi birbirleriyle harika zincirlenmiş konuları barındırıyor.
---Hatta spoiler vermeyeceksem bir bölümünde çalışma kampı adı verilen Yahudilere eziyet edilen o cehenneme sürüklenen Türk asıllı Yahudilerin de içinde bulunduğu az önce hareket etmiş vagona Marsilya başkonsolosu Nazım Kender’in (internetten araştırdığım kadarıyla bu kişi gerçekte Necdet Kent oluyormuş) tren isteği üzere durdurulmayınca koşup atlaması ve peşinden birkaç istasyon sonra bu insanların tamamını kurtararak trenden en son kendi inmesi gerçekten gözlerimi kocaman açarak okuduğum ve bu gerçek olabilir mi acaba dediğim bir bölümdü. Kendi canını tehlikeye atarak onlarca yahudiyi kurtaran cesur insan.---

Söylenildiği gibi dinler arası diyalog mesajı aldığım söylenemez yalnızca Müslümanlarca kabul görmeyen bir olayı konu alıyor. Bu konu da Müslüman bir kadının farklı dine mensup bir insan ile evlenemeyeceği. Kitapta da bunu daha çok dinimizce kabul görmediği için değil de sanki örf ve adete uygun olmadığı için reddetmişler gibi bir hava var. Bir Osmanlı vezirinin kızı (Osmanlı çökmüş dahi olsa) nasıl olur da gidip bir Yahudi gence aşık olur ve onunla evlenmeyi talep edebilir. Evet Fazıl Reşat Paşa bunu kabul etmiyor ancak o kabul etmese bile Yahudi gençle ufak bir nikah ile evlenen kızı yurtdışına kaçıyor ve kendi ülkesinde örf adet gelenek uğruna izin verilmeyen evlilikleri orada da bir gestapo tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Bu romanı kesinlikle okunmaya değer buluyorum, yaşanılan döneme ait ülkemiz gerçeklerini öğretiyor. Yahudilerin çektiğini yüreklerinizde hissedeceksiniz buna eminim.
372 syf.
"Allah'ım" dedi içinden, çocuğuma bunları yaşatmamak için neresine gideyim bu dünyanın? Koskoca yeryüzünde insanoğlunun birbirine eziyet etmeden yaşayacağı bir köşe bulunmaz mı acaba?''

Konusu nedeniyle aldığım bir çırpıda okuduğum kitaptı. Akıcı bir üslupla olaydan olaya giden bir roman. Gerçekten nefes nefese bir roman. Özellikle kitabın son sayfalarında babanın kızını her şeye rağmen beklemesi çok duygulu anlatılmış.
372 syf.
·2 günde·Beğendi
Kitap çok akıcı bir üslupla yazılmıştır. Kitabı okurken bir insan bir insana bunları nasıl yapar diye düşünmekten kendimi alamadım. Bir insanın sadece dini farklı diye yargılanması insanım diyen birinin bunu yapmaması gerekir. Kitapta 2.Dünya Savaşı döneminde yaşanan olaylar anlatılmaktadır. Nazizm'in zorbalığı, insanlara ettiği muamele, dönemin diplomasisini, Selva'nın aşkı ve ailesiyle olan sorunları üzerinden anlatılmıştır. Kitabı bir solukta okudum Ayşe Kulin her zaman ki gibi kurguyu çok iyi bir şekilde yapmıştır. Kitabı okumanızı tavsiye ederim.
372 syf.
·Beğendi·9/10
Konusu II. Dünya Savaşı olan bir kitap daha...
Kitap bir müslüman genç olan Selva ile yahudi Rafo'nun aşkı ile başlıyor. Ilişkileri aileler tarafından onay görmeyen ikili soluğu Fransada alıyorlar. Her şey iyi giderken savaş başlıyor. Bugün dünyayı kasıp kavuran bir savaş...
Türk diplomatlarının nazilerden korumaya çalıştığı yahudiler...
Zorda kalan birini görünce heleki bu savaşta ise din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan yardıma koşan, elinden gelenin fazlasını yapan Türk milletimiz !
Gerçek bir hikayeden kurgulanmış olması çok daha acı veriyor insana.
Kitap akıcı bir şekilde ilerliyor, olaylar sizi içine alıyor ve elinizden bırakamıyorsunuz. Bir Ayşe Kulin klasiği diyebilirim.
372 syf.
·3 günde·9/10
Kitabın adı gibi nefes nefese okuyacağınız harika bir tarihi roman.2. Dünya savaşı sırasında yaşanan insanlık dışı olaylardan kısa bir kesit anlatan kitabı beğeneceksiniz.
Çiçeklerin arasında en çok papatyayı severdi nedense Selva. Onun gibi, başına buyruk ama mütevazi kır çiçeği, diye düşündü Leman Hanım.
"Hayat dediğin nedir ki?Eninde sonunda hepimiz ölecek değil miyiz?Bari yaşam süremizi şerefli emellerle dolduralım da yaşadığımıza değsin."
Ayşe Kulin
Sayfa 322 - Everest Yayınları
Ölüm uzaktayken korkutmuyordu insanı. Ama tam karşınızda durup gözlerinizin içine baktığında, hemen kurtulmanız gereken amansız bir düşmana dönüşüyordu.
"Allahım" dedi içinden, "Çocuğuma bunları yaşatmamak için, neresine gideyim bu dünyanın? Koskoca yeryüzünde insanoğlunun birbirine eziyet etmeden yaşayacağı bir köşe bulunamaz mı acaba?"
"Kaç ormandan geçti
içinde kaybolduğumuz o büyük takip
içimizde bunca gurbet dururken
yol ettik uzaktaki sılayı"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Last Train to Istanbul
Baskı tarihi:
8 Ekim 2013
Sayfa sayısı:
369
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781477807613
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Amazon Crossing
Baskılar:
Nefes Nefese
Nefes Nefese
Nefes Nefese-Midi Boy
Last Train to Istanbul
As the daughter of one of Turkey’s last Ottoman pashas, Selva could win the heart of any man in Ankara. Yet the spirited young beauty only has eyes for Rafael Alfandari, the handsome Jewish son of an esteemed court physician. In defiance of their families, they marry, fleeing to Paris to build a new life.

But when the Nazis invade France and begin rounding up Jews, the exiled lovers will learn that nothing—not war, not politics, not even religion—can break the bonds of family. For after they learn that Selva is but one of their fellow citizens trapped in France, a handful of brave Turkish diplomats hatch a plan to spirit the Alfandaris and hundreds of innocents, many of whom are Jewish, to safety. Together, they must traverse a war-torn continent, crossing enemy lines and risking everything in a desperate bid for freedom. From Ankara to Paris, Cairo, and Berlin, Last Train to Istanbul is an uplifting tale of love and adventure from Turkey’s beloved bestselling novelist Ayşe Kulin.

Kitabı okuyanlar 4.298 okur

 • Elif Yankı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları