1000Kitap Logosu
Şükrü Erbaş

Şükrü Erbaş

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
10,3bin Kişi
37,8bin
Okunma
7,3bin
Beğeni
202bin
Gösterim
Unvan
Türk Şair ve Yazar
Doğum
Yozgat, Türkiye, 7 Eylül 1953
Yaşamı
7 Eylül 1953 tarihinde, Yozgat'ta dünyaya geldi. Annesi, Lalezar Hanım; babası Doğan Erbaş'tır. İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler Bölümü'nden 1978'de mezun oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi'nde memurluk ve yöneticilik yaptı, bu kurumdan emekli oldu. 1984 yılında başladığı edebiyat hayatının ilk yıllarında, Yarın dergisinde kurul üyesi olarak yer aldı. Edebiyatçılar Derneği'nde 1993-1995 yılları arasında genel sekreterlik, 1998-1999 yılları arasında başkanlık yaptı. İlk şiiri 1978 yılında, Varlık Dergisi'nde yayımlanan sanatçı; "Yolculuk" adlı şiir kitabıyla, 1987'de Ceyhun Atuf Kansu şiir ödülüne layık görüldü. Şiir dışında deneme ve antoloji dallarında da eser veren Erbaş, halen PEN Yazarlar Derneği üyesidir. Yarın dergisi yazı kurulunda görev yaptı (1984). Edebiyatçılar Derneği'nde yöneticilik görevinde bulundu (1993-1999). Şair, halen Antalya'da yaşamaktadır. Şükrü Erbaş, ilk şiirini Varlık dergisinde, 1978 yılında yayınlandı. "Yolculuk" adlı şiir kitabıyla, 1987 Ceyhun Atuf Kansu şiir ödülüne değer görüldü. Ayrıca, "Dicle Üstü Ay Bulanık" şiir kitabıyla1996 Orhon Murat Arıburnu şiir ödülünü, "Üç Nokta Beş Harf" şiir kitabıyla 2002 Ahmed Arif şiir ödülünü ve "Gölge Masalı" adlı şiir kitabı ile de 2005 Ömer Asım Aksoy şiir ödülünü kazandı. Şiir, edebiyat ve yaşam üzerine denemeler yazdı. Denemelerini "İnsanın Acısını İnsan Alır" (1995) ve "Bir Gün Ölümden Önce" (1999) adlı kitaplarında toplayan Şükrü Erbaş'ın, "Gülün Sesi Gül Kokar" (1998) adlı düzyazılarından oluşan bir kitabı da vardır.
Yaşıyoruz Sessizce
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bağbozumu Şarkıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bütün Şiirleri 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
Pervane
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bütün Şiirleri 2
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kuş Uçar Kanat Ağlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Otların Uğultusu Altında
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bütün Şiirleri 3
OKUYACAKLARIMA EKLE
Çekilme Suları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Aykırı Yaşamak
OKUYACAKLARIMA EKLE
İnsan Bir Eksik Sözdür
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bütün Şiirleri 4
OKUYACAKLARIMA EKLE
Eşik Burcu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Mikail Balcı
Bütün Şiirleri 2'i inceledi.
176 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Bazen kitaplarda öyle cümlelerle karşılaşırsın ki yolda uzun zamandır görmediğin biriyle karşılaşmış gibi heyecan ve mutlulukla dolar için. Tam bitti derken eser gönülden sevdiğim Neşet Ertaş'ın bir cümlesiyle karşılaştım, sen buraya ne de yakıştın dercesine... "Gönül Mecnun oldu, Leyla bahane." (s. 168) Geçtiğimiz günlerde Şükrü Erbaş Bütün Şiirleri 1'i okumanın ardından 2'yi bulamamış ve doğrudan Bütün Şiirleri 3'e geçmiştim. Bu site öyle bir site ki hemen bunu fark eden bir arkadaş ilgilendi ve bu eseri de okuma fırsatı buldum. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. İyi ki 1000Kitap var dedim bir kez daha... Kırmızı Kedi Yayınevi yine başarılı bir çalışmaya imza atmış. Şükrü Erbaş'ın birbirinden güzel eserleri bir araya getirilmiş. Bunlar içinde en sevdiğim Ömür Hanım'la Güz Konuşmaları oldu: "Susmak yalnızlığın ana dilidir Ömür Hanım." (s. 82) "Yalnızım Ömür Ha­nım, geceler boyu akıp giden ırmaklar gibi karanlıklar içre, öyle yitik öyle üzgün, yalnızım." (s. 82) "Sözü yasaklamalı Ömür Hanım yasaklamalı... Kimsenin kimseyi anlamadığı bir dünyada söz boşluğu dövmekten başka ne işe yarıyor ki?" (s. 83) "Dünya bir testidir, de, Ömür Hanım, ömür bir su... Sızar iğne ucu gözeneklerinden zamanın, bir içim serinlik bir yu­dum mutluluk için." (s. 85) Yine yalnızlık, ölüm, sevgi, toplum meseleleri konu olarak öne çıkmış. Akıcı, durup düşündüren, başka yazar, şairlerden yapılan atıflarla renk kazanan bir eser. "Gülemiyorsun ya, gülmek Bir halk gülüyorsa gülmektir Ne kadar benziyoruz Türkiye'ye Ahmet abi" Edip Cansever Bazı şiirleri daha önceden duymuş olabilirsiniz. Hatta bir tanesi var ki sosyal medyada dahi olsa mutlaka karşınıza çıkmıştır. "Canı cehenneme rahat uyuyanın Kapışım örtenin perdesini çekenin. Yüreği yalnız kendiyle dolu Duvarları ancak çarpınca görenin. Canı cehenneme başkasının yangınıyla Evini ısıtıp yemeğini pişirenin. Bahçesine dek gelen alevleri Şehrayin sanan aptalın Canı cehenneme, camlarında Parçalanmış cesetler uçarken Bir iğdiş incelikle çiçekleri sulayanın. Mutfakla yatak odası arasında Çarşılarla gövdesi bencillikle hırsı Yılgınlıkla yenilgi arasında Dünyayı tüketenin canı cehenneme." Şiirlerin altında yazıldığı zamana dair tarihler yer alıyor. Bağımlılık yaptığını itiraf edebilirim. Zira üç kitabı da okumak gibi bir niyetle başlamamış, zorlandığım bir romanda araya bir nefes olarak koymuştum. Ama öyle dizeler çıktı ki karşıma nefesimi kesti diyebilirim. Şiirle tanışmayanlar, Şükrü Erbaş'la tanışın!
Bütün Şiirleri 2
9.0/10
· 2.392 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
129
Tek Umut Barış
İnsanın Acısını İnsan Alır'ı inceledi.
256 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Barıştan, aşktan, özgürlükten ve güzellikten ümidi kesmek yok !
Hayatım bir kitap olsaydı Önsöz'ü kesinlikle Sayın Erbaş'ın şu cümlesi olurdu: "İnsanlık ne kadar büyük bir yalnızlığı, yabancılaşmayı, sevgisizliği ve yıkımı yaşıyor olursa olsun, dünyanın herhangi bir yerinde şiir yazan birisi varsa ve onu okuyan bir başkası varsa, barıştan, aşktan, özgürlükten ve güzellikten umudu kesmeye yer yoktur." Şükrü Erbaş mükemmel bir insan, mükemmelliği yaptığı işte başarılı olmasında değil tanımadığı yüreklere dokunabilmesinde saklı. İki yüzlü insanlarla dolu, herkesin kendi menfaati peşinde koşarak ömrünü tükettiği bu yaşamak kavgasında, benim hayata daha sıkı tutunmamı sağlayan bir isim. Yüreği güzel insanların azalmaması dileğiyle, şiirle kalın.. Güncelleme: Şiirle sınırlandırdığım hayatı anlayabilme ve onu insanca yaşayabilme hevesime düz yazı türünü de eklememi sağlayan güzellikler bütünü bir eser.
İnsanın Acısını İnsan Alır
Okuyacaklarıma Ekle
27
688
Nisan
Bütün Şiirleri 1'i inceledi.
194 syf.
·
18 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
"Bunalıyoruz çocuk, bunalıyoruz Biçim veremediğimiz şeylerin Biçimini alıyoruz." Roman incelemesi yazmak zor ancak şiir incelemesi yazmak daha da zor bence:) Neye nasıl başlayacağımı bilemediğim için bu şekilde bir giriş yapıyorum incelememe, bu zor işin içinden çıkamazsam şimdiden affola... :) Şiir dünyasına yeni adım atan biri olarak kitapla ilgili ilk önereceğim şey, kesinlikle şiir kitaplarına başlangıç formu için çok uygun bir kitap. Anlaşılır, okuyucuya duyguyu çok iyi geçiren, derdini veya duygusunu çok iyi anlatan şiirlerle dolu... Okuyucuyu yormayan, hissiyatı yüksek bir kitap. Kitap yazarın yaklaşık 100 şiirini bizlere 4 bölüme ayırarak sunuyor. Ve bu yaklaşık 100 şiirin içinde 28 tane favori şiir ayırdım kendime;) Geriye kalanlardan ise iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar sayıda hissiyatını yakalayamadığım şiirler oldu. Yani benim için oldukça değerli bir kitap olarak kütüphanemde yerini aldı. Son olarak şiirlerin konusuna da değinecek olursam şiirler toplumsal konulara da değiniyor, insanı, toplumu da eleştiriyor, aşk gibi özlem gibi öznel temaları da ele alıyor. Yani kitabın konu yelpazesi oldukça geniş. Ben şairin derdiyle dertlendiğim, üzüntüsüyle üzüldüğüm samimi, içten şiirlerle dolu bu kitabı önerisiyle kitaplığıma dahil eden değerli arkadaşıma öncelikle bir teşekkür etmeliyim, ve teşekkür ederim sevgili Banksy :) Ben de bu şahane kitabı sizlere gönül rahatlığıyla öneririm. Herkese keyifli okumalar...
Bütün Şiirleri 1
8.9/10
· 3.963 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
165